Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Kredi Haram(!)dır

Motovento
    REKLAM ALANI
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    sadece paylaşmak istedim;

Kiraya çıkacağım, doğalgazlı evler 1500'den başlıyor.

Eskiden kiranın üzerine biraz daha koyup ev almak daha mantıklıydı.

300 bin liraya bulduğum ev 10 yıl kredi ile en ucuz 815 bin tl olarak geri ödeniyor.

Aylık ödemelerin hepsi de 7-9 bin tl arası.

300 bin i 15 ile çekersek 1.4 milyon tl ödüyoruz aylık 8.2 bin tl.

yani ayı yükselttikçe kredi tutarı artıyor, sistemde ciddi problem var.

neyse.

dinlediğiniz için teşekkürler.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    falcon flash 100
    Allah kirada olanın yardımcısı olsun.
    06Serhat ve bursalıali bunu beğendiler.

MaryJane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbr 600 Rr Movistar
    Bu Durum 8 Sene Once Cektik Kredi o zaman ev kirasi burda en iyi 500 du biz 60 fazla Verip 560 560 odeyerek Kredi Cektik Suan 1 bucuk Senesi Vardi Faiz Haram Evt Ama Soyle Biseyde Var Devlette Faiz Koyuyo Cezalarda Yani Cekcekseniz Cekin Yoksa Kimse Ev Sahibi Olamicak

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    tefecilik gibi bir şey yahu! 300 bine 800 bin nedir allah aşkına!

_chaotic_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    regal raptor daytona 350
    kısmi rezerv sistemine hoşgeldiniz.

gerçek şu: eğer cebinde para varsa, faiz vardır. bugün "üretilen" her para, içerisinde faiz barındırır. dünya ekonomik sistemi faiz ve dolayısıyla borç üretimi üzerinedir. bugün para kullanan herkes bu sistemi bilerek ya da bilmeyerek besler.

dünyadaki bütün savaşların arkasında işte bu finansal düzenek yatar. çok sınırlı sayıda insanın milyarlarca insanı sömürmesini sağlar.

şu belgesel serisini tavsiye ederim.
    68charger, Cloud, motorcu adam ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
    nereye dönersen dön popon arkanda kalir..

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Faizin haram olup olmaması kişinin inancı ile ilgili bir durum. Ancak şu gerçek ki para var olduğundan beridir faiz denen şey var. İslam'da da vardı ve hala da var (katılım bankacılığı faiz hilesidir) . Abdülhamit zamanında bile şeyhülislam %15'e kadar faizi helal ilan etmiştir ( hani haramdı ) Herneyse konu bu değil. Para bir maldır, malın da fiyatı vardır. Fiyat da piyasa koşullarına göre değişir. Konu sahibinin de dediği gibi paranın fiyatı ( faiz) arttı. Arndiol kardeşim, kiraya çıkmaktan ve para biriktirmekten başka çaren yok. Peşinatı arttırıp elde kalan evlerin fiyatlarının düşmesini bekleyeceksin mecbur. Evliysen ve hanım da çalışıyorsa işin biraz daha kolay. Ben de ilk konutumu 2005 de hanımla beraber dişimizden tırnağımızdan arttırdıklarımızla ve tabi kredi ile almıştım.

TAYFUNBORA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ktm 690 Sm
    Kredi faizlerinin yükselmesi maliyetlerin artması ile alakalı.Mevduat faizleri %26,5 civarı.Yani gelip bankaya paranızı yatırırsanız karşılığında alacağınız faiz.Bankalarda bu topladıkları mevduatları kredi olarak satmakta.Örneğin %2 olan konut kredisi yıllık %24 faiz oranı demek.
    Faizlerin düşmesi için enflasyon,işsizlik oranları,demokrasi,üretim ve özgürlük gibi başlıkların önemli ölçüde düzelmesi gerekli.
    Yani mevcut durumlardan memnun olmak ya da bu durumları sadece dış güçlere bağlamak şu anlama gelir.Biz bu faizlerle bu hayat pahalılığı ile ve durmak bilmeyen zamlar ile yaşamayı istiyoruz ve çok seviyoruz demek.

