Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Anket: Cevaplardan soru anlaşılır. ))

Katılımcı sayısı
34. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • Ben oruç tutmuyorum ve ilgilenmiyorum

19 55.88%
  • Ben oruç tutmuyorum ama saçma sapan tv programlarını seyretmeyi seviyorum

0 0%
  • Ben oruç tutuyorum ve gerisine karışmıyorum

14 41.18%
  • Ben hem oruç tutuyorum hem de saçma sapan tv programlarını seyretmeyi seviyorum

1 2.94%
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Ramazan TV Programları hk.

Motovento
    REKLAM ALANI
    mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650
    Ramazan ayına girdik ve bu gün ilk günü
    akşam ilk iftarı açıyoruz.

şahsen ben evde tv izlemem. genelde instagramda caps larda karşıma çıkıyor gülüyorum )))

anket bakalım nasıl sonuçlanacak.

bu arada evde tek kalıyorum ve pratik yemek tariflerine hayır demem.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500
    Ben senelerdir tv izlemiyorum çok nadir denk gelirsem bal kanallarında kemal sunal arıyorum..
    mavzer-i bunu beğendi.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    evımde tv yok; yıllardır da tv i anca gittiğim yerde var ise izlemişimdir.

en son tv de birşey izlerken bir anda izlediğim şey kesilip malum sahıs ulusa seslenıs yaptıgında isyan edip sökmüştüm.

ama sosyal agda illaki bu tipleri görüyorz

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Evde TV var ama Netflix, Youtube, Raspberry filan bagli kendisine, baska da bir kullanimi yok

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ben her akşam nihat hocamı dinler, sonra yatağa girip yorganı üzerime çeker ve gizli gizli ağlarım.
    mavzer-i, msandikci ve oldcockroach bunu beğendiler.

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    İftarı anlamıştım ama sahurda da canlı görünce Tamam artık sahurda tv yok iftarda tv yok ramazanda tv yok :D

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Pek sık Tv izlemem ama izleyince de DMAX, NHK World, TRT Belgesel, Bloomberg falan bakarım yemek yerken. Yemek bitince kapatırım.

Aslında düşününce benim evde TV nin en büyük görevi yemek esnasında yandan ses yapmak
    Bu ramazan programlarından da pek haz etmiyorum maalesef.

Gelelim işin yemek kısmına; Etli kuru fasülyeden tutun da tarçınlı-havuçlu keke kadar her yemeği ve tatlıyı gayet güzel yaparım. Yemek yapmak hobilerimden birisidir

Bekar ve yemek yapmaktan çok anlamayan kişiler için 3-5 tüyo vereyim:

Bekarlar için Pratik yemek tarifi Tüyoları:

- Fırın en büyük dostunuz. Yağlı fırın kağıdı alın, tavuk but, incik veya kanat alın. Yağlı kağıdı tepsiye serin. Hazır satılan tavuk fırın baharatını alıp arkasınd ayazdığı şekilde tavukları baharatlayıp tepsiye dizip fırına atın. Yaklaşık 35dk da enfes baharatlı çıtır tavuk hazır.(süre tavuk parçalarının bütünlüğüne ve fırın sıcaklığına göre değişir ona netten bakın. Yapması kolay, bulaşık derdi yok, risk yok. Tavukları fazla pişirip yakmadığınız sürece :D

- Yine fırın. Hep kızartma olmaz derseniz fırın pişirme poşeti alın. Patates, biber, domates, havuç ve arzu ettiğiniz tavuk çeşidini (but, göğüs vs) harmanlayıp poşetin içine yağlı, salçalı, sulu ve baharatlı sos ile harmanlayıp poşete koyup ağzını kapatın. Poşet üstüne kürdanla 4-5 delik açıp doğru fırına. yine 35 dk civarına miss gibi fırında hem sulu hem sebzeli tavuk hazır

-Sahur içinse yumurtalı ekmek tavsiye ederim . 2-3 yumurtayı çırpın. Dilimlenmiş ekmekleri buna batırıp kızdırılmış ayçiçek yağlı tavada altını ve üstünü sırasıyla kızartın. Yanına peynir, zeytin, domat, salatalık, birde dumanı tüten demli çay... Ohhh misss...

