Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Ehliyet Alma Lütfen Yardım

Motovento
    REKLAM ALANI
    erhn42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-07
    Herkese iyi akşamlar... Yaş 33... Geçen yaz B ehliyet ile sürülebilen dragon50 alıp sonra onu 110 cc yaparak 2000km den biraz fazla tecrübem oldu... Tabi zehir kana karıştı... Geçen hafta 2017 mt25 aldım... Şu an kuzu kuzu yatıyor...Bahara kadar ekipman ve ehliyet işlemlerini halledeceğim İnşAllah... Tam A2 ehliyet bana yeter gideyim yazılayım derken... Birkaç arkadaş direk A ehliyet al ilerde bir daha uğraşmazsın dediler biraz kafam karıştı.. Şimdi sakin kullanan birisiyim... Kurs ile görüşüp tecrübemi aktardığımda önce 150 lik ile biraz eğitim verip sonra sınava gireceğim motosiklet olan mt07 ye geçeceğim söylendi...toplam eğitim süresi 6 saat civarı olacak. Şimdi sorum dillere destan alt devir torku ve gaz tepkisine sahip mt07 ile sınavı geçmeyi başarabilirmiyim? Yoksa hiç zıplama A2 ni al sonra bakarsın ilerde mi dersiniz? Ciddi yardıma ihtiyacım var... Kafam baya karışık 1 hafta içinde karar vermem lazım...Lütfen yardım...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Azıcık beceri ve kontrolun varsa sınavı geçmen zor değil. Yine de bir iki günlük eğitim almanı tavsiye ederim. Honda gs1 veya yamaha riding academy, motto akademi gibi iyi bir yere git paraya acıma. Karşılığını alabileceğin en iyi şey, ekipmandan da motordan da önemli.
    erhn42 bunu beğendi.

gerivites - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    D400
    Benim de ehliyet aldığım donemde bu yeni sistem gelmişti. Haberim olmadığı için gittim a2 aldim. Simdi a sınıfına yükseltmek için telefonda 1600tl gibi bir fiyat verdiler. Ehliyeti alırken 2016da da 700tl civarı birşey vermiştim.

Yani bence; a sınıfı için ikinci kez kurs ücreti harç vs yatırmak yerine o para ile Honda ya da yamahanin gs2 ve gs3 eğitimlerini alırsanız hem sınavı geçersiniz hem de gercek egitimli bir sürücü olursunuz.

Motosikleti
    Mt-07
    Alıntı gerivites adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim de ehliyet aldığım donemde bu yeni sistem gelmişti. Haberim olmadığı için gittim a2 aldim. Simdi a sınıfına yükseltmek için telefonda 1600tl gibi bir fiyat verdiler. Ehliyeti alırken 2016da da 700tl civarı birşey vermiştim.

Yani bence; a sınıfı için ikinci kez kurs ücreti harç vs yatırmak yerine o para ile Honda ya da yamahanin gs2 ve gs3 eğitimlerini alırsanız hem sınavı geçersiniz hem de gercek egitimli bir sürücü olursunuz.
    Alıntı artemis99 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Azıcık beceri ve kontrolun varsa sınavı geçmen zor değil. Yine de bir iki günlük eğitim almanı tavsiye ederim. Honda gs1 veya yamaha riding academy, motto akademi gibi iyi bir yere git paraya acıma. Karşılığını alabileceğin en iyi şey, ekipmandan da motordan da önemli.
    Cevaplariniz teşekkürler ama yaşadığım yer itibariyle maalesef o eğitimleri yakın çevremde alabilme ihtimalim yok.

Motosikleti
    Honda CB125 E
    Ben de iki saat motoru MT-07'yi tanıyıp sınava girdim. Sınavı geçmek için MT-07 aslında çok daha kolay Şaka yapmıyorum. Gazı milim çevirmeden parkuru bitirebilirsiniz debriyaj ve arka fren ile. Üç kumanda yerine iki kumanda. İlk başta küçük cc'den geçince afallama oluyor tabi, sekiz çizerken motor biraz fazla yattığında gaz vereyim diyorsun utanmasa tekere gelecek. Gaz tepkisine alışma süreci gerçekten sıkıntılı. Olsa da binsek.

Bu arada kesinlikle A ehliyet alın. Honda, GİS vs. kurumsal bir yerden eğitim almak zaten klasik tavsiye, her türlü faydası olur, ayrıca eğlenirsiniz.

