Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

e-devlet kütüphane hizmeti hakkında

Motovento
    REKLAM ALANI
    The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    bir kaç gün önce haberim oldu,
    yeni bir hizmet.

turkiye.gov.tr üzerinden kütüphane üyeliği yapabiliyorsunuz,
    akabinde e-kitap ulaşımı da var, (üye olduğum kütüphanenin e-kitap üyeliği yokmuş, nasıl olacağına bakacağım)

cep telefonu üzerinden hatırı sayılır sayıda kitap okudum,
    elbet elektronik kitap okuyucular kadar kaliteli değildir, (hiç almadım bilmiyorum)
    yine de işimi görüyor.
    özellikle taşıma pratikliği çok büyük bir artı, (e-kitap vs basılı kitap tartışmasına girmeyelim lütfen)

ilgilenen var ise benden duymuş olsun.
    twisten, RoofRoof, sey_47 ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    sey_47 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BWS 100
    Teşekkürler dude

kaydoldum edevlet'ten 17000 e kitap var diyorlar bakalım.

Kayıt olduktan sonra
    Erişim buradanmış
    http://koha.ekutuphane.gov.tr/

Edevlette kayıt olunca, kullanıcı adı şifre mail atılacak yazdı. Bakalım mail ne zaman gelecek.
    Gelmezse kayıt olduğunuz kütüphane ile iletişime geçin diyorlar.
    Kullanıcı adı şifreyi onlar atıyorsa vay halimize, umarım online olarak sistem direk otomatik k.adı şifre atar.
    Yoksa bunlar görecekte, kullanıcı açacaklar da yazıp mail atacaklar. Uzun sürer biraz.

edit:
    Not: Geceleri telefon ekranında okurken parlaklık sıkıntı olabiliyor bazen. Genelde android kullanıcıları yakınıyor.
    Bu durumda DIMLY diye program var, tavsiye ederim, ekran parlaklığını bayağı karartıyor.
    bilgi olarak ekleyeyim dedim. Daha önce çok aradım bunu.
    İphone'larda böyle sıkıntı olmuyor genelde.
    sdt ve The Dude bunu beğendiler.

Haberim vardı, ama hiç giriş yapıp üyelik filan yapmadım, du bi deniyim, hatırlatma için teşekkürler. Ama ben kitabı elektronik okuyabilir miyim bilmem, hiç yapmadım, gözlerim dayanır mı bilmem, bi de kanlı canlı kitap seviyom ben sanırım. Ama acil durumda yanımda kitap yokken filan iş görebilir, hemen giriyorum. Eyvallah.

EDİT: Bi bakayım dedim. Vazgeçtim üyelikten hem tantanası çok, hem de Beyazıt devlet kütüphanesi, Milli kütüphane gibi yerler yok. Diğerlerinden bi şey çıkacağını sanmıyorum işime yarayacak. Ben kendi kütüphaneme geri dönüyorum...

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kitabın kokusunu verebilecek bir uygulama varsa kayıt olabilirim.
    Cloud bunu beğendi.

Motosikleti
    sym joymax
    yanlış hatırlamıyorsam,
    beyazıt kütüphanesi ve milli kütüphaneler için üyelik gerektirmiyor diye yazıyordu (dün gördüm ama tam hatırlamıyorum)

lucas,
    kitap dokusu , kokusu diğer ayrıntıları maalesef olmuyor,
    amacım e-kitaplara ulaşabilmek, zira kütüphane diye konulan yerlerin çoğu bizim mutfaktan hallice,

ilkin suç ve cezaya baktım ,
    e-kitap olarak var, (indiremedim, bugün tekrar deneyeceğim, formatını da bilmiyorum)
    tam da inceleyemedim, elimde yeterince e-kitap, basılı kitap var şimdilik.

okuyacak bir şey olsun da taş tablette olsun.
    Cloud ve sdt bunu beğendiler.
    can't be worried about that shit. life goes on man.

