Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Pahalı cep telefonunda ÖTV yüzde 50’ye çıkartıldı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    R25
    Cumhurbaşkanı Kararnamesiyle cep telefonlarındaki ÖTV oranında değişikliğe gidildi. Tüm telefonlarda yüzde 25 olan ÖTV oranı, yüzde 40 ila yüzde 50'ye çıkarıldı.
    Cep telefonlarından alınan özel tüketim vergisinde ( ÖTV) değişikliğe gidildi. Tüm telefonlarda yüzde 25 olan ÖTV oranı, vergi matrahı 640 TL ile bin 500 TL arasında olanlarda yüzde 40’a, matrahı 1500 TL’yi aşanlarda yüzde 50’ye çıkartıldı.

Konuyla ilgili düzenleme Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile gerçekleştirildi. Cep telefonundaki ÖTV artışı bugünden itibaren yürürlüğe girdi. Şubat ayında TBMM’de kabul edilen yasa ile cep telefonlarından, ÖTV matrahlarına göre farklı oranlarda vergi alınmasının önü açılmıştı.
    Motosikletsiz biri

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    sürekli bir şeylere zam geliyor, vallahi takip etmekten yoruldum.

ne kadar doğru bilmiyorum ama birisi anlatmıştı; ingiltere'de 1976 yılında 500 sterlin olan bir evin kirası 2019 yılında da 500 sterlin imiş..

RoofRoof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DRZ400SM
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster

ne kadar doğru bilmiyorum ama birisi anlatmıştı; ingiltere'de 1976 yılında 500 sterlin olan bir evin kirası 2019 yılında da 500 sterlin imiş..
    Kral bende duyduğum oukuduğum kadar söyleyeyim.Londra'da şu an 500 sterline evi geç oda bulmak bile imkansızmış.Avrupa'nın bir çok şehrinde öyleymiş hatta.

Motosikleti
    Kuba Superlight200
    Bu vergi arttırımını da vestel istemişti çok uzak bir zaman önce değil. İç pazarda büyümek için vergilerin arttırılmasını talep etmişlerdi.. Vestel telefonları alacağıma 3310 alırım onunla haberleşirim daha iyi.
    espresso bunu beğendi.

Alıntı RoofRoof adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kral bende duyduğum oukuduğum kadar söyleyeyim.Londra'da şu an 500 sterline evi geç oda bulmak bile imkansızmış.Avrupa'nın bir çok şehrinde öyleymiş hatta.
    doğrudur. ama onlarda enflasyon çok düşük çıkıyor. 10 sene önce 1 dolara aldığın şey 10 sene sonra belki 1.10 dolar oluyor falan. kasıtlı müdahale edip enflasyonu yükseltiyorlar.

ben size bu işin özetini yazayım: yılarca hazır yedik içtik; cari açık hayvan gibi şişti. ihracatimiz yok, denge sağlayamıyoruz. dış ticaret dengesi sürekli negatif yönde artıyor.

döviz desen arşa ulaştı. tl'nin değeri eridi.

ihracat yapamayınca hükümet ithal malları kısıtlama yoluna gidiyor. iç talebi azaltma yoluna başvuruyor. bunun için de sürekli vergi koyuyor mallar üzerine. maksat tüketici satın almasın. alamasın.

olay bu yani..

peki çare nedir: ihracat yapmamiz lazim. katma değeri olan mallar üretip yurt dışına satmamiz lazim ki hem cari açığımız azalsin, hem de dolar gelsin memlekete; dolar bol olsun ki değeri düşsün.
    TempesTr ve GezeGeze bunu beğendiler.

TempesTr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph 1200 RS
    Benim anladığım kadarıyla;

2001 krizinden sonra alınan ekonomik tedbirler ülkeyi bir nevi raya soktu. Kemal Derviş ve döneminde uygulanan ekonomi politikalarıyla ülke düzelme eğilimine girdi.

