Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Sahibinden.com'a Kesilen Büyük Ceza..

Motovento
    REKLAM ALANI
    hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500

Rekabet Kurumu, Sahibinden Bilgi Teknolojileri Pazarlama ve Ticaret A.Ş.’ye 10.680.425,98 TL idari ceza verdi.
    REKABET Kurumu internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Sahibinden Bilgi Teknolojileri Paz. ve Tic. A.Ş.’nin vasıta ve emlak satış/kiralama hizmetlerine yönelik on-line platform hizmeti pazarlarında aşırı fiyat uygulamak suretiyle 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı.

01.10.2018 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda; Sahibinden Bilgi Teknolojileri Paz. ve Tic. A.Ş.’nin 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine, dolayısıyla aynı Kanun'un 16. maddesi uyarınca adı geçen teşebbüse idari para cezası verilmesine karar verildi."
    100 tlye 1300 km yol giden Volta vs5im

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hasangazili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar RS 200
    Emlakçıların camlarında sahibinden.com u boykot ediyorum afişi görmüştüm. Sorduğumda fahiş fiyatuyguluyor demişlerdi. Bir yerde tekel oldu artık

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Fahiş fiyat uygulamasında yasaya engel bir şey var mı? Serbest piyasa ekonomisi değil mi? Adam istediği kadar tavandan satabilir, fiyatı beğenmeyen daha ucuz alternatiflere yönelebilir (emlakçılar gibi). Benim bildiğim sadece tekelleşmeye yönelip pazar fiyatlarını belirlemek yasal değil.
    drtayfun bunu beğendi.

mfBulut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Fahiş fiyat uygulamasında yasaya engel bir şey var mı? Serbest piyasa ekonomisi değil mi? Adam istediği kadar tavandan satabilir, fiyatı beğenmeyen daha ucuz alternatiflere yönelebilir (emlakçılar gibi). Benim bildiğim sadece tekelleşmeye yönelip pazar fiyatlarını belirlemek yasal değil.
    Ayrıntılarına henüz bakmamış olmakla birlikte çok büyük ihtimalle bu ceza şirketin tekel olması sebebiyle “ilanı yukarı taşıma” vb. tarzı hizmetleri çok pahalıya satıyor olmasından kaynaklanıyor. Yanlış bilmiyorsam normal ilanları bile birkaç kez süresi dolduğunda yenilemeye çalışırsak para istiyordu. Serbest piyasaya bir müdahale olma ihtimali çok düşük.

Motosikleti
    MONDİAL 100 SFC SNAPPY X
    Sahibindene okadar ceza kes ama fahiş bir fiyat ve gramaj oynu yapan marketlere 50 bin tl ceza kes adama arkasiyla gulerler.Eger halkı dusunuyorsaniz bir firmayla degil hepsinden hesap sorun...
    tyrung bunu beğendi.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    tüketiciler adına sevindim fakat bu işin içinde emlakçı ve galerici tayfa var gibi bir koku geliyor burnuma. olabilir mi lan öyle bişey?

Emlakçı ve galerici oyunu. Zaten haberden bile anlaşılıyor. Asıl ceza gittigidiyora kesilmeli vergi kaçırma kara para aklama mekanı mübarek.

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    10 milyon fazla değil mi

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tüketiciler adına sevindim fakat bu işin içinde emlakçı ve galerici tayfa var gibi bir koku geliyor burnuma. olabilir mi lan öyle bişey?
    Emlakçı ve glerici lobisi bu işin arkasında sanırsam.... Bunlar da ij güjler

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı kurubuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Emlakçı ve glerici lobisi bu işin arkasında sanırsam.... Bunlar da ij güjler
    demek ki burada minibüsçü tabiri ile 'ördek kapma kavgası' var. kimse 'ördeğini' paylaşmak istemiyor.

işte o ördek (temsili)

enxdesign - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 1198SP - "biradam binRR"
    Zamanında 50 bin'e sıfır alıp 2 yıl gezdikten sonra 75 bin'e satış yapanlara da ceza kessinler o zaman.

Serbest piyasa, isteyen istediği fiyattan niye satış yapamıyorsan enteresan yani

Motosikleti
    CBF1000FA
    Alıntı enxdesign adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zamanında 50 bin'e sıfır alıp 2 yıl gezdikten sonra 75 bin'e satış yapanlara da ceza kessinler o zaman.

Serbest piyasa, isteyen istediği fiyattan niye satış yapamıyorsan enteresan yani
    Piyasada tekel konumunda olan firmaların canlarının istediği gibi at oynatması tüm dünyada sınırlandırılmıştır. Microsoft facebook google her yıl milyonlarca dolar ceza ödüyor bu yüzden

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Ben bu işten bir şey anlamadım ? Emlakçıların ucuza satmasını engelleyen mi var ? Millet salak mı ki internet sitesinden daha fazla para verip ev alsın ? Hiç aklım ermedi benim bu işe, başka bir numaralar dönüyor.

