Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Kaza Yaptım Peki Süreç Değer Kaybı?

Motovento
    REKLAM ALANI
    hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500

1 saat önce kendi yolumda ilerler iken döner kavşaktan yukarıdan arayoldan araç önüme çıktı vurdum..Arabanın sol far , sol sinyal , sol çamurluk , davlumbaz , ön ızgara ön kaputta hafif bir yamukluk , tampon değişecek ve direksiyon hidroliğinde kaçak var..Evrakları doldurduk şimdi hata karşı tarafta gözüküyor..Şimdi bende kaskoda var , yalnız şu var benim şişen hasar kaydım nasıl olacak değer kaybım ne olacak , pek kazaya karışmadığım için yardımcı olursanız sevinirim..
    100 tlye 1300 km yol giden Volta vs5im

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    falcon flash 100
    Ortada yuvarlak var bu konu beni aşar.
    hachiko bunu beğendi.

ozan1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache/Bajaj dominar 400/yamaha mt07
    hocam geçmiş olsun kaza matematik sorusu gibi

araç tali yoldan mı çıktı acaba? ve oralarda ışık filan yokmuydu merak ettim
    hachiko bunu beğendi.

Deadly Sto(R)m - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2022 / Mondial X-Treme Maxx 200i
    hachiko gecmis olsun. Sende birsey yoktur umarim. Ancak olay donel kavsakta meydana geldiyse suclu sen gorunuyorsun. Deger kaybiyla ilgili bolgim yok malesef.

EDIT: Ana ve tali yollu donel kavsak ise onun size yol vermesi gerekirmis. Bu arada karsi arac kucucuk iken sizin aracin masallahi var
    hachiko bunu beğendi.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Döner kavşağa araç girdiyse senin yola çıkmadan önce onun dönüşünü tamamlamasını beklemen gerekir.

Yaptığın sanat eseri çizimden yola çıkarsak sen suçlu gözüküyorsun ama yukardaki arkadaşın da dediği gibi tali yol - ana yol süreçlerini tam bilmiyorum ancak yine de kavşakta araç varsa bu fark yaratmaz diye biliyorum.

Geçmiş olsun bu arada
    hachiko bunu beğendi.

emenyasin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Lifan KP150
    Geçmiş olsun
    hachiko bunu beğendi.

hasangazili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar RS 200
    Alıntı Deadly Sto(R)m adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hachiko gecmis olsun. Sende birsey yoktur umarim. Ancak olay donel kavsakta meydana geldiyse suclu sen gorunuyorsun. Deger kaybiyla ilgili bolgim yok malesef.

EDIT: Ana ve tali yollu donel kavsak ise onun size yol vermesi gerekirmis. Bu arada karsi arac kucucuk iken sizin aracin masallahi var
    Zaten kavşakta ne yapılması gerektiğini anca kazadan sonra öğreniyoruz millet olarak.
    Atr 72-500 ve hachiko bunu beğendiler.

_chaotic_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    regal raptor daytona 350
    Bu çizime göre hatalı sen görünüyorsun ama önemli olan resmi değerlendirme. şöyle bir yazı var yardımcı olabilir
    hachiko bunu beğendi.
    nereye dönersen dön popon arkanda kalir..

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    1) Donel kavsakta iseniz, donel kavsak icindeki arac gecis onceligine sahiptir, diger arac beklemelidir.
    2) Tali yoldan anayola giris yapan arac gecis onceligine sahip DEGILDIR, beklemelidir.

Cizim sanat eseri gercekten
    hachiko bunu beğendi.

zekvan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ninja 300
    'Sağdan gelen aracın önceliği vardır' kuralına göre değerlendirmişler büyük ihtimalle, kavşak var ışık yoksa zaten tali bir yoldur.

Değer kaybı için bu işi koşturan takipçiler var. Bunlar kendilerini sigorta aracılık hizmetleri olarak tanıtarak seni arayabilirler. Google amcaya yaşadığın şehir ve değer kaybı yazdığında illaki birkaç iletişim numarası bulacaksındır. Karşı taraf suçlu ise değer kaybını alırsın ancak aracının değerine göre değişir bu, atıyorum 20 bin tl lik bir araç için alacağın değer kaybı 2-3 bin civarında olurken 150 bin tl lik bir aracın var ise o zaman 15-20 binlerden bahsedebilirsin.
    hachiko bunu beğendi.

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    geçmiş olsun.
    hachiko bunu beğendi.

Deadly Sto(R)m - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2022 / Mondial X-Treme Maxx 200i
    Alıntı hasangazili adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zaten kavşakta ne yapılması gerektiğini anca kazadan sonra öğreniyoruz millet olarak.
    Çok haklısınız, en azından araştırıp doğru bilgiye ulaştım diye kendimi teselli edebilirim ama bu gerçeği bilmememiz hepimizin ayıbı bence.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:34 ----------

Karayolları Genel Müdürlüğü bu PDF ile kuralları anlatmış. İkinci sayfada sol altta dikkat bölümünde ana-tali yol dönel kavşaklarındaki kural anlatılmış.
    hasangazili ve hachiko bunu beğendiler.
    2006 Honda Activa (2006-2009) > 1996 BMW F650 (2007-2008) > 2016 Mondial RX3i Evo (2016-2017) > 2006 Yamaha XT660R (2017 - 2020) > 2017 Honda CRF 250L ABS (2020 - 2021) > 2022 Mondial X-Treme Maxx 200i (2022-...)

