Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Askere Yedek Subay Olarak Gitmek

Motovento
    REKLAM ALANI
    Onurhan D - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üniversiteyi bu yıl bitirdim.Malum piyasa koşullarının elverişsizliği yüzünden düzgün iş bulamadım.

Kendi bölümümle ilgili olanları geçtim,herhangi bir iş için bile binlerce başvuru var.Bende hem

piyasa biraz daha düzelir hem de askerlikte bir şekilde aradan çıkar düşüncesiyle tecilimi bozmayı düşünüyorum.

Ayrıca yeni çıkacak kanunla birlikte askerliğin

tek tip askerlik(9 ay-3 ay zorunlu kalan 6 ay devam etmek istemezsek her ay asgari ücret ödenmesi)

durumununda bu düşüncem de etkisi oldu.

Uzun döneme başvurmayı istiyorum.Biliyorum şans işi

ama bazı celp dönemlerinde sanırım daha avantajlı olunuyormuş.Aranızda eminim bu konu hakkında bilgisi

olanlar vardır.Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Ayrıca aranızda askerliğini yedek subay olarak

yapanların da düşüncelerini merak ediyorum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    falcon flash 100
    Artık askere gitmek her şey dahil tatile gitmek gibi oldu. Fazla kafana takma bir an önce aradan çıkar git el.
    Onurhan D ve bursalıali bunu beğendiler.

arifziyaar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XV950 BOLT
    yedek subay olcam deyip olamayanda cok insallah kisa cikar deyip yedek subay olanda. Yani risk aliyosun hic para almadan 6 ay yaparsan üzülürsün kalbin kirilir.
    Onurhan D bunu beğendi.

yigozya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ Gsx250r
    Tek tip askerlik kesinleştikten sonra git bence risk almaya değmez milli duygularını ilk günden bir kenara bırakacaksın çünkü. hayatının belki de en kötü en saçma sapan dönemini gecireceksin ona göre
    Onurhan D ve gitaristgkn bunu beğendiler.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Askerliğimi yapalı çok oldu bizim zamanımızda yedek subaylık 15 aydı. 3 ay okul 9ay asteğmen 3 ay teğmen rütbesi taktık. Terörün hareketli zamanlarında sık sık operasyonlar vs oldukça zordu. Tavsiye etmem. En kısa nasıl mümkünse onu tercih edin. Tek tip askerlik yakında çıkacaksa beklenir.
    Onurhan D bunu beğendi.

Alıntı Onurhan D adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Üniversiteyi bu yıl bitirdim.Malum piyasa koşullarının elverişsizliği yüzünden düzgün iş bulamadım.

Kendi bölümümle ilgili olanları geçtim,herhangi bir iş için bile binlerce başvuru var.Bende hem

piyasa biraz daha düzelir hem de askerlikte bir şekilde aradan çıkar düşüncesiyle tecilimi bozmayı düşünüyorum.

Ayrıca yeni çıkacak kanunla birlikte askerliğin

tek tip askerlik(9 ay-3 ay zorunlu kalan 6 ay devam etmek istemezsek her ay asgari ücret ödenmesi)

durumununda bu düşüncem de etkisi oldu.

Uzun döneme başvurmayı istiyorum.Biliyorum şans işi

ama bazı celp dönemlerinde sanırım daha avantajlı olunuyormuş.Aranızda eminim bu konu hakkında bilgisi

olanlar vardır.Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Ayrıca aranızda askerliğini yedek subay olarak

yapanların da düşüncelerini merak ediyorum.
    Uzun dönem talep edersen büyük ihtimalle astek olursun , doğuya bir bölgeye gitmen senin için en iyisi olur, belki askerliği seversin kalmak istersin teğmenlik güzel iş.
    Onurhan D bunu beğendi.

Motosikleti
    xmax 400 momo abs 2014 peugeot django 150
    Ben kasım aralık gibi gitmiştim en çok giden bu celpte gidiyor.ama şuanda normal bir süreç yok belki herkes senin gibi uzayabilir diye yüklenirse astek şansın azalabilir.şans işi bence kumar.
    Onurhan D bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha X Max 250 ABS, Motoran Allegro 50
    Oncelikle simdiden hayirli teskereler guzel kardesim. Bu konu hakkinda biraz bilgi sahibiyim. Senenin son celbi haric yani kasim-aralik celbi haric diger alimlarda uzun donem gitme ihtimalin daha fazla. Kasim celbi en az astek alinan celp. 2015 yilinda boyleydi en azindan degismis olacagini zannetmiyorum. Tek tip askerlik hakkinda bir fikrim yok. Kisa donem istiyor olsa idin kasim ayini sec derdim. Cunku kis ayini evde oturarak gecirmek yerine askerlige yedirir bahar aylarinda terhis olur gonul yaylarini rahat rahat gevsetirsin
    Onurhan D bunu beğendi.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Eczacilik fak.(revir)
    Hukuk fak.(personel)
    Tıp fak.(tabip ast.)
    İnşaat müh.veya mimar(istihkam)
    Elektrik,elektronik veya mekatronik müh.(muhabere)
    Makina müh.(topçu,bakim,kademe vs.)
    Besyo(Genel branş)

