Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
5. sayfa BirinciBirinci ... 3456715 ... SonuncuSonuncu

Tanzim Satış başladı, kuyruklar uzadı

Motovento
    REKLAM ALANI
    okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    O zaman belki tüp yada margarin yağ yoktu ama bunları alacak para vardı.Bu gün sebze var ama alacak para olmadığı için kuyruğa giriliyor.Şimdi bilemedim hangisi kötü.
    YasinC ve Osm@n bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı arifziyaar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dostum sende idrak yollari enfeksiyonu olmuş acil antibiyotik kullan.
    Tüp kuyrugunda bekleyenler baska biryerden tup alamiyorlardi . Suan marketlerde tonla 2- 4 ira farkla istedigin urun mevcut . Ucuz almak isteyen girer kuyruga alir.

Kimseyede ulu orta kansiz deme kalbini kirarlar.
    Yanlış hatırlamıyorsam biraz yukarı da sana bir soru sormuştum.Cevabı hala alamadım.Ben yazmışım oraya vergiler 2002 de haline geri dönülsün diye sen benim yazdıklarımı çarpıtıp "bazıları 2002 ye geri dönmek istiyor" diye yazmışsın.Neden benim yazdıklarımı çarpıttığını sorabilir miyim?
    Özgürlüğün en büyük düşmanı halinden memnun kölelerdir.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Dostum sende idrak yollari enfeksiyonu olmuş acil antibiyotik kullan.
    Tüp kuyrugunda bekleyenler baska biryerden tup alamiyorlardi . Suan marketlerde tonla 2- 4 ira farkla istedigin urun mevcut . Ucuz almak isteyen girer kuyruga alir.

Kimseyede ulu orta kansiz deme kalbini kirarlar.

3 liralık şeyi 6 liraya markette alabiliyor doğru.

Güncel fiyatlarla bakarsak 110 tl olan tüpü o zaman da 2 katına satıyor olsalar 220 tl'ye kaç kişi alabilirdi?

O sıraya giren adamların bazıları hala ayın sonunda karınlarına kuru ekmek dısında birşey girsin diye bekliyor o sırada.

yani tüp kuyruğu sırasında başka yerde tüp satılmıyormuş falan filan bunlar komik şeyler.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    70'li yılları hatırlıyorum ben, Kıbrıs çıkarması olmuştu ve ABD bize ambargo koymuştu, piyasa birbirine girmişti, döviz fırlamış, fiyatlar tavan yapmıştı, hükümet zam yapmamak için çok uğraştı , bu sefer karaborsa oldu, isteyen yüksek fiyattan istediğini buluyordu, parası olmayan şimdiki gibi kuyruğa girip ucuzunu alıyordu. Ama söylenmiyorduk , çünkü koca bir savaş vardı ve yavru vatandaki soydaşlarımızı kurtarıyorduk.arabalarımızın farlarını sarıya boyar, geceleri karartma uygulardık.
    Şimdi ne var ??
    Thracian, _chaotic_ ve hasmet bunu beğendiler.

arifziyaar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XV950 BOLT
    1. vergi memuru degilim 2002 oranlarini bilmiyorum. Ama o dönem olmayip suan bir vergi bildigim kadariyla yok. Varsa aydinlatin bilelim?
    2. Suan karaborsa yok. Acik acik satiliyor heryerde . o donem acikta tonlarca margarin tup mu vardi? Suan devket bir alternatif sunuyor .Dogru mu diye soracak olursan yanlis. Her konuda yazmaktan biktim kanun zayif daha sert agir yaptirimlari olan bi kanun olsa yollasan vergi memurunu müfettisi adama bi ceza yazsa yedi sulalesi ödeyemese ticaret hayati bitse haksiz kazanc saglamaya cesaret edemez.

Kibrista savasan da bizim askerimizdi suriyede sirnakta nusaybinde savasanda bizim askerimiz. Bu kadar askeri operasyon harcamaya ragmen ekonomi 80 90 li yillar kadar altust olmadi.
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Doğru söylüyorsunuz. Renkli televizyonumuz bile yoktu , hatta kimsede cep telefonu bulunmazdı. Yokluk günleriydi hep, şimdi her şey bol bol var.

demirkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM JOYMAX 250i
    vizontele türkiyem, gülelim mi ağlayalım mı bilemedim...

1980'lerde parasızlıktan iphone bile alamazdık
    hasmet bunu beğendi.

demirkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM JOYMAX 250i
    o zamanlar çamaşır makinası, buzdolabı yoktu ) erdoğan öle diyordu...

