Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Ev alımı tapu işlemleri

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    KTM Duke 390
    Selamlar bir ev beğendim ve alacağım güne kadar ki tüm masraflar alıcıya, diğer harcamalar da bana ait olacak şekilde sahibiyle anlaştık.
    Herhangi bir aracı yok.Konut kredisi vs kullanmayacağım. Karşı tarafta bende ilk kez bu türlü işe giriyoruz.
    Noter, banka , tapu randevu masraflar için deneyimleriniz varsa paylaşır mısınız?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    _chaotic_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    regal raptor daytona 350
    Merhaba, ev alış verişi sırasında notere ihtiyacınız yok (eğer evi hemen üstünüze alacaksaniz).

Önce evin bulunduğu ilçenin belediyesine gidip evin rayic bedelini öğrenin. Örneğin rayic bedel 50bin olsun.rayic bedel alım satın vergisi için önemli. Ornegimizdeki bu evin vergisi %4 den 2bin çıkar (%2 + %2 alimsatim vergisi degismediyse) bunu alıcı öder.

Rayici öğrendikten sonra tapu müdürlüğüne sabahtan gidip randevu alın. Randevu alırken evin tapusu ve dask dahil birkaç evrak istenecek, tapu müdürlüğünden öğrenebilirsiniz.

Tapu size öğleden sonrası için randevu verecek ve o zamana kadar alım satım vergisini ve tapu harfini yatirmanizi isteyecek. Tapu harcı da aşağı yukarı 400 500 lira civarında. Bunu da alıcı öder. Harci ve vergiyi ziraat bankasına yaptırdıktan sonra makbuzlariyla öğleden sonraki randevuya gideceksiniz. Ortada memur para alışverişinin tamamlanip tamamlanmadığını soracak. Bu sırada banka eft ile transferi yapabilirsiniz. Sonra bir deftere imza atıp yeni tapunuzu alacaksınız.

Sonra evin daskini kendi adınıza yaptiracaksiniz. Bu masraf da sizin.

Hayırlı olsun.

Önemli olan alım satimdan önce belediyeye uğrayıp taşınmazin rayic bedelini ogrenmek. Bir de para transferini son anda yapmak
    Çünkü son anda taşınmazin üzerinde yasal bir problem cikarsa stres yaşamayın

Bir şey daha var. Eğer evin ıskani yoksa daha sonra satarken problem yasarsiniz. Iskansız eve kredi çıkmaz. Sonrada satmak isterseniz kendiniz ıskan almak zorunda kalırsınız ki o da ek masraf ve bürokratik güreş demek.
    Archidraw bunu beğendi.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    SATICI sabah erkenden tapuya gider. Yanında tapu, alıcı ve satıcının kimlik fotokopileri, 2 şer foto ( alıcı ve satıcı),Dask,belediyeden alınmış rayiç bedel belgesi ( aynı zamanda temiz kağıdıdır) ve kredi ile alınmışsa kredi sözleşmesi olur. Cep telefonuna 1 saat içinde vergi (satış bedelinin binde 4 ü) ve harç (tahmini 500-1000 lira arası birşey) bedelleri ve işlem saatini yazan SMS gelir. Bankaya ödeyip dekontla tapuya gider be " ben geldim ahanda makbuz" diyerekten sıranı beklersin.
    Archidraw bunu beğendi.

Motosikleti
    KTM Duke 390
    Çok teşekkürler

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Para transferi için de güvenli yolları öğrenin, hem alıcı hem satıcı için güvenli olan bir yol izleyin. Böyle şeylerin ayıbı olmaz "bizde yanlış olmaz"ı olmaz, "bize güvenmiyor musun"u olmaz.

Devletin tapu takas sistemi diye yeni bir zımbırtısı var, kullanmadım ama hem alıcıyı hem satıcıyı koruyormuş.
    Archidraw bunu beğendi.
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    evi kaç liradan aldiysan ona gore beyan et. düşük gosterirsen seni buluruz, aradaki farki cezasıyla birlikte tahsil ederiz, üzülürsün.

imza: maliyeci
    Archidraw bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)