Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

çin'in memleketimizi mahvetmesi

Motovento
    REKLAM ALANI
    hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    yav eskiden iyi kötü üretim vardı memlekette, bu çin küresel sisteme dahil olunca bizde film koptu resmen.

çin'den her alanda ucuz mal ithal ettik. deli gibi mal çektik. daha düne kadar aliekspresten yardırıyorduk cümle alem.

yatırımcı 'ne üretecem lan' deyip çin'e yöneldi. babamin emekli olduğu iplik fabrikası çin ile rekabet edemeyip battı zira oradan maliyetinin yari fiyatına iplik gelmeye başlamıştı.

orada ucuz ucuz ürettirip ülkeye getirdiler. haliyle buradaki üretim refleksi kayboldu. nasıl olsa çin'den maliyetinin yarı fiyatına geliyordu.

ee sonunda sistem patladı.

ben bu krizin baş sorumlusu olarak çin'i görüyorum arkadaşlar, sizin fikriniz nedir?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Exectus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA R25
    Baş sorumlusu olarak çini görüyosunuz yani. Dıj güjlermi yine ?
    Shrieker bunu beğendi.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Exectus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Baş sorumlusu olarak çini görüyosunuz yani. Dıj güjlermi yine ?
    evet dış güç ama onlar değil biz hataliyiz. çin ucuz diye tüm üretimi oraya kaydirdik resmen. korkunç bir şey değil mi bu ya? göz göre göre ayağımıza sıkmışız.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben bu krizin baş sorumlusu olarak çin'i görüyorum arkadaşlar, sizin fikriniz nedir?
    Saçma bence, çünkü bu hemen hemen her batı ülkesi için geçerli. Hepsinde üretim Çin'e kaydı. Peki onlar krizde mi?

Amerika'da da herşey Çin malı. Hemen hemen tüm dünyada öyle.

Üretmek başka, icat başka. O yüzden tüm iPhone'lar Çin'de üretilmesine rağmen, telefon başı Apple'a $150 giderken, Çin'e çeyrek dolar bile gitmiyor. Çünkü iPhone'u iPhone yapan üreten değil, dizayn eden.

Bırakın yüksek teknolojiyi, sırf doğru düzgün yapılan tarım ve turizm bile fazla fazla yeter bize gelir olarak.

Gel gelelim, kendi ayağımıza kurşun sıkmakla meşgulüz son 5-10 senedir.

gogozh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Çin hükümetinin yaptığı aslında olması gereken değil mi zaten ?

Üretim noktasında dipleri oynadığımız için üretim yapanı böyle olumsuz elestirebiliyoruz . Sırf senin açından konuşmuyorum . Geçen gün aynı olay işyerindeki ustabaşı ve üretim müdürü arasında da geçiyordu .

Uzun bir süre de bu muhabbetler dönecek gibi , bu saatte türk kahvesi güzel gidiyor .

Kazasız belasız , keyifli sürüşler

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Çin 2013 verisi 937,27 milyon kişi ile üretiyor ve bunu çok ucuz iş gücü ile yapıyor sen çin ile bu konuda yarışamazsın senin yükte hafif pahada ağır olan teknoloji üretmen lazım ki açığı kapatasın şu anki durumuda zaten biliyoruz

Exectus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA R25
    Çinin yaptığı şey zaten doğru olan. Adamlar üretiyor icat ediyor vs. Ama biz kendimize bakıcaz. Tamamen kendimizi soyutlayıp çinden alışverişi kesersek yine kendi ayağımıza sıkmış oluruz. Arkadaşların da dediği gibi üretenden ziyade Marka olmamız lazım tasarlayan satışını yapan olmamız lazım. Kısa yollu çözüm olarak en basiti turzm sektörüne bakalım. Resmen berbatız bu konuda. Güven ortamı, hijyen ortamı, sağlıklı ortam ve temiz çevre sunulsa aynı zamanda televizyonlara çıkılıp saçma sapan konuşmalar yapılmasa, her gelen turisti nasıl dolandırırız düşüncesi olmasa ülkemiz turizm cenneti olabilecek konumda ama biz bunların tam tersini yapıyoruz. Güvenli, adaletli ortam sağlanırsa geri kafalı düşünceler bir kenara bırakılırsa turizmde gelişir yabancı yatırıcı da gelir.

