Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 234

Ses hızının 1,5 katı

Motovento
    REKLAM ALANI
    Metela - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 2019
    Paylaştığın işe kötü demiyorum gayet iyi, eksiği vardır o bu ama harp konusunda çok güzel bir gelişme, bu konu içinde önemli bir eleştirim asla olmaz.

ama

Benim bu ülkede asıl övünmek istediğim başlıca konuların başında eğitim, sağlık ve yaşam standartları, sıralamada harp ile alakalı konular en sonda olsun isterim, eğitim dibe vurmuş parasız olması gereken eğitim, her yönü ile paralı hale gelmiş, sağlık desen sağlık çalışanlarının bile sık sık öldürüldüğü, parasız denip eczanelerde bolca muayene ve ilaç parası ödediğimiz, randevuların ve çekimlerin haftaları ayları bulan bir sistemde olduğu bir halde, yaşam standartlarını ise hiç söylemiyorum ortalama her şeye %50-%70 zam gelmişken halen %26 asgari ücret zammına buna da şükür diyen bir yaşam standardı ile nasıl övünelim, ülkeye bir de milyonlarca vasıfsız insan ithal etmişiz ki, yaşam standardı mı kalır, bana dış güçler falan denmesin, bunlar sadece boş laf benim için, dış güçler bütün ülkeler için var.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Açıkçası montaj ile ilgili kısımlar ile övünülmesi saçma geliyor.

Bakın; merak ediyorum. Eleştrmek ya da billur geçmek için değil.

Videodaki aletin montaj hariç mühendislik ile ilgili hangi kısmını biz yaptık?

Tekrar diyorum, bilmediğimden soruyorum. Bu alet üzerindeki X teknolojisini biz bulduk, yazılımını biz yaptık diyip kanıtlayın, valla af dileyeceğim.

Ama gelip adam şunu yapmış biz geliştirdik bu hale getirdik demeyin, küfrederim. Onu yemiyoruz artık.
    Tarhan telli TT custom motosikleti 100 de 100 yerli motosiklet diye lanse ettiğinde herkesi ağzı kulaklarına varıyordu. Ama yaptığı tek şey iki boruyu büküp kaynatmak,iki sac parçasından çamurluk ve depo uydurmaktı.
    Oysa motor harleyden,lastik michelinden,fren brembodan,elektrik elektronik aksam v.s v.s v.s...
    Şimdi bu yüzde yüz yerli nasıl oluyor dediğimde topa tutmuşlardı..
    Anlayana sivrisinek saz,anlamayana davul zurna az...
    Yani demekki kendi ideolojinize uyuyorsa tamam,uymuyorsa yaw ne alakası var....
    bursalıali bunu beğendi.
    Biliyorsan konuş,ibret alsınlar...
    Bilmiyorsan sus ki,seni ADAM sansınlar...

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Ahmet Turan Peker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Olaya şöyle bak çok basit birşey ama daha önce yapılmamış ne olduğu çok önemli mi.

İlla teknoloji olması gerekmiyor. Basit bir örnek vereyim. Bildiğin tırnak makası Türkiye'de üretim yok..

Ampül hani bildiğin ampül....yok
    Basit dediğin bildiğin daha bir çok şey...yok

Bırak şunu bunu iyi şeyler oluyor . Her zaman şikayet etmiyor muyuz üretim yapmıyoruz diye.. işte önemli olan tırnak makasini Türkiye'de üretmek değil mi..illa kimsenin yapamadığını yapmak olmazsa olmaz mıdır.

Üretim ve üretimin testini yapabildiğimiz bir platform yapılmış. Daha önce yokmuş bunu kabullenmek bu kadar mı zor ...
    kısmen haklısın ancak bende şöyle bakıyorum;

Evet birşeylere çabalıyoruz fakat; (ülkeler bi yerimden sallanmıştır araştırmadım) ; yazılımı Amerikadan; yakıtı BAE'den , platformu Çin'den, aracı İngiltere'den alıp burada sadece birleştiriyorsak bu milli bir gelişme değildir. Sadece yurtdışı bağımlılığımızı teknolojik atılım yapacağımızı zannettiğimiz kısımlarda bile yükseltmiş olduğumuz ortaya çıkıyor.

Verdiğin örneğe gelirse; tırnak makasının tüm parçalarını yurtdışından alıp burada mehmet abiye birleştirmek yine ekonomik özgürlük değildir; 10 TL yerine 9 TL yurtdışına kazandırmaktır ve 1 TL kar ettiği için insan da "bu tırnak makasını komple ben nasıl ülkemde üretirim?" diye düşünmemesidir.

Amma velakin; tekrardan belirtiyorum. Evet, yapılan, en azından yapılmak istenen ülkem adına güzel birşeydir. Birşeylere çabalamaları her ne kadar bana göre çok ifade etmese de ülkenin reklamı ve prestiji açısından önemlidir. Fakat; üretimin testi statüsünde geçiyorsa bu, adamlar her parçası için yurtdışına para bayılıp bu projeyi milli çerçevede "kendimiz nasıl yaparız?" olarak mühendisliğini yapmıyorsa o zaman bir anlamı olmaz. Ki umarım atılım olarak bu kısmını ele almaya çalışıyoruzdur.

Dipnot: Örnek olarak olarak beyaz eşya sektöründe X firması fırınına bir özellik eklerse (örn. sıcak hava kalkanı) Y firması bu özelliği kendine uygulamak için Arge Departmanına 1 adet fırın alıp incelenmesini söyler ve ters mühendislik ile kendine empoze eder. Eğer bu fırını alıp "aaa ulan bu özellik güzelmiş, bu özellik için sana para verelim sende bize sat" derse, hah işte o zaman salaklıktır.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

splender - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF R25
    Deveye diken yakışır...

İstiyorlar ki hiç bir şey yapılmasın. Böyle tezat bir mantık ömrü hayatınızda hiç bir yerde göremezsiniz.

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 234

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)