Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kredi Haram(!)dır

Motovento
    REKLAM ALANI
    kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Alıntı splender adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Helal etmek ile cevaz vermek arasında ki farkı anlamayanlar, arkadaşın yazdığını tabi ki de onun düşünce yapısı ile anlayacaktır.
    Allh'ın haram dediğine inanmayıp kulunun dediğini referans almak ayrı bir rahatsızlık, bunu örneklemek de ayrı bir fikir bozukluğudur.
    Haklısın dini jargonu bilmiyorum, yanlış kullanmış olabilirim. Cevaz ve helal arasındaki fark ne olursa olsun; o dönem islamın başındaki ebussud ve sonrasındaki tüm şeyhülislam'lar faize izin vermiş mi vermemiş mi ? Vermiş. Şeyhülislam'ların kararının islama uygun olup olmadığını sorgulamadım, onu ulema yapsın veya sen yorumla . beni ilgilendirmiyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:03 ----------

Bu da kuveyt türk 'ün sitesinden. Kredinin adı " finansman" olmuş yani ihtiyaç kredisi istiyorum yerine " ihtiyaç finansmanı istiyorum" diyorsun. Böylece faiz islami oluyor Hemide % 22 faiz var. pardon faiz dememiş kar oranı demiş

İşte ekran görüntüsünün linki https://drive.google.com/file/d/1Dbf...ew?usp=sharing
    galileo bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Deadly Sto(R)m - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2022 / Mondial X-Treme Maxx 200i
    Alıntı kurubuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Haklısın dini jargonu bilmiyorum, yanlış kullanmış olabilirim. Cevaz ve helal arasındaki fark ne olursa olsun; o dönem islamın başındaki ebussud ve sonrasındaki tüm şeyhülislam'lar faize izin vermiş mi vermemiş mi ? Vermiş. Şeyhülislam'ların kararının islama uygun olup olmadığını sorgulamadım, onu ulema yapsın veya sen yorumla . beni ilgilendirmiyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:03 ----------

Bu da kuveyt türk 'ün sitesinden. Kredinin adı " finansman" olmuş yani ihtiyaç kredisi istiyorum yerine " ihtiyaç finansmanı istiyorum" diyorsun. Böylece faiz islami oluyor Hemide % 22 faiz var. pardon faiz dememiş kar oranı demiş

İşte ekran görüntüsünün linki https://drive.google.com/file/d/1Dbf...ew?usp=sharing
    Super birseymis ya! Dusunsenize 1000 TL finansman cekiyorsunuz, geriye 1209 TL oduyorsunuz. Ustune ustluk hic faiz yok, sadece kar payi! Islama da her turlu uyuyor. Uysa da uymasa da...

Kendi yöntemimi yazayım, ama 2010 yılı idi tabii ben ev alırken, her şey daha gül gülistandı. Faizler 2010'da konut için 0,81 - 0,89 filandı, ne güzelmiş di mi, üstelik otomobil için de öyleydi. Ben yanılmıyorsam 0,89 ile 10 yıllık kredi ile almıştım evimi, ama 10 yıl değil 5 yılda ödedim. Otomobillerimi de hep 0,81 - 0,90 gibi faiz oranları ile aldım.
    Yöntemim mi: 2+1 ama 25 yaşında bir daireyi İstanbul'için merkezi sayılabilecek nispeten iyi bir semtten 10 yıl kredi ve tabii bi miktar peşinatla aldım. 5 yıl sonra çocuk da gelince daha büyükçe (3+1) bir daire zorunlu hale geldi, üstelik aldığım apartman için de ileriye dönük sıkıntılar çıkacak gibiydi(mesela deprem raporu kötü çıktı ve yeniden bina yapımında arsa emsal olarak mevcut daire sayısını karşılamıyordu, bunları bizzat araştırdım ve satmaya karar verdim, ki o bina halen duruyor o haliyle.) Daire ödememin 5.yılı bitmişti, henüz 2 yaşında olan otomobilimi para ederken satarak kalan borcu ödedim ve aynı semtten 3+1 daireyi yeniden büyük borca girmeden alamayacağımı anladım ve biraz daha uzak ama görece diğerinden pek de kötü olmayan bir semtten 3+1 üstelik sıfır bir daireyi sattığım 2+1 daireden daha uyguna aldım, elime kalan para ile ise yeni alacağım arabanın yarıya yakın parasını ödedim ve 3 yıl kredi ile aldım onu da(ki onun da kredi faizi 0,90 gibi bir şeydi daha 3 yıl önce) , ödemeler de makul hale gelmiş oldu, bugün o arabanın kredisi bitmek üzere. Ki ülkemizin durumundan mütevellit benim araba da yeni daire de aldığımın neredeyse 2 katı fiyatlara yükseldi, yani bugün olsa bu faiz oranları ile bunları yapamazdım.

