Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

İncil - Romalılar 13

Motovento
    REKLAM ALANI
    BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hristiyanlık forumlarında dolanırken karşıma çıktı ve okuduğumda ilginç geldi. Yönetimlerin tanrının hizmetinde olduğu ve tanrı adına adaleti sağladığından bahsediliyor.
    Sizce de öyle mi, bunu basıl bir mantığa oturtabiliriz?
    Kuranı Kerimde de buna benzer ayetler var mı?

“Bölüm 13

Yönetime bağlı olmak

1 Herkes, altında bulunduğu yönetime bağlı olsun. Çünkü Tanrı'dan olmayan yönetim yoktur. Var olanlar Tanrı tarafından kurulmuştur.

2 Bu nedenle, yönetime karşı direnen, Tanrı'nın düzenlediğine karşı gelmiş olur. Karşı gelenler yargılanır.

3 İyilik yapanlar değil, kötülük yapanlar yöneticilerden korkmalıdır. Yönetimden korkmamak ister misin? İyi olanı yap, yönetimin övgüsünü kazanırsın.

4 Çünkü yönetim, senin iyiliğin için Tanrı'nın hizmetindedir. Ama kötü olanı yaparsan, kork! Yönetim, kılıcı boş yere taşımıyor; kötülük yapanın üzerine Tanrı'nın gazabını salan öç alıcı olarak Tanrı'nın hizmetindedir.

5 Bunun için, yalnız Tanrı'nın gazabı nedeniyle değil, vicdan nedeniyle de yönetime bağlı olmak gerekir.

6 Vergi ödemenizin nedeni de budur. İşte yöneticiler, Tanrı'nın bu amaç için gayretle çalışan hizmetkârlarıdır.

7 Vergi hakkı olana vergiyi, gümrük hakkı olana gümrüğü, korku hakkı olana korkuyu, saygı hakkı olana saygıyı, herkese hakkını verin.”
    Az silindir, çok iş

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    kısaca
    "göklerden gelen bir karar vardır."
    zekeriyaimam bunu beğendi.

_chaotic_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    regal raptor daytona 350
    Alıntı BatuhanK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hristiyanlık forumlarında dolanırken karşıma çıktı ve okuduğumda ilginç geldi. Yönetimlerin tanrının hizmetinde olduğu ve tanrı adına adaleti sağladığından bahsediliyor.
    Sizce de öyle mi, bunu basıl bir mantığa oturtabiliriz?

“Bölüm 13

Yönetime bağlı olmak

1 Herkes, altında bulunduğu yönetime bağlı olsun. Çünkü Tanrı'dan olmayan yönetim yoktur. Var olanlar Tanrı tarafından kurulmuştur.

2 Bu nedenle, yönetime karşı direnen, Tanrı'nın düzenlediğine karşı gelmiş olur. Karşı gelenler yargılanır.

3 İyilik yapanlar değil, kötülük yapanlar yöneticilerden korkmalıdır. Yönetimden korkmamak ister misin? İyi olanı yap, yönetimin övgüsünü kazanırsın.

4 Çünkü yönetim, senin iyiliğin için Tanrı'nın hizmetindedir. Ama kötü olanı yaparsan, kork! Yönetim, kılıcı boş yere taşımıyor; kötülük yapanın üzerine Tanrı'nın gazabını salan öç alıcı olarak Tanrı'nın hizmetindedir.

5 Bunun için, yalnız Tanrı'nın gazabı nedeniyle değil, vicdan nedeniyle de yönetime bağlı olmak gerekir.

6 Vergi ödemenizin nedeni de budur. İşte yöneticiler, Tanrı'nın bu amaç için gayretle çalışan hizmetkârlarıdır.

7 Vergi hakkı olana vergiyi, gümrük hakkı olana gümrüğü, korku hakkı olana korkuyu, saygı hakkı olana saygıyı, herkese hakkını verin.”
    bütün monarşilerde kral, Tanrı adına ülkeyi yönetir, O'nun yeryüzündeki gölgesidir. Türk'lerde de böyle olmuştur. Hatta "kut" kavramı tam da budur. kut, yeni hakanın Tanrı tarafından onaylandığını gösteren bir çeşit işarettir, dağdan inen sise denir. o yüzden "kutlu olsun" deyince aslında "tanrının onayı üzerinde olsun" demiş oluruz, bir çeşit "inşallah" gibi yani.

her neyse bu yönetim şekli insanlığa sadece zarar getirir. bizim de başımıza geldi biliyorsunuz.
    nereye dönersen dön popon arkanda kalir..

