Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Bu Ülke de Ucuz Arabaya Bineceksin!

Motovento
    REKLAM ALANI
    bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Alıntı ardacik adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gecmiş olsun. Tek derdiniz 300 tl olsun 50 bi tl lik arabada 300tl hasar kaydi bile sayilmaz.
    Kendimiz anlaşırsak 300 TL ama işin içine exper girince 3 liralık mala 5 lira yazıyorlar. Çatlak tampona exper büyük ihtimal 1000 TL üstü yazar gibime geliyor
    Sen arabaya gezmek için binersin, bizler ise motosiklete binmek için gezeriz

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    scorpions_59 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    racer 200_discovery150_cbf 150_cbr 250_
    hocam geçmiş olsun , amaç hasar kaydı çıkmasın mı?

linkinpark20 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XJ6
    Plakaya işlese ne olacak? Fotoğrafları çeker alıcıya gösterirsiniz olur biter. Anlamıyorum aracı satacağınız zaman hatasız değişensiz boyasız şeklinde ilan vermek mi peşindesiniz? Şimdiye kadar 3-4 araba 5 motor sattım hepsinde kendim para ödeyerek ekspertiz raporu aldım alıcının kafasında soru işareti kalmasın diye.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Hasar kaydı satış esnasında bizim milletin daha ucuza kapatmak için uyguladığı bir taktik. Satarken bir miktar maddi kaybınız olabilir bu rakam sizi sarsmayacaksa hiç canınızı sıkmaya değmez.

Bak keyfine.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı bursagsli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    17 senelik araç olduğu için büyük ihtimal sigortası 200-300 TL. Vuran kişi ruhsat sahibi değil. 8 defa kaza yapmış. Geldi beni buldu. Frene bile basmadan vurdu. Anormal durum kendi arabana acımıyorsan BAŞKASININ ARABASINA ACIYACAKSIN. Bu yarın araç değilde insan olabilirdi
    Ne demeye çalışıyorsunuz anlamıyorum. Adam zevk için sağa sola mı çarpıyor yani?

Adı üstünde kaza işte. Sigortası da var karşıdakinin. Daha ne? Siz aracınızı satarken karşı tarafa kazalı aracı kazasız gösterip üç kuruş için milleti kandıracaksınız diye sahip olduğu sigortayı işletmeyip cebinden ödeme mi yapmalı adam? Bu mu isteğiniz? Eğer öyleyse ayıp yani.

Birkan07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yzf R-125 / Honda Today 50 / Ninja 250r / Xmax 250
    Abi cepten yaptır devam et. Zaten tamponlar plastik parçadır, expertizde önem taşımaz fakat bence bi söktür içine baktır. Tampon braketleri kırılmış, tampon demirin eğilmiş olabilir. Alt spoyler varsa onda da hasar olabilir bunların hepsi ayrı ayrı parçalardır ayrı işlem görürler.

Motosikleti
    fazer
    Hocam adamın altında BMW'nin en eski modelleri var. Araba şu an 2. elini 30'a alırsın yani. Adam diyor ki şerefsize bak BMW'yi almış gidiyor. Böyle bir algı var ne yazık ki :D

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sizin açınızdan bakınca evet; boş boşuna ilerde karşınıza çıkacak bir mevzu.

karşı tarafın açısından bakarsak da neden 300 tl versin ki? Sigorta karşılıyor ise bu ekonomik şartlarda 300 tl vermek çok mantıklı değil.

Pahalı bir araba da çarpabilirdi o ayrı; ancak arabanız sonuçta hasar gördü ve siz satarken bunun gözükmesini istemeyip karşı tarafı kandırma derdindesiniz; bu ne kadar doğru?

17 yıllık araç, 8 kaza.

2.1 yılda 1 kere kazaya karışmış, hepsi de böyle ufak şeyler ise adamı trafik canavarı ilan etmeye gerek yok.

Kazaları bu adam da yapmamış olabilir. ikinci eldir önceki sahibi yapmıştır vb. vb. vb.

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    300 lira için arabana hasar kaydı işletip, satarken 1.000 lira (Atiyorum) zarar edeceksen, zarar'dan kar et, 300'ü ver, yoluna bak derim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:23 ----------

Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sizin açınızdan bakınca evet; boş boşuna ilerde karşınıza çıkacak bir mevzu.

karşı tarafın açısından bakarsak da neden 300 tl versin ki? Sigorta karşılıyor ise bu ekonomik şartlarda 300 tl vermek çok mantıklı değil.

