Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 2345 SonuncuSonuncu

Kredi Haram(!)dır

Motovento
    REKLAM ALANI
    fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı banro adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Faiz paranın maliyetidir. Borç para verip faiz almamak , konut kiralayıp kira bedeli ödememek gibi bir garip durumdur. Faizin yüksekliği ekonominin hastalığını gösterir.
    bu mantığı oturtamassın onların aklına çünkü kafalarındaki tahtalar yanlış çakılmış zamanında. araba kiralayıp kira ödüyoruz ama para kiraladığımızda ödeme yapınca faiz oluyor, abim kiralama o zaman bu parayı!

ben ara sıra söylüyordum, haram olan faiz değildir, HARAM OLAN ŞEY YÜKSEK KAZANÇ ORANI nokta.

bunun örneğini dahi verdim ama yine olmuyor, dünyanın kanunu bu, bazıları yanlış şeyleri ölümüne benimsemişler ve bırakmıyorlar...

bakın aynı örneği yine vereceğim fakat rakamları sallayacağım yine birileri çıkıp bilmiyor etmiyor deyip ne beni üzsün ne kendini;

şimdi siz "mondial drift 150" alacaksınız. bu motorun şu an sıfırı 7 bin lira olsun.

1) bankadan 18 ay taksit ile 7 bin lira çekseniz ödemesi ne kadar olur? sallıyorum 11 bin lira. burada banka bizden 4 bin lira komisyon, faiz, kira, kazanç payı, kar yada CANINIZ HANGİ İSMİ TAKMAK İSTİYOR İSE o çünkü gerçekten inanamıyorum, faiz haram diyen kazanç payı haram değil diyebiliyor, güzel abim ikisi aynı şey allah kahretsin neden anlamak istemiyorsun. sonuç itibari ile 4 bin lira bir kazanç var.

2) "mondial drift 150" gibi motorlar böyle "evkur" - "çarşım" gibi mağzalarda da olabiliyor. oralarda 3 ay ödemesiz 18 ay taksit gibi bir güzellik yapıyorlar. yani 21 ay taksit yapıyorlar ve ilk 3 ay ödeme yok. fakat 7 bin liralık motoru 15 bin lira fiyata satıyorlar. 8 bin lira kazançları var. artık buna ne isim takmak istiyorsanız yani faiz, kar, kazanç payı, haram, maram işte 8 bin lira kazanıyorlar üzerinizden...

şimdi arkadaşlar bunların hangisi haram?

fatih.met diyor ki ikiside haram! çünkü kazanç payları her ürünün fiyatının %20 sinden fazla olmamalı. bu %20 değiştirilebilir o düzene göre fakat herkes o oranda kazanacak ki haksızlık olmasın...

yani yüksek kar payı haramdır arkadaşlar, faiz falan kafanız karışmasın.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Buralar çok çılgın olmuş.

İroni olarak yazılan "haram" yazısı nasıl da ana-konuya dönüşmüş.

Forumdan Uzaklaştırıldı

splender - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF R25
    3 yıl önce bir arkadaşım kredi-faiz haramdır diyordu.

Şimdi vadeli hesapta tutuyorum paramı param değer kaybetmesin diye diyor.

Her şey gibi dini kavramlar da şartlara göre evrim geçiriyor galiba.
    twisten bunu beğendi.

yav konu başlığını değiştircem arkadaş.

ben ev almanın zorlugunu faizi nasıl kaktırdıklarını anlatmak için ironi yaptım, herkes haram konusuna odaklandı.

yeminle dini atışmaları çok seviyor bu millet.

Motosikleti
    honda cb500f
    Milleti yedi bitirdi faiz. Bankalarida kagit parayida kaldiralim altin kullanalim gitsin. Konunun basinda bi arkadas finansal sistemi anlatan video koymus tavsiye ederim guzel bayagi.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Altın rezervimiz bize yetmiyor. Altını da dolarla ithal ediyoruz.
    twisten bunu beğendi.

Bildiğim kadarıyla her devlet ülke durumunun belli bir oranı kadar altın stoğu tutması gerekiyordu merkez bankasında. Bu hala geçerli bir durum mu?

Peki bizim altınlar duruyor mu*

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    O altın karşılığı eskidendi.Kimsenin buna uyduğunu sanmıyorum.Amerika broşür basar gibi dolar basıyor kimsede bunun karşılığı varmı diye sormuyordur herhalde.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Alıntı okanbagiscan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O altın karşılığı eskidendi.Kimsenin buna uyduğunu sanmıyorum.Amerika broşür basar gibi dolar basıyor kimsede bunun karşılığı varmı diye sormuyordur herhalde.
    Hiç bir paranın maddi karşılığı yoktur, değerini o devletin itibarı - güvenilirliği belirler.

