Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Borsa vs Döviz vs Tl faiz

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    yağ, filtre, buji, balata...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    osiosborn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Profesyonel yatırım danışmanınız dışında, sağda solda söylenenleri, yazılanları dikkate alıp işlem yaparsanız; sonunuz tosuncuk mağdurlarına benzer.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesidir.
    Ercument bunu beğendi.

Ercument - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF150
    Alıntı dsdasdasd adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Az biraz kıyıda köşede parası olan arkadaşlar eminim neyde kalacağını şaşırmış durumdalar.

Herkes birşeyler söylüyorrr,kafanız karışık ama ben durumu çok iyi analiz ettiğime inanıyorum (yılların tecrubesi) Ortaya ise su sonuc çıkıyor.

Faiz : 10.000 TL -> 1 yıl sonra 12.500 TL yani 2.500 TL kesin kazanc(reel değil)
    Doviz(USD) : 1 yıl sonra max 7.00 TL 7.5 TL olması çoooook zor,olsa bile TL faizi ile aynı getiri hiç gerek yoook.
    Borsa : büyük sanayi şirketleri ve bankalar %50 - %90 arasında artış gösterir.

Neden böyle diyorum;

1- Rahip bırakılıyor.Piyasanın çok hoşuna gidecek.Borsada yuzde 10 artış usd 5.7 TL lerde.
    2- Bütün .oktan durumlar piyasalarda fiyatlandı.Daha kötü ne olabilir bilmiyorum.Batan firmalar,bankaların sermaye ihtiyacı hepsi bilenen gerçekler korkmaya gerek yok.
    3- BES 3 yıl zorunlu olacak.(çok super) Kıdem tazminati fona bağlanacak(iyi iyi az bile yapıyolar,ben olsam kıdemi kaldırırdım) İşsizlik fonu paralarıyla bankalara destek (mukemmel bir haber daha,işsizlik parası max 3 ay verilmeli zaten)
    4- Halkbank cezası beklenilenden az olacak.Verilen cezaya itiraz falan derken 4-5 yıla uzanan bir sürec ve cezanın %20 si falan ödenir konu kapanır.
    5- İhracaat düşüyor ama ithalat çok daha sert düşüyor.Cari açık zamanla kapanacak.Olumluuu
    6- Kamu bankarının biri özelleşebilir.Telekom yakında birine satılır,piyasa çoook sevinir bunlara.

Görüldüğü üzere korkacak hiçbirsey yok.Bütün sefaleti bu halk sineye çekecek ve kimsenin gıkı çıkmayacak/çıkamayacak.

Hal böyleyken borsaya girmek mantıklı gibi.En kötü Tl faizde devam.Dovize giren ise yaya kalır(2-3 yıl sonra ne olur bilmem)

Yatırım taviyesi değil tabiki.. sadece tahminler
    Seneye bugün yılların tecrübesini görürüz.
    Bold yaptığım yerlerde gönderme yaptığını farz ediyorum.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Rubleyle buğday ithal ediyormuşuz, oleeeey.
    Bu arada, konudan anlayanlara soru: Milli parayla alışveriş avantajlı deniyor ama ben anlamadım. Normalde Rusya'dan birşey alırsak ruble fiyatı dolara çevriliyor, sonra dolar fiyatı TL'ye çevrilip ödeniyor. Dolar yüzünden arada bir miktar uçuyor. Şimdi, ruble olan şeyi dolara cevirmeden ödeyeceğiz ama ruble/tl paritesi nasıl hesaplanacak şimdi? Dolardan bağımsız bir parite mi olacak?

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    enflasyon rakamı sonrası "the damat"ın beyanatıdır;

"Ağustos'tan bugüne yaşadığımız son iki ayı doğru tanımlamak lazım. Kur üzerindeki spekülatif atağı püskürttük."

doları 6 lira yaparak (en az),
    01.01.2018 dolar kuru 3,80 tl idi.
    henüz yılın bitmesine 3 ay var.

hadi hayırlı tıraşlar.