Değilsen, Yedek subaylik biraz sanş işi..

Yinede başarilar.
    Onurhan D bunu beğendi.

gogozh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kısa dönem ( benim zamanımda poşet falan diyorlardı ) olarak yaparsan üzülürsün . Düşünsene gece 3 de uyanıp devriye atiyorsun . Hiç hoş değil hiç .
    Onurhan D bunu beğendi.

Son zamanlarda kısa dönem isteyeni bile uzun dönem, Astek yapıyorlardı, iktisat ve otelcilik bölümünden mezun adamları Astek yapmışlardı bence Astek olma ihtimalin yülsek.
    Onurhan D bunu beğendi.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı gogozh adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kısa dönem ( benim zamanımda poşet falan diyorlardı ) olarak yaparsan üzülürsün . Düşünsene gece 3 de uyanıp devriye atiyorsun . Hiç hoş değil hiç .
    beni de sabah 7'de uyandırıp adeta bir beygir gibi kilometrelerce koşturuyorlardı.

rencide edici.

Onurhan D - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben de maliye bölümü mezunuyum.Mühendislik bölümlerine göre şansımız düşük ama geçen yıl kuzenim de maliye bitrdi ve astek çıktı.Hatta o kadar şanslıydı ki usta birliği istanbula çıktı.Evinden git gel yaptı.Şubat celp döneminde de sınıftan bir arkadaşıma yedek subaylık çıkınca neden olmasın diye düşünüyorum.Aklım da mayıs celp döneminde gitmek var.Ama o dönem alımlar nasıl olur hiç bir fikrim yok

Stock Sever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RS200
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eczacilik fak.(revir)
    Hukuk fak.(personel)
    Tıp fak.(tabip ast.)
    İnşaat müh.veya mimar(istihkam)
    Elektrik,elektronik veya mekatronik müh.(muhabere)
    Makina müh.(topçu,bakim,kademe vs.)
    Besyo(Genel branş)

Değilsen, Yedek subaylik biraz sanş işi..

Yinede başarilar.
    Abi makina okuyup astekliğe başvursam çıkma ihtimali yüksek diyebilir miyim? Seneye ocak celbine ben de uzun dönem gitmek istiyorum da.
    HONDA

#BZ3082

Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    beni de sabah 7'de uyandırıp adeta bir beygir gibi kilometrelerce koşturuyorlardı.

rencide edici.
    7'de mı ? baya baya oglen uyanıyormuşsun sen hocam . ben pek spor falan yapmadım hocam ne desem yalan olur . yapanları gordukce uzulmuyor muydum ? tabı kı hayır )

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı Stock Sever adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abi makina okuyup astekliğe başvursam çıkma ihtimali yüksek diyebilir miyim? Seneye ocak celbine ben de uzun dönem gitmek istiyorum da.
    Dostum,o donemin yedek subay ihtiyacı varsa çikar.

Benim askerlik dönemimde 2006-2007 de açıkögretim mezunu astgm bile vardi.hee end.mühendisi kisa dönemde vardi.

Personel ihtiyacina gore değişir.
    Stock Sever bunu beğendi.

Alıntı Stock Sever adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sans ısı dıyelım mı ona ? ben de kademe de askerlık yaptım bolukte yanlıs hatırlamıyorsam ya 3 yada 4 tane astegmen vardı . bızım kademe de hıc yoktu genelde ordonat mı ne o assubaylardan vardı .

ankara etımeskut zırhlı bırlıgıne gıttık bakım bolumunden bı arkadasla konustuk onlar da bıle 1 tane astegmen varmıs elektrık bolumu mezunmus .

sans ve gorev yerın buyuk etkısı var . doguda gorevlı astegmen arkadasımda vardı elektrık mezunu .

kısaca şans ve gorev yerın onemlı
    Stock Sever bunu beğendi.

