Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 123

Diş hekimiysen, doktorsan, mühendissen banane?

Motovento
    REKLAM ALANI

Yazının bi önemi yok ben aracın km sine hasar durumuna bakarım. Sonra telefon eder karşımdaki kişinin konuşmasına göre aracı görmeye giderim ya da gitmem. Bir de fiyat var tabi ölücülük yapmadan mal almam genelde.

Ama araç satarkende hatrı sayılır indirim yaparım her defasında.
    Geçen bi araç sattım 1-2 saat değerini araştırdım, değeri 45k. ilana 42 ye koydum. Ertesi gün ilk gelen adama 40k ya verdim.
    gib.gov.tr den cezalarını ödedim adam parayı verdi bankaya yatırdım. Notere geçtik muaynesi geçmiş satış o günlük yattı.
    Ertesi gününe randevu aldım. Dedim abi paranı geri vereyim adam dedi kardeşim adresim bu yarın gel satışı yapalım para da sende kalsın.
    Ertesi gün satışı verdik gitti.

Demem o ki o adama noldu ya.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Mondial 100 Kh 2006. Honda CBF 150 2017
    Benzer bi konuyla ilgili "Diploma görgüsüzlüğü" demiştim de bayağı ağlayan biri olmuştu ismini unuttum. "Annesi komşuya hava atsın diye bölüm seçen görgüsüz, vizyonsuz tipler" dersem gene ağlayan olur mu? Aracı uygun fiyatlı ve temizse doktor, genelev çalışanı fark etmez anlaşabilirsek sıkıntı yok
    Weak are prey

tomass - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha SR500, Vespa Sprint 150S
    Bence yanlış düşünüyorsunuZ.
    Satıcı hakkındaki her doğru Bilgi faydalıdır.
    Satılan ürün ya da muhattap olunacak insan hakkında kısmi Bilgi verir.
    En azından zararı yok.

Neden bu kadar sinirleniyorsunuz ki onu da anlamadım.
    O meslekler ile probleminiz mi var

Örnek olarak vereyim ;
    Siz de beyin cerrahından örneğini vermişsiniz.
    Cerrahlar genelde yoğun çalışır ve hobilerine çok vakit ayıramayabilirler.
    Tabi bu kural değil, genelleme
    Bir beyin cerrahı tanıdık var.
    Vespa gts250si var , 2014 model ve 2000km civarında.
    Adamın binmeye vakti olmuyor.
    Ben bu motoru üniversite öğrencisinden(sadece örnek) alacak olsam ;
    Km acaba orijinal mi ? , bir üçkağıt var kesin bu işte ! Diye düşünürüm.
    Ama diğer satıcıdan alacak olunca, durumun bilinmezlikleri biraz daha azalıyor gibi geliyor bana.

Motosikleti
    2013 Suzuki Inazuma - 2013 Honda CB125ACE
    Belirtilmesi gereken meslekler;
    Ustalar(sözde)

Açıkçası bir torbacı ile ticaret yapacağıma bir doktor, öğretmen yahut asker ile ticaret yapmayı yeğ tutarım. Eli iki kuruş gördü diye araba alıp ilana koyan ve pert arabayı satma gayreti güden "kalbini kırarım, ölücüler aramasın, tok satıcıyım, işine gelirse" türü şeyler yazanlar daha mi samimi acaba? Bu kepazelikle uğraşacağıma çıngar çıkarmayacak birisi olması daha önemli. Tabi burda bahsettiğim şey samimiyet. Profesyonel gönül insanları var, samimi gözüküp matik atmaya çalışanlar, ben bunları kastediyorum. Yoksa dürüst olan herkes temizdir.
    Aracı bir kullanan doktor örneğini ele alırsak sene olmuş 2019, ekspertiz var denetleyici firmalar var. Güven kontrole mani değildir. Baktırılır ve anlaşılır. Ve satın alınmaz.Kısaca arabasını hor kullanan ve satmaya çalışan bir askerin bu durumda cıngar çıkaracağını düşünmüyorum.
    allegromod ve __sArSıLmAz__ bunu beğendiler.

YBRMANİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBR 1000RR(14)-YAMAHA YBR(12)
    bu akımdan etkilenip bende önceki r1'imi satarken sağlık teknikerinden yazmıştım.Bir artısını görmedim bıraktım

Alman_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Burgman 650
    Egolarını tatmin ederek ilan verirler. Haklısın doktor diye motora doğru düzgün baktığını nereden bileceğiz. Herhangi bir artısı olmaz bana göre.

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Alman_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Egolarını tatmin ederek ilan verirler. Haklısın doktor diye motora doğru düzgün baktığını nereden bileceğiz. Herhangi bir artısı olmaz bana göre.
    Bana göre eksiği bile olur...
    Bir başkadır Balkanlar'da Türk olmak!

trancexp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-07 &MT125
    apaçiden satılık diyen yok aslında onlar yazsada insanlar gitmeden , aramadan elese o motorları.

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Bence bu tür ifadeleri kullanan insanların kendine olan güvenleri yok, ve edindikleri statü üzerinden hayata tutunmaya çalışıyorlar. Sözüm meclisten dışarı, her fırsatta ;

Ben Doktorum,
    Ben Polisim bize de mi?
    Ben Öğretmenim ?
    Ben Üniversitede görevli memurum,
    Bayandan Az kullanılmış, (Son tercihim olur, bence satmak istiyorsa yazmaması lazim ya neyse)
    Emekli Albay'dan Renault Europe
    Pilottan Az kullanılmış? MT9 Kullanamıyorum, çünkü uçuyorum
    Hosttan az Kullanılmış Mt7 (Pilotun MT'9u alıcam)

Her gittiği yerde, her ortamda, banka da sıra beklerken bile statülerini devreye sokan insanların düştüğü komik duruma sadece ve sadece üzülüyorum.. Konuyu açan arkadaşa +1 rep...
    SlimShady1 bunu beğendi.

MD.Murat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yok
    Citroen nemo kullanıyorum doktorum. ilk aracım.

2. el 30.000 de aldım 2015 model. 1 senedir bende.

aldığım gün yağ , yağ filtresi , fren balataları , silecekler , hava filtresi , polen filtresi değiştirdim. bir 750 tl tutmuştu sanırım.
    trafik sigortası 1000 tl kasko 1250 tl yaptırdım.
    bu süreçte aracı epey kullandım (ilçeye gidip geliyorum) şuan 55.000 km de.
    bakımlarını kitapta yazan şekilde yaptırdım. (3 kez yağ yağ filtresi vs vs değişti.) 500+500+500 tl.
    hava soğudu kar lastiği aldım. canım emanet , gidip lassa veya petlas alacak halim yok.
    michelin 1600tl.
    akü bir kere tekledi sabah çalışmadı. gittim yeni akü aldım. mutlu. 300 tl.
    arabada antfriz yerine su kullanılmış. almışken iyisinden olsun dedim total vardı orda en iyi. 250 tl
    öndeki araçtan taş sıçrayıp camı çatlattı kaskodan yetkili serviste yaptırdım. (bir kere olunca hasarsızlık bozulmuyormuş.)
    yaz geldi tekrar lastikçiye gittim. yaz lastikleri bitik dedi. lastikçi arkadaşa fotosunu gönderdim bitmiş dedi.
    4 lastik yine michelin 1400 tl.
    vergisi 500*2 = 1000 tl
    en son olarak yeni sigorta ve kasko zamanı geldi:
    1250 tl sigorta 2200 tl kasko.

şimdiye kadar 11.500 tl yapmış.

küçümsemek için demiyorum kesinlikle, sadece soruyorum 3-4 bin tl para kazanan insan bu masrafları nasıl ödeyecek?

ki bu citroen nemo yani. 45.000 tl lik bir araç.