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı The Dude adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kısaca
    "göklerden gelen bir karar vardır."
    Yok o şiir daha başka şeylerden bahsediyor.

Alıntı _chaotic_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bütün monarşilerde kral, Tanrı adına ülkeyi yönetir, O'nun yeryüzündeki gölgesidir. Türk'lerde de böyle olmuştur. Hatta "kut" kavramı tam da budur. kut, yeni hakanın Tanrı tarafından onaylandığını gösteren bir çeşit işarettir, dağdan inen sise denir. o yüzden "kutlu olsun" deyince aslında "tanrının onayı üzerinde olsun" demiş oluruz, bir çeşit "inşallah" gibi yani.

her neyse bu yönetim şekli insanlığa sadece zarar getirir. bizim de başımıza geldi biliyorsunuz.
    Monarşilerde durum böyleyken, hristiyan ülkelerde de durum böyle mi yani?
    Çok politik değil mi?

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    nisa suresi 59. ayet bu hususla alakalıdır.
    BatuhanK bunu beğendi.

Motosikleti
    sym joymax
    güç sahibi gücün sürekliliği için gücü, yönetilenin sorgulamaya cesaret edemeyeceği bir kaynağa dayandırması gerekir.
    yönetim şeklinin ismi ile değil yönetebilme şekli ile ilgili sosyolojik bir durum.

esas itibari ile kaotik belirtmiş,
    orta asyadan avrupaya,
    oradan insanın olduğu her yere kadar gerekli görülen bir bakış açısı.
    şamanizmden krallıklara, oradan imparatorluklara kadar bu durum bu şekilde, değişmiyor.

insan yerleşik hayata geçerek artık ürün üretimine başlayınca bu ürünler ile yönetici ve asker beslemeyi başarmışlardır.
    bu başarıyı yakalayanlar daha organize toplumsal yapılara kavuşarak görece daha geri toplumlar üzerinde baskı kurabilmişlerdir.
    nihayetinde içinde yaşadığımız dünya sistemi ortaya çıkıyor.

romalılar (romulus kardeşler), yaşadıkları dünya içerisinde en sistemli ülke idi,
    bir çok açıdan yaşadıkları dünyanın medeniyet temsilcileri oldukları söylenebilir.
    oldukça tartışmalı.

insan değişmediği bu sistem de değişmeyecektir.
    BatuhanK bunu beğendi.

_chaotic_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    regal raptor daytona 350
    Yok o şiir daha başka şeylerden bahsediyor.

Monarşilerde durum böyleyken, hristiyan ülkelerde de durum böyle mi yani?
    Çok politik değil mi?
    elbette hristiyan ülkelerde de böyle(idi eskiden). bugün isveç'te, birleşik krallık'ta, ispanya'da filan devam eden monarşiler tamamen göstermeliktir. ülkeyi yönetmiyorlar, turistik mekanlar gibi ilgi çekmeye yarıyorlar.

bizde de çok iyi padişahlar olduğu gibi, çok kötü ve ülkeyi batıran padişahlar da oldu. hepsi de ülkeyi Tanrı adına yönetiyordu.
    nereye dönersen dön popon arkanda kalir..

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    Alıntı KUVVETMİRA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    nisa suresi 59. ayet bu hususla alakalıdır.
    kime itaat edileceği hususunda zerre benzerlikleri yok

Ey İnananlar! Allah'a itaat edin, Peygambere ve sizden buyruk sahibi olanlara itaat edin. Eğer bir şeyde çekişirseniz, Allah'a ve ahiret gününe inanmışsanız onun halini Allah'a ve Peygambere bırakın. Bu, hayırlı ve netice itibariyle en güzeldir.
    birinde her türlü yönetime itaat emredilirken ve yönetim makamı her halükarda kutsanırken diğerinde "sizden olanlara" (yani iman sahibi olanlar ki orası hakkaten zor bir makamdır) denmiş
    iman sahibi olanların özelliklerini de Kuranda genişçe bulabilirsiniz

batuhank
    sen isra 16 ya bak daha çok
    BatuhanK bunu beğendi.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Hristiyanlıkla ilgili şeyleri okuyup, araştırıp paylaşıyorsun ama iş Kuranı Kerime gelince kulağının üstüne yatıyorsun bize soracağına onuda oku araştır paylaş.

