Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Elektirikli Araba Yapımı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Artık Yok...
    şu yukarda kırmızı bir şey var , bir şey diyorum ne olduğunu anlayamadım çünkü.. o şey esasen dış kabuk görüntü olarak zaten o iki tekerlekli şeylere benziyor.. öyle bir şey alsan onun üstünde modifikasyonlar yapsan sanırım kimse anlamaz trafikdede rahat rahat gezersin. kimse anlamazdan kastım bu şey markasını bile bilmiyorum yollarda bile hiç yok kimse ne olduğunu bilmez.. yaptığın şeyleride bu orjinaldenmi böyle senmi sonradan yapmışsın anlamaları çok zor gibime geliyor.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Stmax klas5000 iki tekerli kullanıyorum sürati gidişi baya yerinde, 3500 watt olması lazım
    Ayrıyetten 3 tekerki Stmax gf500 kullanıyorum kasalı oluyor onunda gidişi yük yokken iyi takviye vitesi var.1500 watt
    Kısa mesfede kullanıyoruz, sürekli şarja takıyoruz akü performansları düşüyor zamanla.
    Bu 3 tekerli motorların benzinlisi oluyor, ufak tekerlilerden hem trafiğede kayıt edersin, birde üstünde değişiklik yapabilirsin.

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Hocam benim şahsi düşüncem elektrikli araçlarin devri nerden baksan en erken 20 seneye tamamen açılır. Aküsüydü şarjiydi ugrasilacak dert değil koy benzini bin git daha uğraşsız

Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Alıntı logaritma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    şu yukarda kırmızı bir şey var , bir şey diyorum ne olduğunu anlayamadım çünkü.. o şey esasen dış kabuk görüntü olarak zaten o iki tekerlekli şeylere benziyor.. öyle bir şey alsan onun üstünde modifikasyonlar yapsan sanırım kimse anlamaz trafikdede rahat rahat gezersin. kimse anlamazdan kastım bu şey markasını bile bilmiyorum yollarda bile hiç yok kimse ne olduğunu bilmez.. yaptığın şeyleride bu orjinaldenmi böyle senmi sonradan yapmışsın anlamaları çok zor gibime geliyor.
    Öyle birşey alamam çok para. 25 bin liraymış o kırmızı şey.

Buda üç tekerlisi ve 20 bin lira.

Bundan Aksaray'da bikaç tane gördüm. Alan olmuş.

Alttaki ise dört tekerli ve 41 bin lira.

Yani böyle birşeyi para verip alsam beni döverler. Alıp üstünde değişiklik yapmakda mantıksız olur. Ben zaten böyle birşeyi bikaç bin liraya mal etme peşindeyim. Mal ederim ama evrak sıkıntısı var.

Motosikleti
    Artık Yok...
    aynen çok para bunlar esasen sanırım üstü kapalı atv ,utv tarzı şeyler.. klassmanı segmenti olmadığı için şey diyorum .. atv lerinde ana işleyişi gene dönüp dolaşıp motorsiklete geliyor oda ayrı..

Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Alıntı darkmotor adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Stmax klas5000 iki tekerli kullanıyorum sürati gidişi baya yerinde, 3500 watt olması lazım
    Ayrıyetten 3 tekerki Stmax gf500 kullanıyorum kasalı oluyor onunda gidişi yük yokken iyi takviye vitesi var.1500 watt
    Kısa mesfede kullanıyoruz, sürekli şarja takıyoruz akü performansları düşüyor zamanla.
    Bu 3 tekerli motorların benzinlisi oluyor, ufak tekerlilerden hem trafiğede kayıt edersin, birde üstünde değişiklik yapabilirsin.
    Onlarda çok para. Tripörtör geçiyor. Zaten tripörtörüm var Otoser marka. Onlardanda kat kat iyi. Bunuda ben restore etmiştim. Halada uğraşıyorum jant disk fren vs yapıyorum.

GF500'ün aküsü ne kadar biliyor musun?

