Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Borsa vs Döviz vs Tl faiz

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Az biraz kıyıda köşede parası olan arkadaşlar eminim neyde kalacağını şaşırmış durumdalar.

Herkes birşeyler söylüyorrr,kafanız karışık ama ben durumu çok iyi analiz ettiğime inanıyorum (yılların tecrubesi) Ortaya ise su sonuc çıkıyor.

Faiz : 10.000 TL -> 1 yıl sonra 12.500 TL yani 2.500 TL kesin kazanc(reel değil)
    Doviz(USD) : 1 yıl sonra max 7.00 TL 7.5 TL olması çoooook zor,olsa bile TL faizi ile aynı getiri hiç gerek yoook.
    Borsa : büyük sanayi şirketleri ve bankalar %50 - %90 arasında artış gösterir.

Neden böyle diyorum;

1- Rahip bırakılıyor.Piyasanın çok hoşuna gidecek.Borsada yuzde 10 artış usd 5.7 TL lerde.
    2- Bütün .oktan durumlar piyasalarda fiyatlandı.Daha kötü ne olabilir bilmiyorum.Batan firmalar,bankaların sermaye ihtiyacı hepsi bilenen gerçekler korkmaya gerek yok.
    3- BES 3 yıl zorunlu olacak.(çok super) Kıdem tazminati fona bağlanacak(iyi iyi az bile yapıyolar,ben olsam kıdemi kaldırırdım) İşsizlik fonu paralarıyla bankalara destek (mukemmel bir haber daha,işsizlik parası max 3 ay verilmeli zaten)
    4- Halkbank cezası beklenilenden az olacak.Verilen cezaya itiraz falan derken 4-5 yıla uzanan bir sürec ve cezanın %20 si falan ödenir konu kapanır.
    5- İhracaat düşüyor ama ithalat çok daha sert düşüyor.Cari açık zamanla kapanacak.Olumluuu
    6- Kamu bankarının biri özelleşebilir.Telekom yakında birine satılır,piyasa çoook sevinir bunlara.

Görüldüğü üzere korkacak hiçbirsey yok.Bütün sefaleti bu halk sineye çekecek ve kimsenin gıkı çıkmayacak/çıkamayacak.

Hal böyleyken borsaya girmek mantıklı gibi.En kötü Tl faizde devam.Dovize giren ise yaya kalır(2-3 yıl sonra ne olur bilmem)

Yatırım taviyesi değil tabiki.. sadece tahminler

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Analiz ve yılların tecrübesi aynı cümle içinde olunca ben tatmin oldum.
    computeus bunu beğendi.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Alıntı dsdasdasd adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    4- Halkbank cezası beklenilenden az olacak.Verilen cezaya itiraz falan derken 4-5 yıla uzanan bir sürec ve cezanın %20 si falan ödenir konu kapanır.
    Benim anlamadığım mevzu şu Halkbank Türkiye kanun ve mevzuatına göre çalışmıyor mu?

A- Türkiye kanun ve mevzuatına çalışmıyorsa çalışması gerekmez mi?

B- Türkiye kanun ve mevzuatına göre çalışıyor ise hakkında Türkiye de açılan her hangi bir dava ve verilen bir ceza yok. O zaman kanunlara ve mevzuata aykırı bir işi yok. Her şey yasal.

Peki böyle bir kuruma A.B.D. nasıl ceza kesebiliyor. Reizimiz niye sesini çıkarmıyor. Niye ey Amerika benim bankam ( sonuç ta kamu bankası ) benim kanunlarıma göre çalışıyor sana ne oluyor demiyor veya diyemiyor. Sonuçta her şeye hört zört diyor bir futbolcu için bile mesela Almanya ya bir iki hört zört etti.
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    MONDİAL 150 ZC (Alayına Gider)
    Dıj güjlerin oyunu bunlar, laiklik elden gidiyahh irtica geliyahh, avrupa bizi kıskaniyehh

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Ekonomi rahip yuzunden mi bozuldu ki rahip yuzunden duzelsin?

Hissedilen sonuclar seneler oncesi verilen kararlarin neticesi.

Bugun verilen olumlu kararlarin neticesi seneler sonra ortaya cikacak. Ki cok da olumlu bir durum soz konusu degil.

Onumuzdeki bes sene icinde genelin alim gucunde bir iyilesme beklemek hayalcilik olur.

2 sene once yazmistim. Simdiki gelirinizin yarisi ile gecinme planlari yapin diye...

Daha var. Alinmasi zorunlu onlemlerin sonuclari yok daha ortada.
    fatih.met, pintus ve nanis61 bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    çok süper akıllıca noktasında

borsada sıfırın altı yoktur(kredisiz işlem!)

