Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

ni-cd tipi pil şarjı nasıl yapılır?

Motovento
    REKLAM ALANI
    fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    selam arkadaşlar; evi yeni taşıdık, günlerdir hem çalış hem evle uğraş baya bir yoruldum. araştırma yapmakta beni yorduğu için artık hazır cevap istiyorum. forumda elektrikten anlayan arkadaşlardan bilgilerini esirgememelerini rica ediyorum.

bir hafta önce ikinci el ve şarj makinesi bozuk olan bu şarjlı sıkma makinesinden satın aldım. öğrendiğim kadarıyla bu makinenin aküsü "ni-cd" yani nikel kadyum diyorlar, tamamen bitmeden şarj etmek sakıncalıymış bu tip pillerde.

pil voltajı 14,4 volt ve kapasitesi 2000mah. şarj cihazı vçıkış voltajı 7,2-18 volt ve akım değeri 1,6 amper.

öğrendiğim kadarıyla ben bu pilleri en sağlıklı 16 volt ile şarj edebilirmişim ve akım olarak ise 1 amper civarı idealmiş. 2 amper ile şarj etsem daha kısa sürede şarj olur ama bu sefer pilin ömrü kısalıyormuş. bu piller kısa süreli şarj olmaya pek uygun değillermiş.

neyse uzun lafın kısası benim sorunum şu; ben 16 volt 500mah şarj cihazı buldum ve pili bu makina ile yaklaşık yarım saat önce şarj cihazına bağladım. şimdi ben bu pilin tam dolduğunu nasıl anlarım? şu anda şarj oluyor fakat ben kara düzen + kutubu + kutuba ve - kutubu - kutuba bağladım gitti. pilin üzerinde gösterge de yok yani şu anda ne kadar dolduğunu anlamanın yolu nedir?

birde 500mah biraz düşük ama zararı sadece uzun süre şarj etmek olur diye düşünüyorum hatta yavaş şarj ile pillerin ömrü uzun olur diye düşünüyorum.

ve ek olarak şimdi bu akü pil yada elektrik depolama kutusu neyse işte 14,4 volt ve kapasite 2 amper ama ben bunu ikinci el aldım ve şimdi bunun kapasite 2 amperden kim bilir kaç ampere düşmüştür, dolayısıyla sıfır hali 2 amper olan bu akünün şimdi şarj süresi de kısamıştır dimi?

yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar, pil şarj oluyor umarım patlamadan cevap gelir.

makinemin resmi;

uydurduğum şarj cihazı ;

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Okuduklarıma binaen , pil kapasitesinin 10'da 1'i kadarlık şarj edici kullanmak en sıhhatlisi .

Kendimin 10 kadar 18650 tip pili var , bunları pil tipini oto tanıyan , nitecore şarj cihazı ile daima low circuit/düşük akımla dolduruyorum.

Tavsiye , derhal işlemi bitir şarj etme ,Li-o pil/batarya ve uygun şarj cihazı bulmaya bak .

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Düşük akımla şarj etmen sorun olmaz sadece yavaş şarj etmiş olursun.

Ne kadar doldurduğunu anlamak için ucuz bir multimetre alıp pilin voltajını ölçebilirsin. Yada geceden şarja takıp sabaha kadar beklettiğinde tamamen dolmuş olur. Aletin tetiğine basıp verdiği tepkiden de şarj olup olmadığını göz kararı anlayabilirsin.

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    iki aküyüde ikişer saat şarj ettim ve makine canavar gibi çalışıyor ama aküler tam dolu olmasa bile yine makine iyi çalışırdı diye tahmin ediyorum.

Avometre ile pilleri test edeceğim, sonuç olarak piller 16 volt veriyorsa tam dolmuş mu olacak?

iyi de bende avometre yok ki satın almam gerekecek. Hazır almışken birde 5 voltluk en az 1 amper verecek bir adaptör lazım onuda usb çoğaltıcımı harici beslemeli yapacağım beyin bedava. Haricci beslemeli usb cogalticiler kim bilir kac paradirlar, bende zaten 4lu usb coğaltici vardi ve beslemesi yoktu sadece.