Pahalı bir araba da çarpabilirdi o ayrı; ancak arabanız sonuçta hasar gördü ve siz satarken bunun gözükmesini istemeyip karşı tarafı kandırma derdindesiniz; bu ne kadar doğru?

17 yıllık araç, 8 kaza.

2.1 yılda 1 kere kazaya karışmış, hepsi de böyle ufak şeyler ise adamı trafik canavarı ilan etmeye gerek yok.

Kazaları bu adam da yapmamış olabilir. ikinci eldir önceki sahibi yapmıştır vb. vb. vb.

Siz olayı biraz farklı yormumlamışsınız, tampon bölge plastik olduğu için değişse bile exper kontrol dahi etmiyor, plastik bölge diyip geciliyor, zaten tamponlar sağa sola sürtmekten düzenli bir şekilde çizilir ve genelde boyatılır, ve bu durum huzursuzluk yaratmaz, fakat arabada hasar kaydı var diyince o zaman mide bulanır, halbuki tampon ama kimseye anlatamazsın. Tamponun karşılığı zaten darbenin şiddetini kırmak ve ufak tefek olaylarda hasarı minimumda tutmaktır, adı üzerinde derler ya..

Adam takla atmamış ki satarken insanları kandırsın, zaten böyle bir şeyin mümkünatı yok, takla atan ya da kaza yapan arabanın tramer kaydı olmasa da, işini bilen adam 10 metre öteden orada bir işlem olduğunu anlıyor.

İşin özü olayları çarpıtmamak ve gerçekçi bakmak lazım.
    bursagsli bunu beğendi.

volkanmet86 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 200 MCX / CG Cafe Racer / Pulsar 200 NS
    walla bence sorun yok. ben de olsam sigortadan yaptır derdim. kaza bu. olacak. hiç kazaya karışmak istemiyorsan arabaya binmeyeceksin.

zekvan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ninja 300
    Şu konuya açıklık getirelim hasar kaydı hangi araca masraf yapılırsa onun üzerine işlenir. Senin aracın porsche olsa 30 bin tl lik hasar kaydı sana çarpan şahine işlenmez kardeşim (zaten araç 10 bin tl). Aracın 3 yaşından küçük olduğu için orijinal parça ile değişimini yaparlar, bu konuda sen ve yapacak olan servis ekspere durumu güzelce anlatabilirsiniz. Cebinden para verme, yamalı tampon takma, orijinali ile değiştir karşı tarafın sigortasına rücu edilir. Fatura tutarı da sana hasar kaydı olarak işlenir. Bu 3 yaş meselesini bildiğini ekspere de belli et seni cahil sanmasın.

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    17 senelik araç olduğu için büyük ihtimal sigortası 200-300 TL. Vuran kişi ruhsat sahibi değil. 8 defa kaza yapmış. Geldi beni buldu. Frene bile basmadan vurdu. Anormal durum kendi arabana acımıyorsan BAŞKASININ ARABASINA ACIYACAKSIN. Bu yarın araç değilde insan olabilirdi
    aracın yaşıyla sigorta ücretinin alakası yok! Sigorta aslında araca değil kişiye yapılır. Kişinin özelliklerine göre sigorta ücreti çıkar...

Yani 30 yaşındaki bi adam hayatında ilk defa araç alıp sigorta yaptırıyorsa. 15 yıllık da olsa sıfır da olsa ortalama 900-1100 yl sigorta ücreti çıkar!

ayrıca 17 yıllık araç 8 defa kazaya karıştıysa, 8 ini de o sürücü mü yapmış? 17 yılda kaç defa el değiştirmiştir o araç? Başkası hakkında bilmeden ithamda bulunuyorsun. Belki adamın hayatındaki ilk kazası. Sordun mu?

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:46 ----------

Kendimiz anlaşırsak 300 TL ama işin içine exper girince 3 liralık mala 5 lira yazıyorlar. Çatlak tampona exper büyük ihtimal 1000 TL üstü yazar gibime geliyor
    Sigorta şirketi 3 liralık ürüne 5 lira yazmaz. O zaman sigorta şirketi o experi kovar. şirketi zarara uğratmaktan. Öyle bi dünya yok! Ederi neyse sigorta onu karşılar. Orjinali ile.
    Bir başkadır Balkanlar'da Türk olmak!