Alıntı The Dude adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yanlış hatırlamıyorsam,
    beyazıt kütüphanesi ve milli kütüphaneler için üyelik gerektirmiyor diye yazıyordu (dün gördüm ama tam hatırlamıyorum)

lucas,
    kitap dokusu , kokusu diğer ayrıntıları maalesef olmuyor,
    amacım e-kitaplara ulaşabilmek, zira kütüphane diye konulan yerlerin çoğu bizim mutfaktan hallice,

ilkin suç ve cezaya baktım ,
    e-kitap olarak var, (indiremedim, bugün tekrar deneyeceğim, formatını da bilmiyorum)
    tam da inceleyemedim, elimde yeterince e-kitap, basılı kitap var şimdilik.

okuyacak bir şey olsun da taş tablette olsun.
    Valla okuyacak bir şey olsun ne olursa olsun düşüncesi bende de var ama biraz da eski kafalıyım belki bilmiyorum, kitap benim için elde tutulan kağıdı hissedilen bir şey, bir de suç ve cezayı yıllar önce 3 cilt halinde okumuştum, e kitap olarak gözleri bozabilir, bence direkt kitap olarak okuyun, sahaflarda filan uygun fiyata bulursunuz. Şu ara okumaya gece geç saatler, vapur ve metro dışında çokça vakit bulamasam da yine de her gün 10 sayfa da olsa okumaya çalışan biriyimdir. Bazı günler kaptırıp çok uzun okuyup sabah ezanını duyup bıraktığım oluyor ama bünye yaş ilerledikçe bunu yapma demeye başladı. E-kitaba asla karşı değilim, pratik de, ama sanırım ben bi süre daha direneceğim. Ama ücretsiz internette paylaşılan her şeye eyvallah derim, 30 tl bir kitaba veremeyecek insan niye internetten 3 tl'ye indirip okumasın, süper iş, hele hele kütüphaneden bedava ise mis miss.
    The Dude bunu beğendi.

Motosikleti
    sym joymax
    şimdilik 100 kütüphane için e-kitap uygulaması var.

e-kitap ile basılı kitap arasındaki farkı duygu ile ten arasındaki korelasyona benzetiyorum,
    aynı fikirdeyiz,
    genelde e-kitap olarak okuduklarım çok hoşuma giderse ve tekrar okuyacağımı düşünürsem ilkin sahaflara ikinci olarak internet üzerinden alıma yöneliyorum.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Kitap konusunda ben de oldukça tutucuydum fakat türk yazarların kitaplarına ulaşmakta sıkıntı yaşadığımdan uzun zamandır e-kitap okuyucusu oldum.
    Her sene Türkiye'den bir bavul kitap alıp gelmekten daha pratik oluyor.
    Cep telefonunda ışık konusu sıkıntı değil aslında. Kullandığım uygulamada ayar yapılabiliyor.
    Yine de gözleri çok eskiden bozduğumdan önce okuyucu almaya karar verdim. Fakat onu da taşımak dert. Ben de telefonu değiştirdim. Şu an ki telefonumda mavi ışık filtresi var ve harika okuma sağlıyor.
    Bunun dışında sevdiğim yazarların kitaplarını satın almaya devam ediyorum.
    sdt, The Dude ve Cloud bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı

bursalıali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial RX3İ EVO-Honda Falcon NX4- FYM 250
    Mekanın Cennet olsun inşallah Cem karaca . Yeri asla doldurulamayacak sanatçılardan biriydi . Seni unuttuğumuz için bizleri bağışla. ("/) kardeşim sana da sonsuz teşekkürler , gençliğimizin gerçek DEV sanatçısı Cem'i bize tekrar hatırlattığın için. Sevgilerle.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı bursalıali adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mekanın Cennet olsun inşallah Cem karaca . Yeri asla doldurulamayacak sanatçılardan biriydi . Seni unuttuğumuz için bizleri bağışla. ("/) kardeşim sana da sonsuz teşekkürler , gençliğimizin gerçek DEV sanatçısı Cem'i bize tekrar hatırlattığın için. Sevgilerle.
    Yaşasaydı Fetöcü ilan edilip ağız dolusu küfür yerdi bugün...

bursalıali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial RX3İ EVO-Honda Falcon NX4- FYM 250
    Ya Haşmet, Cem' e hiç kimse fetöcü demez. Diyemez. İstirham ediyorum varsayımlar üzerinden siyaset yapmayalım . Aksi takdirde vaziyet halamın billurları olsa amcam olurdu ya doğru yol alıyor. Ülkemde Kenan paşa ve şürakası dışındaki her insan ,1965 den 2004 e kadar Cem' in muzik dehasının önünde saygı ile eğildi. Her yaptığı eser istisnasız bütün topluma hit oldu . Hörmetlerimizi arz ederiz efendim.