Labtobun usb çıkışları zayıf kalıyor.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Bu şarj aletlerinde ni-cd pilli olanlar hiç bir işe yaramaz.Yani sürekli kullanıyorsanız belki iş yaparda lazım oldukça kullanıyorsan işin yaş.Ben benimki ne zaman lazım olsa şarjı olmuyordu.Yani tam şarjlı bıraksam da şarjı bitiyordu.Şimdi Li-ion pilli bir tane aldım 3 ayda bir lazım olsa şarjı oluyor.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    2. el NiCd pilli makine almakla zaten hata yapmışsın, onun pilleri zaten ölüdür, kaç yıllık bir alet bilmiyorum ama 6 ay içinde performansı epey düşecektir. Buna daha fazla para harcama bence yazık olur. İşini gör bir kenara kaldır makinesi o. Li-Ion pilli bir şey daha uzun ömürlü olurdu. 2010 yılında aldığımız Hitachi şarjlı vidalama çok fazla kullanmamamıza rağmen halen ilk günkü gibi çalışır. Ondan önce Dewalt vardı Ni-Cd pilli, piller 3 yılda iflas etti.

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Vidalama surekli lazım olmuyor ve nadiren kullanırım diye düşünüyorum. Pillerin biri yıpranmış gorunuyor ama digeri henuz diri gorunuyor.

Masraf edecektim şans eseri tamda lazım olan voltajda adaptorum varmış, şimdi avometre alacağım. Avometre zaten lazım olan bir şey.

Tesadüfki masrafa gerek kalmadı. Piller ölürsede 12~15 volt arası lityum iyon pil uydururum makineye ben.

Bu ni-cd piller 1000 seferden fazla şarj olma kapasitesine sahipmiş, 1 yıl sağlam kalsalar yeter.

Yorumlariniz icin tesekkur ederim arkadaslar

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:00 ----------

Alıntı artemis99 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2. el NiCd pilli makine almakla zaten hata yapmışsın, onun pilleri zaten ölüdür, kaç yıllık bir alet bilmiyorum ama 6 ay içinde performansı epey düşecektir. Buna daha fazla para harcama bence yazık olur. İşini gör bir kenara kaldır makinesi o. Li-Ion pilli bir şey daha uzun ömürlü olurdu. 2010 yılında aldığımız Hitachi şarjlı vidalama çok fazla kullanmamamıza rağmen halen ilk günkü gibi çalışır. Ondan önce Dewalt vardı Ni-Cd pilli, piller 3 yılda iflas etti.
    Sıfırı 279 lira ve ben 60 liraya aldım, aslında 50 liraya sattı ama ben 10 lira fazla verdim.

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    aradan 1 ay geçmiş, pilleri inceledim arkadaşlar. bir akünün içerisinde 1.2 volt 2000mah değerinde 12 tane seri bağlanmış ni-cd pil var yani 14.4 volt yapıyor.

akülerden birisi ölmüş çünkü 1 ay önce 3'er saat şarj ettiğim akülerden biri şimdi makineyi ilk tetiğe basmamda bir sefer çevirdi bıraktı yani akünün biri ölü. diğer akü ise 1 aydır şarj etmiyor olmama rağmen makineyi tam hızında çeviriyor ve birde makineyi ara sıra kullanıyorum yani pillerden harcama yaptığım halde şu anda makineyi güçlü bir şekilde çevirmeye yetiyor.

öğrendiğim kadarıyla ni-cd piller tam dolduktan sonra hiç kullanmasak bile 3 ay sonrasında kendiliğinden komple deşarj oluyorlarmış. yani 3 ayda pil tamamen bitmiş oluyor kullanmışız gibi.

pilin uzun ömürlü olması için 2 hafta yada 1 ayda bir komple bitirip yeniden şarj etmekte fayda var tabi bu 2 hafta yada 1 ay süresini ben kafadan atıyorum çünkü içerisinde dolu elektrik ile bekleyen ni-cd piller bozuluyor mu bilmiyorum, "sülfatlaşma" diye bir tabir gördüm ama işin detayını şimdi araştırmayacağım.

ezbere iş yapmak istemiyorum ve bu yüzden yardıma ihtiyacım var, elimde 16 volt 500mah adaptör var ve bununla 14.4volt 2000mah ni-cd aküyü 3 saat şarj edip bırakıyorum. 3 saatte 1500mah yapıyor ve aslında 4 saat şarj etmem lazım ama şimdi elimdeki bu ni-cd akü şu anda ne durumda bilmiyorum yani pillerin kapasitesi kullandıkça azalıyor diye biliyorum fakat bu bilgi doğru mu? yani 14.4 volt 2000mah ni-cd akü var ama kapasite şu anda 2000mah kadar var mı yoksa azalmış mıdır?

keşke bilen biri bana nasıl yapacağımı söylese de bende bu aküme otomatik şarj kesme devresi yapsam.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    1.2 volt aa pil sarj sonrası 1.42 v ölçtüm
    1.42 x 12 = 17.04 volt a kadar şarj edilebilir, diyebiliriz

adaptör 16 v 500 ma ise 10 saat dursa bişey olmaz
    ısıya dikkat et
    fatih.met bunu beğendi.