Motosikleti
    xv250
    nereden uyduruyorsunuz bunları ?

CrazyBullet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda RCV213, Yamaha YZR500
    Faiz olmasa ne olur? Dünya daha güzel bir yer mi olur? Faiz ile ilgili eleştiri yapanlar, para ve faizin ne işe yaradığını bilmiyorlar. Cahillikleri nedeniyle sorunları faiz denilen canavarın üstüne kolayca atıyorlar. Şöyle söyleyeyim, faiz denilen şey olmasa insanlığın büyük kısmı yaşamını sürdüremez. Milyarlarca insanın yaşadığı bir dünyada faiz, su kadar elzemdir.

Motosikleti
    xv250
    şeyhul islam faizi helal ilan etmiş faizi kimse helal ilan edemez

Motosikleti
    CBF1000FA
    Alıntı allegromod adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    şeyhul islam faizi helal ilan etmiş faizi kimse helal ilan edemez
    Osmanlı’da Şeyhülislam Çivizade Muhyiddin Efendi, Kanuni Süleyman’a “para vakıfları”nın faiz almasını yasaklattırdığında bilhassa Rumeli’de ekonomi çöktü.Yerine gelen Şeyhülislam Ebussuud Efendi yüzde 12 faize cevaz verdi (%15 demişim özür dilerim) , ekonomi düzeldi.Tanzimat’tan itibaren Osmanlı yüzde 12-15 civarında yani çok yüksek faizle Avrupa piyasalarında borçlandı.

İlk faizli borç 1854 de alındı ancak osmanlı altından kalkamayarak 1876 da iflas etti.

Alıntıdır : Yazının tamamı için tamamı için https://www.borsatek.com/seyhulislam...ldi-18938h.htm
    Kaynak gösterilmiş bir yayındır.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:32 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:19 ----------

Alıntı CrazyBullet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Faiz olmasa ne olur? Dünya daha güzel bir yer mi olur? Faiz ile ilgili eleştiri yapanlar, para ve faizin ne işe yaradığını bilmiyorlar. Cahillikleri nedeniyle sorunları faiz denilen canavarın üstüne kolayca atıyorlar. Şöyle söyleyeyim, faiz denilen şey olmasa insanlığın büyük kısmı yaşamını sürdüremez. Milyarlarca insanın yaşadığı bir dünyada faiz, su kadar elzemdir.
    O kadar iddialı konuşma şampiyon. Şu anki kapitalist sistem sürdürülebilir değil. Zaten Chaotic'in videosu çok güzel anlatmış. O yüzden her kriz bir öncekinden daha ağır geçiyor. Ülkeler Ata'nın öngördüğü devletçilik modeline dönecekler, neo liberal ekonomi mecburen terkedilecek. Bunun başka çıkışı yok. Biz görür müyüz bilemem tabi

myagdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda FES 250 Foresight; CBF 150, NC750S
    dünyanın hiçbir yerinde ve hiçbir zaman bir gayrimenkulün kira bedelinin azıcık üstü taksitlerle o gayrimenkulü satın alamazsınız.
    öyle olsa kimse kiraya veremez veya kimse kiraya tutmaz. böyle hikayeler ancak 500 bin TL ederindeki yerde kiraya oturmak yerine 200 bin TL'lik yeri satın alma durumunda gerçekçi olur.

her ne olursa olsun kimseye 10 yıl gibi uzun vadeli borca girmesini tavsiye etmem. dünyanın bin türlü hali var, 10 yıl sonra ne olacağını kim bilebilir? aksilikler bir yana 10 yıl boyunca borç ödemek hiç kolay değildir. insan 2-3 yıl, bilemedin 5 yıl ihtiyaçlarından kısıp borç öder ama 10 yıl boyunca ihtiyaçlarından kısmak büyük fedakarlık.