Motosikleti
    sym joymax
    coq hoş geldin.

elektronik kitap okuma aletlerini bir ara araştırmıştım,
    belirli bir standart oturtamamanın yanında Türkçe kaynak sıkıntısı da fiyatlarını hak etmediklerini düşünmeme sebep oldu,
    bu durumdan mütevellit görece ekran boyutu büyük telefonlar almaya başladım,
    5.5 inç gayet yeterli iş görüyor,
    okumak için gerekli programlar ise bedavadan hallice.

özellikle istanbulda oldukça işime yaradı bu kombinasyon,
    zira bir yerden bir yere gidilememenin yaşayan kanıtı olan toplu ulaşım sisteminde geçen vaktin ölmemesine gayret etmek gerekiyor,
    gerek işe gidip gelirken kullandığım serviste , gerek motosikletsiz toplu taşıma savaşında önemli kalelerden oldu,
    evvelden belirttiğim gibi hatırı sayılır kitap okudum,
    içlerinde klasikler ya da bir şekilde Türkçe kaynağı olan yeni kitaplar var idi,

zen ve motosiklet bakım sanatını da bu şekilde okumuştum.

ilginç enstantaneleri de deneyimlere sebep olabiliyor.
    yeni neslin kafasını telefondan kaldırmamasını yüksek perdeden şikayet konusu yapan ihtiyarın platoncu olduğunu da öyle öğrenmiştim,
    dünyaya ne işim olduğunu sorduğunda " biz aleme bir yar için ah etmeye geldik" dediğimde gözlerinin dalacağı boşluk yoktu metrobüste.

ne'se,
    ne diyorduk.
    kütüphane.
    cümle içinde bile ne kadar yalağuz bir kelime.

myagdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda FES 250 Foresight; CBF 150, NC750S
    e kitap okuyucusunu kesinlikle tavsiye ederim. sony'nin reader serisinden bir aleti yurt dışından almıştım, yıllardır kullanıyorum.
    gözlerin rahat etmesi ve şarjının haftalarca gitmesi büyük avantaj.

internette bulup indirdiğim türlü kitabı sorunsuzca yükledim ve okudum. bazı pdf dosyalarında sorun çıkmıyor değil, mesela açıköğretim ders kitaplarını karman-çorman edip yazılarını minnacık çıkarıyordu. ancak genele bakarsak %90 her türlü pdf dosyasını açıyor.

kütüphane konusunda gelişmeleri merakla bekliyorum. formalitelerle uğraşmadan üye olabileceğim ve seçtiğim kitabı hemen indirebileceğim bir elektronik kütüphaneyi yıllardır beklerim. maalesef onyıllardır tek yaptıkları kütüphane kataloğunda arama hizmeti oldu.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:36 ----------

denedim ve bir adım öteye gitmediğini gördüm.

"sefiller" i aradım ve malatya, şanlıurfa ve sivas'ın bir ilçesindeki kütüphanede bulunduğunu gördüm.
    "sepete ekle" diye bir şey vardı. ekledik, bişey olmadı.
    "kurallar" bölümüne bakarsan kütüphaneye bizzat gidip alacak ve orada okuyacakmışız.

reklamını yaptıkları 17.000 elektronik kitap nedir, nerededir,
    kitap okuyabilmek için ille de kütüphaneye gitmek gerekliyse e-devlet üzerinden üye olmanın mantığı nedir anlayan varsa beri gelsin.
    Cloud ve zekeriyaimam bunu beğendiler.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)