Edit: İmla

splender - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF R25
    Firmalar bazında Çin üretici için büyük nimet. Gel gelelim aynı durum devletler tarafında aynı şekilde değil.
    Trump bile apple eleştiriyor,oradaki yatırımlarını çek ülkende üretmeye başla diye. Yni devletin kasasına yine girmiyor ki artık şirketler ülkelerden daha büyükler,yeni dünya düzeni de bunu gerektiriyor.
    Çinle yarışabilmen için aç gözlü şirketlerin insafına kalmamış olman gerekir.

Motosikleti
    cıks
    enerji kaynaklarındaki bağımlılık nedeniyle, gelir-gider dengesini koruyamamak rekabeti azaltıcı etki yapmakta,
    insan kaynaklarını düzgün kullanamamak da işin cabası...

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı splender adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Trump bile apple eleştiriyor,oradaki yatırımlarını çek ülkende üretmeye başla diye. Yni devletin kasasına yine girmiyor ki
    Nasıl girmiyor? Satılan her iPhone dan Çin 25 cent bile kazanamazken Apple $150 kırıyor. Bu dört senelik veri. Daha bunun appstore'u, müziği var.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Amerika teknoloji üretiyormuş, Çin'de ucuz işgücü varmış. Boş işler bunlar. Osmanlı zamanında var ya, bunlar kendi donunu dikemezdi. Alemin kralı biziz.
    Shrieker bunu beğendi.

Çin'i yendik diye hatırlıyorum. Hem de 3-0. Hasan Şaş, Bülent Korkmaz, Ümit Davala atmıştı golleri.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konunun çin ile hiç alakası yok.

her ülke gelişmek, üretim yapmak ister. Eğer biz ülke olarak geri kalıyorsak ve hala yerli üretimi teşvik yerine hükümet tarafından ithal ürün kullanımını talep ediyorsak, kimse kusura bakmasın bu bizim problemimizdir.

Ne yapsın çin? Adamlar ürettiklerini bize satmasın mı? Muhtemel ortaçağa fln döneriz.

Ülkeyi mahveden hatalı karar verenler,ülkeyi yönetenşer %100 yerli dediği ürünlerin tüm malzemelerini çinden amerikadan alıp burada sadece montajını yapıp bize kakalamaya çalışanlar.

Ülkeyi mahveden bazılarının mahvetmesine izin veren bizleriz.

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Sorun Çin'in bize ucuz mal satmasında değil, sorun bizim elimizdeki bütün parayı betona gömmemiz. Betona bu kadar para harcayacağımıza adam gibi teknoloji yatırımı yapsaydık şimdi Güney Kore gibi olurduk.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    sakin ol şampuan, sen önce tahret almayı öğren daha dün ne konusu açtın bugun ne konusu açtın

Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Saçma bence, çünkü bu hemen hemen her batı ülkesi için geçerli. Hepsinde üretim Çin'e kaydı. Peki onlar krizde mi?

Amerika'da da herşey Çin malı. Hemen hemen tüm dünyada öyle.

Üretmek başka, icat başka. O yüzden tüm iPhone'lar Çin'de üretilmesine rağmen, telefon başı Apple'a $150 giderken, Çin'e çeyrek dolar bile gitmiyor. Çünkü iPhone'u iPhone yapan üreten değil, dizayn eden.

Bırakın yüksek teknolojiyi, sırf doğru düzgün yapılan tarım ve turizm bile fazla fazla yeter bize gelir olarak.

