Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Banka Kredisi Hesaplama Hakkında

Motovento
    REKLAM ALANI
    erdibasak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Henüz yok...
    Merhaba arkadaşlar, aramızda bankacılar da var. Ben bir şey sormak istiyorum.

Mesela kredi çektik %0,99 faizle. 23000 TL oldu bize 30000, bu nasıl
    hesaplanıyor?

Bir de mesela ben 5000 TL toplu yatırmak istiyorum diyelim.

23000'e 7000 TL faiz geliyorsa 5000'e yaklaşık 1520 TL faiz gelir deyip, faizli
    toplam para olan 30000'den 6520 TL mi düşer?

Bu konuda bilgilendirirseniz çok sevinirim.
    Ömrüm, hayatım... Başak'ımmm...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    < iLk@yy > - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '01 CBR600F4i(2011-?) / '07 Burgman400(2018-?)
    Alıntı erdibasak adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar, aramızda bankacılar da var. Ben bir şey sormak istiyorum.

Mesela kredi çektik %0,99 faizle. 23000 TL oldu bize 30000, bu nasıl
    hesaplanıyor?

faizi ay ay hesaplaman gerekir. sanırım 24 aylık bir kredi çektiniz.

şimdi 10000 tl çektiğinizi düşünelim %1 faizi olsun ve aylık 1000 tl ödeme yapacağınızı var sayalım
    ilk ay (10000*0,01)-1000=9100 TL yapar
    2. ay (9100*0,01)-1000 diye gider

yani aldığın para 10000 tl idi fakat ilk ödemeni 1 ay sonra yapıyorsun yani üstüne 1 aylık faiz biniyor. sonrada ödemeni düşüyorlar
    2. ay faizi hesaplanıp ödemesini gerçekleştirdiğin paradan kalan ana para tekrardan aylık faiz ile çarpılarak ödeme miktarın düşülüyor

kısaca sistem bitene kadar bu şekilde işliyor.

bu arada bir anda toplu ödeme yapmak istersen yapabiliyorsun elbette. bankaya söylüyorsun ödemesini bu kadar yapacam diye ödeme planın tekrardan revize ediliyor. çünkü ödeme süren kısalacağı için faiz oranlarından düşürülenler olacak ve ödeyeceğin faizli tutarında miktarı düşecektir
    Hayat çok küçük bir olasılık ile gerçektir...
    Bunu size kanıtlayabilirim !

eroldayı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yoktur
    ıngban* sitesine gir kredi butik diye sayfası var o sana hesaplayıp veriyor sayfada hepsini görüyorsun
    SADAKAT NEDİR BİLMEM KİMSENİN GÖLGESİNDEN GEÇİNMEM HİÇ KİMSEYEDE EYVALLAHIM YOKTUR BU CANI ALLAH VERDİ ANCAK ALLAH ALIR EMİR OLUNDUĞUNDA VAKTİ GELDİĞİNDE KOŞA KOŞA GİTMEK NASİP OLUR İNŞAALLAH

< iLk@yy > - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '01 CBR600F4i(2011-?) / '07 Burgman400(2018-?)
    Alıntı < iLk@yy > adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    faizi ay ay hesaplaman gerekir. sanırım 24 aylık bir kredi çektiniz.

şimdi 10000 tl çektiğinizi düşünelim %1 faizi olsun ve aylık 1000 tl ödeme yapacağınızı var sayalım
    ilk ay (10000+(10000*0,01))-1000=9100 TL yapar
    2. ay (9100+(9100*0,01))-1000= diye gider

yani aldığın para 10000 tl idi fakat ilk ödemeni 1 ay sonra yapıyorsun yani üstüne 1 aylık faiz biniyor. sonrada ödemeni düşüyorlar
    2. ay faizi hesaplanıp ödemesini gerçekleştirdiğin paradan kalan ana para tekrardan aylık faiz ile çarpılarak ödeme miktarın düşülüyor

kısaca sistem bitene kadar bu şekilde işliyor.