Neyse maksat Hristiyanlığın reklamı olunca olur böyle şeyler.

hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500
    Ya arkadaş canınız mı sıkılıyor gene kavga edecek bir konu bulmuşsunuz..
    100 tlye 1300 km yol giden Volta vs5im

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Arkadaş ne maçtı bee, Roma 5-0 geriye düşünce bu iş bitti dedim, ama 5-2 olunca artık tura ortak oldular, bunlar kendi evinde 3 tane atabilir valla !
    Benim Roma konusunda bilgim bu kadar, idare edin.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı drtayfun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaş ne maçtı bee, Roma 5-0 geriye düşünce bu iş bitti dedim, ama 5-2 olunca artık tura ortak oldular, bunlar kendi evinde 3 tane atabilir valla !
    Benim Roma konusunda bilgim bu kadar, idare edin.
    merak etme, roma'da ingilizlere 3 tane döşeyip evlerine göndereceğiz.

1 gol cengiz'den gelecek. aha buraya yazıyorum.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Ha bir de bir kafeteryaya gitmişdim,wi-fi şifresi istedim, duvarda bir matematik sorusu vardı, onun çözümü şifre imiş Böyle de bir anım vardır. Roma güzel be...

Özetle; bütün hükmedenler, hükümetler, otoriteler sizin iyiliğiniz için tanrı tarafından görevlendirilmiştir ve tanrının hizmetkarlarıdır. Lütfen onlara uyalım ve vergilerimizi ödeyelim.

Dinler neden ortaya çıktı sorusunun cevabı gibi.

Gerçi incil de üstünde çok oynanmış ve çeşit çeşit versiyonları bulunan bir kutsal kitap. Yani o zamanki otoriteler araya bu pasajı eklemiş olabilir.
    bursalıali bunu beğendi.

Alıntı EmirŞengezer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Özetle; bütün hükmedenler, hükümetler, otoriteler sizin iyiliğiniz için tanrı tarafından görevlendirilmiştir ve tanrının hizmetkarlarıdır. Lütfen onlara uyalım ve vergilerimizi ödeyelim.

Dinler neden ortaya çıktı sorusunun cevabı gibi.

Gerçi incil de üstünde çok oynanmış ve çeşit çeşit versiyonları bulunan bir kutsal kitap. Yani o zamanki otoriteler araya bu pasajı eklemiş olabilir.
    "vergimizi ödeyelim" kısmı önemli.

vergiyi de zaten romalılar icat etmiş.
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    sym joymax
    roma oldukça enteresan bir kuruluş mitolojisine sahiptir.

remus ve romulus kardeşlerin babası olarak aenas isimli truvanın düşüşünden kaçan Truvalı bir kahraman olduğu yazılır,
    kardeşlerin bir kurt tarafından beslenildiği betimlenen heykel oldukça ünlüdür.

tanıdık bir öykü,
    roma şehri kurulduktan sonra şehri kimin yöneteceğine karar veremediklerinden dolayı romulus remusu öldürmüştür, (bu da oldukça tanıdık).
    romalıların köken olarak Etrüsklere dayandığı,
    Etrüsklerin ise Anadolu kökenli olduğu dahi söyleniyor,
    esas itibari ile kökenleri pek bilinmiyor.

güç ve gücün kaynağına dair bir ek daha yapayım,

gautama buddha bildiğimiz ismi ile buda öğretilerinin yayılması neticesinde ardından yazılanlar ile göksel bir kimliğe kavuşturulmuş kişidir.
    kendisinden sonra yazılan veda-lar ve diğer metinler ile tanrılaştırılarak ya da tanrı katına konumlandırılarak,
    ulaşılamayacak bir yere konulmuş ve süreklilik sağlayacak ölümsüz formunu almıştır.

tarih içerisinde bir çok fikir sahibi ise bu konuma ulaşmakta zorlanmıştır.

popüler kültür içerisinden örnek verecek olur isek;
    herhalde yıldız savaşlarını bilmeyen kalmamıştır,
    jedi ve sith arasındaki "güç" üzerinden ve gücün kullanımı üzerinden yürüyen mücadele silsilesinde,
    yakın zamanda vizyona giren last jedi filminde skywalker "jedi dini" kelimelerini kullandı,
    esasında gereksiz gibi görünen bu ayrıntı,
    gerek kendi dünyalarındaki temelleri gerek protest kararları itibari ile kendisinin jedi dinine mensup olduğunu söyleyenler için enteresan bir pas oldu.