Aynı ve devam eden dönemde, petrol fiyatları yükseldi. Arapların artan petrol gelirlerini finans kuruluşlarında değerlendirmesiyle küresel olarak likidite bulmak kolaylaştı. Ülkemizde cari açık her yıl artmasına rağmen bir doların neredeyse 1 liralara kadar düştüğünü gördük. Yine yanlış anlamadıysam petrol zengini ülkelerin sermayesini 2009 krizi ile tokatladılar. Döviz bu derece ucuz olunca, satın almak üretmekten daha makul hale geldi. Kendi kendine yeten ülke olmak bir tarafa, yediğimiz ekmeği (buğday) bile ithal eder olduk.

Sebebi her ne ise, Abd doların değerini artırma politikasına başladı ve Fed faizleri yükseltti. Finansmanın maliyeti arttı. Kolay bulabildiğimiz parayı artık çok daha zor bulabilir olduk. Şişen ekonomi balonumuz da hızlıca sönmeye başladı.
    GezeGeze bunu beğendi.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Ne demişti büyümüz saltanattan tasarruf olmaz. İşte o saltanatın faturasını ödüyoruz.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    allahtan evli; yoksa bizi sıraya dizerdi.

bu ne ya artık.

sailor33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800 (INTERCEPTOR)
    Yatlara ve pirlantalara da ÖTV istiyoruz. Reis duy sesimizi yetmiyor bu zamlar

ozan1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache/Bajaj dominar 400/yamaha mt07
    Alıntı sailor33 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yatlara ve pirlantalara da ÖTV istiyoruz. Reis duy sesimizi yetmiyor bu zamlar
    tuhaf değil mi yatlara ötv olmaması zenginden en az vergi alınan ülke bizizdir herhalde
    Sevmek için yaşlanmayı,frene basmak için yolun bitmesini bekleme..

Maalesef oyle birsey yok :D
    Ama birkac ornek verebilirim. Su an oturdugum ev 98 yilinda 80.000 pound'a satilmis. simdi 1.000.0000 deger biciliyor.
    Maaslar ise o zamandan bu zamana 1.5 kat bile artmamis. Kisacasi ev konusunda Ingilizlerde cok dertli. Ama geri kalan hersey dediginiz gibi. O zaman ki muz 1 poundsa simdi de oyle. Hatta daha ucuz

Su anki imkanlarimla Turkce karakter kullanamiyorum. Kusuruma bakmayin arkadaslar

Alıntı VroomOn adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Maalesef oyle birsey yok :D
    Ama birkac ornek verebilirim. Su an oturdugum ev 98 yilinda 80.000 pound'a satilmis. simdi 1.000.0000 deger biciliyor.
    Maaslar ise o zamandan bu zamana 1.5 kat bile artmamis. Kisacasi ev konusunda Ingilizlerde cok dertli. Ama geri kalan hersey dediginiz gibi. O zaman ki muz 1 poundsa simdi de oyle. Hatta daha ucuz

Su anki imkanlarimla Turkce karakter kullanamiyorum. Kusuruma bakmayin arkadaslar
    emlak konusunda taviz vermiyorlar, haklısın. bizdeki gibi her boş bulduğun alana pıtırak dikeni gibi ev yapamıyorsun.

adamlar haklı. dolayısıyla konut fiyatları ve kiralar yükseliyor.

diğerleri ucuz.

Motosikleti
    Yeşil Kubazaki CR1
    Yerli malını birden öyle kötülemeyin 3310'cu arkadaşlar ...

Konunun özetini ise atalarımız zaten güzelce söylemiş: Ayağını yorganına göre uzat...

El-Türkçesi: Neyine Ayfon X ...

Ha, madem atalara gittik, Hoca Nasreddin'den de bir alıntı yapmazsak olmaz: Mesele hoşaf meselesi... Biri kepçeyle içerken, sizin elinize -neyinize sizin kepçe dercesine- tatlı kaşığı tutuşturulması, hoşaf içmek için ...

El-Hülocular gerçi hallerinden memnun olsalar gerek ki, değişen bir şey yok o cephede; son seçimlere bakılacak olunursa ...

Du bakalım nolcek ...

Daha bunun El-Surisi, El-S400'ü falan neyim var ...