bu arada bir anda toplu ödeme yapmak istersen yapabiliyorsun elbette. bankaya söylüyorsun ödemesini bu kadar yapacam diye ödeme planın tekrardan revize ediliyor. çünkü ödeme süren kısalacağı için faiz oranlarından düşürülenler olacak ve ödeyeceğin faizli tutarında miktarı düşecektir
    bu arada hesaplama hatasını düzeltiyorum bold olarak yazdım

ek olarak mesela 4. ay hepsini kapatmak istedin
    1. ay (10000*1,01)-1000=9100.TL
    2. ay (9100*1,01)-1000=8191.TL
    3. ay (8191*1,01)-1000=7272,91.TL
    4. ay 7272,91*1,01=7345,6391.TL olarak ödeme yaparsın

son ödeme 7346 olsun diyelim yuvarlak hesap
    toplam ödemen son kapattığın para ve önceki 3 taksit ile beraber
    7346+1000+1000+1000=10346 yapar
    buna göre 346 lira faiz ödemiş olursun

ama bu süreci devam ettirseydin ödeme yaptıktan sonraki kalan ana parana her ay %1 faiz ekleneceğinden bu miktar artacaktı
    Hayat çok küçük bir olasılık ile gerçektir...
    Bunu size kanıtlayabilirim !

Ante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Büyüyünce alacağım.
    Kullanılan faiz hesabı bileşik fazi diye geçer.
    Kabaca hesaplayacak formül şudur.
    Toplam=Anapara*(1+Faiz)^Dönem
    Anapara: Çektiğiniz kredi
    Faiz: Dönemsel faiz. Dönemi ay olarak alırsanız aylık faiz.
    Dönem: Ödemelerin hangi aralıkta yapılacağı. (taksit)

Eğer excel kullanıyorsanız PMT (açıkcası türkçe exceldeki karşılığını anımsayamadım şu an.) fonksiyonu da yaklaşık olarak bir fikir verir. PMT fonksiyonu dönemsel ödeme miktarını hesaplar. Yani taksit miktarını.
    PMT(Rate,nPer,pv,fv,type)
    Rate: faiz
    nPer: Taksit sayısı
    pv: Kredi miktarı.
    Fv: taksitlerin sonunda bir toplu ödeme varsa.
    type: 0 veya 1. 0 dönem sonunda, 1 dönem başında ödeme yapılacağını gösterir.
    Ainesi iştir insanın, lafına bakılmaz!
    Yine de yaşıyor insan, merak yüzünden. Yeni bir şeyler bekleyip duruyor...

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Alıntı erdibasak adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Kredini öderken ödediğin taksitin ne kadarı faize ne kadarı ana parayı gidiyor bilirsin.

Kalan ana para borcunuda bilirsin.

23.000 çektin 30.000 ödeyeceksin ya hani, atıyorum 6 ay sonra 27.000 kaldı borcun (ayda 500 ödediğini varsayıyorum)

Bu kalan 27 bin borçda ne kadarı ana para bilirsin, atıyorum 22.250 si ana para.

Bu ödediğin 5000 i ana paradan düşüp geri kalanı tekrardan kredilendirirler. Taksit tutarın düşer, yada istersen süreyi kısaltıp taksit miktarını arttırırsın.

Çok karışık yazdım ya aslında çok basit
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

ozturkkaan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Inazuma GW250 F
    En temizi sen bankaya git abi sor temsilci kişiliğe, benim sizden aldığım kredi bu , 5000 tl yatırıcağım kalan taksit tutarı ne kadar olur de net cevabı al en temizi bu .

Bende düşünüyordum sizin gibi , gittim şubeye bir kısmını verdim kalan miktarıda vadeyi 1 sene düşürerek uygun taksitlere bağladım .

En temizi şube.
    You Shook Me All Night Long ..... Kıyamet gelsede kopsak

takendy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    K 1300 GT
    krediniz onaylanmış ve tutarı çektiyseniz ,

5.000 TL lik anapara ödemesi yapmak istediğinizde ya taksik ödemesi ile birlikte bu işlemi yapmalısınız yada taksik ödeme gününüz geçti ise bir sonraki taksidi de ödeyerek ana para ödemesi yapabilirsiniz.

bu gibi yöntemler için bankalarında kendince çözümleri var onlardan zeki değiliz sanırım ,