Motosikleti
    Mt-07
    O gaz tepkisinden korkuyorum bende zaten...5000 devre kadar falan cansız olsa biraz bu kadar takmazdımda...

arifziyaar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XV950 BOLT
    Debriyajla ati terbiye edersin fazlada gaza abanmassan sikinti olmaz. Keyif almaya bak😁

Motosikleti
    Honda Cbr500R (2015)
    Alıntı erhn42 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O gaz tepkisinden korkuyorum bende zaten...5000 devre kadar falan cansız olsa biraz bu kadar takmazdımda...
    Abi ağustos'da aldım ehliyeti öyle çok korkulacak birşey yok için rahat olsun, kalkışlarda falan çok çok az gaz veriyorsun motorun sesi değişsin yeter, debriyajı sağlam kullanırım diyen gaz vermeden de kalkar. sonra gaza dokunmana gerek yok parkuru 1. vitesle tamamlarsın sekiz çizerken biraz sıkıntı, onda da arka freni kullanıyorsun motor stop etmekle etmemek arasında takılırken dönüyorsun rahat bir şekilde. Başka dikkat etmek gereken bir şey var sekiz çizerken yuvarlakların merkezine bakarak dön, bizim sekizin oradaki gözetmen mini etekli ve kamp sandalyesine oturuyordu 2 kişi kaldı ona bakarken

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    MT-07 alt devirlerde uysaldır ve tren gibi çeker o yüzden daha kolay (bence), gaza abanmazsanız düşük cc'den daha kolay bir sınav olur. E gaz kontrolü yoksa da sınava girmeyin biraz daha çalışın...

Motosikleti
    NC750x - 2019
    ben 2004 b ehliyetine sahip hiç motor tecrubesi olmayan sadece arka frenin , debriyajın vs yerini teoride bilen biriydim. maneti bikere bile sıkmamıştım.
    önce 125 lik vitesli bir motor aldım. cumartesi pazar mahalle içi 2 saatte sürmeyi vites geçirmeyi öğrendim.
    ertesi hafta başı A sınıfı ehliyete yazıldım. bir sonraki cumartesi günü sınav yerinde 4 saat çalıştım. pazar günü sınava girip 1 kerede geçtim.
    abartmıyorum kilometre söylemeyeceğim ama toplamda 10 saat motor sürmüşlüğüm yok. A ehliyetim var.

demem o ki A ehliyeti almak hiç zor değil. Trafik seyir kurallarını biliyorsan 8 çizerken ayağını yere koymuyorsan her türlü geçersin.

lakin a ehliyetin var diye gidip 1000RR a heves edersen. işte hatayı orda yaparsın. sen yine 250den yukarı çıkma 1 2 sene. motor sürmek çok başka bişey.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Cevaplariniz teşekkürler ama yaşadığım yer itibariyle maalesef o eğitimleri yakın çevremde alabilme ihtimalim yok.
    Şehrine dikkat etmemişim. Niğde'de olmaz tabi ama istedikten sonra 1 uçak biletine bakar. A ehliyetine yazıl ve iyi çalış ne diyelim. Mesele sadece ehliyetinde yazacak sınıf değil trafikte güvenle sürüş yapabilmen. En azından A sınavına gireceğin MT7 ile sınavdan önce çalış. 150cc ile çalışıp MT7 ile sınava girersen sudan çıkmış balığa dönersin.

Motosikleti
    Mt-07
    @ Halul, Zaten taze mt25 sahibiyim. Allah izin verirse en az 2 sene binmeyi düşunüyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:58 ----------

Alıntı arifziyaar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Debriyajla ati terbiye edersin fazlada gaza abanmassan sikinti olmaz. Keyif almaya bak😁
    Alıntı OkNisT adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abi ağustos'da aldım ehliyeti öyle çok korkulacak birşey yok için rahat olsun, kalkışlarda falan çok çok az gaz veriyorsun motorun sesi değişsin yeter, debriyajı sağlam kullanırım diyen gaz vermeden de kalkar. sonra gaza dokunmana gerek yok parkuru 1. vitesle tamamlarsın sekiz çizerken biraz sıkıntı, onda da arka freni kullanıyorsun motor stop etmekle etmemek arasında takılırken dönüyorsun rahat bir şekilde. Başka dikkat etmek gereken bir şey var sekiz çizerken yuvarlakların merkezine bakarak dön, bizim sekizin oradaki gözetmen mini etekli ve kamp sandalyesine oturuyordu 2 kişi kaldı ona bakarken
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    MT-07 alt devirlerde uysaldır ve tren gibi çeker o yüzden daha kolay (bence), gaza abanmazsanız düşük cc'den daha kolay bir sınav olur. E gaz kontrolü yoksa da sınava girmeyin biraz daha çalışın...
    Alıntı ]-[@LuI{ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben 2004 b ehliyetine sahip hiç motor tecrubesi olmayan sadece arka frenin , debriyajın vs yerini teoride bilen biriydim. maneti bikere bile sıkmamıştım.
    önce 125 lik vitesli bir motor aldım. cumartesi pazar mahalle içi 2 saatte sürmeyi vites geçirmeyi öğrendim.
    ertesi hafta başı A sınıfı ehliyete yazıldım. bir sonraki cumartesi günü sınav yerinde 4 saat çalıştım. pazar günü sınava girip 1 kerede geçtim.
    abartmıyorum kilometre söylemeyeceğim ama toplamda 10 saat motor sürmüşlüğüm yok. A ehliyetim var.