Yazarken ağzım sulandı be...

Şimdilik bu kadar. Şimdiden hayırlı iftarlar. Ha bu arada, sakız çiğnemek orucu bozuyor muydu?
    mavzer-i ve kovboy03 bunu beğendiler.

Alıntı SuleymanE adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Pek sık Tv izlemem ama izleyince de DMAX, NHK World, TRT Belgesel, Bloomberg falan bakarım yemek yerken. Yemek bitince kapatırım.

Aslında düşününce benim evde TV nin en büyük görevi yemek esnasında yandan ses yapmak
    Bu ramazan programlarından da pek haz etmiyorum maalesef.

Gelelim işin yemek kısmına; Etli kuru fasülyeden tutun da tarçınlı-havuçlu keke kadar her yemeği ve tatlıyı gayet güzel yaparım. Yemek yapmak hobilerimden birisidir

Bekar ve yemek yapmaktan çok anlamayan kişiler için 3-5 tüyo vereyim:

Bekarlar için Pratik yemek tarifi Tüyoları:

- Fırın en büyük dostunuz. Yağlı fırın kağıdı alın, tavuk but, incik veya kanat alın. Yağlı kağıdı tepsiye serin. Hazır satılan tavuk fırın baharatını alıp arkasınd ayazdığı şekilde tavukları baharatlayıp tepsiye dizip fırına atın. Yaklaşık 35dk da enfes baharatlı çıtır tavuk hazır.(süre tavuk parçalarının bütünlüğüne ve fırın sıcaklığına göre değişir ona netten bakın. Yapması kolay, bulaşık derdi yok, risk yok. Tavukları fazla pişirip yakmadığınız sürece :D

- Yine fırın. Hep kızartma olmaz derseniz fırın pişirme poşeti alın. Patates, biber, domates, havuç ve arzu ettiğiniz tavuk çeşidini (but, göğüs vs) harmanlayıp poşetin içine yağlı, salçalı, sulu ve baharatlı sos ile harmanlayıp poşete koyup ağzını kapatın. Poşet üstüne kürdanla 4-5 delik açıp doğru fırına. yine 35 dk civarına miss gibi fırında hem sulu hem sebzeli tavuk hazır

-Sahur içinse yumurtalı ekmek tavsiye ederim . 2-3 yumurtayı çırpın. Dilimlenmiş ekmekleri buna batırıp kızdırılmış ayçiçek yağlı tavada altını ve üstünü sırasıyla kızartın. Yanına peynir, zeytin, domat, salatalık, birde dumanı tüten demli çay... Ohhh misss...

Yazarken ağzım sulandı be...

Şimdilik bu kadar. Şimdiden hayırlı iftarlar. Ha bu arada, sakız çiğnemek orucu bozuyor muydu?
    cubuk kraker kemirirken bu yapılır mı vicdansız !

sakız konusuna gelince

Günümüzde üretilen sakızlarda, ağızda çözülen katkı maddeleri bulunduğundan, ne kadar itina edilirse edilsin bunların yutulmasından kaçınılması mümkün değildir. Bu sebeple bu tür sakız çiğnemek orucu bozar. Ancak “kenger sakızı” gibi katkısı bulunmayan sakızlarla daha önce çiğnenmiş olup içinde hiç katkı maddesi kalmamış olan ve çiğnendiğinde hiçbir eksikliğe uğramayan sakızların çiğnenmesi orucu bozmaz.
    kaynak : https://www.trthaber.com/haber/yasam/sakiz-cignemek-orucu-bozar-mi-133261.html

Sakız cignemek istiyorsanız yanınızda orucsuz bir arkadaşınızı taşıyın, önce o çiğnesin
    SuleymanE bunu beğendi.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Her gece yatmadan önce Nihat Hocamdan Masalları büyük keyifle izlerim.

emenyasin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Lifan KP150
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Sakız cignemek istiyorsanız yanınızda orucsuz bir arkadaşınızı taşıyın, önce o çiğnesin
    Yanlış çözüm. İmsaktan önce çanını çıkarın sakızın. İmsaktan sonraya hazır olarak poşedine geri sarın