150.000 tl lik araç alacaksan aldığın kişinin maddi durumu ne olmalı ki bu araca bakabilmiş olsun?

esnaf olup da maddi durumu olanı da eminim bu bakımları yaptırmaz. çünkü esnaf paradan para kazanan insandır. bu yüzden mümkün olduğunca para vermemeye çalışır.

genel olarak maddi durumu yetersiz bir insan ,
    antfriz yerine su koyar
    lastiği çin malı alır.
    yağı motul veya elf değil de çin malı koydurur.
    akü bitince şarj ettirir öyle devam eder. alanın elinde patlar.
    silecekler balatalar bitmiştir.

ben yol gittikten sonra motoru stop etmeden 1 dk çalışıp yağlamayı tamamlamasını bekliyorum.
    kim yapar?
    boşa benzin yaniyür deyip kapatır direk.

he bir de kullanım var. doktorların ortalama kullanımı ile diğer insanların kullanımı arasına fark olmadığına emin misin?

hayal edelim , xyz hastanesi ortopedi doktoru. kaldırımda kızların yanına yanaşıp arabayı bağırtıyor.
    saçma.

özet: dediklerin son derece saçma.
    ben doktor olarak doktor olandan almayı tercih ederim her türlü.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı MD.Murat adlı üyeden alıntı Mesajı göster

aldığım gün yağ , yağ filtresi , fren balataları , silecekler , hava filtresi , polen filtresi değiştirdim. bir 750 tl tutmuştu sanırım.
    bakımlarını kitapta yazan şekilde yaptırdım. (3 kez yağ yağ filtresi vs vs değişti.) 500+500+500 tl.
    hava soğudu kar lastiği aldım. canım emanet , gidip lassa veya petlas alacak halim yok.
    michelin 1600tl.
    arabada antfriz yerine su kullanılmış. almışken iyisinden olsun dedim total vardı orda en iyi. 250 tl
    öndeki araçtan taş sıçrayıp camı çatlattı kaskodan yetkili serviste yaptırdım. (bir kere olunca hasarsızlık bozulmuyormuş.)
    yaz geldi tekrar lastikçiye gittim. yaz lastikleri bitik dedi. lastikçi arkadaşa fotosunu gönderdim bitmiş dedi.
    vergisi 500*2 = 1000 tl

küçümsemek için demiyorum kesinlikle, sadece soruyorum 3-4 bin tl para kazanan insan bu masrafları nasıl ödeyecek?

150.000 tl lik araç alacaksan aldığın kişinin maddi durumu ne olmalı ki bu araca bakabilmiş olsun?

esnaf olup da maddi durumu olanı da eminim bu bakımları yaptırmaz. çünkü esnaf paradan para kazanan insandır. bu yüzden mümkün olduğunca para vermemeye çalışır.

antfriz yerine su koyar
    lastiği çin malı alır.

ben yol gittikten sonra motoru stop etmeden 1 dk çalışıp yağlamayı tamamlamasını bekliyorum.
    kim yapar?

he bir de kullanım var. doktorların ortalama kullanımı ile diğer insanların kullanımı arasına fark olmadığına emin misin?

hayal edelim , xyz hastanesi ortopedi doktoru. kaldırımda kızların yanına yanaşıp arabayı bağırtıyor.
    saçma.

kesin konuşmamak gerek ama sizin açınızdan mantıklı.
    Diğer kesim de parası az olan insan da daha uzun omurlu olsun diye cok dikkat eder diyor.

Bunun doktor vs. ile alakası yok. Adam ilanına doktordan satılık X yazarsa pozitif bir algı oluşturuyor ancak yüzyüze konustugunda selam ben X dedıgımde MErhaba Bende Doktor Y dediği anda alacağım varsa da almam.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Alıntı MD.Murat adlı üyeden alıntı Mesajı göster

michelin 1600tl.
    vergisi 500*2 = 1000 tl

antfriz yerine su koyar
    lastiği çin malı alır.

kim yapar?

saçma.

Söylediklerinizin içinde, tek bir madde bile yok ki doktorluğunuz ile alakalı olsun. Bütün saydığınız maddeleler, kendi konforunuz, lüksünüz vb. tercihleriniz ile alakalı, size göre doktor olmayan insan, arabanın bakımını yapmaz, veya yapamaz, Neden? Doktor olmayanların stetoskop'u yok diye mi?

