Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Trendyol'dan Alışveriş yapmış olanlar dikkat

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    MT-09 SP
    Son birkaç hafta içinde insanların kredi kartı bilgileri patlatılmış sanırım. Kartımdan trendyol adına 100 lira çekilmiş ve 200 liralık da başka bir firmadan onay kodu mesajı gelmişti. Bankamı arayıp direk kartı iptal ettim. Eşimin adına olan karttan da aynı şekilde alışveriş yapılmaya çalışılmış ama onay kodu olmadığı için para çekilmemiş. Çevremizdeki tanıdık isimlerden de aynı şikayetleri duyduk. İnternette biraz araştırınca son 2 hafta içinde çok fazla kişinin mağdur olduğunu gördüm. Yakın zamanda veya geçmiş zamanda Trendyol üzerinden alışveriş yaptıysanız kredi kartı geçmişinizi kontrol edin. Bilginiz dahilinde bir işlem gerçekleşmiş olabilir. Trendyol Ödeme esnasında sanal pos'a yönlendirmeden çat diye parayı çekiyor. Bu yüzden mağduriyetler yaşanıyor.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    En iyisi kartı internet alışverişine kapatmak. Alışveriş yaparken aç, bitince kapat. Ben öyle yapıyorum.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    En iyisi kartı internet alışverişine kapatmak. Alışveriş yaparken aç, bitince kapat. Ben öyle yapıyorum.
    Sanal kart diye bir sey var hocam, yapmayin yaw

Motosikleti
    MT-09 SP
    Tam olarak çözüm sayılmaz. Bu şekilde de kart bilgilerimizi kötü niyetli kişilerin eline geçirmiş oluyoruz. En güvenlisi bankaların mobil uygulamalarından sanal kart oluşturarak bu sanal kartlar üzerinden alışveriş yapmak. Birkaç alışverişten sonra da farklı bir sanal karta geçmek.
    Uzun yıllardır internetten alışveriş yapıyorum kart bilgisi çalınma olayı ilk defa başıma geliyor. Aslında güvenlik açısından iyi sitelerde bu şekilde çalınma sıkıntıları yaşanmaz ama Trendyol bu konuda iyi değil sanırım. Geçen yıl da aynı şekilde bu konuda adı çıkmış. Hatta bakıldığında 2017'den beri her yıl kredi kartı patlatma olaylarıyla adı anılıyormuş.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı Ozan arıcı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tam olarak çözüm sayılmaz. Bu şekilde de kart bilgilerimizi kötü niyetli kişilerin eline geçirmiş oluyoruz. En güvenlisi bankaların mobil uygulamalarından sanal kart oluşturarak bu sanal kartlar üzerinden alışveriş yapmak. Birkaç alışverişten sonra da farklı bir sanal karta geçmek.
    Uzun yıllardır internetten alışveriş yapıyorum kart bilgisi çalınma olayı ilk defa başıma geliyor. Aslında güvenlik açısından iyi sitelerde bu şekilde çalınma sıkıntıları yaşanmaz ama Trendyol bu konuda iyi değil sanırım. Geçen yıl da aynı şekilde bu konuda adı çıkmış. Hatta bakıldığında 2017'den beri her yıl kredi kartı patlatma olaylarıyla adı anılıyormuş.
    "Kredi karti bilgisi calinma" olaylari ile ilgili olarak ulkemizde nedense sadece web sitesinin veritabanindan yapiliyormus gibi bir izlenim yaratiliyor. Aslinda is yapan herhangi bir sitenin basina gelebilecek olan oltalama (phishing) ile de bu sitelerin adi kotuye cikabiliyor.

Trendyol olayini bilemiyorum henuz ama is yapan herhangi bir sitenin "sifre hatirlatma, bilgi guncelleme" maillerinin veya SMS'lerinin kopyasini yapan kisiler verdikleri sahte linklerle kullanicilarini kendi sistemlerine cagirmis oluyorlar. Bu sitelerin gercek olup olmadigini anlamayan insanlar da tum bilgilerini dusunmeden giriveriyor. Sonra "X siteye verdigim bilgiler calinmis" diye agliyorlar, ulan sen kendin verdin aslinda

Iki durumun farkini anlatmak istedim, yoksa Trendyol ile ilgim yok ama orada calisan cok fazla sayida arkadasim var.
    espresso bunu beğendi.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Trendyol un götü çok kalkmıştı ondan patlamışlardır.

İnternet aç kapa olayını küçümsemeyin. Birkaç yıl önce tanımadığım bir firma benim karttan para çekmişti. Velhasıl bankadan parayı zorla geri almıştım. O günden sonra sürekli aç kapa yaparım. Başıma bir şey gelmedi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alışveriş tutarı kadar limiti sanal karta verip, alışveriş sonrası limitin otomatik olarak sıfırlanması şeklinde kullanıyorum yıllardır.