Şaka bir yana çiğnemeyin hocam. Riskli işlere gerek yok

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:33 ----------

@SuleymanE hocam yumurtalı ekmek işi o kadar basit mi?. Ayrıca 2-3 xl yumurtayla kaç dilim ekmek çıkar yaklaşık

Alıntı emenyasin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yanlış çözüm. İmsaktan önce çanını çıkarın sakızın. İmsaktan sonraya hazır olarak poşedine geri sarın

spontane durumlar için konusuyorum ; aniden gelen sakız isteği gibi
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Motosikleti

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:33 ----------

@SuleymanE hocam yumurtalı ekmek işi o kadar basit mi?. Ayrıca 2-3 xl yumurtayla kaç dilim ekmek çıkar yaklaşık
    Hocam inan o kadar basit. Ekmekleri aşırı kızartıp yakmadığın sürece veya daha ısınmamış yağlı tavaya koymadığın sürece yanlış yapabileceğin hiçbir şey yok Yumurtaları çırparken içine tuz ilave et demeyi unutmuşum. Biraz da tuz ilave ediverin yumurtaları çırparken.

3 tane XL yumurtadan tahminen 8-9 dilim ekmek çıkar. Ekmeğin yumurtayı çekmesini falan beklemek yok. Alt - üst bandırıp doğruca kızgın yağlı tavaya.

Hazırlaması; çırpma & pişirmesi dahil 5 -6 dk da biter, afiyet olsun

Dipnot: Kızartma miktarı olarak da kızarınca renk olarak yaklaşık şöyle olacak :

mavzer-i ve bursalıali bunu beğendiler.

bursalıali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial RX3İ EVO-Honda Falcon NX4- FYM 250
    Yemeklerin tamamlanmış halini fotoda görmeyince güzel olmuyor .

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:19 ----------

Öyle kuru kuruya tarif , hiç bir anlam ifade etmiyor.

Motosikleti
    Lifan KP150
    @SuleymanE hocam çok sağolun. Aklımdaki diğer sorulara da cevap vermişsiniz. "Ekmeğe yumurtayı emdirecek miyiz?" gibi. Son hal fotosu da ne kadar kozartacağımı anlamak için iyi olmuş. Sahura planlıyorum bunu.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Sahurda yumurtalı ekmek yerine az ekmekle tereyağlı sahanda yumurta tavsiye ederim...

Karbonhidrat metabolizması esnasında ciddi su harcanıyormuş. Ancak yağ metabolizması esnasında bir miktar su oluşuyormuş. Velhasıl sahurda yağa saldırın tuzu az kuruyemiş mesela.

Şöyle bir faydalı yazıya denk geldim:

İŞTE SAHURDA YAPILAN HATALAR

"Acıkmamak için sahurda çok yemeli" düşüncesi bir hatadır.

Gün boyu tok kalabilmek için sahurda bol ekmek, pilav, makarna, peynir tüketiriz mevcut yemek kültürümüz böyle gelmiş, fakat ne kadar çok yerseniz yiyin açlığınızı en fazla 1-2 saat ertelerken hissedeceğiniz susuzluğu çok daha derinleştirdiğiniz gibi açlık şiddetinizi artırmış olacaksınız. Neden?

Çünkü fazla yenen her lokmanın sindirilmesi için gerekli olan suyun miktarından haberimiz yok.

Örneğin 100 gr protein içeren bir gıdanın atıklarının temizlenmesi için 500 cc suya ihtiyaç olur, bu hesabı yapmadığımız için özellikle peynir, sucuk ve salam gibi yoğun protein içeren bir sahur yaptığımız takdirde sabah ağzınız diliniz kuru uyanırsınız.

Sahurda tüketilen peynir, karpuz ,ekmek üçlüsü en masum ve en çok rağbet gören hafif sahur olarak düşünülür, biraz dikkatle baktığınızda ne göreceğiz bir bakalım. Tuzlu peynir, su tutucu özelliği nedeni ile su ihtiyacınızı doğal olarak artıracaktır.