Memleket öyle bir memleket ki, fırsatın varken ve ekonomi nispeten düzgünken ne alırsan aldın, sonrası muamma. Şimdi yaptığıma şükrediyorum. Ama bugünkü faiz oranları ile ne sıfır otomobil ne de sıfır daire alamazdım, benim gibi orta ve alt seviye ekonomisi olanlara da bugünkü şartlarda büyük borç altına girmelerini tavsiye etmem. Ben sırf önceki evi 5 yılda kapatayım ve bir daha borçla ev almayayım diye çok sevdiğim yepyeni otomobilimden ve ufak tefek birikimlerimden vazgeçtim. Bugün İstanbul'da borçsuz bir dairem ve borcu bitmek üzere olan otomobilim var. Yaptığım büyük marifet değil, başkaları da yapmıştır mutlaka, ben gelecekte büyük borcum olmasın ve daha yeni sorunsuz bir ev alayım diye yapmıştım bunu, şimdi iyi ki yapmışım diyorum. Ve anlıyorum ki bizim memlekette durumun çok iyi değilse büyük borca girmemek lazım. Durumun varken de ne yapabiliyorsan bekletmeden yapmak gerekiyor, sonrası muamma çünkü.
    Tavsiyem ekonomik durumunuz çokça iyi değilse şimdilerde büyük borç altına girmeyin, bekleyin derim. Ben de bu saatten sonra sattığımın yerine aynısını koyamayacağımı bildiğim için, bundan sonra 10 yıllık hatta 5 yıllık kredi ile bile ev almam. Uzun vadeli ödemelere asla karşı değilim, ama bu kadar yüksek faizle almak akıl karı değil artık.
    Ne diyeyim, umarım bu başlığı açan arkadaşım da yapabilir bunu bir gün. Ama bugünler bu işler için doğru günler değil, bu çok net.
    Faiz haram, şu bu gibi şeylere hiç girmeyecem, çünkü faizsiz bir ekonomik sistem yoktur, olması için para diye bir şeyin olmaması gerekir.
    Veryansın etmenizde sonuna kadar haklısınız, umarım en kısa zamanda dilediğiniz şeylere kavuşursunuz, gelecek için ben çokça iyimser olmasam da.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:57 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:28 ----------

Bu arada "sistemde ciddi problem var" demişsiniz, ne ciddi problemi, düpedüz sistemin kendisi problem zaten. Kapitalizm bu, hep kapital sahibine çalışır adı üstünde, sermayedar düzeni, daha Türkçesi sermayedarın garibanı düzdüğü düzen.
    Öyle bir düzen ki, benim gibi hayatı boyunca ev sahibi olma gibi bir kaygısı olmayacak adamı bile .öt korkusuna krediylen filan ev sahibi yapar, sonra da o evi sattırır yenisini aldırır, içine yeni mobilyalar aldırır, v.s. v.s. Bu problem sistem bu şekil işliyor, sen almazsan başkası alıyor. Mahallenin bakkalı 5. dairesini almış mesela, ama eline kalemi ver düzgün yazı yazamıyor. Bu sistem seni buna itiyor ya al, ya öl.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:57 ----------

Alıntı _chaotic_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kısmi rezerv sistemine hoşgeldiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=0jG_JXa-sCY&t=2s
    Belgeselin sonunda dediği gibi "zenginler mutlu, fakirinse çok çalışmaktan sistemi sorgulamaya vakti yok"
    Ayrıca chaotic'in tavsiye ettiği üçleme belgesel serisi Zeitgeist'i mutlaka zaman ayırıp izleyin derim.

Sonsözüm şunlar olsun:
    Daha insani bir sistem ortaya konamazsa, biz göremesek bile bu sistemin insanlığı götüreceği yer Madmax filminde yaşananlardır. Bu şekliyle sürdürülemeyeceği her geçen gün anlaşılıyor zira. Kendimizi kandırıp duruyoruz, üstelik cehaletle beslenen politikalar ve politikacılar bu cehaleti sürdürmek zorundalar yoksa tahtları sallantıda. ne kadar çok cahil varsa bu sistem o kadar devam edebilir çünkü.