Motosikleti
    Ninja 300
    Eksper sigortanın adamı fazla para vermek ister mi hiç senin hesabı şişiren usta olur üçkağıt yani :D Ayrıca ödemesini sen peşin yaparsın sigorta senin hesabına yatırır. İşi öğren ve kendini dahil et kazık yeme, Ben bu işlerle uğraşıyorum piyasalarda neler döndüğünü bilsen dudağın uçuklar

bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Alıntı zekvan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eksper sigortanın adamı fazla para vermek ister mi hiç senin hesabı şişiren usta olur üçkağıt yani :D Ayrıca ödemesini sen peşin yaparsın sigorta senin hesabına yatırır. İşi öğren ve kendini dahil et kazık yeme, Ben bu işlerle uğraşıyorum piyasalarda neler döndüğünü bilsen dudağın uçuklar
    böyle şerefsizliği gördükten sonra cebimden yapasım geliyor

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:21 ----------

Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ne demeye çalışıyorsunuz anlamıyorum. Adam zevk için sağa sola mı çarpıyor yani?

Adı üstünde kaza işte. Sigortası da var karşıdakinin. Daha ne? Siz aracınızı satarken karşı tarafa kazalı aracı kazasız gösterip üç kuruş için milleti kandıracaksınız diye sahip olduğu sigortayı işletmeyip cebinden ödeme mi yapmalı adam? Bu mu isteğiniz? Eğer öyleyse ayıp yani.
    güzel kardeşim geldi durduk yere frene basmadan içimden geçti. Bir de komşuyuz diyor tanımam etmem bunu birde so...lar öyle.komşuya dertsiz başıma dert açtı. Allahından bulsun. Araç kullanırken aynalardan arkayı kontrol ederim. Arkamdan devamlı tampon tampona gidiyordu. Kaza olan yer işlek cadde bile değil
    Sen arabaya gezmek için binersin, bizler ise motosiklete binmek için gezeriz

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    Alıntı zekvan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şu konuya açıklık getirelim hasar kaydı hangi araca masraf yapılırsa onun üzerine işlenir. Senin aracın porsche olsa 30 bin tl lik hasar kaydı sana çarpan şahine işlenmez kardeşim (zaten araç 10 bin tl). Aracın 3 yaşından küçük olduğu için orijinal parça ile değişimini yaparlar, bu konuda sen ve yapacak olan servis ekspere durumu güzelce anlatabilirsiniz. Cebinden para verme, yamalı tampon takma, orijinali ile değiştir karşı tarafın sigortasına rücu edilir. Fatura tutarı da sana hasar kaydı olarak işlenir. Bu 3 yaş meselesini bildiğini ekspere de belli et seni cahil sanmasın.
    Peki dediğin gibiyse hasar kaydı olupta rakamsız olanlar nasıl oluyor?
    Aracımda 4 hasar kaydı var biri 160 tl tutarlı,diğer 3 tanesinde hiç rakam yok..
    Kaskom yok trafik sigortası da karşı tarafın hasarını ödediği için o adamın masrafı o adama yazıldı,ama benim aracımın eski sahibi aracını cebinden yaptırdı diye mi rakam yok?
    Kaskom olsaydı ben hatalıyım diyelim,benim aracın tamir bedeli benim plakama karşının bedeli de karşı aracın plakasına mı yazılacaktı?
    Herkes her sigortacı başka bişey söylüyor. Net olarak bişey bilemiyoruz aslında...
    Biliyorsan konuş,ibret alsınlar...
    Bilmiyorsan sus ki,seni ADAM sansınlar...

Motosikleti
    falcon flash 100
    Yine söylüyorum hayat değmez böyle üç kuruşluk, beş kuruşluk kazalara üzülmeye. Bir de ne olursa olsun bazı şeyleri saklamak dolandırıcılığa girer. Etik bulmuyorum.

Satarken açık, açık söylerim alıcı baktım mırın kırın yapıyor onun parası zaten hayır etmez.

osiosborn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tampon tamir edilmez. Çatladıysa, kırıldıysa atılır yenisi takılır. Adı üstünde "TAMPON". Düşük hızlı kazalarda enerjiyi sönümler, aracın diğer aksamlarına ve yolculara enerji iletimini önler. Kafanıza takdığınız kask gibi düşünün. Kaza yapınız, kask çatladı. Çatlak yeri yamayıp kullanır mısınız?