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Askerliği asteğmen olarak yapmak son derece değişken bir durum.Görev yerin batıda ise ev tutarsın işe gider gibi askere gidip gelirsin,nöbetçi subaylık hariç mesai saati bitiminde çeker gidersin.Sadece denetlemeler ve üst rütbeler biraz uğraştırır.Ama görev yerin doğuda hudut yada komando birliğinde ise işler ne yazık ki o kadar basit değil.Terör bölgelerinde komando,jandarma komando asteğmenlik en zorudur onları ayrı tutuyoruz.Zaten onlar standart asteğmenlik ile karşılaştırmak yanlış olur.Hudut Karakol Komutanlığı terör bölgesi yada çatışma olmasa bile biraz uğraştırıyor.En başında eve çıkma şansın yok karakolda içinde sana ayrılmış bir bölümde yaşıyorsun,devriye,pusu hariç karakoldan pek ayrılmıyorsun,çarşı izni var ama ortada çarşı yok.O yüzden genelde haftasonlarını karakolda TV izleyerek,karakolun sağını solunu,silahları,mühimmatları,nöbet yerlerini kontrol ederek geçiriyordum,haftasonları bile üniforma üstümden düşmüyordu.Askerlik bitip üstüme sivil kıyafet giyince kendimi çıplak gibi hissetmiştim.O kadar uzun süre kar-buz üstünde yürüdükten sonra kuru beton üstünde yürümekte zorlanmıştım.

Hudutta hiç bir zaman rahat uyku olmaz.Sürekli nöbet yerlerinden telefonlar gelir."Komutanım radarda,termalde bir şey görünüyor","komutanım hudutta ışık gördük,galiba geçiş var","komutanım nöbet yerini kurtlar bastı" vb...Nöbet olan günler gecenin ikisinde üçünde -20 derece soğukta karakolun etrafında gezinirsin askeri,nöbet yerlerini kontrol edersin.Bütün gece nöbet tuttuktan sonra bir de bölük komutanı geçiş şüphesi olan yere seni pusuya gönderir.

Karakoldaki herşeyden sen sorumlusun,askerlerin sağlığından temizliğinden,beslenmesinden,eğitiminden,sporundan ,güveliğinden,hudut hattından,karakolun güvenliğinden....Ortada çatışma olmasa bile zor doğa koşulları yüzünden her zaman risk var.Doğuda pek haberlerde çıkmasa da soğuk ve yıldırım düşmesi yüzünden verdiğimiz gazi ve şehitler hiç te az değil.Benden önceki dönemlerde soğuk yüzünden kulaklarının bir kısmını parmaklarını kaybedenleri duymuştum,askerliğim boyunca bizzat kendi gözlerimle karakola ve nöbet yerlerine 3 kere yıldırım düştüğünü gördüm.Bir keresinde de devriye de tipi ve kar fırtınasına yakalandık son anda oralardaki yığma taştan yapılmış bir yayla evine sığınıp ateş yakmıştık.Bunları şimdi anlatırken biraz zorlu korkutucu gelse de yaşarken sıradan günlük olayları gibi geliyordu.Hatta eğlenceliydi bile diyebilirim.

Genel olarak yedek subaylık bu şekilde.Tabii çatışmanın yoğun olduğu bölgelerde çok daha zor.Benim için genel olarak zevkliydi,farklı bir deneyimdi,farklı yerler gördüm,farklı insanlar tanıdım.Bendeki tek kötü etkisi artık kar soğuk görmek istemiyorum.Başında da dediğim gibi yedek subaylık çıkacak görev yerine göre tam bir piyango.Normal işe gider gibi tatil gibi de geçebilir,kendini soğuk ve terör ile çatışırken de bulabilirsin.
    Alper_tim ve Onurhan D bunu beğendiler.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aga yapma

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    kendini geliştirmen gerekiyor,
    üstlerin gözüne girmek için sıkı çalışman lazım,
    sürekli yedek olacaksan en azından kiralık seçeneğini de düşünmen lazım,
    malum ileriye yatırım yapan bağzı ordular genç yetenekleri henüz yolun başındayken kapmaya çalışıyorlar,
    sürekli yedek olursan trip at, formayı sert çıkar, devre arasında dürüm ye, bir iki gazeteci bul, sıkı çalışıyor, formu iyi diye haber yaptır.
    asıl subaylara dikkat et, bir iki tane kanka yap, antrenmanlara onlarla çık ...

aklıma gelenler bunlar,
    sıkma canını fazla.
    can't be worried about that shit. life goes on man.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)