Rakaful - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Birader kimsenin senin inancınla alay filan ettiği yok. Faiz haramdır diyorsun eyvallah. Haram-helal benim ilgimin dışında ama faizli kapitalist sistemin zaten yanlış olduğunu kabul ediyorum. İslam da anti-kapitalisttir ( sosyalisttir demek biraz abartı olur). Ben sana uygulamanın öyle olmadığını anlatıyorum. Araplar bol keseden kredi alıp veriyor , osmanlıda bile şeyhülislamlar faize cevaz vermiş. Sen dilediğin gibi yaşa. Faizden uzak durmak vejeteryanlık gibidir , sağlıklıdır(iyidir) ama uygulaması zordur.
    Teşekkür ederim kardeşim fikrini güzelce söylemişsin. Ben de söyleyeyim müsaadenle.

"Haram" benim dinime yani İslam'a ait bir kavram, "faiz/riba" da öyle... Şimdi birisi kalkıp bu kavramlar üzerinden gevşek gevşek konuşursa, sözüm meclisten dışarı, ben de dinimle alay edilmiş kabul ederim.

İkinci olarak İslâm=İslâm'dır. Sosyalizm, kapitalizm ve bilumum izmler İslam'ı bağlamaz. İslam'ın tamamen katıldığı ve desteklediği hiçbir izm yoktur.

Son olarak riba (faiz) her kim bu günaha fetva veriyorsa versin, her kim bu günahı işliyorsa işlesin, Allah tarafından yasaklanmıştır. Hangi isim altında olursa olsun işleme bakılır isme değil.

İslam'a inanmayan insanlar da ribanın bir felaket olduğunu açıkça görüyorlar zaten. Faizli krediyi hiçbir insan savunarak almaz çünkü zulme uğruyor. Keşke insanımız gün tarzı helal olan yapılara yönelebilecek kadar birbirlerine güvenseler de herkes rahat etse.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:32 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:29 ----------

Alıntı Deadly Sto(R)m adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Super birseymis ya! Dusunsenize 1000 TL finansman cekiyorsunuz, geriye 1209 TL oduyorsunuz. Ustune ustluk hic faiz yok, sadece kar payi! Islama da her turlu uyuyor. Uysa da uymasa da...
    Kardeşim bankayı veya finans kurumunu savunmak için söylemiyorum yalnız şöyle bir ayet var buraya bırakayım.

Faiz yiyenler, (kıyamette) ancak şeytanın çarptığı kimsenin kalktığı gibi kalkarlar. Bu, onların, "Alışveriş de faiz gibidir" demelerinden dolayıdır. Oysa Allah, alışverişi helâl, faizi haram kılmıştır. Bundan böyle kime Rabbinden bir öğüt gelir de (o öğüte uyarak) faizden vazgeçerse, artık önceden aldığı onun olur. Durumu da Allah'a kalmıştır. (Allah, onu affeder.) Kim tekrar (faize) dönerse, işte onlar cehennemliklerdir. Orada ebedî kalacaklardır. Bakara Suresi 275. Ayet
    06Serhat bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Kapitalist falan değilim de... İşleyen daha iyi bir alternatif önerebilecek var mı?

Motosikleti
    CBF1000FA
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kapitalist falan değilim de... İşleyen daha iyi bir alternatif önerebilecek var mı?
    Sosyalizmi öneriyorum . Komunizm bir ütopik sosyalizmdir. Komünizm den bahsetmiyorum
    F54 bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Sosyalizmi öneriyorum . Komunizm bir ütopik sosyalizmdir. Komünizm den bahsetmiyorum
    Sanki kapitalizm sosyalizm arası bir denge lazım. Gerçi ideal o da değil sanki ama ne olduğunu da bilmiyoruz işte...

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    biz ne yazarsak yazalım, sermaye yine belli başlı kişilerin kasasına akacaktir. bu kimseler bu zenginlikten asla vazgeçmeyecekleri için zengin ile fakir arasındaki uçurum iyice artacaktir. belli bir süre sonra fakirler ayaklanip ortalığı yakip yikacak, yeni bir sermaye grubu başa geçecektir. bu sefer onlar küplerini doldurmaya başlayacaklardır.

bu devran hep böyle döner gider. fakirin derdi fakir olması değil, bir gün zengin olma hayaliyle siranin kendine gelmesini beklemesidir.

fakirlik, zenginleri doyuramadigimiz için vardır.

insan, tabiati gereği aç gözlü bir yaratıktır. dünyayı versen mars'ı ister; mars'ı versen güneş sistemini ister; güneş sistemini versen galaksiyi ister. ister de ister. doymak bilmez.
    Rakaful bunu beğendi.