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı (ツ) adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1.2 volt aa pil sarj sonrası 1.42 v ölçtüm
    1.42 x 12 = 17.04 volt a kadar şarj edilebilir, diyebiliriz

adaptör 16 v 500 ma ise 10 saat dursa bişey olmaz
    ısıya dikkat et
    adaptör nasıl olsa 16 volt'dan daha fazla vermeyecek hadi versin 17 volt, yani bu voltaja geldiğinde sürekli şarjda kalsa dahi sorun olmayacak mı? ısınma hiç yok, 3 saat şarj ettiğimde hiç ısınma olmamıştı.

sağol müdür teşekkür ederim.

.....yani anladığım kadarıyla pilin gerilimi adaptörün verdiği maksimum gerilime yani volta ulaştıktan sonra adaptörün verdiği 500mah duruyor mu? bunlar hakkında tam bilgim yok.

Motosikleti
    Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    aradan 1 ay geçmiş, pilleri inceledim arkadaşlar. bir akünün içerisinde 1.2 volt 2000mah değerinde 12 tane seri bağlanmış ni-cd pil var yani 14.4 volt yapıyor.

akülerden birisi ölmüş çünkü 1 ay önce 3'er saat şarj ettiğim akülerden biri şimdi makineyi ilk tetiğe basmamda bir sefer çevirdi bıraktı yani akünün biri ölü. diğer akü ise 1 aydır şarj etmiyor olmama rağmen makineyi tam hızında çeviriyor ve birde makineyi ara sıra kullanıyorum yani pillerden harcama yaptığım halde şu anda makineyi güçlü bir şekilde çevirmeye yetiyor.

öğrendiğim kadarıyla ni-cd piller tam dolduktan sonra hiç kullanmasak bile 3 ay sonrasında kendiliğinden komple deşarj oluyorlarmış. yani 3 ayda pil tamamen bitmiş oluyor kullanmışız gibi.

pilin uzun ömürlü olması için 2 hafta yada 1 ayda bir komple bitirip yeniden şarj etmekte fayda var tabi bu 2 hafta yada 1 ay süresini ben kafadan atıyorum çünkü içerisinde dolu elektrik ile bekleyen ni-cd piller bozuluyor mu bilmiyorum, "sülfatlaşma" diye bir tabir gördüm ama işin detayını şimdi araştırmayacağım.

ezbere iş yapmak istemiyorum ve bu yüzden yardıma ihtiyacım var, elimde 16 volt 500mah adaptör var ve bununla 14.4volt 2000mah ni-cd aküyü 3 saat şarj edip bırakıyorum. 3 saatte 1500mah yapıyor ve aslında 4 saat şarj etmem lazım ama şimdi elimdeki bu ni-cd akü şu anda ne durumda bilmiyorum yani pillerin kapasitesi kullandıkça azalıyor diye biliyorum fakat bu bilgi doğru mu? yani 14.4 volt 2000mah ni-cd akü var ama kapasite şu anda 2000mah kadar var mı yoksa azalmış mıdır?

keşke bilen biri bana nasıl yapacağımı söylese de bende bu aküme otomatik şarj kesme devresi yapsam.
    Daha önce yazmıştım beklemiş 2.el NiCd piller adam olmaz. Uğraşmak istiyorsan sana bir yöntem söyleyeceğim bununla pili bir ihtimal ayağa kaldırabilirsin.
    - Bataryayı bir buzdolabı poşetine koy havasını iyice al (pipet yardımı ile) 12 saat buzdolabında beklet (derin dondurucuda değil)
    - Buzdolabından çıkardığın bataryayı yüksek amper veren tercihan 1A lik bir bir güç kaynağı ile 12 saat şarj et. 14.4V pilleri şarj etmek için 16.8V, 1A lik şarj cihazı gerekir.
    - Bataryayı şarjı bitene kadar kullan tamamen bitince yeniden 12 saat şarj et.