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    Az önce sipariş aldığım mağazaların birinin yanındaki halk sebze satış noktasına uğradım. Satış noktasının tam karşısında Carrefour Keçiören Kuyubaşı şubesi, tam yanında Altunbilekler Keçiören Kuyubaşı şubesi var. Halk sebzede satılan ürünlerin aynısı aynı fiyata marketlerde de satılıyor ama gel gör ki yaklaşık 150-200 kişi sıra bekliyor ama marketleri tercih etmiyor.

Sıra bekleyenlerin %90 ı kanımca, Ego otobüsleriyle , yaşlılara bedava olduğu için Ankara turu yapan yaşlı amcalar teyzeler.
    Böyle de bi durum var yani 😀

_chaotic_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    regal raptor daytona 350
    dünya gözüyle 1.5 km'lik hıyar kuyruğunu savunanları da gördük ya artık gam yemem. bunlar size ne yapsa az. devam böyle devam. dünya sizi kıskanıyor
    nereye dönersen dön popon arkanda kalir..

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    1. vergi memuru degilim 2002 oranlarini bilmiyorum. Ama o dönem olmayip suan bir vergi bildigim kadariyla yok. Varsa aydinlatin bilelim?
    Vergi oranlarını biliyor musunuz diye sormadım.Neden benim yazdıklarımı çarpıttınız diye merak etmiştim.

Merak ediyorsanız geçen yıl sattığım 2001 model bir araç vardı.Faturası hala duruyordu.Fatura da toplam vergi sadece %20 KDV vardı başka da vergi yoktu.ÖTV 2002 yılında geldi ama sadece lüks ürünlere ve küçük oranlarda.Yanlış hatırlamıyorsma %20 gibi bir şeydi.Ama yıldan yıla ÖTV yükselte yükselte bazı ürünlerin ÖTV si %160 lara kadar çıktı.Lüks sınıfına girmeyen ürünlere de ÖTV geldi.Şu anda ise 1600 cc ye kadar %30 ÖTV,%18 KDV.2000 cc üstüne %160 ÖTV %18 KDV.Evet yanlış duymadınız %160.Bunun yanında alkollü içeceklere ve benzine nerede ise %200 vergi var.Aynı şekilde elektronik aletlere,telefonlara,traş kremine bile ÖTV var.Eskiden bunlara yoktu.Ama ne hikmetse yatların aldıkları mazota vergi yok,altı takıya,kürke,elmasa vergi yok.Ve en önemlisi 250 cc üstü motosikletlere %38 ÖTV + %18 KDV var.Yıllardır bu ülkede yaşıyorsunuz bir kere merak edip bakmadınız mı vergi oranlarına?Farkına varmadınız mı?Sizce bu vergi oranları normal mi?Bu kadar vergi toplanmasına rağmen ekonominin bu durum da olması normal mi?

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Şöyle bir hastalığımız oluştu; hep geçmişten örnek vermek. Gelecek adına somut bişeyler söylemek yok.

Zamanında ülkede, petrol, tüp, gazyağı kuyruğu vardı. Çünkü o ürünler bizim ülkemizde üretilmiyordu.
    Peki, bugün tanzim satışta satılan ürünlerin hangisi ülkemizde yetişmiyor?
    Bu işin adı taşıma suyla değirmen döndürmek. Geçici şeyler bunlar, üretimi ve üreticiyi desteklemeden bunun önünü alamazsınız.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Alıntı Boldpilot adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Az önce sipariş aldığım mağazaların birinin yanındaki halk sebze satış noktasına uğradım. Satış noktasının tam karşısında Carrefour Keçiören Kuyubaşı şubesi, tam yanında Altunbilekler Keçiören Kuyubaşı şubesi var. Halk sebzede satılan ürünlerin aynısı aynı fiyata marketlerde de satılıyor ama gel gör ki yaklaşık 150-200 kişi sıra bekliyor ama marketleri tercih etmiyor.

Sıra bekleyenlerin %90 ı kanımca, Ego otobüsleriyle , yaşlılara bedava olduğu için Ankara turu yapan yaşlı amcalar teyzeler.
    Böyle de bi durum var yani ��
    2019 yılında canım vatanımda ucuz sebze meyve kuyruğunun olmasını ben utanç verici buluyorum...

En büyük sorun yanlış teşhislerle günü kurtarma çabaları. Asıl kızdığım nokta da bu. Yoksa Belediye hayrına ucuza sebze meyve satsın. Hatta isterse ucuza kılık kıyafet de satabilir. Hatta ufak bir teknoloji mağazası açıp ucuz yollu samsung telefon falan da satsınlar, "oh ne ala" derim.