" hava soğudu kar lastiği aldım. canım emanet , gidip lassa veya petlas alacak halim yok. " Lassa alan ölüyor mu acaba?
    " trafik sigortası 1000 tl kasko 1250 tl yaptırdım. " bu çok şaşırtıcı bir bilgi "
    " antfriz yerine su koyar" Peki nolur antifriz yerine su koyulur ise?
    " lastiği çin malı alır. " Çin malı lastiğin arabaya olan faydası veya zararı nedir? "
    " yağı motul veya elf değil de çin malı koydurur." Çin malı koyunca motor çabuk aşınıyor değil mi?
    " akü bitince şarj ettirir öyle devam eder. alanın elinde patlar." Akü şarj edince ne olur demiyorum, cevabı vermişsiniz, patlak akü ile bir araba çalışmaz, akü yeni de olsa, eski de olsa muhakkak vadesi geldiğinde değişmesi gereken bir parçadır zaten.
    " silecekler balatalar bitmiştir. bu yüzden pert kaydı yazılabilir arabaya, haklısınız.

İşin özü şu ki, insanları ötekileştirmeyin, bu saydıklarınızı gerçekten okumuş olmak istemezdim, çünkü gerçekten çok komikler, özür diliyorum ama gerçekten öyleler. Doktorlar zengin, Doktor olmayanlar sefil mantalitesindesiniz. Bu çok yanlış ve ayıp bir bakış açısı. Hiç uzaklara gitmiyorum, ben bir şirkette satış pazarlama kanalında " Maaş karşılığı çalışan bir insanım " sizin ötekileştirdiklerinizden yani, ve çok kisa bir cümle ile bitirmek istiyorum, bahsettiğiniz arabayı altın ile kaplasanız ve 45 bin TL 'na satsanız, gerçekten tercih edeceğim son araba olur, lütfen şimdi arabanıza yaptığınız bakım ve masrafları tekrar gözden geçirin, kime ne faydası var tekrar değerlendirin.

Bundan sonra sosyal statüsü veya devlet memuru olmayan arkadaşlar da, ilan başlıklarına " Zenginden " veya "Fakirden" veya " İşçi'den " şeklinde başlık atarlar artık.

MD.Murat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yok
    Nasıl saçmalamışsınız.

En basitinden doktorun ne olduğundan bile heberiniz yok. doktor öss de 10.000 e girmiş demektir.
    sizin okulunuzda da olan akıllı uslu işine bakan çalışkan çocukların bir araya toplanıp bir kitle oluşturması demektir.
    Bu çocuklar saldırganlık yapmayan , ödevlerini sorumluluklarını zamanında yapan ve kültürel seviyesi de yüksek insanlardır.

Bu insanlar evet gençliğinden beri ilmek ilmek hayatlarını ördükleri için canını riske atmak istemez. kaybedecek bir şeyi vardır. bu yüzden malzemenin kalitelisini alır.
    büyükbaş hayvan ticareti yapan maho aga ise dünya kadar parası da olsa gider çin malı malzeme taktırır.

Gerçekten gereksiz bir alınganlık. neyse.

" antfriz yerine su koyar" Peki nolur antifriz yerine su koyulur ise?
    ------Kış olan memlekete giderseniz antfriz masrafı yapmanız gerekir.

" hava soğudu kar lastiği aldım. canım emanet , gidip lassa veya petlas alacak halim yok. " Lassa alan ölüyor mu acaba?
    ------Ölmüyor. ama lastikleri ekmek arası yapacak değilim. yazın satarken aracın yanında vereceğim hepsini. en kalitelisini.

" trafik sigortası 1000 tl kasko 1250 tl yaptırdım. " bu çok şaşırtıcı bir bilgi "
    ------Maliyet hesabı için yazılan bir bilgi. (bunu da anlamak bu kadar mı zor)

" lastiği çin malı alır. " Çin malı lastiğin arabaya olan faydası veya zararı nedir?
    ------Lastikle beraber satılıyor benim bildiğim araba. lastikleri çıkarıp kamyon kasasında gönderen daha görmedim ben.