demem o ki A ehliyeti almak hiç zor değil. Trafik seyir kurallarını biliyorsan 8 çizerken ayağını yere koymuyorsan her türlü geçersin.

lakin a ehliyetin var diye gidip 1000RR a heves edersen. işte hatayı orda yaparsın. sen yine 250den yukarı çıkma 1 2 sene. motor sürmek çok başka bişey.
    Alıntı artemis99 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şehrine dikkat etmemişim. Niğde'de olmaz tabi ama istedikten sonra 1 uçak biletine bakar. A ehliyetine yazıl ve iyi çalış ne diyelim. Mesele sadece ehliyetinde yazacak sınıf değil trafikte güvenle sürüş yapabilmen. En azından A sınavına gireceğin MT7 ile sınavdan önce çalış. 150cc ile çalışıp MT7 ile sınava girersen sudan çıkmış balığa dönersin.
    Önce bi yarim saat kadar 150cc ile sonra tahminen 4-5 saat mt07 ile olacak.

Motosikleti
    Honda Cbr500R (2015)
    @ Halul, Zaten taze mt25 sahibiyim. Allah izin verirse en az 2 sene binmeyi düşunüyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:58 ----------

Önce bi yarim saat kadar 150cc ile sonra tahminen 4-5 saat mt07 ile olacak.
    ilk 150cc de bakacaklar sana turlatacaklar falan sonra kafalarından şu geçecek "tamam ya mt07 yi düşürmez" sonra mt07ye geç diyecekler
    ben cbr500 kullandığım için ufak motorda biraz dandikti kullanamadım kafayı yedirtti 2 tur zor attım dedim bende cbr500 var ben bunu kullanamıyorum mt07 ye geçeyim baktılar tamam dediler ya sen bunda devam et sınav günü gözetmen soru soracak motorla ilgili su suğutmalımı hava soğutmalımı neresinde ne var falan kolay yani stres yapma yeter.

Motosikleti
    r25
    Abi ben de aynı soru işaretini yaşadım hatta bir dostum da sırf benim için forumda benzer konu açmıştı. Herkes A almamı önerdi diye A ehliyeti sınavına girdim. Senin aksine bayağı yeniydim. 12 ders aldım. Sınava 1.72 boy, 56 kilo ile mt7nin muadili olan kawasaki ER 6N ile girdim. Frenleri pek tutmuyordu ve ayaklarım yere zor değiyordu. Ve sınava girdiğim yerin ne kadar berbat olduğundan bahsetmeliyim. Üstelik sınav günü yakıtı fullemişler ne kadar zor kontrol ettim bir ben bilirim. İnsan isteyince yapıyor, gerekirse farkını ödeyip bir tık fazla ders al ama A al derim. Ehliyet sorununu kökten çözmüş olursun.

tarikcapar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 250
    Bende senle aynı yaştayım... a2 aldım pişmanım.. sakin olup gaz açmaz debriyajla kontrol edersen mt-07 seni üstünden atmaz korkma... sonuçta 2 teker sürmüşsün.. öncesinde bikaç tur dönsen mt-07 ile ehliyeti alacak kadar sürersin...
    Yalnız ama Kafası Rahat Adam...

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Benim arkadaş scooter tecrübesi bile yokken MT07 ile sınava girdi ve geçti. Normal şartlarda sizin de geçmenizi beklerim.

Mt 25 aldım 3 ay önce 450 km tecrübe ve hiç eğitimlere gitmeden mt07 yle sınava girdim ilk defa kullandım 8 e girerken debriyaja bas motor boşta aksın kendi gider zaten fren e basma ben böyle geçtim. Eğer ilerde 600 cc büyük motora geçeceksen A sınıfı al derim

Daha önce 125 cc üstü hiç bir motora binmedim taaki 2 hafta önce kurs un motoruna direksiyon dersi almaya gidene kadar 45 dakika parkurda kullanarak bir tecrübem olmus oldu 2gun öncede sınava girip kazandım şükürler olsun. Yanikısacası biraz özgüven. Herşey gönlünüzce olsun inş.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    Direk A al sakın a2 alma. Bende yaklaşık 2 sene önce bu forumda senin gibi konu açtım herkes a2 al dedi keşke A alsaymışım. 2. kez masraf ettim ve zaman harcadım.. A ehliyet almaya hak kazandım sertifikam duruyor evde daha ehliyete çevirmedim 1000 liralık iş 2200 liraya gelmiş oldu bana.

Motosikleti
    Mt-07
    Cevap yazan herkese tekrar tesekkürler... Kendi konumu hortlatayım az önce başarılı bir şekilde A ehliyetimi aldım çok şükür....

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)