ev almak isteyen kişinin yapması gereken ne yapıp edip para biriktirmektir. başka türlü para biriktiremiyorum bahanesi ile taksitle telefon veya krediyle araba almak gibi fikirler işe yaramaz. bu tarz fikirleri aklınızdan tümüyle çıkarın. harcama disiplini kazanıp para biriktirin. dövizde veya faizde değerlendirilirsiniz.

son 10 yılda ülkemiz piyasalarında para biriktireni cezalandıran bir yapı vardı. o yıllarda tasarruf hesabı faizleri düşük, döviz yerinde sayar ve gayrimenkul fiyatlarındaki artış korkunçtu. bu dönemde yakınlarıma güçlerinin yettiği (şehir merkezine uzak, eski, kendi oturamayacağı kadar küçük) herhangi bir gayrimenkulü satın almalarını tavsiye ederdim. günümüz şartlarında bu tavsiyem anlamını yitirdi, yine de (faize ödeyeceğiniz tutar) <= (o mülkten alınabilir kira bedeli) şartını karşılayan bir gayrimenkulü tasarruf etmek amacıyla alabilirsiniz.

kolay gelsin.

hasangazili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar RS 200
    Benim için fark yokta kendini rahat hissedeceksen TOKİ'ye bakabilirsin.

Alıntı CrazyBullet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gelde bunu dünyanın büyük kesimine anlat. Mesela afrikalılara

Motosikleti
    CBF1000FA
    Alıntı myagdi adlı üyeden alıntı Mesajı göster

her ne olursa olsun kimseye 10 yıl gibi uzun vadeli borca girmesini tavsiye etmem. dünyanın bin türlü hali var, 10 yıl sonra ne olacağını kim bilebilir? aksilikler bir yana 10 yıl boyunca borç ödemek hiç kolay değildir. insan 2-3 yıl, bilemedin 5 yıl ihtiyaçlarından kısıp borç öder ama 10 yıl boyunca ihtiyaçlarından kısmak büyük fedakarlık. .
    Pek katılmıyorum. Faizler biraz düşerse ve o an için bu krediyi ödeyebiliyor durumda ise bence çeksin. En kötü ihtimal banka evi alır. Alırsada alsın. Kaldı ki , son ödenmemiş taksitten o aşamaya gelene kadar aylar hatta yıllar geçer. Banka evini alma sevdalısı değil, satsa ancak yarı parasını alır. O yüzden senin ödemen için gözünün içine bakarlar, her türlü anlaşmayı da kabul ederler. Yeter ki sağlığın yerinde olsun, çalışıp ödersin bir şekilde. Tabi ben çok genel konuşuyorum, herkesin kendine özel bir durumu vardır. Ve de şu anki faizler tefeci faizi, bu faizle alınmaz. Ama uzun dönem borçlanmaya karşı değilim.

Arkadaşlar; alıntılıyarak cevap vermek yerine genel olarak buradan yazacağım.

"Haram" kısmı ironiydi, ciddi yazılan birşey değildi.

Kiranın azıcık üstüne para koyarak alma muhabbeti evet vardı, yaşınız kaç bilmiyorum ya da baktığınız ev ne kadar ancak 2004 yılında aldığımız ev net rakamı hatırlamasam ble kiranın %20 civarı fazlası kredi ile almıştık. Kiracı + ufak bir miktar ile alabiliyorduk. Su anda kiranın 5 katı olarak ödeniyor. Kabul etmek istemesek bile süreç çok değişti.

Uydurduğumu söyleyen arkadaş buraya yazana kadar herhangi bir bankanın sitesine girip bakabilir. bir yerimizden uydurmuyoruz, artık gözünüzü açın !