Özet: NiCd pillerin uzun ömürlü olması için tam dolum ve tam deşarj olması ve sık sık kullanılması esastır. 2-3 ayda bir işiniz düşecekse Li-Ion bataryalı bir ürün gerekiyor.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    incelediğin pil serisinde, şarj yönetimi var mı
    varsa daha rahat olabilirsin

pil boşken, adaptörden fazla akım çekmeye çalışır. adaptör ısınır
    pil dolmaya başladıkça, akım azalır. pil ısınmaya başlar
    doluluk değeri zorlanmaz sa, dengede dururlar

https://www.kontrolkalemi.com/forum/...%B1nda.117895/

Motosikleti
    adaptör nasıl olsa 16 volt'dan daha fazla vermeyecek hadi versin 17 volt, yani bu voltaja geldiğinde sürekli şarjda kalsa dahi sorun olmayacak mı? ısınma hiç yok, 3 saat şarj ettiğimde hiç ısınma olmamıştı.

sağol müdür teşekkür ederim.

.....yani anladığım kadarıyla pilin gerilimi adaptörün verdiği maksimum gerilime yani volta ulaştıktan sonra adaptörün verdiği 500mah duruyor mu? bunlar hakkında tam bilgim yok.
    Isınma yoksa şarj olmuyor demektir. Şarj cihazı olarak kullandığınız laptop adaptörü bu iş için uygun değil. 500mA yazıyorsa en fazla verebileceği akımdır o; sabit akım veren bir şarj cihazı bulmanız lazım.

osiosborn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Pilin volt değeri neyse sarj aleti o kadar olmalı. Amper önemli değil. Örneğin 5 amperlik adaptor kullanırsınız, pil 2 amper isyerse 2 çeker, 1 isterse 1 çeker.

Yada 1 amper sarj cihazı kullandınız. Pil 2 amper isterse,en fazla 1 amper alır. Bu da sarj olma süresini uzatır.

Volt yüksek olursa pili patlatır, düşük olursa tam şarj etmez.

Önerim, pille aynı volt değerinde sarj cihazı kullanmanız. Amper ne kadar yüksekse o kadar iyi olur. Fazlasının zararı olmaz.

Ni-cd piller çok çabuk bozuluyor ve verim alınamıyor. Ev içinde kullanacaksanız, aküyü açın, pilleri çıkarın, yerine adaptör kablosunu bağlayın. Yani şarjlı değil kablolu kullanın. Yalnız sadece pilleri çıkarın. Aksi halde çalışmaz.

Motosikleti
    Alıntı osiosborn adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Pilin volt değeri neyse sarj aleti o kadar olmalı. Amper önemli değil. Örneğin 5 amperlik adaptor kullanırsınız, pil 2 amper isyerse 2 çeker, 1 isterse 1 çeker.

Yada 1 amper sarj cihazı kullandınız. Pil 2 amper isterse,en fazla 1 amper alır. Bu da sarj olma süresini uzatır.

Volt yüksek olursa pili patlatır, düşük olursa tam şarj etmez.

Önerim, pille aynı volt değerinde sarj cihazı kullanmanız. Amper ne kadar yüksekse o kadar iyi olur. Fazlasının zararı olmaz.

Ni-cd piller çok çabuk bozuluyor ve verim alınamıyor. Ev içinde kullanacaksanız, aküyü açın, pilleri çıkarın, yerine adaptör kablosunu bağlayın. Yani şarjlı değil kablolu kullanın. Yalnız sadece pilleri çıkarın. Aksi halde çalışmaz.
    yeni bir kablolu vidalama almak daha ucuza gelir. Pilli olmasının amacı elektrik olmayan yerlerde çalışabilmek değil mi? + 500mA lik adaptörün matkabı çalıştıracağını da hiç sanmıyorum.

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    elimdeki şarj cihazı bir yazıcı adaptörü ve 2 tane çıkışı var, bir tarafı 16 volt 500mah veriyor diğer tarafı 32 volt 375mah veriyor.

ben bu adaptör ile 14.4 volt ni-cd akümü şarj edince neden tam şarj olmaz? akü 14.4 volt 2000mah ve şarj cihazı 16 volt 500mah. bildiğim kadarıyla şarj cihazı 14.4 volt 2000mah aküyü 4 saatte 2000mah kapasitesine ulaştırıyor.