_chaotic_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    regal raptor daytona 350
    Bizi kıskanıyorlar.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Askeri deyişle, saldırıyı püskürttüler, ama toprak kaybederek. 4'ten 6'ya.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Neden böyle diyorum;

1- Rahip bırakılıyor.Piyasanın çok hoşuna gidecek.Borsada yuzde 10 artış usd 5.7 TL lerde.
    2- Bütün .oktan durumlar piyasalarda fiyatlandı.Daha kötü ne olabilir bilmiyorum.Batan firmalar,bankaların sermaye ihtiyacı hepsi bilenen gerçekler korkmaya gerek yok.
    3- BES 3 yıl zorunlu olacak.(çok super) Kıdem tazminati fona bağlanacak(iyi iyi az bile yapıyolar,ben olsam kıdemi kaldırırdım) İşsizlik fonu paralarıyla bankalara destek (mukemmel bir haber daha,işsizlik parası max 3 ay verilmeli zaten)
    4- Halkbank cezası beklenilenden az olacak.Verilen cezaya itiraz falan derken 4-5 yıla uzanan bir sürec ve cezanın %20 si falan ödenir konu kapanır.
    5- İhracaat düşüyor ama ithalat çok daha sert düşüyor.Cari açık zamanla kapanacak.Olumluuu
    6- Kamu bankarının biri özelleşebilir.Telekom yakında birine satılır,piyasa çoook sevinir bunlara.

Dalga mı geçiyorsun birader
    Bizim derdimiz bu yazdıkların mı sence ? Piyasa ona buna sevinecekmiş de işler tıkırına girecekmiş. Öncelikle IMF ile stand-by imzalamadıkça, sonrasında üretmedikçe, tasarruf etmedikçe, adalet gelmedikçe dolar düşmezzzzzzz.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Seçenekler şöyle gibi: ya dolarsız kalacaksınız ya da trk 502'siz... CB500F olmuş 42.000 trk daha ne kadar 36.000'da durur belli değil.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    yahu ben rahip yuzunden mı ekonomi bu durumda dedim veya dolar düşer mi dedim ?

Borsa ve tl faizinin, dövizden daha iyi getirisi olacağını söylüyorum.

Bakın bugun 1 aylık enflasyon %6 olarak açıklandı,acayip bir rakam.Peki dolar ne yaptı ? An itibariyle % 0.5 artmış.

bu da gösteriyor ki en kötü senaryolar bile fiyatların içinde.

Bugun aldığım kağıtları 1 sene sonra sattığımda AT adventure alıp fotolarıda burada paylaşacam

sokaktaki simitçi bile "abi dolar 6 olmuş tam dolar alma zamanı" diyorsa oradan tüymeniz lazım.

herkesin risk algısı farklı tabi bişey diyemiyorum,lakin uyarımı dikkate almanızı şiddetle öneririm.

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    en yüksek primi "dıj güj" espirisi veriyor şu aralar.

zekeriyaimam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    simson
    Alıntı KUVVETMİRA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    en yüksek primi "dıj güj" espirisi veriyor şu aralar.
    Savarona verelim abimize, olmadı orman çiftliği?

Forumdan Uzaklaştırıldı

Forumdan Uzaklaştırıldı
    evet arkadaşlar,uyarım ne kadar doğruymuş görüyorsunuz !

dolar an itibariyle 5.56 TL !!

bist 30 ise dört nala gidiyor.. yürü be olum kim tutar seni!

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R

Burada yerimi kapayim. Hem doviz, hem de enflasyon kacinilmaz olarak eskisinden de beter olunca "ne kadar dogruymus?" mesaji yazmak kolay olsun

Ekonomi kisa sureli oyunlarla kisa sureli oynar... Ancak uzun vadede genel trend'e uyar. Ne kadar uretiyoruz? Ne kadar satin aliyoruz? Ulke dis yatirimciya ne olcude umit vadediyor? Yani ulkenin onemli kurumlari (hukuk, finans, ekonomi) ne kadar akillica ve bagimsiz isliyor?

Bunlar duzelene kadar genel trend de bir iyilesme beklemek makul degil.

Motosikleti
    falcon flash 100

Birader dalgamı geçiyorsun an itibari ile bist 30 yıllık bazda % 13.24 değer kaybetmiş. Dört nala kısmı doğruda yön tarafı yanlış.