" yağı motul veya elf değil de çin malı koydurur." Çin malı koyunca motor çabuk aşınıyor değil mi?
    ------Burda artniyet devreye tamamen girmiş. oldukça çaresizce saçmalamışsınız.

" akü bitince şarj ettirir öyle devam eder. alanın elinde patlar." Akü şarj edince ne olur demiyorum, cevabı vermişsiniz, patlak akü ile bir araba çalışmaz, akü yeni de olsa, eski de olsa muhakkak vadesi geldiğinde değişmesi gereken bir parçadır zaten.
    ------Şarj ettirerek ömrünü uzatabilirsiniz. ama benim çalımama ihtimali olamayacağı için (nöbete gitme , icaba gitme) direk yenisini almak zorundayım.

" silecekler balatalar bitmiştir. bu yüzden pert kaydı yazılabilir arabaya, haklısınız.
    ------Ben aldığımda hepsi bitikti. ben satarken hiçbiri bitik durumda olmayacak.

İşin özü şu ki, insanları ötekileştirmeyin
    ------İnsanları ötekileştirmiyorum ki ben.
    ben bir doktoru "km sini düşürek de şunu 500 tl pahalı satak gardaşşş" derken hayal edemiyorum.
    bu pazarlamacıları ötekileştirmek değil.
    doktoru berikileştirmek.

Doktorlar zengin, Doktor olmayanlar sefil mantalitesindesiniz.
    ------Hiç de değilim. Zenginlik bir ölçüt değil. Yukarıda da yazdım doktorlar en naif kitlelerden biridir.

bahsettiğiniz arabayı altın ile kaplasanız ve 45 bin TL 'na satsanız, gerçekten tercih edeceğim son araba olur,
    ------ Ne olur tercih edeceğiniz son olmasın yoksa kalbim kırılır

Bundan sonra sosyal statüsü veya devlet memuru olmayan arkadaşlar da, ilan başlıklarına " Zenginden " veya "Fakirden" veya " İşçi'den " şeklinde başlık atarlar artık.
    ------ Bir esprisi varsa atabilirler tabiki. mesela mühendisse insan ben mekanik bir mala nasıl davranması gerektiğini biliyor en azından diye düşünürum.

Tartıştığımız şeye bak ya. km düşürüp , emniyet kemerine direnç koyup , arabayı aldıktan sonra senelerce yağını bir kere bile değişmeyen bir ortalama toplumda yaşıyoruz. Toplumun ortalaması bu.
    Ortalama insan bu yani.
    Doktorlar olarak bir kümeye aldığın insanlar tabi ki ortalaması
    daha doğru
    daha dürüst
    maddi durumu daha iyi
    daha düzenli
    daha sorumluluk sahibi.

Bunu tartışmak çok abes değil mi?

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:35 ----------

Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kesin konuşmamak gerek ama sizin açınızdan mantıklı.
    Diğer kesim de parası az olan insan da daha uzun omurlu olsun diye cok dikkat eder diyor.

Bunun doktor vs. ile alakası yok. Adam ilanına doktordan satılık X yazarsa pozitif bir algı oluşturuyor ancak yüzyüze konustugunda selam ben X dedıgımde MErhaba Bende Doktor Y dediği anda alacağım varsa da almam.
    -----MErhaba Bende Doktor Y dediği anda alacağım varsa da almam.

Hmm bu sanırım doktor egosu vs şeklinde.

Ben çalıştığım şehirde sokakta çarşıda sorana devlet memuru diyorum arkadaşım. illa nerde derse filanca köyde öğretmenim diyorum. Merak etme yani. Doktorun doktor olduğunu söyleme gibi bir egosu yok.

