Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Bilgisayar alma-Özellikleri ve Fiyatı ile İlgili

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar merhaba. Başlıkta da yazdığım gibi bir bilgisayar almayı düşünüyorum. Ama konu ile ilgili pek bilgim yok. İlk defa bilgisayar alacağım. Bilgisayardan beklentim normal programlarda çok kasmaması ve orta derecede oyunları rahat oynayabilmek. Masaüstü değil laptop olacak. Bu özelliklerde önerebileceğiniz bir marka-model var mı acaba. Bütçem maksimum 2500 TL

https://m.n11.com/hp-amd-a9-30-36ghz...pc&utm_term=21

Ben bu ürünü buldum. Onunla ilgili de ürünün fiyatı özelliklerine göre iyi midir? Performans durumu ne olur, örneğin hangi derecede oyunlar oynanabilir? Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirse çok sevinirim.
    Şimdiden teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Free Dos
    işletim sistemi yok

İletişime geçtim mağazayla. Satın almam durumunda windows 10 yükleyip yollayabileceklerini söylediler.

Motosikleti
    honda wing go, kenbo 125cc cup
    Bende 1-2 ay içinde 16 GB RAM ve iyi bir ekran kartı olan güzel bir masaüstü düşünüyorum tavsiyeniz var mı bütçede duruma göre 5-6 bin arası olabilir. Fazlasıda olabilir ama şimdilik o kadar. Aynı fiyata laptopta olabilir. 16 GB RAM tek veya 8+8 olması fark edermi? 16+boş RAM yeri olması ilerde RAM ı yükseltmem için iyi olur mu ?

Alıntı Gajni adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İletişime geçtim mağazayla. Satın almam durumunda windows 10 yükleyip yollayabileceklerini söylediler.
    açık kutu, sanal alışveriş !

Alıntı ',' adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    açık kutu, sanal alışveriş !
    Doğru söylüyorsunuz. Ben de aynen böyle düşündüm ve hem mağazayı hem de windows 10 kurulumunu araştırdım. Mağaza güvenilir bir yer gibi. Ayrıca win10 kurulumu da o kadar zor gibi görünmüyor. Sanırım kendim de yapabilirim veya yapabilen bi tanıdık bulabilirim.

Bunlar dışında bilgisayarın fiyat ve performansı ile ilgili bilgisi olan var mı acaba

Motosikleti
    cıks
    İnternetten kimse beleş e birşey vermez cra.k li ürünler kullanıyorsanız bilgilerinizin dışarıya açık olabileceği ihtimalini göz ardı etmeyin... işletim sistemlerinin hükümetlere bilgi sızdırdığıyla alakalı haberler de çıkmıştı ama☺ neyse

hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500
    Bana kalırsa almayın çift çekirdekli bir cihaz üstelik saat frekansı yüksek olduğu için muhtemelen ısınma sorunu yaşayacaktır..Güncel i3 sistem bile bundan daha iyidir..[COLOR="Silver"]

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:00 ----------

https://m.n11.com/lenovo-v330-15ikb-...oduct/comments

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bu paraları çıkabiliyorsanız monster abra a5 serisi bir bilgisayara bakın derim.
    Freedos'lu model alıp yurt disindan çok uygun fiyatlara win10 alınır zaten

Super Moderator Olcan138 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Keeway Superlight 150
    Alıntı patpop adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende 1-2 ay içinde 16 GB RAM ve iyi bir ekran kartı olan güzel bir masaüstü düşünüyorum tavsiyeniz var mı bütçede duruma göre 5-6 bin arası olabilir. Fazlasıda olabilir ama şimdilik o kadar. Aynı fiyata laptopta olabilir. 16 GB RAM tek veya 8+8 olması fark edermi? 16+boş RAM yeri olması ilerde RAM ı yükseltmem için iyi olur mu ?
    En büyük detay o olacaktır zaten, 2 slotu 8+8 GB ile doldurulmuş bir bilgisayarın RAM'ini yükseltmek istediğinizde 8'lerden en az birinin boşa çıkması söz konusu olacaktır; oysa tek slot 16GB varsa yanına ekleyerek çok daha kolay yükseltmek mümkün.
    Masaüstü sistemlerde o kadar yaygın olmasa da, dizüstülerde son zamanlarda popüler olan bir uygulama var ki; RAM'in birini anakarta bütünleşik tutup, bir slot boş bırakabiliyorlar; alırken bunu da göz önünde bulundurmakta fayda var.

Doğru söylüyorsunuz. Ben de aynen böyle düşündüm ve hem mağazayı hem de windows 10 kurulumunu araştırdım. Mağaza güvenilir bir yer gibi. Ayrıca win10 kurulumu da o kadar zor gibi görünmüyor. Sanırım kendim de yapabilirim veya yapabilen bi tanıdık bulabilirim.

Bunlar dışında bilgisayarın fiyat ve performansı ile ilgili bilgisi olan var mı acaba
    Windows kurulumu zor bir şey değil evet, ama lisans ücreti olan, üstelik az buz da olmayan bir ürün... Dolayısıyla mağaza ya bir iyilik meleği olmalı, ya da yasal olmayan bir ürün kurulumu öneriyor.