Sorun hala sebze meyve fiyatlarındaki artışın nedeninin çiftçiler ve kabzımallar ve aracılar olarak gösterilmesi. Yahu öyle bir durum varsa belediye zabıtayla dayanır marketlere, şu fiyat üstü ürün sattığını görürsem kapatırım dükkanını 1 haftalığına der, herkes mum olur. Ama neden bunu diyemiyorlar? Çünkü fiyatlardaki artış taaa tarladan başlıyor. Çiftçinin kullandığı mazot pahalı, gübre desen ithal ve pahalı, tohum desen yine ithal ve yine pahalı. Nakliyesi, pazar yeri kirası, devlete ödenen vergi derken sonuç ortada...

Çiftçiye destek olmak gerekirken ziraat bankası denen kurum batık futbol kulüplerini kurtarma peşinde. Yahu tarımı bitirdiler beceriksizlikleri yüzünden, yönetenler hala konuyu saçma sapan yerlere çekiyor, buna kızıyoruz.

Çıkıp dense ki, çiftçinin üzerindeki yükü alacağız, mazotu her çiftçiye ekeceği tarlası oranında vergisiz vereceğiz, çiftçinin mahsulünü tarladan yok fiyatına almanın önüne geçeceğiz, taban-tavan fiyat uygulaması çıkaracağız, uzun vade ciddi önlemler alacağız, amenna.

Hala hayali düşman yaratıp hayali savaş veriyorlar. Tüm belediyeler, tüm polis, tüm zabıta bunların emrinde değil mi? Fırsatçılar gerçekten varsa bunu engellemek bunların görevi değil mi? Versinler cezalarını, kapatıp mühürlesinler dükkanlarını, onu da mı başkasından bekliyorlar?

Yakında "vatandaş gereğinden fazla sebze yiyor, asıl sorun bu, fazla yemek yiyen teröristtir, haindir!!" diyecekler diye korkmaya başladım.
    _chaotic_ bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    kanun zayif daha sert agir yaptirimlari olan bi kanun olsa yollasan vergi memurunu müfettisi adama bi ceza yazsa yedi sulalesi ödeyemese ticaret hayati bitse haksiz kazanc saglamaya cesaret edemez.

Kibrista savasan da bizim askerimizdi suriyede sirnakta nusaybinde savasanda bizim askerimiz. Bu kadar askeri operasyon harcamaya ragmen ekonomi 80 90 li yillar kadar altust olmadi.
    Cok isabetli tespitler...

Hatta icabinda sapik ve tecavuzculeri salip bu piyasa firsatcisi teroristleri tikmak lazim iceri. Sonuna kadar destekliyorum...

ikinci bir kurtulus savasi veren de bizim ordumuz, dunyanin gelmis gecmis en basarili askeri operasyonunu yapip Melik sah'in turbesini bombalayan bizim askerimiz, Esada karsi canla basla savasan El Nusra bizim teroristimiz...

kirk sene oncesinden daha iyi durumda olmak buyuk basari. cok iyiyiz bence... boyle devam ederse yeme de yaninda yat. Hadi hayirlisi.

Motosikleti
    XV950 BOLT
    Alıntı Thracian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Vergi oranlarını biliyor musunuz diye sormadım.Neden benim yazdıklarımı çarpıttınız diye merak etmiştim.

Merak ediyorsanız geçen yıl sattığım 2001 model bir araç vardı.Faturası hala duruyordu.Fatura da toplam vergi sadece %20 KDV vardı başka da vergi yoktu.ÖTV 2002 yılında geldi ama sadece lüks ürünlere ve küçük oranlarda.Yanlış hatırlamıyorsma %20 gibi bir şeydi.Ama yıldan yıla ÖTV yükselte yükselte bazı ürünlerin ÖTV si %160 lara kadar çıktı.Lüks sınıfına girmeyen ürünlere de ÖTV geldi.Şu anda ise 1600 cc ye kadar %30 ÖTV,%18 KDV.2000 cc üstüne %160 ÖTV %18 KDV.Evet yanlış duymadınız %160.Bunun yanında alkollü içeceklere ve benzine nerede ise %200 vergi var.Aynı şekilde elektronik aletlere,telefonlara,traş kremine bile ÖTV var.Eskiden bunlara yoktu.Ama ne hikmetse yatların aldıkları mazota vergi yok,altı takıya,kürke,elmasa vergi yok.Ve en önemlisi 250 cc üstü motosikletlere %38 ÖTV + %18 KDV var.Yıllardır bu ülkede yaşıyorsunuz bir kere merak edip bakmadınız mı vergi oranlarına?Farkına varmadınız mı?Sizce bu vergi oranları normal mi?Bu kadar vergi toplanmasına rağmen ekonominin bu durum da olması normal mi?
    Mazot pirlanta vs. konusunda hem fikirim yanlislari var.

Egitimde basari sifir.