O ego toplumun hayalinde.
    Hatta bazıları kendi doktor olsa alnına dr.x diye yazdıracak bir grup insan var.
    insanların o kadar sefil şeylerle birbirlerini ezmeye çalıştıklarını görüyorum ki. demek doktor olsa neler olacak.

yok ama doktor egolu. toplum egosuz.

toplumun kadınları takılan taki ile birbirlerini acımazısca ezmeye çalışıyor ama egosuz.
    erkekleri bindikleri araçlarla birbirlerini ezmeye çalışıyor ama egosuz.

ama doktor egolu. Egoist doktorlar. siz ne yapmışsınız ki? anca 10 senelik emek vermişsiniz. nasıl mesleğiniz söylersiniz?

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Bu tip ifadeler kullanılmasına karşı olmakla beraber, ilanda "yer uçağı", "acelem yok", "şu saate kadar aldınız, aldınız yoksa fiyat artacak" yazandan iyidir. Sıfırından pahalıya satan şeref yoksunundan çok daha iyidir. Ben hiçbirinden almam o ayrı ama aramaya niyetim varsa, yer uçağı satan apaçi yerine bu adamları ararım. Bana göre ayırt edici bir kriter de satıldığı ildir. İstisnai durumlar olur tabi ama yollarda araç sürüşünü beğenmediğim, her koşulda hızlı, kuralsız, saygısız, tam gaz araç kullanılan illerden ikinci el araç almam.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Malesef çok fazla niyet okuma var. Ve fikir ayrılığı yaşanan noktalar da yazılanlar değil, yazılmayıp varsayılanlar. "insanların meslekleri muhim değildir" ya da "İnsanlara mesleklerinden dolayı peşin hüküm verilmemeli" fikrini savunanlar da yine aynısını kendileri yapıyorlar, farkındalar mı bilmiyorum.

Başlığa bilerek çok yazmadım, çünkü sevmiyorum genellemeleri. Bir insanın mesleğinin araba bakımına olumlu tesiri olabilir mi? Tabii ki olabilir. Hayat tecrübem bana bunu gösterdi. Ancak her örnekte mutlaka olmak zorunda da değil. Şahsi görüşüm bu. "ille de olur" veya "ille de olmaz" bence makul görüşler değil, çünkü ikisi de anlamsız ve zorlama genellemeler içermekteler.

Ayrışmaya çok fazla meyilliyiz nedense. Empati lazım bol bol.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    İlanlarda mesleğin veya cinsiyetin göze sokulması hoş karşılanmıyor. Aynı şekilde Bayandan temiz... da bu kapsamda. Ancak bu tür bilgiler satıcı hakkında bize az da olsa fikir verir. Zaten farzedelim anlaştınız tanışma konuşma sırasında karşısındaki kişiye mesleğini işini sormuyor muyuz? Çok da takılmamak lazım böyle şeylere. Siz ona değil kullanmış ve satmakta olduğu araca talipsiniz. Odak noktasını değiştirin mesleği doktormuş mühendismiş önemi yoksa bunu ilana yazmasının da önemi olmamalı.

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sorun meslek - araba bakımı ilişkisi genellemelerinde değil, ilanı verenin bunu diğer kişilerin gözüne sokmasında. ''Bilmemneciden satılık.''
    Güven faktörü olarak kişi kendi mesleğini ön plana çıkartıyor.
    Alıcı merak ederek laf arasında mesleğini öğrense neyse ama göze sokmak başka bir şey. Ham'lık.

Yine de saçma bir tarafı var...
    -Ne iş yapıyorsun?
    +Şucuyum ben.
    -Hmm sizden araba alınmaz kusura bakma ben yandaki mühendise gidiyorum

diplomadan yada gelirden kaynaklı değil bu. Devlet memuru sicili temiz yeri yurdu belli adam manasında. ya da doktordan avukattan vs diyince hani sahtekar çıkma ihtmali daha az vs gibi yani güven oluşturmak maksatlı bu. yoksa temiz kullanmakla bakımını yaptırmakla vs ilgisi yok.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Torbacıdan satılık 1000rr

Sadece uzun yol ve polisten kaçmak için kullanıldı.

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 123

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)