Dolar bazında bist 30 daki şirketler neredeyse kaba taslak % 50 değer kaybetmiş ( belkide daha fazla ). Sen kime ne anlatıyorsun.
    bursalıali bunu beğendi.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA

Ahh şu acemi gençler ... 140 milyar dolar 1 yıldan kısa vadeli borcu papaz mı cebinden çıkartıp verecek ? Kasım'da iran yaptırımları başlıyor. Muray Muratoğlunun dediği gibi papaz her zaman pilav yemez. Geçici moral bir haftaya sona erer, Döviz borçluları pozisyon kapamak için dolar almaya başlar ve döviz yine artar. Sorunlarımız yapısal ve bir haftada düzelmez.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    kredi çekip çılgınlar gibi alışveriş yaptığım eski günleri özlüyorum! bana o günleri geri verin!

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    % 7.5 ile döviz borcu almışız.Hem de kısa vadeli. Dünyadaki en yüksek faizle borçlanmışız gibi görünüyor.Kim ne iş yapar da bu faizi ödeyebilir ? Hiç kimse ! Bunun bedeli kısa sürede bize ödetilecek, gevşemeyin .....
    The Dude bunu beğendi.

SavageGarden - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC750S
    vay be dolar 5.5X seviyelerine düşmüş, demek ki eghonomi çogheyi
    dolar sene başında 3.77 idi hatırlatırım.
    düşmüş haline sevinebilirsiniz, ekonomi süper diye kendinizi ve sizinle aynı gruba girenleri uyutabilirisniz ama azıcık aklı/hafızası olan adam nereden nereye geldiğimizi iyi bilir.

SEVİNİLEN ŞU DURUMDA: PARAMIZ YILBAŞINA GÖRE %56 DEĞER KAYBETMİŞ DURUMDA

daha 2 sene önce yunanistan'a alışverişe gidiliyordu, o kriz içindeki yunanistan.
    şimdi onlar bie geliyor. edirne ve kırklareli marketleri dolu.
    her yerde bulgar ve yunan arabaları var. alışveriş sepetlerini doldurup gidiyorlar.
    ve o alışveriş arabaları bile en fazla 100 euro ediyor.

yetti mi yetmedi, daha geçen gün başarılı(!) olarak her yerde sunulan eurobond ihalesine bakalım
    neymiş 3 kat talep gelmiş, acayip başarılıymış, yabancının ülke ekonomisine olan güveni adasahdjfhjhkl daha devam edemicem
    e detay verelim verelim o zaman: usd ile borçlandık, libor nedir. 2.25 senin cds primin ne? 383 puanda
    yani senin faizin en fazla 6.08 olmalı... k, bu bile oldukça yükske bri fazidir.
    peki sen ne vermişsin 7.50
    e tabi 3 kat talep gelir. eminönündeki baklava izdihamı gibi olur
    neden mi? libor yetmiyor, ülke riski primi yetmiyor, bi de üzerine yaklaşık 1.5 puan ekstra faiz veriyorsun.
    bakın tansu çiller 1994 krizi sonrası ile dibs ihalesini 3 aylık %140 vermişti de herkes başarılı mı bulmuştu? 3 ayda diyorum. %140 diyorum...deli gibi fazi verirsen herkes sana gelir. ama unutma, o faizlerin ödemesi de gelecek.

dolara gelelim,
    şimdi soru şu: papaz çıkmasayddı dolar 7 seviyesine gelir miydi? dürüstçe cevap ver.

demek ki neymiş, bir papazın eline bakabilcek kadar dengesiz ve sığ bir ekonomin varmış.
    demek ki neymiş, yerli üretim damgası bastığın mercimek bile arjantinden gelirse ekonomin bir papaza bakacak kadar küçülürmüş
    demek ki neymiş, unu bile ithal edersen fırıncılarla kavgalı olurmuşsun,
    demek ki neymiş, ben doğalgazı indiremiyorum, ben elektrik fiyatlarını indiremiyorum, benm akarkayıkt fiyatlarını indiremiyorum ama herşeyi 2 aylığına şirketlerden bekliyorum dersen ekonomi sadece 2 ay daha ötelenirmiş.

ok geriliyor...ne kadar çok gerersen, o kadar hızla ileriye fırlar.
    ve pislikler halı altına süpürülmekle gitmez.
    The Dude, sdt ve zekeriyaimam bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)