SavageGarden - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC750S
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster

ben ev almanın zorlugunu faizi nasıl kaktırdıklarını anlatmak için ironi yaptım, herkes haram konusuna odaklandı.

atışmak yok
    herkes kendi bildiğini tek doğru zannediyor.

ama soruyorum, genelde kuran'ı okumadım diyor, mesela.

daha geçen gün bir tanesi, hem de tv'de "allahu ekber (allah birdir) demektir" dedi.
    dinci geçinenlerin cehaleti diz boyu!

aslında, cehalet kişisel bazda sorun değil
    sorun olan bu cehaleti, bu dogma düşünceyi empoze edip yayma çabası, bildiğin emperyalizm bu
    teknoloji değil bilim değil eğitim değil...cehalet ve dogma emperyalizmi

dolayısıyla ne zaman bu tarz yazılar görsem, deyim yerindeyse katlanamıyorum; zira sussam gönül razı değil.

benim "din tartışmaları" topuna girmem bu yüzden.
    insanları bilinçlendirmek, kendini bilinçli zannedenlerin algısını açmak, sorgulatmak, her cümleyi sorgulamak.

zira tüm dinler, insanların işine geldiği gibi yaşanıyor. fundamental olarak hiçbir din ideal değil çünkü.

işin acısı her biri kendini "en üstün", "allahın tek dini" olarak görmekte beis görmüyor.
    hıristiyan da böyle, musevi de,, müslüman da...
    çok komik ya
    Cloud bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı SavageGarden adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    işin acısı her biri kendini "en üstün", "allahın tek dini" olarak görmekte beis görmüyor. hıristiyan da böyle, musevi de,, müslüman da...
    çok komik ya
    İnandığı tanrılar aynı değildir belki de? Bu arada incilin ilk kısmı Tevrat'tır, İslam'a göre Hristiyanlık ve musevilik kabul edilen dinlerdir, kestikleri et yenir mesela. Yani "tek din olarak görme" söz konusu değil. Üstün olma mevzuna gelince, bir insan, kendisine daha makul gelmese o dine mensup olmaz zaten. Bu noktada bir ateist te çok farklı bir konumda değil açıkçası.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:06 ----------

E ama siz de başlığın popülerliği için dini suistimal etmişsiniz.

Bakın başlık popüler oldu. Ama şimdi de şikayet ediyorsunuz içerik sapıyor diye. İçeriğin dağılmaması bu kadar önemliyse başlığı niye içeriğe uygun atmadınız o zaman? Daha çok dikkat çeksin ve popüler olsun diye... derken bu sonsuz döngü devam eder.

Kredi faizlerinin bu kadar yüksek olmasının en önemli sebebi enflasyonun yüksek olmasıdır, faiz denen şey zaten paranın değer kaybıyla orantılıdır.Bankalar size verdigi parayı 10 sene sonra bugünün parasıyla aynı değerde alabilmek için şu an faizleri yüksek tutuyorlar.Aynı şekilde mevduat hesabınıza para yatırdığınızda 5 sene önce size yıllık %8 bile vermezken şu an bankalar size geri yıllık %26 faiz veriyor.Bugunun 100 lirası seneye 75 tl bile etmeyecek yani.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:18 ----------

Din konusuna gelince aslolan tefeciligin haram olmasıdır yani insanların zor durumundan faydalanarak bunun suistimal edilmesini önlemek için yasaklanmıştır.Su an parayı bankaya koyduğunuzda aldığınız faiz ancak paranızın değerini biraz koruyabilmenizi sağlamaktadır, size kazanç getirmez.Aslinda her koşulda paranız azalır çünkü enflasyon yani değer kaybı vardır.Yastik altına koyan %30 zarar ederken bankaya koyan%5 zarar eder, vatandaş asla kar etmez kazanc saglamaz faizden beslenmez, durum budur.

_chaotic_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    regal raptor daytona 350
    Faiz değil de kar payı diyelim madem..

Motosikleti
    Sym Joymax 250İ
    Alıntı _chaotic_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Faiz değil de kar payı diyelim madem..
    Müslümanlar kendini böyle kandırıyor ya. Neymiş faiz değilmiş kar payıymış ) Kar payı dedikleri faizin laciverti. Anladınız siz onu ama gelde anlat bunu müslimlere :D

SavageGarden - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC750S
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İnandığı tanrılar aynı değildir belki de? Bu arada incilin ilk kısmı Tevrat'tır, İslam'a göre Hristiyanlık ve musevilik kabul edilen dinlerdir, kestikleri et yenir mesela. Yani "tek din olarak görme" söz konusu değil. Üstün olma mevzuna gelince, bir insan, kendisine daha makul gelmese o dine mensup olmaz zaten. Bu noktada bir ateist te çok farklı bir konumda değil açıkçası.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:06 ----------

E ama siz de başlığın popülerliği için dini suistimal etmişsiniz.

Bakın başlık popüler oldu. Ama şimdi de şikayet ediyorsunuz içerik sapıyor diye. İçeriğin dağılmaması bu kadar önemliyse başlığı niye içeriğe uygun atmadınız o zaman? Daha çok dikkat çeksin ve popüler olsun diye... diye bu sonsuz döngü devam eder.