emenyasin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Lifan KP150
    Alıntı Deadly Sto(R)m adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    [/COLOR]Karayolları Genel Müdürlüğü bu PDF ile kuralları anlatmış. İkinci sayfada sol altta dikkat bölümünde ana-tali yol dönel kavşaklarındaki kural anlatılmış.
    İstifade ettim, paylaşım için sağolun
    hachiko ve Deadly Sto(R)m bunu beğendiler.

hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500
    Çok teşekkür ederim arkadaşlar.. Arkadaşlar olay yerinde ışıklandırma yok (2 ay önce aynı şekilde aynı yerde yine bir kazaya denk geldim) , zifiri karanlık biryer ışıklandırma yok , Çizemedim ama

Ahanda yol bunun tıpkısının aynısı yeminle..Editledim nasıl olduğunu..

Aracı bıraktım bizim ustaya ters bir durumda olmadı kaskodan yaptırılcak.. Arabanın direksiyon pompası da ezilmiş yağ akıtıyor..Ben araçsız nasıl durcam şimdi :/
    100 tlye 1300 km yol giden Volta vs5im

hasangazili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar RS 200
    Alıntı hachiko adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok teşekkür ederim arkadaşlar.. Arkadaşlar olay yerinde ışıklandırma yok (2 ay önce aynı şekilde aynı yerde yine bir kazaya denk geldim) , zifiri karanlık biryer ışıklandırma yok , Çizemedim ama

Ahanda yol bunun tıpkısının aynısı yeminle..Editledim nasıl olduğunu..

https://resmim.net/f/y6XDQw.jpg

Aracı bıraktım bizim ustaya ters bir durumda olmadı kaskodan yaptırılcak.. Arabanın direksiyon pompası da ezilmiş yağ akıtıyor..Ben araçsız nasıl durcam şimdi :/
    O zaman bu gibi kavşaklar dönel kavşak sayılmıyor. Kavşağın içinde olsa bile ana yoldan gelen araca yol vermek gerekiyor. Bu paylaşım çok faydalı oldu. "Deadly Sto(R)m"a teşekkürler. Mantıklı olanda bu zaten bu gibi kavşaklar şehirler arası yollarda da tali yol ayrımlarında oluyor. 110 la gelen aracın yol vermesi zaten mantıksız olur.
    Deadly Sto(R)m bunu beğendi.

İlk önce kim kavşağa girdiyse yol hakkı onundur bekleyip yol vermen gerekir hatalı sen gözüküyorsun çizimlerine göre daha bilgili anlatırsan daha çok yardımcı olabiliriz.

Dur levhası sanamı yoksa karşı taraftan gelendemi var

zekvan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ninja 300
    Hala suçlu bulmaya çalışıyorsunuz adam link attı açıp bir okuyun dönüş kurallarını. Hayır zaten adam kim suçlu diye sormuyor ki hala neyi tartışıyorsunuz. Eğer karşı taraf tramerde %100 kusurlu çıkarsa değer kaybı için başvuru yaparsın kardeşim. Sana verir ise kasko bozulur sağlık olsun dersin önüne bakarsın.
    gurcanozturk bunu beğendi.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Ortada dönel kavşak olmasaydi..

Sen aracin sağinda kaldigin için,geçiş üstunlugu senin olacakti

Ayrica senin ciktigin yönde bir uyari levhasi mutlaka vardir.

Ters üçgen ici beyaz cevresi kirmizi.

Ama karşi tarafta yok zaten olmasi sacma olurdu.

Dönel kavşak olmasi,sagda kalan aracin gecis ustunlugunu iptal eder.

%8 sana,%2 karsi araca kusur çikar.

He şuphe varsa,yol metreyle ölculur,tali mi ana yolmu anlasilir.

SavageGarden - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC750S
    kavramlar çok karışmış, tali yol, dönel kavşak vs...

aracın nerden geldiğinin sadece dönel kavşak dışındaysa önemi var.

öte yandan, kaza yapan araçlardan birisi (diğer araç) dönel kavşak içinde. ve kaza da dönel kavşak alanı içinde olmuş.

dönel kavşak içinde meydana gelen bir kaza bu; "ana yol vs tali yol" kavramı yok. "dönel kavşak vs kavşak dışı yol" var.

trafik kuralı da şunu der: dönel kavşak içindeki araç önceliklidir

dönel kavşağın dışında kalan tüm yollar tali yoldur, dönel kavşağın içinde manevrasını tamamlamaya çalışan aracın önceliği vardır. (biz ülke oalrak bu kurala çok yabancıyız; dönel kavşağın içindeki aracı geçiş üstünlüğü var. özellikel italya'da ve ispanya'da bu tip yollar çok var ve o devasa şehirlerarası otobanvari geniş yollar bazen bir dönel kavşak yüzünden yüzler metre kuyruklar oluşturuyor...yani ana yoldaki herkes bekliyor dönel kavşağında içindekilerin çıkmasını)

üzgünüm hachiko, kuralları kendine göre esnetemezsin gevşemetezsin.

sen her halükarda dönel kavşağın içindeki araca öncelik vermelisin, zira o adam tali yoldan da gelmiş olsa dönel kavşağa senden önce girmiş..

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Dönel kavşak kuralını yolları yapan mimarlar da bilmiyor bence 3 şeritli şehirlerarası yolun ortasına küçücük bir daire koyup insanların kafasını karıştırıyorlar.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)