Peynir yoğun protein içerir, bu nedenle sindirimin 7-8. Saatlerinde açığa çıkacak olan ürik asidin temizliği için bol su kullanılacak, 100 gr proteinden dolayı oluşacak ürik asidin temizliği için kullanılacak olan su miktarı yaklaşık 500 ml olacaktır.

Bu suyu içemediğiniz için susuzluğunuz bir kat daha derinleşmiş olacaktır.

Gelelim tatlı karpuz güçlü bir idrar söktürücü etkisi ile bedeninizde zorlu bir idrar çıkışı oluşturarak kısıtlı su kaynaklarınızı tüketeceğinden sizi gerçekten çok zor bir gün beklemiş olur.

Susamamak için bol bol su içmek ayrı bir sorunla sizi karşılaştırır.

İçilen fazla su yediklerinizin sindirimini bozar, mide yeterli asitlik düzeyine ulaşamaz, yediklerinizi sindirememenin sonucunda, gazlı bir bağırsakla gününüzü geçirirsiniz, sabah uyandığında ağır ağız kokusu ile uyananların hatalarından biri budur.

Susamamak için içtiğiniz fazla su 3 saat içinde vücuttan atılır, gerçek su ihtiyacımızın zamanı olan 7-8 saatte bedeninizde yeterli su bulamazsınız.

Aşırı tatlı olan her gıdanın sindiriminin nihayetinde tüketilen şeker miktarının 10-15 katı kadar su kullanılarak metabolize olabilir, kanda yükselen şekerin düzenlenmesi için bu suya ihtiyaç duyulur.

Ayrıca bu şekerin enerjiye dönüştürülmesi aşamasında yeniden suya ihtiyaç olacaktır.

Reçel, pekmez, helva gibi tatlılar kan şekerini hızlı yükselteceğinden insülin salınımına sebep olur, bu yüzden en erken acıktıran gıda hamur ve şekerli ürünlerdir.

Bu kurallara göre sahurda uzak durulması gereken gıdalar: Reçel, helva, pekmez kaşar ve peynir çeşitleri salam, sosis, sucuk, her türlü ekmek, pilav, makarna ve börek

SAHURDA DOĞRU TERCİHLER

Sindirildikçe vücuda su veren gıdalar ve sindirildikçe vücuttan su çeken gıdalar.

Yazımın başında sindirildikçe her safhada bedenimizden suyun nasıl çekildiğinin anlaşıldığını düşünüyorum. Bedenimize su veren gıdalardan bahsetmek istiyorum.

Örneğin havuç ve kıvırcık, tereyağlı yumurta, semiz otlu yogurt , cacık yediğinizi düşünelim, Bu ürünlerin sindirilmesi için nerede ise çok ama çok az su harcanır ki bu sebeple kanınızdan fazla su çekilmediğinden sabahın ilk saatlerinde hiçbir susuzluk duymazsınız, günün ilerleyen saatleri içinde taze kıvırcık ve havucun suyu bağırsaklardan emilmeye devam edeceği için açlığın 6-7.

Saatinde bile sanki bir çeşmeden su içiyormuş gibi rahat olduğunuzu fark edeceksiniz. Tereyağlı 1-2 yumurtanın sarısı rafadan olması halinde sindirimleri için bir bardak su yeterlidir, tereyağının metabolizma atığı et gibi fazla su istemeyeceği için gün içinde su maliyeti fazla olmaz. Derin susuzluk hissi yaşamazsınız.

YAĞLAR BEDENİMİZİN SU KAYBINI AZALTAN GIDALARDIR

Bu etkiyi nasıl yapar? Terlemeyi azaltır. Yağlar yıkılırken yani metabolize olduğunda bir miktar su açığa çıkar. Yağların yıkım ürünlerinin temizlenmesi için ihtiyaç duyulan su çok azdır.

Kastedilen yağlar, işlenmemiş, rafine edilmemiş, sade tereyağı, soğuk sıkım zeytinyağı, Hindistan cevizi vb. yağlardır.

Açlığın süresini kısaltan yani hızlı acıkmamızın tek nedeni glisemik indeksi yüksek tüm gıdalardır. Yani hamur ve şekerdir, bu ürünlerden ne kadar yemişseniz o kadar açlığı derinlemesine hissedeceğinizi garanti edersiniz.