Sanırım aralarındaki fark aküden kaynaklı. 2 tekerlilerin aküsünü netten bulabiliyorum 200 lira civarında tanesi. Ama üç tekerlinin aküsüne baktım fiyat bile belli değil. Voltu ve amperi yüksek diğerine göre.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:12 ----------

Alıntı uzay gemisi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam benim şahsi düşüncem elektrikli araçlarin devri nerden baksan en erken 20 seneye tamamen açılır. Aküsüydü şarjiydi ugrasilacak dert değil koy benzini bin git daha uğraşsız
    Aslında bende karşıydım elektirikliye. Bikaç kez yolda kalmışlığım var. Ama şimdi babamın dükkanda duruyor. Babam çok memnun. Şehiriçinde her yere gidip gelebiliyor. Zaten Aksaray ufak yer. Şarj bitirecek kadar uzun mesafe yok. Benzini mazotu koyup gidebileceğim başka vasıtalarım var. Ama kafaya taktım böyle birşey yapacağım. Önce kabinli elektirikli araç yapacağım. Yazın işler açılıncada maddiyatı düzeltirim eski bi yüksek cc scooter bulup Logaritma'nın aklıma düşürdüğü monotracer yapacağım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:15 ----------

aynen çok para bunlar esasen sanırım üstü kapalı atv ,utv tarzı şeyler.. klassmanı segmenti olmadığı için şey diyorum .. atv lerinde ana işleyişi gene dönüp dolaşıp motorsiklete geliyor oda ayrı..
    Ucuz bişey olsa şehir içi trafik için çok güzel vasıtalar aslında. Mesela ben Otoser ile trafik sıkıntısı yaşamıyorum. Kaldırımın engelli rampasından bile çıkabiliyor. Park sorunu hiç yok. Bu elektiriklilerde o işlere yarıyor. Ufak kibar.
    RoofRoof bunu beğendi.
    İster düşün... Kendini ister hayale kaptır...Uzar uzar, çünkü hiç sonu yoktur yolların.
    Bakarsın aldanmışsın, gördüğün bir seraptır. Sevimli bir hayale açılırken kolların.

Motosikleti
    Artık Yok...
    monotracerı yaparsın ona şüphem yokda kabuğunu dış tasarımını nasıl yapıcaksın.. onu yap valla beğenirsem banada yaparız bir tane :D ama ona ruhsat falan hak getire lmaz yani tamamen kapalı yollarda gerçi ben şehir içi mahalle sokak aralarındada sürerim :D

Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    monotracerı yaparsın ona şüphem yokda kabuğunu dış tasarımını nasıl yapıcaksın.. onu yap valla beğenirsem banada yaparız bir tane :D ama ona ruhsat falan hak getire lmaz yani tamamen kapalı yollarda gerçi ben şehir içi mahalle sokak aralarındada sürerim :D
    Kabuk en kolayı zaten. Bakalitten dökerim. Fiberglas deniyor sanırım ona.

Köpük alıp onu şekillendiririm önce. Hani şu buzdolaplarının filan ambalajında olan köpük. Zımpara ile işleyip şekillendiririm. Aracın kalıbını çıkarırım. Sonrada o kalıbı kullanıp üstüne bakalit dökerim.

Mototracerrin ruhsatının çözümü olabilir. Plakalı ruhsatlı scooter üstüne yapılır. Kabin sökmeli takmalı olur. Muayene zamanlarında kabin sökülüp girilir. Orjinal mototracerdeki koltuk vs olmaz o zaman. Maxiscooter gibi olur. Bi ortaya bide arkaya sisibar gibi bişeyle koltuklar yapılır.

Gilera nexus 500 gibi bi motora yapılırsa güç sıkıntısı çekilmez. 150 cc mondial zat var. Oda iri yarı onada yapılır ama işte 150 cc ile nereye kadar.

Yandan çıkan kollar pnömatik ile yapılabilir. Arabaya birde 12 volt kompresör takılır. O hava ile yandan açılan tekerlekler çalışır. Belli bi hızın altına düşünce otomatik yanlardan açılır. Yada düğme ile açılıp kapatılır.

Mototraceri çok istiyorum ama ona kaynak bulmak lazım. Piyasada kriz var, önce işlerin açılması lazım. Güzel bi mototracer için 10 bini gözden çıkmak lazım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:10 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:47 ----------

Çocuğa helal olsun on numara yapmış. Hazır kalıp kullanmış ama olsun o yaşta onu yapabilmek büyük başarı bence.

Yani dışını yapmakda sorun yok.
    logaritma bunu beğendi.