Genel ekonomi konusunda basarili buluyorum.
    %160 200 ötvleri destekliyorum. Kisitlanmasi gereken ürünler .

Yurticinde muadili olan herseyin ithal edilirken ekstra vergilendirilmesinin yerli ureticiyi rahatlatacagini dusunuyorum.

Sizin mesajiniz da ana konuyu carpittigimi dusunmuyorum. Alenen 16 yilda ulkenin icine s.ctilar yazdiniz bende 2002 ye donmek istediginiz algisi olustu. O donemlerde iyi giden seyi merak ettim. Egitimmi harikaydi ? Ekonomi mi? Ben hic iyi birsey hatirlamiyorum .

Benimde hosuma gitmeyen bircok sey oldu ama genele baktigimda basarili buluyorum.
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    O konuda haklısınız, 2 farklı döneme ayırmak gerekir, ilk 3-4 yıl iyi gittiler, ülkenin önünü açtılar. Ama sonrası tam bir felaket maalesef.

Yurticinde muadili olan herseyin ithal edilirken ekstra vergilendirilmesinin yerli ureticiyi rahatlatacagini dusunuyorum.

Tekirdağ'da olan rakı fabrikamızdan çıkan alkolün bize 130 tl yurtdışına 30 tl satılması mı yerli üreticiyi destekliyor?

Yurtdışından araç alırken 2 katı vergi veriyoruz da araç üreten yerli üretici mi var da onu rahatlatıyoruz?

Türk yazarların kitaplarından alınan vergi ile yabancı kaynaklardan alınan vergi aynıyken; Türkiye'de üretim maliyetleri (vergiler,) nedeniyle bu kitapların daha pahalı olmasıyla mı rahatlatıyoruz?

Yurtdışından alınan bazı tüketim maddelerinde "denetim serbestliği" ya da "düşük vergi uygulaması" yapmak mı yerli üreticiyi destekliyor?

Hocam kendimizi kandırmayalım; yerli üretim bitti artık ne desteğinden bahsediyorsunuz.

Gerçi yurtdışından parçaları alıp lego gibi burada birleştirince "yerli ve milli" yazan ülkemiz yurtdışıdan aldığı avakadoyu türk üretimi poşete koyarsa "yerli" sayabilir.
    Gönenç bunu beğendi.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alenen 16 yilda ulkenin icine s.ctilar yazdiniz bende 2002 ye donmek istediginiz algisi olustu. O donemlerde iyi giden seyi merak ettim. Egitimmi harikaydi ? Ekonomi mi? Ben hic iyi birsey hatirlamiyorum .
    Eğitim her zaman kötüydü, ama en azından istikrarlıydı. Ekonomi bariz kötüydü. Ne iyiydi?

Ülkenin kurumları daha sağlıklıydı. Güçler ayrılığı vardı. İnsanlar konuşmaya korkmuyorlardı, daha özgürdü. Bağımsız olması, bir ülkenin düzgün işlemesi için kritik olan medya ve yargı iktidarın kontrolünde değildi. Saltanat ve israf bu derece değildi. Hiç bir Avrupa liderinde olmayan büyüklükte özel uçak aldık, sıfır kocaman saray yaptık, yetmedi bi de yazlığını yapıyoruz. İhale ve rant bu kadar açık ve sistematik değildi.

Motosikleti
    XV950 BOLT
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eğitim her zaman kötüydü, ama en azından istikrarlıydı. Ekonomi bariz kötüydü. Ne iyiydi?

Ülkenin kurumları daha sağlıklıydı. Güçler ayrılığı vardı. İnsanlar konuşmaya korkmuyorlardı, daha özgürdü. Bağımsız olması, bir ülkenin düzgün işlemesi için kritik olan medya ve yargı iktidarın kontrolünde değildi. Saltanat ve israf bu derece değildi. Hiç bir Avrupa liderinde olmayan büyüklükte özel uçak aldık, sıfır kocaman saray yaptık, yetmedi bi de yazlığını yapıyoruz. İhale ve rant bu kadar açık ve sistematik değildi.
    kim özgürdü? yapmayin allah aşkina ne ozgurlugunden bahsediyorsunuz? insanlari basi kapali diye okullara almadilar yillarca hangi özgurluk?

rant erken secimlerden dolayi surekli degildi ulkeyi 3 yildan fazla elinde tutabilen yoktu. Suan pastayi 16 yildir ayni kisiler paylasiyor.

Medya patronunun ulkenin secilmis basbakanini pijamayla karsilamasi acikcasi o zamanda hosuma gitmemisti.

iyi seylerde oluyor. mukemmel demiyorum. sadece daha beterini gorduk
    bursalıali bunu beğendi.

REKLAM ALANI
5. sayfa BirinciBirinci ... 3456715 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)