Hadi hayırlısı ...

Ha, bir de El-Akl (Arapça'dan almışız: akıl) var ... Bulan haber etsin ...

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda

İngiltere'yi bilmem ama burda durum öyle gibi.
    2012 yılında evi 700 euroya kiraya verdim.
    Bugün hala 700€ alıyorum.
    Yasal olarak arttırma hakkım var ama 17 euro falan arttırabiliyorum.
    Kiracının durumu çok iyi değil diye arttırmadım.
    Aynı yıl satsam mı kiraya mı versem diye bir emlakçıya değer biçtirmiştim.
    O zaman biçilen değerle bugün satsam değeri aynı.
    Tabi büyük şehirlerde durum farklı oluyor.
    Talep artarsa fiyatlar da artıyor.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

sailor33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800 (INTERCEPTOR)
    Alıntı ozan1991 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tuhaf değil mi yatlara ötv olmaması zenginden en az vergi alınan ülke bizizdir herhalde
    Damat açık açık söyledi ya; "vergiyi tabana gecirecegiz. Pardon yayacağız". O nedenle zenginin daha çok vergi vereceği zaman hiç gelmeyecek. Millete yaya yaya dayiyacaklar.
    Önemli olan nereye gittiğin değil, seni bekleyenlere sağ sağlim dönmektir.

Yeni yapı yapılmasına neredeyse hiç izin vermiyorlar. Yani dediğin gibi yeşil alana iki bina konduralım olayı yok.
    Nüfus olayı da bir garip zaten. Son 60 yıldır nüfus aynı. 2. Dünya savaşından sonra ciddi oranda düşüyor hatta sonra tekrar yükseliyor.

Not olarak bu söylediğim Londra ve diğer büyük yerler için geçerli. Arap ve uzak doğulu zenginler sayesinde konut fiyatları her sene artıyor. Arttıkça has İngilizler şehri terkediyor.
    Bu arada şehirlerden uzaklaştığınızda 1 milyon gibi bir fiyata kale satılıyor. Baya ordu falan sokarsınız içeriye

Alıntı VroomOn adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yeni yapı yapılmasına neredeyse hiç izin vermiyorlar. Yani dediğin gibi yeşil alana iki bina konduralım olayı yok.
    Nüfus olayı da bir garip zaten. Son 60 yıldır nüfus aynı. 2. Dünya savaşından sonra ciddi oranda düşüyor hatta sonra tekrar yükseliyor.

Not olarak bu söylediğim Londra ve diğer büyük yerler için geçerli. Arap ve uzak doğulu zenginler sayesinde konut fiyatları her sene artıyor. Arttıkça has İngilizler şehri terkediyor.
    Bu arada şehirlerden uzaklaştığınızda 1 milyon gibi bir fiyata kale satılıyor. Baya ordu falan sokarsınız içeriye
    hacı abi, ingiltere'ye bizim müteahhitlerden bir grup yollayalim; olmadı TOKİ'yi yollayalim. birkaç sene içinde Londra'yi beton içinde birakiriz. ev fiyatları düşer. her yer site olur şerefsizim. nasıl fikir?

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    İyi olmuş, iyi. Bu Amarikan piyonu epıl yüzünden yeni Yu-Ma-Tu'lar çıkmıyor piyasaya.

Motosikleti
    Forza 250
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İyi olmuş, iyi. Bu Amarikan piyonu epıl yüzünden yeni Yu-Ma-Tu'lar çıkmıyor piyasaya.
    Yalnız kaçırdığınız şöyle bir detay var. Apple almayın da sözde yerli vestelle casper ı apple fiyatına ittirecekler bize haberiniz olsun.
    Ben tamamen yerli ne araba alırım ne elektronik. Kişisel görüşüm, alanlara da saygı duyarım, kendi bilecekleri iş...

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Yalnız dikkat ederseniz yerli - ithal ayrımı yok kararnamede. Piyasada 1500TL'den ucuz pek telefon da yok. Dünya deviyiz ama her şeyimiz lüks sınıfında.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)