kayıtsız ve sorgusuz itaat yani (kula) kulluk medeni dünyada yer bulmakta zorlanan bir kavram,
    daha geriye gidersek orta asya türklerinde "han" tanrı tarafından görevlendirilmiş olsa da bu görevi beceremediği düşünülünce görevden alınabiliyordu.

ek: Hristiyan metinlerinin okunmasında bir sakınca olduğunu sanmıyorum, yakın zamanda Judas (isaya ihanet eden) hakkında bir kaç yazı okudum, ilginç bir karakter "judas kiss" sembolüne ilham veren kişi.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Zaten Roma'lılar sonradan Hristiyan olmuş. Bakmışlar bunlar vergi vermeye gönüllü,hatta kitaba bile yazmışlar, balıklama atlamışlardır.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:44 ----------

Alıntı The Dude adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    romalıların köken olarak Etrüsklere dayandığı,
    Etrüsklerin ise Anadolu kökenli olduğu dahi söyleniyor,
    esas itibari ile kökenleri pek bilinmiyor.
    Etrüsk'lerin Türk kökenli olduklarına dair araştırmalar çokça var, hatta latin alfabesi onlara aittir,bu alfabenin kökeni de Türklere dayanır, o nedenle de Atatürk Arapça alfabeyi kaldırmış, aslı Türk olan latin alfabesine geçmiştir. Ha bu alfabe nerede kardeşim,biz öyle bir şey bilmiyoruz diyenler varsa, yollarda arabaların üzerinde kurt başı ve yanında 4 simge olan alfabe işte, orada "Türk" yazıyor.

Alıntı drtayfun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zaten Roma'lılar sonradan Hristiyan olmuş. Bakmışlar bunlar vergi vermeye gönüllü,hatta kitaba bile yazmışlar, balıklama atlamışlardır.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:44 ----------

Etrüsk'lerin Türk kökenli olduklarına dair araştırmalar çokça var, hatta latin alfabesi onlara aittir,bu alfabenin kökeni de Türklere dayanır, o nedenle de Atatürk Arapça alfabeyi kaldırmış, aslı Türk olan latin alfabesine geçmiştir. Ha bu alfabe nerede kardeşim,biz öyle bir şey bilmiyoruz diyenler varsa, yollarda arabaların üzerinde kurt başı ve yanında 4 simge olan alfabe işte, orada "Türk" yazıyor.
    bir gecede cahil kaldık.

benim dedem osmanli zamanında mikrobiyoloji uzmanı imiş. latin alfabesine geçince bir gecede cahil kalmış.

diğer büyük dedem moleküler kimya üzerine mastır yaparken latin alfabesine yakalanmış ve hoopp bir gecede. ya işte böyle.
    drtayfun bunu beğendi.

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    Alıntı EmirŞengezer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1- Dinler neden ortaya çıktı sorusunun cevabı gibi.
    2- Yani o zamanki otoriteler araya bu pasajı eklemiş olabilir.
    1- dinlerin neden ortaya çıktığı' nın değil, otoritenin dinleri nasıl kullandığının göstergesidir bu
    tıpkı bu konunun açılmasından amaçlanan gibi

2- olabilir değil, öyle oldu. otoriteye uymayan isa peygamberi öldürüp, ayetleri kendi emelleri doğrultusunda değiştirdiler.
    firavun' da otoriteyi temsil ediyordu. musa peygamber neden karşı çıktı veya neden bunun hikayesi bize örnek verilir Kuranda?
    dinde zalime itaat yok
    EmirŞengezer bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    İlginç bir şekilde Türkler kökenini keşfediyor, Araplaşma macerasının ters teptiği günler başlıyor. Osmanlı zamanında hakarete uğrayan halk kendini keşfetmeye başlıyor. 2 bebeği emziren kurt simgesi Roma simgesi, aslında bir Hun mitolojisi, onu da koyalım buraya.Macaristan'da bir Türk Partisi var, ve ciddi oy oranı var,kendilerini Hun kökenli olarak tanımlıyorlar, milliyetçi bir parti. O da yan köşede dursun.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)