Bu bilgilerin size çok rahat bir Ramazan geçirmenize yarayacağını ümit ediyorum. Vücudun su kaynaklarını tüketenlerin başında ekmek gelir , bu nedenle sahurda ekmek yememeniz çok önemli.

VÜCUDA SU VEREN GIDALAR

Tüm yağlı besinler: Geceden suda bekletilmiş kavrulmamış badem, ceviz, fıstık, fındık, tereyağı, zeytin yağı, hindistan cevizi, tüm sebzeler; semiz otu, roka, salatalık, tere, lahana, mor kıvırcık, özellikle havuç hem tok tutar hemde ekmek yerine kullanılabilir.

ÖRNEK SAHUR MENÜLERİ:

1-) Semizotlu bir cacık, havuç, tereyağında yumurta, 3-5 adet suda bekletilmiş ceviz
    2-) Semizotu salatası içinde geceden ıslatılmış ceviz veya badem, teryağında menemen(domatesi az bol al biberli). Ekmeksiz yemenizi tavsiye ederim.
    3-) Tarhana çorbası yanında bol bol az tuzlu yeşil zeytin, havuç.
    4-)Mor havuç , şalgam salatası , avokado karıştırın içine muhakkak ıslatılmış 3-5 ceviz veya bir avuç badem
    5-)Hindistan cevizi tek başına harika bir sahurdur kesinlikle deneyin.
    6-)Bol domates, al biber , yeşil biber ,tereyağı ile hazırlanmış pirinç pilavı şaşırtıcı bir şekilde sizi tok tutar ve susatmaz.
    7-)sahurda et veya ciğer yemek isteyenler muhakkak bol salata ile yemeli
    8-) Mevsim meyvelerinden oluşan sofralar hazırlayın, yanına biraz suda bekletilmiş kuruyemişler ile tüketin.

Motosikleti
    Alıntı bursalıali adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yemeklerin tamamlanmış halini fotoda görmeyince güzel olmuyor .

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:19 ----------

Öyle kuru kuruya tarif , hiç bir anlam ifade etmiyor.
    Vallahi haklısın Ali Abi. Millet oruçludur, insanları zor durumda bırakmayayım dedim ama fotosuz da kuru kuru olmuyor hakkaten

@SuleymanE hocam çok sağolun. Aklımdaki diğer sorulara da cevap vermişsiniz. "Ekmeğe yumurtayı emdirecek miyiz?" gibi. Son hal fotosu da ne kadar kozartacağımı anlamak için iyi olmuş. Sahura planlıyorum bunu.
    Deneyin tabi hocam, yaptıktan sonra ne kadar basit olduğuna şaşıracaksınız. Asıl güzel tarafını da söylemeyi unutmuşum, evde bayatlamış ve kimsenin yemek istemediği dünden kalan soğuk ekmekle yapınca da miss gibi oluyor.

Bayat ekmekleri değerlendirmek için de çok güzel bir yöntemdir bu
    bursalıali bunu beğendi.

freewill - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Burgman 400 Youtube: Sucuk Ekmek MotoVlog
    ya o değil de oruçluyken diş fırçalamak bu yılda mı oruç bozuyor arkadaşlar? Müftülük sanırım o konu da bir yenilik yapmadı şaka bir yana 10 sene olmuştur sanırım tv izlemeyeli.

bursalıali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial RX3İ EVO-Honda Falcon NX4- FYM 250
    Süleyman şöyle herbiri diğerinden daha enfes yemek fotoğrafları artı baklava , şöbiyet, kaymaklı
    ekmek kadayifi gibi tatlıları ve dahi bilumum börek çeşitleriyle gözlerimize hitap etmelisin ki midelerimizden önce ruhumuz, yarab şükür doyduk desin. Bütün inananların ramazanı mübarek olsun,

Motosikleti
    Lifan KP150
    O zaman bu yıl tarifler @SuleymanE abiden

Motosikleti
    xv250
    daha ciddi dini kanalları izleyebilirsiniz sadece dini yayın yapan tvler var daha derin mevzular istiyorsanız
    bursalıali bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)