Motosikleti
    CBF1000FA
    Alıntı drtayfun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben bu işten bir şey anlamadım ? Emlakçıların ucuza satmasını engelleyen mi var ? Millet salak mı ki internet sitesinden daha fazla para verip ev alsın ? Hiç aklım ermedi benim bu işe, başka bir numaralar dönüyor.
    Konu emlakçıların pahalıya satması değil. Sahibinden.com , kendi sitesine ilan veren emlakçı ve galericilerden aşırı yüksek bedeller talep ediyor. (Emlakçılar ve galericiler bizim gibi bedava ilan veremiyorlar sahibinden.com'a) . Bu esnaf da başka site olmadığı için kuzu kuzu ödüyor bu parayı. Sıkıntı bu.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    İşye benim anlamadığım, emlakçılar oraya ilan vermek zorunda değil. Zorunda olmadığınız birşey için şikayetçi olamazsınız. Mesela alım gücü olmayan adam vergiler yüzünden motor alamadığı için şikayet etse devlet ne der? Motor almak zorunda değil, toplu taşıma aracı kullansın der. Burada da parası olan emlakçı siteye ilan verir, olmayan vermez. Yakında bizim köşedeki bakkal da TV reklamları pahalı, zincir marketlerin verdiği parayı kanala verip reklam veremiyorum diyebilir yani.

gerivites - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    D400
    Alıntı drtayfun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ev fiyatları değil ilan fiyatları söz konusu.

Bence ceza şu şekilde açıklanabilir:"Sen milletten çok para alıyorsun, birazını da bize ver."

Sahibinden gibi yıllardır sektörde olan ve bunun için ciddi yatırım yapıp ciddi personel çalıştıran bir şirket, alanında lider oluyorsa kimsenin koyduğu ilan fiyatlarından şikayet etmeye hakkı yok. İstemeyen yayınlamaz. Yayınlarsa daha hızlı satacağı aşikar, hizmet veriyor adam. Başka hangi ikinci el sitesinde günlük milyon tıklamalar var.
    instagram.com/gerivites
    youtube.com/user/nimbus8222

KALDERA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    visal 125 DOMİNAR 400 UG-HERO XPLUS 200 4V
    Tamer ayni seyi amerikada denedi..orda buyuk zarar etti.
    Amerikada en buyuk ilan sitesinin ucretlendirmesi yok.tam tersi ilan verene kazanc sagliyor..

Ben kendi adima ilan ucreti 10 kurus dahi olsa vermem.

Ayrica tek degilsin.bu zihniyet seni yikti iste..bakin facebook yiginla ilan var..
    Dahada cogalacak.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Evet, bilgilendirme için teşekkürler. Sonuç değişmedi, alternatif yollar her zaman çıkar ve çıkıyor zaten, oraya verme ilan başka yere ver, zaten emlakçı dediğin evleri müşterilere gezdiren adam demek, ihtiyacı olan onlara gider. Ticari olarak yanlış buluyorum.

tyrung - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696, Vespa Primavera
    Burada da parası olan emlakçı siteye ilan verir, olmayan vermez.
    Mantıken doğru pratikte hatalı. Şöyle düşün Türkiye 'ye ilk gelen petrol şirketi BP olsun. İstasyonları açtı her yerdeler, iki üç tane daha firma var fakat yaygın değil kalitesi düşük. Net bir şekilde BP piyasanın tekeli. İşte bu BP gidip benzini kendi kafasına göre 6TL den 10TL ye çıkartırsa olmaz.

Şimdi tekel olup fiyatları şişiren bir sürü firma var onlara neden ses edilmiyor dersen orası ayrı

Motosikleti
    Dominar D400
    İşye benim anlamadığım, emlakçılar oraya ilan vermek zorunda değil. Zorunda olmadığınız birşey için şikayetçi olamazsınız. Mesela alım gücü olmayan adam vergiler yüzünden motor alamadığı için şikayet etse devlet ne der? Motor almak zorunda değil, toplu taşıma aracı kullansın der. Burada da parası olan emlakçı siteye ilan verir, olmayan vermez. Yakında bizim köşedeki bakkal da TV reklamları pahalı, zincir marketlerin verdiği parayı kanala verip reklam veremiyorum diyebilir yani.
    Ama şu anda piyasanın büyük çoğunluğu satılık/kiralık ev/işyeri/eşya ararken emlakçı emlakçı/firma firma dolaşmıyor, giriyor sahibinden sitesine, oradan bakıyor, hem zamandan, hem işgücünden hem de paradan tasarruf ediyor. Bu yüzden emlakçılar/satıcılar/firmalar siteye üye olmak zorunda kalıyorlar. Sahibinden sitesi de bunu bu zorunluluğu bildiğiiçin(nasıl bilmesin kendisi oluşturdu bu piyasayı) kendi sitesinde mağaza açacak firmalardan aylık gayet güzel miktarlar alıyor.

Ha, diğer arkadaşın bahsettiği gibi facebook'un satış kısmını açması çok güzel bir darbe oldu sahibinden'e, onu da belirteyim(yorum değil içeriden bilgi).

Bu arada bu ceza sahibinden sitesi için neredeyse çerez parası, haberiniz olsun. Geçen yıl ki beyan ettiği cirosuna bakarsanız anlarsınız

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)