şarj cihazının ve akünün ısınmaması beni düşündürdü zaten, akünün biri ölmüş ve onunla uğraşmayacağım fakat diğer akü 1 ay önce 3 saatlik şarj ile duruyor ve ara sıra kullanmama rağmen şu anda canlı durumda.

yani zaten elimde sağlam 1 adet 14.4 volt 2000 mah akü var ve yeter.

avometrem bozuldu bu yüzden şimdilik pili ve şarj cihazının verdiği voltu ölçemiyorum ama en son ölçtüğümde akü 16 küsür volt veriyordu ve bitik ölü olan akü ise 12 küsür volt veriyordu.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:08 ----------

yeni bir kablolu vidalama almak daha ucuza gelir. Pilli olmasının amacı elektrik olmayan yerlerde çalışabilmek değil mi? + 500mA lik adaptörün matkabı çalıştıracağını da hiç sanmıyorum.
    kablolu kullanım için 15 volt 4 amperlik toshiba laptop şarj aleti işimi görür. kablolu kullanımda amper değerinin yüksek olması sorun olmaz sanıyorum sadece volt değeri en fazla 1 aşağıda yada yukarıda olsun yeter. yani 13 ile 16 volt arası en az 2 amperlik bir adaptör kablulu kullanım için yeter sanırım.

.............arkadaşlar makine şu anda işimi görüyor ben sadece pilleri ezbere şarj etmek istemiyorum. yani pilin voltajından daha fazla volt veren bir şarj cihazım var ve pilin tam dolduğu anı bilmek istiyorum ama bunu nasıl yaparım bilmiyorum.

Motosikleti
    .............arkadaşlar makine şu anda işimi görüyor ben sadece pilleri ezbere şarj etmek istemiyorum. yani pilin voltajından daha fazla volt veren bir şarj cihazım var ve pilin tam dolduğu anı bilmek istiyorum ama bunu nasıl yaparım bilmiyorum.
    Bu ancak şarj durum göstergesi olan bir şarj cihazı ile mümkün. Ya da harici bir devre bağlamanız lazım linkteki gibihttps://urun.n11.com/diger/batarya-s...E&gclsrc=aw.ds
    fatih.met bunu beğendi.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Ben aldığım gün bir arkadaş aldı ve şarjını kaybetmiş halde getirdi.
    Orjinal şarjı 70tl
    Makina konple 90tl
    Uygun yollu ne ile şarj edebilirim?
    Hiç kullanamadım, 1 yılı geçti?

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:44 ----------

Laptop şarjımı nDıl uydurdunuz o pile?

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Bu ancak şarj durum göstergesi olan bir şarj cihazı ile mümkün. Ya da harici bir devre bağlamanız lazım linkteki gibihttps://urun.n11.com/diger/batarya-s...E&gclsrc=aw.ds
    teşekkürler başkan, yani web tarayıcıma "batarya şarj kontrol devresi" yazamayacak kadar kafam gitmiş onu burada soruyorum

Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben aldığım gün bir arkadaş aldı ve şarjını kaybetmiş halde getirdi.
    Orjinal şarjı 70tl
    Makina konple 90tl
    Uygun yollu ne ile şarj edebilirim?
    Hiç kullanamadım, 1 yılı geçti?[COLOR="Silver"]
    bazı bilgiler vermen lazım reis, makinenin pili kaç volt ve kaç amper? pil tipi nedir?

sendekide şarjlı matkap ise tahminimce piller ni-cd yada ni-mh olabilir yada li-ion olma ihtimalide var. pil türü önemli çünkü türüne göre şarj edilme yöntemleri farklı.

allahım ya rabbim laptop şarjı değil diyorum yaa yazıcı adaptörü bu, hayret bir şey

uydurması kolay, elektrikte kurallar akıma ve gerilime göre belirleniyor.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    teşekkürler başkan, yani web tarayıcıma "batarya şarj kontrol devresi" yazamayacak kadar kafam gitmiş onu burada soruyorum

bazı bilgiler vermen lazım reis, makinenin pili kaç volt ve kaç amper? pil tipi nedir?

sendekide şarjlı matkap ise tahminimce piller ni-cd yada ni-mh olabilir yada li-ion olma ihtimalide var. pil türü önemli çünkü türüne göre şarj edilme yöntemleri farklı.

allahım ya rabbim laptop şarjı değil diyorum yaa yazıcı adaptörü bu, hayret bir şey

uydurması kolay, elektrikte kurallar akıma ve gerilime göre belirleniyor.
    Kızma be reiz..
    Heyecanlandım.
    Özelden yazar bilgi alırım.
    Hiç değilse kızdığını kimse duymaz :D
    KALMAK KADAR ESKİ, GİTMEK KADAR YENİ OLMAYANDIR ÖZLEMEK!
    BEDDUALARI DENEDİM, HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR!!!
    KEŞKE, KÜFÜRLERE DE DUADAKİ GİBİ, "AMİN" BENZERİ BİR ŞEY DİYEBİLSEK....

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)