Sanalın bilgileri çalınsa ne olacak zaten limit yok.

Alışveriş sitelerinin çoğu kişinin rızası olmadan, alışveriş sonrası kart bilgilerini kaydediyor.
    gurcanozturk bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    İnternet aç kapa olayını küçümsemeyin. Birkaç yıl önce tanımadığım bir firma benim karttan para çekmişti. Velhasıl bankadan parayı zorla geri almıştım. O günden sonra sürekli aç kapa yaparım. Başıma bir şey gelmedi.
    Hocam gercekten, sanal kart diye bir sey var ogrensen iyi olur

Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam gercekten, sanal kart diye bir sey var ogrensen iyi olur
    Ya biliyom da sanal kart oluşturmak nedense zor geliyor bana. Aç kapa yapmak daha kolay geliyor.

joshua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX 250 (2016) KLR 650 (2006)
    şifresiz işlemlerde harcama itirazında bulunduğunuzda banka çok kasmadan parayı iade ediyor, alışveriş işlemlerinizi 3d güvenlik sistemi ile doğrulama yapıp ödeme yapın böyle bir seçenek yoksa sanal kart kullanın.

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    garanti kartımla alış veriş yapıyom, 3D-secure midir nedir bir şey var işte, alış veriş yaparken telefona onay kodu geliyor ve o şekilde alışveriş yapıyorum.

hadi onu da geçtim ben kartta para tutmuyorum, param yabancı borsalarda, lazım olan kadarını çekip o anda harcıyorum. herkes önlemini alsın birader!

RoofRoof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DRZ400SM
    Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    garanti kartımla alış veriş yapıyom, 3D-secure midir nedir bir şey var işte, alış veriş yaparken telefona onay kodu geliyor ve o şekilde alışveriş yapıyorum.

hadi onu da geçtim ben kartta para tutmuyorum, param yabancı borsalarda, lazım olan kadarını çekip o anda harcıyorum. herkes önlemini alsın birader!
    Kartı kaydedince 3D sormuyor sanırım.Yemeksepetinde kolaylık olsun diye kartım kayıtlı direk çekiyor bişi istemeden.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı RoofRoof adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kartı kaydedince 3D sormuyor sanırım.Yemeksepetinde kolaylık olsun diye kartım kayıtlı direk çekiyor bişi istemeden.
    kaydetmeyin.

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Trendyol un götü çok kalkmıştı ondan patlamışlardır.
    Hatta o kadar kalktı ki (e boru mu alibaba);

Rekabet Kurumu yetkilisinin soruşturmakta olduğu sektöre geçmesi etik midir?
    Bugünlerde e-Ticaret sektöründe dolaşan bir tartışma var. Buna göre, Rekabet Kurumunun denetimden sorumlu daire başkanı düzeyindeki bir yetkilisinin[1], istifa ederek, bir e-Ticaret firmasına transfer olmasından bahsediliyor. Bunu tüm sektör konuşuyor. Şöyle diyorlar özetle:

"Soruşturmaları yani tüm firmaların verilerini bilen birisinin, sektördeki bir firmaya geçmesi ne kadar doğru olur? Bunun 'etik kodu' yok mudur?

Kaldı ki bu veriler olmasa da, bundan sonrasında bu firmanın Rekabet Kurumu ile ilişkileri nasıl sürdürülecektir? Eski çalışma arkadaşlarına karşı duyulan yakınlıkla mı?

Rekabet Kurumu yetkilileri, rekabetin böylesine sert bir duruma yükseldiği bir anda soruşturma açılması için başvurulduğunda, eğer soruşturmaya mahal olmadığına karar verilirse, kamu bu yetkililer hakkında neler düşünür?

Diyelim ki soruşturma açıldı. Bu sefer Rekabet Kurumu yetkilileri soruşturmadan firmayı aklasalar nasıl açıklayacaklar? illa ceza mı vermek zorunda kalacaklar?

Peki ya ceza verseler, bu ceza miktarı konusundaki spekülasyonları nasıl engelleyecekler?"

Dipnot 1'de bu yöneticinin görev ve sorumlulukları yer alıyor (istifa ettiği için başka isim gözüküyor ama Linkedin bilgilerini henüz değiştirmemiş). Bu sorumluklardan en sonuncusuna bakın:

Daire başkanı, yerinde inceleme hariç, meslek personelinin ilk inceleme, bilgi notu, ön araştırma, ön inceleme gibi görevleri tek başına yürütmesi esasına azami ölçüde riayet eder.
    Yani bu dairenin elindeki bilgiler çok gizli. Ama daire başkanı incelediği firmalardan birisine transfer olabiliyor.

BloodyBaron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 MH DRİFT>CBR500R
    Trendyol kusacağım yakında reklamlarından gına geldi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)