Yuki ılgaz 3 tekerlekli gf500 ile hemen hemen aynı. Yukinin sitesinde bütün parçaları fiyatlandırılmış şekilde görünüyor.
    Stmaxa birkaç parça lazım oldu pek birşey bulamadım.
    Yuki ılgaz akü değerleri 12 volt 50 Ah fiyat 500 tl

Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Alıntı darkmotor adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yuki ılgaz 3 tekerlekli gf500 ile hemen hemen aynı. Yukinin sitesinde bütün parçaları fiyatlandırılmış şekilde görünüyor.
    Stmaxa birkaç parça lazım oldu pek birşey bulamadım.
    Yuki ılgaz akü değerleri 12 volt 50 Ah fiyat 500 tl
    Yakın bi arkadaşım var bu işlerden anlıyormuş. Onla biraz konuştuk motoru güçlendiren asıl şey amper değeriymiş. Hem menzili uzatıyor hemde kalkışlarda vs tork veriyormuş.

Normalde bendeki scooterde 20 amper akü var. 12 volttan 5 tanesi 60 volt yapıyor. Sendekinin asıl farkı ise aküleri. 100 amper yerine 250 amper akü olduğu için daha güçlü.

Yani bende arabaya 20 yerine 24 amper bile taksam faydası olur. 50 amper aküyüde bu motor belki kaldırmaz.
    İster düşün... Kendini ister hayale kaptır...Uzar uzar, çünkü hiç sonu yoktur yolların.
    Bakarsın aldanmışsın, gördüğün bir seraptır. Sevimli bir hayale açılırken kolların.

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    1000 watt motor 250 kilo ve sürücüyü yokuşta çekemez. Çekse bile düşük hızda aşırı yüklenmiş olacağı için şarjı çok hızlı bitirir.

Bence 4 tane elektrikli scooter tekerini kullanarak 4x4 araba yapabilirsin. Hem 4 kat güçlü olur hemde 4 çeker olduğu için kullanması eğlenceli olur. Alt tabana aküleri yerleştirip uygun bir yere de ufak bir jeneratör ekleyerek menzil sorununu çözebilirsin. Motor ve aküler aşağıda olacağı için ağırlık merkezi aşağıda kalır ve 4 çekerin avantajı sayesinde çok iyi yol tutuşu elde edilir.
    bursalıali bunu beğendi.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Kaptan coşmuş yine..
    Hadi bakalım erdican, sana da bize de kolay gelsin.. Takipteyiz kaptan.. ;)

Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Alıntı mustafa_325 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1000 watt motor 250 kilo ve sürücüyü yokuşta çekemez. Çekse bile düşük hızda aşırı yüklenmiş olacağı için şarjı çok hızlı bitirir.

Bence 4 tane elektrikli scooter tekerini kullanarak 4x4 araba yapabilirsin. Hem 4 kat güçlü olur hemde 4 çeker olduğu için kullanması eğlenceli olur. Alt tabana aküleri yerleştirip uygun bir yere de ufak bir jeneratör ekleyerek menzil sorununu çözebilirsin. Motor ve aküler aşağıda olacağı için ağırlık merkezi aşağıda kalır ve 4 çekerin avantajı sayesinde çok iyi yol tutuşu elde edilir.
    Burdada Aksaray'ın güzelliği ortaya çıkıyor. Şehrin çok büyük kısmı düz. Yokuş sadece bizim oturduğumuz mahallede var. 30cc motorlu bisikletim var. O beni o yokuşta çekiyor. Yokuşun sonuna doğru pedalla destek çıkıyorum. 100kgyim.

Bu mantıkla gidersek o araba beni o yokuşta çekebilir. Zaten pedallı yapacağım için tıkandığı yerde desteklerim.

Escooter tekerinden o dediğin sıkıntılı iş. Ortadan geçen mil çok ince ve iki taraftan tutuyor. Tek taraftan tutmak için o mil yeterli değil. Tornada motorun ortasınıda genişletmek motoru bozabilir. Birde para harcamak istemiyorum. Eldeki malzemelerle güzel birşey çıkarmak istiyorum. Parayı monotracere saklayacam. Fiberglas işini bunda iyice bi öğreneyimde.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:00 ----------

Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kaptan coşmuş yine..
    Hadi bakalım erdican, sana da bize de kolay gelsin.. Takipteyiz kaptan.. ;)
    Sağolasın. İnşallah Otoser'in ön tekerleri değiştikten sonra bu işe başlarım.
    bursalıali ve yürekçe bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)