"Küresel Merkez Bankaları Altın Rezervlerini Artırıyor"

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax

bir gün yılmaz hocalarla lokalde oturuyoruz
    'namık abi nası içm...

bir zaman önce reyiz "dolar alan yaya kalır" demişti.
    dolar kuru o zaman 2,62 tl .

bugün 6 tl.

reyize güvenim tamdır.
    bu sözden sonra dolara ve diğer yatırım araçlarına yöneldim,
    3-5 kuruş ile al-sat yaparak güzel getiriler elde ettik, edilmesine vesile olduk, ki onlardan bir tanesinin getirisi oldukça iyi idi.

şimdi bu sistemin değişmesini sağlayacak olan nedir ?

ciddi üretim yatırımları yapıldı da sonuçlarını mı görüyoruz ?
    memlekette her seçim öncesi çıkan petrol, altın yatakları işlenmeye başladı da haberimiz mi yok ?
    yerli araba ihracatı rekorlar mı kırdı ?
    insanlarımıza o kadar ççağdaş bir eğitim verdik de kindar yerine android bir nesil mi yetiştirdik ?

%50 devalüasyon yapıldı, rahipti papazdı derken çomarlara alkışlatıldı bu durum.
    tehdit ederken dahi apple markası yerine samsung alırız diyen birinin yönettiği ülkedesin, biraz uyanık ol.

daha fragman bile değil yaşadıklarınız,
    sokakta kedi, köpek kalmadığında aklınıza gelsin söylediklerim.

belki farkında değilsiniz, hatırlatayım insanlar kendilerini yakıyor, asıyor.
    yokluktan değil fakirlikten.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:12 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:04 ----------

ek olarak kalsın;

türkiye istatistik kurumu eylül ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. enflasyon, eylül ayında yıllık yüzde 24,52 aylık yüzde 6,3 oldu.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    2023, olmadı 2071, olmadı 2453 inşallah.
    Furkan_venus ve hattoi bunu beğendiler.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Ortada aklını başına alma emareleri görmüyorum, en iyi ihtimal şu anki kötü durum olduğu yerde kalır. Düzenli olarak dünya ülkelerinin altına düşmeye devam ederiz.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Dolar 1 yıl sonra max 7-7.5TL mi? Çok iyi analiz etmişsiniz belli. Daha geçen ay 7 Lirayı görmemiş gibi bundan nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz? Dün 5.90 ı gördü, bugün 6.05 . 1 günde %2.5

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Dünkü haberlere göre bir Alman vatandaşı daha tutuklandı CB hakkında laf söyledi diye. Nasıl olacak?

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Geç borsayı, dövizi, ihracatı. Bunların halka sokağa yansımasıdır gerçek ekonomi. Misal Türk Bankaları bu yıl gelirde rekor kırmış, var mı sana bana reel bi faydası? Veya, %11 büyüdük bir zamanlar, sen, ben de büyüdük mü o kadar? Ne büyüdü peki; bankaların faiz gelirleri büyüdü, godamanların mevduatları büyüdü.
    Son yılların kısa özeti; üretmeden tüketmeye alıştırıldık, bir rüyayı gerçek sandık, bizim olmayan paralarla, evler, arabalar, motosikletler aldık. Sonra bir baktık ki, milletin bankalara olan, kredi, kredi kartı borcu milli gelirimizle aynı rakamlara gelmiş. El .2yle gerdeğe girdik, karşımızdakinin aldığı zevkten de egomuz tavan yaptı sanki bizim marifetimiz miş gibi.
    Etimiz ithal, patatesimiz ithal,mercimek ithal, kağıt ithal, ulan artık halkımız bile ithal, şimdi gel de umutla bak geleceğe...
    artemis99 ve The Dude bunu beğendiler.

Motosikleti
    speederbike
    Alıntı drtayfun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dünkü haberlere göre bir Alman vatandaşı daha tutuklandı CB hakkında laf söyledi diye. Nasıl olacak?
    İyi olmuş zındığa. O kim ki yedi cihana hükmetmiş bir milletin lideri hakkında laf edebilir? Nasıl verdim ağzının payını?
    May the Force be with McLaren Mercedes

sdt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK502
    Keşke ekonomi Rahip yüzünden bozulmuş olsaydı da (12 Ekim'de bırakılıp bırakılmayacağı belli olmayan) adamı bıraktıkları zaman ekonomi tekrar düzelsin.
    İlave olarak bankaları işsizlik fonu veya diğer fonlardan besleyerek dövizi düşürmesi uzun sürmeyecek.
    Nitekim belli bir yere kadar gücü yetecek ve daha sonra maalesef bu bütçelerde yorulacak.