Motosikleti
    CBF1000FA
    Sanki kapitalizm sosyalizm arası bir denge lazım. Gerçi ideal o da değil sanki ama ne olduğunu da bilmiyoruz işte...
    Aslında avrupa yavaş yavaş o dengeye geliyor. Mesela evsizlere ücretsiz ev verilmesi işsiszlik maaşları doğum yapan kadına aylarca ücretsiz yardımcı verilmesi ücretsiz sağlık hizmeti gibi uygulamalar ilk işaretler bence. Tabi ekonomik sistem hala değişmedi.

banro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CGL125-CBX250-XL700-CBF150-GW250
    Faiz paranın maliyetidir. Borç para verip faiz almamak , konut kiralayıp kira bedeli ödememek gibi bir garip durumdur. Faizin yüksekliği ekonominin hastalığını gösterir.
    fatih.met bunu beğendi.

Nasıl bir sistem kurtarır bilemem ama öngörüm şu, ileride ıdiocracy gelecek, dünyayı idiotlar yönetecek, hatta neredeyse bu olmaya başladı bile.
    Enes Batur mevzusuna da yazdım, biraz gülersiniz hem, izleyin Idiocracy filmini.
    drtayfun bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    O da olabilir, fakat evrim devam ediyor, bazılarının sonu neandarteller gibi de olabilir. Şimdilik bilemiyoruz.
    Cloud bunu beğendi.

Motosikleti
    CBF1000FA
    Alıntı Cloud adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Nasıl bir sistem kurtarır bilemem ama öngörüm şu, ileride ıdiocracy gelecek, dünyayı idiotlar yönetecek, hatta neredeyse bu olmaya başladı bile.
    Enes Batur mevzusuna da yazdım, biraz gülersiniz hem, izleyin Idiocracy filmini.
    Abd ve bazı ortadoğu ülkelerini zaten hali hazırda salaklar yönetiyor. Trump örneğin
    Cloud bunu beğendi.

sailor33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800 (INTERCEPTOR)
    Abi biz çoğu konuda tersine evrim geçiriyoruz maalesef. Bırak sosyalizmi asgari şartlarda yaşayan halk postfordist dönemde Baştakiler yunanistanin mitolojik zamanlarındaki elit kesiminin sefasını sürüyor sanki. Devletin görevi dengeyi sağlamak iken bu sadece kağıt üzerinde kalıyor. Ve istedikleri gibi biz hala faiz haramdır vs. Yi tartışıyoruz. Tamam arkadaş haram haram da, milleti bu seviyeye getiren nedenleri tartışmak gerekli.
    Cloud bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    neyse ki en azından kafanı sokacak bir kaskın var

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Abd ve bazı ortadoğu ülkelerini zaten hali hazırda salaklar yönetiyor. Trump örneğin
    Trump salak değil. Salak olan George Bush tu. Trump bir tür zararlı. Düzeltme ihtiyacı hissettim.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    ABD sistemi oturtmuş. Başa salak da geçse, zararlı da geçse radikal değişimler olmuyor ülkede, hasar da minimumda kalıyor. Biz tüm yetkiyi cumhurbaşkanına verdik. Şükür şimdi asrın lideri var da kurtarıyoruz. Yarın öbür gün Bush gibi bir salak geçerse ne yapacağız?

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ABD sistemi oturtmuş. Başa salak da geçse, zararlı da geçse radikal değişimler olmuyor ülkede, hasar da minimumda kalıyor. Biz tüm yetkiyi cumhurbaşkanına verdik. Şükür şimdi asrın lideri var da kurtarıyoruz. Yarın öbür gün Bush gibi bir salak geçerse ne yapacağız?
    Sahi, bizim dışımızda tek insan tarafından yönetilen ve refahta olan ülke yok. Çok şanslıyız.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok emin değilim.Gelişmeler bizdekine benziyor, halk desteği devam ederse bu trend devam eder, o zaman siz görürsünüz hepiniz Hanya'yı Konya'yı. Sanki bizi laboratuvar olarak kullandılar diye de düşünmüyor değilim.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    şimdi bilal oğlan kendi borcunu ödeyebilen gemicik aldı oda mı haram yedi
    babası duysa keser öldürür kıyameti koparır
    aman allahım inanamıyorum
    yaşlıveacemi bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)