Gel gelelim, kendi ayağımıza kurşun sıkmakla meşgulüz son 5-10 senedir.
    Bu iş önce fasonculuk ile başlar.
    Sonra kendi malını yaparsın
    Kimse başta kendi malını yaparak başlıyamaz.

Telefonda xiomi çok ciddi marka oldu her sene katlanarak büyüyor ıphone dan da kaliteli .
    İki üç seneye Apple , Samsung , ixomi üçlüsü olur sonra Apple yada Samsung yer.

Motor da da cf moto Çinli bajjaj Hind li markalaşmaya başladı.

Markalaşma süreci uzun ve zahmetli bir süreç zaman alır ama markalaşmalarında sorun yok.

Senin ABD olup çin küçük gördüğün gibi değil olay , geniş reisme bakış açın biraz eksik

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    Alıntı serif abi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu iş önce fasonculuk ile başlar.
    Sonra kendi malını yaparsın
    Kimse başta kendi malını yaparak başlıyamaz.

Telefonda xiomi çok ciddi marka oldu her sene katlanarak büyüyor ıphone dan da kaliteli .
    İki üç seneye Apple , Samsung , ixomi üçlüsü olur sonra Apple yada Samsung yer.

Motor da da cf moto Çinli bajjaj Hind li markalaşmaya başladı.

Markalaşma süreci uzun ve zahmetli bir süreç zaman alır ama markalaşmalarında sorun yok.

Senin ABD olup çin küçük gördüğün gibi değil olay , geniş reisme bakış açın biraz eksik
    asıdhıusdhaıushdıuahsdauısd kahkahaa attım :D Apple yi yiyecek ha saçmapasan android telefon ha aushdıuahsıduhaısudhaıusd haykırdım sümkürdüm gülmekten

Apple bir duayendir o bitti demeden hiçbirşey bitmez bitmeyecek

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Apple duayen? Ben de buna çok güldüm.

sdt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK502
    Bizim asıl sorunumuz kendi yapabildiklerimizi terk ederek başladı.
    Tarım ve Hayvancılık konusunda ülke coğrafyası mükemmel konumda.
    Zaten yapılıyordu. Ama ne olduysa son 10 yıl içinde tarımda da hayvancılıkta da geriye gitmeye başladık.
    Sonra Turizm için cennet gibi yerlerimizi Terör laneti yüzünden güvensiz bölge oluşturdu. Ve Turizmde de geriye gitmeye başladık.
    E köprü gibi ülkeyiz Avrupa'yı Asya'ya bağlıyoruz ama bir halt edemiyoruz.
    Dış ticaretimiz yerlerde sürünüyor.
    Dış politikamız yerlerde sürünüyor.
    İhracat desen zaten yok. (Bazı firmalar istisna)

Sadece ülkece Tarım ve Hayvancılıkta dışa bağımlı olmamak adına büyük bir adım atmalı ve bunu yaparken çok kararlı olmak gerekli.
    Ama nerdeee?
    O dışardan ithal edilen ürünlerin hepsi bazı büyük başların diğer ülkelerde kendilerine ait kurdukları firma ile yapılacak.
    O para kazansın diye ithal etmeye devam edecekler.

Sonra gelsin cari açık bilmem kaç milyar dolar borç.
    Ahan da Çin'in ne suçu var kardeşim?

Ahmet Turan Peker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda nc 750 x dct vstrom dl 650 xmax 250
    Ben elektrik sektöründeyim. Ne acıdır ki Türkiye'de ampül üretilmiyor. Tek ampül var onunda Türkiye'nin yarısı sevmiyor 😂

Philips general ve Toprak marka ampül üretiliyordu 80 li yıllarda. Sonra kapandı hepsi. Çünkü çin buradaki maliyetinin yarısına ampül üretip satıyor..

Sonuçta adamlarda elektrik,su ...vs bedava

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)