Geçen sene, dur kalk trafikte şahin marka taksiye arkadan çarpmıştım. Şahinin tamponu 8-10 parçaya ayrılmıştı. Cam gibi dağılmıştı. Benim arabada çizik dahi yoktu. Taksici 200TL ver sigortan şişmesin demişti. 50 lira vereyim git dedim, kabul etmedi. Halbuki çıkmacıdan 50 liraya boya dahil alabileceği tampondu.

YBRMANİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBR 1000RR(14)-YAMAHA YBR(12)
    Giriş ypamadan konulara bakıyordum.sizin için giriş yaptım.

1.bu kadar evham yapmayın.

2.varsayalım bu 17 yaşındaki araç değil de 18 model bir 5.20 vurdu.Gururlanacakmıydın bmw vurdu diye nedir bu karşıyı hakir görmeler?

3.tampon komple değişse dahi satış sırasında bir eksi not oluşturmaz araç üzerinde.plastik der geçilir.

4.varsayalım aracı satmak istediniz.yapılan tamiratı,kaza resimlerini çekip ruhsatın bi köşesine sıkıştırın satarken alıcıya gösterirsiniz.

Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Alıntı Samet Ağır adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aracımda 4 hasar kaydı var biri 160 tl tutarlı,diğer 3 tanesinde hiç rakam yok..
    Kaskom yok trafik sigortası da karşı tarafın hasarını ödediği için o adamın masrafı o adama yazıldı,ama benim aracımın eski sahibi aracını cebinden yaptırdı diye mi rakam yok?
    Kaskom olsaydı ben hatalıyım diyelim,benim aracın tamir bedeli benim plakama karşının bedeli de karşı aracın plakasına mı yazılacaktı?
    Herkes her sigortacı başka bişey söylüyor. Net olarak bişey bilemiyoruz aslında...
    Yazıyor hocam hasar kaydı tutarı ile. Hatta bazı sorgulamalarda görürsün PARK HALINDE CARPMA diye.
    Gözükmemesinin bir kaç sebebi olabilir:
    -Dosya eskidir,
    -Dosya kapanmamıştır,
    -Dosya hiç açılmamıştır ama kayıt vardır (sanırım tutanak vs. tutunca mecburen giriliyor bu parantezden emin değilim)

Özetle suç kimde olursa olsun arabanın hasar kaydı olur.

Konu sahibi için:
    Tampon, "adı üstünde" diye demişler zaten. Sigortadan değiştir gitsin. Servis fişini de atma yanında verirsin sattığın adama. Fiyatını da kırma sakın satarken. Sonra ölücülere fırsat doğuyor.
    Son olarak eğer plastik aksam dışında bir hasar varsa, değer kaybı mevzusundan yararlanabilirsin.

Motosikleti
    Ninja 300
    Alıntı Samet Ağır adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ALINTIDIR :
    ''Sigortalar Birliğine sordum ve şu şekilde cevapladılar

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezine 24/06/2014 15:21 de ilettiğiniz talebiniz incelenmiştir;

Hasar bilgileri merkezimiz sistemlerine sigorta şirketleri tarafından transfer edilmektedir.
    Trafik sigortalarından açılan hasar bilgileri merkezimiz sistemlerine gönderilirken hasar tutarı
    gönderilmemektedir.
    Bunun nedeni ise; trafik sigortaları karşı tarafın hasarını karşıladığı için, karşı tarafa ödenen tutar bilgisi
    verilmemekte olup, sadece kazaya karıştığını belirtmek için hasar olarak gönderilmektedir.
    Kasko sigortalarından açılan hasar dosyalarında hasar tutarı belirtilmektedir. ''

Bu durumda sen kazaya karıştın evet, ama hasarını cebinden yaptırdın veya senin aracında hasar meydana gelmedi sadece karşıda hasar var. Böyle olduğunda kazaya karışmıştır yazar ama 0 tl hasar kaydı vardır. Vereceğim link üzerinden herkes kendi aracının tramer kaydını da (suçlu suçsuz durumu) hasarını da görebilir.
    https://www.sbm.org.tr/tr/OnlineIslemler/Sayfalar/KazaTespitTutanagiSorgula.aspx

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)