Özellikler "fiyata göre" fena değil aslında, işlemci ailesi benim çok ısınabildiğim bir aile değil; yüksek frekans her zaman güzel sonuç demek olmuyor, yan etkilerini de düşünmek lazım. Ekran kartını 2GB diye geçiştirmişler ama sanırım 520 var üstünde, ki o da giriş seviyesi bir şey, harikalar beklememek lazım. 4+8 GB RAM bugün için yeterli, zamanı gelince güncellenebilir belki...
    1-3-8........................................138
    FORUM KURALLARI ve KULLANIMI HAKKINDA

Cevap verenlere ayrı ayrı çok teşekkür ederim. Fakat affınıza sığınarak yine tam olarak anlayamadığımı söyleyeyim.
    Şöyle somutlaştıracak olursak örneğin lol, csgo, gta 5 gibi oyunları sıkıntı yaşamadan oynayabilir miyim? Oynayabilirsem çok ısınır mı yoksa orta derece mi ısınır? Veya bu düzeydeki oyunları oynayabileceğim başka alternatif var mı? Bunun gibi daha somut cevaplayabilirseniz çok iyi olur benim için.
    Biraz fazla sordum ama kusura bakmayın. İlk defa alacağım için pişman olmak istemiyorum.

gogozh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Oyun oynayacaksan hele ki gta 5 falan diyorsun sana HQ işlemcili makina lazım . En temizi Lenovo Legion serisi bir makina al kafan rahat olsun .

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    3000 liranın üzerine çıkıyorsan monster dururken diğer markalara bakma bile.

Ne yazık ki çıkamıyorum o rakamlara. 2500 bütçem var. En fazla 100-150 esnetebilirim. Gta5 i örnek verdim. Bi arkadaş bu oyunları oynayabilirsin, gta5'i de en düşük ayarlarda oynayabilirsin demişti. Ondan o şekilde sordum.

zekeriyaimam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    simson
    Ne yazık ki çıkamıyorum o rakamlara. 2500 bütçem var. En fazla 100-150 esnetebilirim. Gta5 i örnek verdim. Bi arkadaş bu oyunları oynayabilirsin, gta5'i de en düşük ayarlarda oynayabilirsin demişti. Ondan o şekilde sordum.
    Ekran kartı traş.GTA 5 oynatmaz

Tamam gta dan vazgeçtim. Zaten örnek olarak söylemiştim onu. Lol, csgo ve bu düzeydeki oyunlar oynanabilir mi? Yoksa bu fiyata bu düzeyde alternatif var mıdır

Dulkadiroğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Xciting 250ri
    Merhaba,

Hem oyun manyağı hemde e-ticaretle uğraşan biri olarak şunu söyleyebilirim;
    Bilgisayarın teknik terimlerine yabancıysan önce ekran kartı belleğine odaklanmalısın. 2014-2015 ve sonrasına ait jenerasyonda oyunlar ortalama üstü ekran kartı ister tabi oyun keyfiyle birlikte birazda görsel açıdan tatmin etmesi için. (grafik ayarlarını yükseltmekten bahsediyorum).
    Ama benim yüksek grafik ayarı takıntım yok ben oyunu oynarım görüntü kalitesi low-med olsun fark etmez diyorsan onuda birazdan açıklayacağım.

Ekran kartlarında 4 GB veya 8 GB bişeyi ifade etmez önemli olan 'bit' dedikleri veri yolu değeridir. Örn. (4gb 128 bit ekran kartı)
    Yani 2gb 256 bit ekran kartı ile 4gb 128 bir ekran kartı ortalama aynı performansı ortaya koyar burada çok dikkat etmek gerekir.

Senin isteğine göre değerlendirecek olursam 2gb 128 bit bir ekran kartı rahatlıkla işini görecektir. (64 bit ekran kartı görürsen koşarak uzaklaş )
    Alacağın ürünün özelliklerini detaylı incele 2gb ekran kartı olan uygun bir notebook görürsen önce ekran kartının modeline bak daha sonra o modeli internetten araştırıp kaç bit olduğunu öğren.

Başlı başına iki firma var amd ve nvidia. hangisinin daha iyi olduğu kullanım alanına göre değişir fakat arayüz kolaylığı stabil driver güncellemeleriyle nvidia öncelikli tercihimdir. Sana da tavsiye ederim.

Kısaca özetleyecek olursam seni tatmin edebilecek sistem gereksinimleriyle 2gb 128 bit ekran kartına sahip olan ve fiyat aralığı ona göre olan bir cihaz bakmalısın.
    Profilimde iletişim bilgilerim var dilersen daha ayrıntılı bir şekilde yardımcı olabilirim.

Kendine çok iyi bak.
    ÖmerFaruk199 bunu beğendi.

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Ben 500 liraya bir laptop almistim. 4gb ddr3 ram. 500gb hdd. Amd radeon hd 5650 1gb ekran karti ve core i3 380m islemci.

Gta 5 oynaniyor fakat ayarlari dusuk yapinca akici oynatiyor.

Laptop toshiba satallite l650.