Artan faizler ile düşen dövizin bize bir faydası olmayacak.
    Elektrik doğal gaz vs zamları ile bir miktar daha dövizi düşürdüler doğru.
    Psikolojik olarak herkesin durumu kötüye yorumlamasına sebep olan USD-EUR oranı düştükçe insanlar her şeyin yolunda gittiğini düşünüyor.
    Gitmiyor arkadaşım gitmiyor.
    Her şeyin fiyatı artıyor

Faizler, enflasyon, zamlar, zamlar ve zamlar...
    Hani artan gelir oranı nerede???

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    Alıntı drtayfun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ortada aklını başına alma emareleri görmüyorum, en iyi ihtimal şu anki kötü durum olduğu yerde kalır. Düzenli olarak dünya ülkelerinin altına düşmeye devam ederiz.
    mevcut durumun korunmasının sağlanabileceğini sanmıyorum,
    zira ekonomik verilerin yanı sıra ülkenin dünya ile uyumu da oldukça önemli,
    türkiye yatırım adı altında yurtdışından bir şekilde sıcak para girmesine MUHTAÇ,
    para sahipleri de faşist bir yönetim altına gelmek istemiyorlar.

damadın tuik i dahi enflasyonu ancak %24 olarak kırpabilmiş,
    gerçek rakamın bu olmadığını yaşayan biliyor.
    okul alış verişleri epey çetin geçmiş duyduğuma göre,
    temel tüketim maddelerinin belirleyicisi olan BİM marketlerinin fiyatlarında herkesin gözü,
    geçen bu marketin önünde 3 tane BMW park etmiş gördüm.

son olarak zaruriyetten oğlanın bilgisayarı ile kendi cep telefonumu değiştirdim.
    bilgisayar için 5000 tl cep telefonuna 2500 tl verdim.
    zamanında bu işler için aldığım dolar ile ödeme yaptım, (kur 6,60 tl idi)
    aldığım fiyatlar ise 3 lira ile 4,50 lira arasında idi,
    4 lira desek bilgisayarın bana maliyeti 3.040 tl ,
    cep telefonuna aldıktan sonra zam geldi 2.999 tl oldu,
    o da yaklaşık 370 dolara geldi, doları aldığım rakamlar ile 1.480 tl.

bu karanlık tablo nereden nereye geldiğimize güzel bir örnek.
    işler iyiye gitmeyecek,
    mevcut durum dahi korunamayacak,
    tarım girdilerindeki artıştan sebep insanlar ekimi bırakıyorlar,
    seneye ne yenilecek bilemiyorum ?
    BIYIKLI bunu beğendi.
    can't be worried about that shit. life goes on man.

Motosikleti
    speederbike
    Rahip yüzünden ekonomik saldırı var deniyordu. Rahip çıkarsa göreceğiz ekonomik saldırı mıymış değil miymiş? Kaldı ki, ekonomik saldırı olsa bile bu saldırıyla mücadele etme görevi hükümetin. Bu konuda başarılı oldu mu, önemli olan o.

Motosikleti
    KTM 990 SMT 2010, Triumph Tiger 800 2014
    Çok analiz etmedim ama dövizde durmak en güvenli liman. Banka faizleri 25-28 arasında, enflasyon bugün açıklandı 25'e yükselmiş. Paranın değerini bile korumak imkansız gibi.

2 ay içerisinde 3.8'den 7'ye yükselmiş ve 6'da sabitlemiş gözüken Dolar'a bir sene sonra 7-7.5 olması zor diyorsanız, yılların tecrübesi ekonomi üstüne değildir derim.

Motosikleti
    speederbike
    Emekliye %10 zam geliyor. Emekli enflasyona ezdirilmeyecek.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    2 gün önce yan taraftaki A101 şubesi kapandı. Daha açalı 6 ay olmamıştı, kaporayı falan yaktı gitti adam. Bilgisayarın harddiski bozuldu,600tl bayıldım.Geçen sene yarısı bile değildi, hatta SSD almıştım keyfine.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Madem konu ekonomi bi akıl verin bari.

Almayı düşündüğüm motor Benelli TRK502 36 bin tl.Benim motoru kısmetse satıp 13bin tlye birazda ekleyip kenara koyacağım muhtemelen dolar olarak.
    Eldeki dolarla peşin almak sonra doları yerine koymak riskli geliyor.
    13bin peşin 9 10 bin kredi kartından vade farksın taksit yapıyorlar.
    geriye kalır 14bin kredi alsak 24 ay vadeli krediler çok yüksek.Faizler kaç olduğunda almak mantıklı olur.Para biriktirsem önümüzdeki sezon motorsuz geçer.

Nasıl bir formül bulalım bu işe.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)