Özet olarak İzmir gibi bir şehirde yaşanabilirliğin dibindeki bir ev bile 250 300 den başlarken bu krediyi milyon olarak geri ödemenin salaklığını geçtim, 7 bin lira kredi ödeyebiliyor olsam salak değilim 4 sene bekler biriktirir alırım.

Artık ilerisini göremiyorum, fazla karanlık.

Toki ne yazık ki bulunduğum şehirde yok,yani var da merkeze 1.5 saatlik alana yaptılar tokiyi., gerçekten kötü ötesi bir yerdeydi.

SavageGarden - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC750S
    haramdır tabi ya
    kullanmayın kredi mıredi
    ev-taşıt-ihtiyaç...aman ha. kredisiz alın
    kredi kartı en büyük haram, bütün kötülüklerin anası o küçük kart.
    dahası var, taksitli aldığınız herşey aslında üzerine faiz bindirilmiş fiyattır. taksitli alışveriş yapmayın.
    alkol de almayın mesela, ağır haramdır. kutsal kitapta bile geçer.
    mastürbasyon haramdır, aman yediklerinize içtiklerinize dikkat. şehvet çok ağır günahtır.

yetim hakkı yemek en büyük haramdır, ama meslek ile kızınızın kadroya alınması, işe bile gitmemesi, hatta başka işlerle uğraşması normaldir. iş yarıyor ekonomiye can veriyor sonuçta.
    mesela kpss'de sınavda türkiye üçüncüsü olan adam, görüşmeye gelince 55 puan alabilmiş ve elenmiş. ama bu normaldir.
    uyuşturucu büyük haramdır aman kullanmayın. yeğenin 50 kilo esrar ile yakalanması normaldir ama, olur öyle.
    adam öldürmek büyük günahtır. aman ha. ama haksız yere tutuktlayıp yıllarca hapislerde çürütüp kanser etmek, normal. işin doğası bu... hele gene kendine kırmızı yanarken dinlemeyip geçmek, üstelik yaya geçidinde birini öldürmek, normal yani.
    yolsuzluk, adam kayırma ne fena bir günahtır. ama öte yandan kuran akrabalara yardım edin der, normaldir hatta sevaptır.
    domuz eti yemek haramdır, direkt cehenneme bilettir. ama halkın yoksulluk içinde ezilirken 1000 odalı saraylar yaptırmak, o saraylarda ejder meyveli smoothieler içmek, 35 bin dolarlık çanta almak, 500 mlyon dolarlık hediyeler kabul etmek normaldir. nokta atışı ihale için ihale kanunun tam 200 defa değiştirmek, normal işler bunlar...

haram çok acayip bi kavram. fazla kafa yormamak lazım.
    ben en iyisi ejder meyveli smoothie'mi içeyim.
    o normal yahu.
    baksanıza onlarca gazeteci yazar(!), o normal diye yazmak için sıraya girdi. aynı anda.
    tommygun bunu beğendi.

ironi amaclı yazdığım başlık çok farklı yerlere gitti.

herkesin patlayası var

Dr.Aequitas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Vulcan VN 900 Classic
    Yani demek istediği resmi olarak böyle bir şey söylenmiş olabilir ancak devletin bunu yasallaştırması haram olduğu gerçeğini değiştirmez, helal hale getirmez.

Rakaful - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Müslümanlar için haramdır. Müslüman değilsen sana kimse haram kılmadı. Seni kimse zorla Müslüman da etmiyor. Memlekette gâvur olma hürriyeti var ama Müslüman olma hürriyeti yok.

Bir de utanmadan Allah'ın koyduğu haram yani yasakla alay edin. Şimdi benim inancımla alay etmeye hakkın yok desem, ben senin inancınla alay etmiyorum deyip kıvıracak. Allah benim Rabbim bana haram kılıyor. Sen Rabb olarak kabul etmiyorsan kaşıntın ne? Ne halt yersen git ye...
    bursalıali, MSMorkan ve Onur34 bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)