Onerim 3. Nesil core i5 ve 6 gb ram sahibi ve radeon 7850 yada ustu ekran kartina sahip bir laptop.

Gerci radeon 7850 eskide kaldi ama ben misal ornek verdim.

Biraz bakayim 2500 e neler var.

Edit; yuh 8. Nesil islemci cikmis be. Biz haala masaustu core 2 quad gullaniok. Olsun guclu islemci, gta5 vizz geliyor, benim gonlumde bu 8. Nesil.

Motosikleti
    R25
    Tabiki oynar ama düşük veya orta ayarlarda oynayabilir zaten bir masaüstü performansı o paraya laptop'tan beklememek lazım ki sizde beklemiyorsunuz.Freedos işletim sistemleri, 300 TL donanım farkıyla kendini gösterir.Üretici Win10 almaz atıyorum ram 8 gb olması gerekirken 300 TL rame yatırır olur sana 16 gb peki o kadar fark yaratır mı ? Bence ev kullanıcısına göre çok bir uçurum yoktur.
    Gelelim tavsiye ettiğim modele, işlemci ön belleği olsun, ekran kartı olsun sizin bu ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılayacak düzeyde.Bu arada aklınızda olsun amd işlemci asla tavsiye etmiyorum.Ne kadar fiyat-performans alanında kendini bir yerlere getirmiş olsada işlemci alanında her zaman laptopta bir numara intel'dir.
    Birinci önerim eğer derseniz ki 3.300 Tl bir bilgisayara veremem, benim için arada ki küçük farklar önemli değil : Aradığınız bilgisayar bu : http://www.vatanbilgisayar.com/hp-15-bs107nt-core-i5-8250u-1-6ghz-8gb-1tb-15-6-2gb-w10-notebook.html#urun-ozellikleri

Derseniz ki arada ki fark önemli, uzun ömürlü, biraz daha hızlı olsun ekran kartı biraz daha iyi olsun o zaman bu : (Ben kesinlikle arada ki farka değeceğini düşünüyorum.Çok muhteşem bir biligisayar ) : https://www.mediamarkt.com.tr/tr/product/_lenovo-%C4%B1deapad-320-i5-8250u-8gb-1-tb-2gb-geforce-mx150-windows-10-laptop-1178535.html

Şimdiden hayırlı olsun güle güle kullanın

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:25 ----------

Alıntı Dulkadiroğlu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

Hem oyun manyağı hemde e-ticaretle uğraşan biri olarak şunu söyleyebilirim;
    Bilgisayarın teknik terimlerine yabancıysan önce ekran kartı belleğine odaklanmalısın. 2014-2015 ve sonrasına ait jenerasyonda oyunlar ortalama üstü ekran kartı ister tabi oyun keyfiyle birlikte birazda görsel açıdan tatmin etmesi için. (grafik ayarlarını yükseltmekten bahsediyorum).
    Ama benim yüksek grafik ayarı takıntım yok ben oyunu oynarım görüntü kalitesi low-med olsun fark etmez diyorsan onuda birazdan açıklayacağım.

Ekran kartlarında 4 GB veya 8 GB bişeyi ifade etmez önemli olan 'bit' dedikleri veri yolu değeridir. Örn. (4gb 128 bit ekran kartı)
    Yani 2gb 256 bit ekran kartı ile 4gb 128 bir ekran kartı ortalama aynı performansı ortaya koyar burada çok dikkat etmek gerekir.

Senin isteğine göre değerlendirecek olursam 2gb 128 bit bir ekran kartı rahatlıkla işini görecektir. (64 bit ekran kartı görürsen koşarak uzaklaş )
    Alacağın ürünün özelliklerini detaylı incele 2gb ekran kartı olan uygun bir notebook görürsen önce ekran kartının modeline bak daha sonra o modeli internetten araştırıp kaç bit olduğunu öğren.

Başlı başına iki firma var amd ve nvidia. hangisinin daha iyi olduğu kullanım alanına göre değişir fakat arayüz kolaylığı stabil driver güncellemeleriyle nvidia öncelikli tercihimdir. Sana da tavsiye ederim.

Kısaca özetleyecek olursam seni tatmin edebilecek sistem gereksinimleriyle 2gb 128 bit ekran kartına sahip olan ve fiyat aralığı ona göre olan bir cihaz bakmalısın.
    Profilimde iletişim bilgilerim var dilersen daha ayrıntılı bir şekilde yardımcı olabilirim.

Kendine çok iyi bak.
    Zaten o fiyata, 256 bit ekran kartında bir laptop bulunması imkansız. Burada bakacağı şey : yeni nesil grafik bellek tipi yani : GDDR5 lenovada ki muhteşem bir grafik kartı mx150

Dulkadiroğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Xciting 250ri
    Elbette imkansız ben sadece bilgilendirme amaçlı örnek gösterdim ne aradığı hakkında kafa karışıklığını gidermesi için. Malumunuz o ayki cirosunu düşünen satıcılara ne sorarsanız evet abi açar abi oynatır abi gibi yaklaşımlarda bulundukları için oluşabilecek mağduriyetin önüne geçmek bir gamer olarak boynumun borcu

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)