Çekin bakalım ceremesini. Az bile.
    katılmıyorum diyecem o bile doğru değil. çünkü "katılma" eylemi, ortada subjektiflik bir durum varsa olur, zira burda durum nesnel ve ispatı var...

museviler kendilerini üstün ırk olarak görür, bu herkesin malumu, o kısmı geçiyorum.

hıristiyanlar isa'ya tanrının oğlu derler, hatta islam tanrısı için "ay tanrısı" derler. zira dikkat edin, onlara göre; islam ile ilgili neredeyse tüm vakitler, 'ay'ın düzenine göre gitmektedir.

islam da aynı şekilde kendini üstün görür. ispat dediğim noktalar burda:

bakın en bombasıyla başlıyorum:

ali imran: "....allah katında tek din islam'dır..."

yine ali imran suresinde, şöyle bir girizgah yapıyor;
    ali imran 83: “onlar, allah'ın dininden başkasını mı arıyorlar?..”

ardından noktayı koyuyor:
    ali imran 85: “ve kim islâm'dan başka bir dîn ararsa, o taktirde kendisinden asla kabul edilmez ve o, ahirette hüsranda olanlardan olur.”

başka ayetlerde de var:

maide 64: “...bir de yahudiler, "allah'ın eli bağlıdır" dediler. söylediklerinden ötürü kendi elleri bağlansın ve lanete uğrasınlar!...”

hem yahudilere hem de hıristiyanlara aynı anda:
    tevbe30: "...allah, onları kahretsin..”

diğer dinlere, bildiğin küfür ediyor kuran!

ya da ifademi düzelteyim; zira sanırım yanlış anlaşılmaya müsait
    "tüm dinler kendilerini en üstün din, hakk din olarak görür."
    belki bu daha doğru ifade oldu.
    zaten öyle olmasaydı inanacak milyonlar bulamazdı.

en komik kısmı da şudur, puta tapıyor diye eskilerle alay edenler de şu an puta tapıyorlar. bir kanal kurmuş ordan canlı yayın yapıyorlar.
    yani iki insan görüyosun, ikisi de puta tapıyor ama çok ilginç şekilde;
    biri diğerini putperestlikle suçlarken, kendisini hakk dine tapmakla övünüyor.
    yahu aynı şekidle puta tapıyorsunuz. bir kutsal varlığa inanıyorsunuz ama karşınızda onun cisimleşmiş hali var. put değil de nedir.
    eskiler "ya dur şurdan bir heykel yapıp ona tapınayım" mı diyorlardı sanıyorsunuz
    insanoğlu çok acayip bir varlık; işine geldiği gibi yaşıyor dinini.
    Cloud bunu beğendi.

8 aydır bu forumdayım konunun sapıtması için başlığın önemi olmadığını anladım, hala başlıktan dolayı diyorsunuz.

her konuyu dine hükümete bağlayıp tartışmayı seviyor insanlar.

300 tl kredi cekip milyon tl ödüyorsun, hepimize giren bu siz başlıkda haram yazıyor oy popüler oldu diyorsunuz.

Sonra vay efendim bize rerörö yapıyorlar.

yaparlar tabi.
    Cloud bunu beğendi.

_chaotic_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    regal raptor daytona 350
    8 aydır bu forumdayım konunun sapıtması için başlığın önemi olmadığını anladım, hala başlıktan dolayı diyorsunuz.

her konuyu dine hükümete bağlayıp tartışmayı seviyor insanlar.

300 tl kredi cekip milyon tl ödüyorsun, hepimize giren bu siz başlıkda haram yazıyor oy popüler oldu diyorsunuz.

Sonra vay efendim bize rerörö yapıyorlar.

yaparlar tabi.
    arndiol bunu beğendi.
    nereye dönersen dön popon arkanda kalir..

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı SavageGarden adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    diğer dinlere, bildiğin küfür ediyor kuran!

ya da ifademi düzelteyim; zira sanırım yanlış anlaşılmaya müsait
    "tüm dinler kendilerini en üstün din, hakk din olarak görür."
    belki bu daha doğru ifade oldu.
    Ayetleri konteksinden çıkarıp teker teker ele alırsanız (geçersiz) çok çelişki bulursunuz. Musevi ve Hristiyanlar "ehl-i kitap" olarak geçer ve tanınırlar. Küfür etme söz konusu bile olamaz çünkü onlar da Allah'ın (zamanındaki) hak dini İslam'a göre.

"tüm dinler kendilerini en üstün din, hakk din olarak görür" ifadesine katılıyorum.

O da doğru.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    "2017 tarihli bir Birleşmiş Milletler raporunda, barınma hakkının metalaştırılmasına dayanan modellerin mahzurlarına dikkat çekilmişti. Barınma hakkının metalaştırılması, konutun ve kent mekanının bir yatırım aracına dönüştürülmesini ifade ediyor. Metalaşma sürecinde, konutun barınma gibi ihtiyaç karşılama işlevi, yani kullanım değeri yerine; bir kazanç kapısı ve yatırım aracı olma işlevi, yani değişim değeri öne çıkıyor. Raporda konut hakkının metalaştırılması ile insan haklarının ayrılmaz bir parçası olan güvenli ve insan onuruna yakışır konutlarda yaşama hakkının ortadan kaldırıldığına değiniliyor"

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 2345 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)