5.000 TL ana paradan düşürülmesi için tekrar hesaplama ve kredi ödeme planı çıkarıyorlar , bunun ise bankaya göre değişen 250-300 TL gibi bir masrafı var ,

kredi ödeme tutarını azaltmak istediğinizde ise tekrar kredi çıkaran bankalar var bu da ilave dosya masrafı anlamına geliyor...

yani legal bir tefeciden daha akıllı olma şansınız malesef yok onlar para kazanmaya odaklandıkları için her nasıl olursa olsun sonuçta kazanacaklardır.
    "Dünyanın sorunu, Akıllılar hep kuşku içindeyken, aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." B.Russell
    "Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür; ve bir orman gibi kardeşcesine" Nazım Hikmet

draggy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 650
    Balon ödemeli, yani ara ödemeli seçim yapabilirsiniz, bir çok banka yapıyor bunu...
    İkinci el Dragstar alacaksanız bknz: http://www.motosiklet.net/forum/motosiklet-modelleri/44545-yamaha-dragstar-xvs-650-kullanicilari-bilgi-paylasim-basligi-12.html#post2100035

Arkadaşlar bildiğim bir konu olduğu için bende yorum yapmak istedim.

Kredi hesapla işlemlerinde formül öğrenebilirsiniz. Bunun gibi:

Diyelim ki; aylık yüzde 1,5 faizle 24 ay vadeli 20 bin lira kredi alacaksınız. Bu durumda taksit tutarı şu şekilde hesaplanacaktır:

Taksit Tutarı = Kredi Tutarı * [Faiz * (1 + Faiz) Taksit Sayısı / (1 + Faiz) Taksit Sayısı – 1]
    Taksit Tutarı = 20.000 * [0,015 * (1 + 0,015)24 / (1 + 0,015)24 – 1]
    Taksit Tutarı = 996,5 lira (yaklaşık olarak)

Yada bu sayfadan: https://hesaplama.paratic.com/kredi/ sürekli hesaplama yapabilirsiniz..

ufuk-*- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Aylık faiz tutarı(oran demiyorum) sabit olmadığından bu formüllerle her ay ödenecek faizi hesaplayamayız. Ayrıca kkdf ve bsmv de ödeniyor sadece faiz yok.
    Ziraat Bankasından kullanmanızı tavsiye ederim hem faiz oranı en uygun hem de istediğiniz an ara ödeme yapabiliyorsunuz. Diğer çoğu bankada taksit tarihinde yapılabiliyor ara ödeme.
    Balon ödemeliyi tavsiye etmem zaten tüketici kredisinde erken ödeme cezası yok ne zaman isterseniz yaparsınız ara ödemeyi.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Alıntı Olcay Avşar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kredini öderken ödediğin taksitin ne kadarı faize ne kadarı ana parayı gidiyor bilirsin.

Kalan ana para borcunuda bilirsin.

23.000 çektin 30.000 ödeyeceksin ya hani, atıyorum 6 ay sonra 27.000 kaldı borcun (ayda 500 ödediğini varsayıyorum)

Bu kalan 27 bin borçda ne kadarı ana para bilirsin, atıyorum 22.250 si ana para.

Bu ödediğin 5000 i ana paradan düşüp geri kalanı tekrardan kredilendirirler. Taksit tutarın düşer, yada istersen süreyi kısaltıp taksit miktarını arttırırsın.

Çok karışık yazdım ya aslında çok basit
    Yanlışınız var.
    1-Ödemelerde taksitin içinde zaten o dönemin faizini ödemiş olduğunuz için kalan borcun içinde faiz kalmıyor, hepsi anapara borcu.
    2-Banka kredileri bileşik faiz kullandığı için, sanılanın aksine banka taksitleri hep anaparadan da düşse ödenmemiş faiz de borcunuza eklendiği için bu sefer anapara+faiz üzerinden yeni faiz hesaplanıyor ve sonuç değişmiyor.
    Halk arasındaki banka kar etmek için önce faizi alıyor, sonra anaparayı alıyor inanışı şehir efsanesi. Bankalar bileşik faiz kullanmasa bu görüş haklıdır ama bileşik faiz kullanıldığı için nasıl alırsa alsın ödemeler değişmez.
    May the Force be with McLaren Mercedes

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)