Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Konu hakkında bilgisi olanlar yarım lütfen...

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Honda CBR125R
    Arkadaslar suan İstanbulda yasamaktayim. Fakat Çanakkale geliboluda kendi adima olan imarli bi arsam var. Elimde olan imkanlarla İstanbulda kiradan cikip da ev sahibi olamam. Bu yuzden kendi cabalarimla biriktirdigim uc bes kurusla geliboluda bi ev yapmayi planliyorum. Tabiki aklima takilan bir kac soru mevcut bu yuzden konu acma geregi hissettim. Aramizda mutlaka bu konuda is sahibi olan arkadaslar vardir hepinizin yardimina ihtiyacim var

1- Evi yapacagim arsa yerlesim yerinden biraz uzak oldugu icin : su , elektrik ve kanalizasyon gibi islemler nasil halledilir ?

2- Evi prefabrik olarak yapmayi dusunuyorum maliyet acisindan sizce bu dogru karar mi ?

3- Belediye ile ilgili masraflar tahmini ne kadar tutar ? Izinler plan proje vs.

Aklima gelenler bunlar suanlik baska sorularim olursa konuya ekleme yapabilirim. Ayrica sizin bana tavsiyeleriniz varsa onlarida okumaktan memnuniyet duyarim. Herkese tesekkurler simdiden

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:22 ----------

Guncel tutmak icin arada boyle yapmam lazim sanirim :-)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    hiç düşünme prefabrik yap.

elektrik ve su için belediyeden ruhsat alman lazım. ruhsat olmadan bağlamıyorlar.

arsanın yakınında elektrik ve su hattı var mı?

_chaotic_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    regal raptor daytona 350
    Arsaniz imarli ise en azından kadastro yolu olmalı. Bu durumda elektriğe çok uzak olamaz, belediyeye bir ücret karşılığında hattı cektirebilirsiniz. Ücretini belediye den işlerinden ogrenebilirsiniz.

Prefabrik ev için herhangi bir ruhsat izin proje gerekmiyor. Bu söyledikleriniz ancak beton temeli olan bir yapı yaparken gerekli.

Eğer prefabrikten kastınız hazır projeli celik evler ise bu durumda betonarme subasman olacağı için plbelediyeye harç yatırmanız lazim ki o da belediyeden öğrenilir.

Ben bunu zamanında kocaeli için arastirmistim, o zaman hersey dahil yapinin maliyeti m2si 1000 1200 tl gibi oluyordu yaklasik 5 sene önce. Şimdi durum nedir en iyisi hazır çelik ev firmalarını arayıp sormak olur.

elektrik hattı yoksa süreç uzuyor. proje çizilecek, direk dikilecek bir sürü prosedür.

aynı şey su hattı için de geçerli.

Motosikleti
    Honda CBR125R
    Alıntı _chaotic_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arsaniz imarli ise en azından kadastro yolu olmalı. Bu durumda elektriğe çok uzak olamaz, belediyeye bir ücret karşılığında hattı cektirebilirsiniz. Ücretini belediye den işlerinden ogrenebilirsiniz.

Prefabrik ev için herhangi bir ruhsat izin proje gerekmiyor. Bu söyledikleriniz ancak beton temeli olan bir yapı yaparken gerekli.

Eğer prefabrikten kastınız hazır projeli celik evler ise bu durumda betonarme subasman olacağı için plbelediyeye harç yatırmanız lazim ki o da belediyeden öğrenilir.

Ben bunu zamanında kocaeli için arastirmistim, o zaman hersey dahil yapinin maliyeti m2si 1000 1200 tl gibi oluyordu yaklasik 5 sene önce. Şimdi durum nedir en iyisi hazır çelik ev firmalarını arayıp sormak olur.

hocam aynen dediginiz gibi biraz yakinlarinda villa kent gibi ufak bisey var dediginiz gibi imarli olmasinin sebebi olabilir. Bide bahsettiginiz hazir projeli celik evlerden yaptirmayi dusunuyorum. Su basmani olayinin detaylarini da belediyeden ogrenmek gerekir o zaman ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:51 ----------

Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    elektrik hattı yoksa süreç uzuyor. proje çizilecek, direk dikilecek bir sürü prosedür.

aynı şey su hattı için de geçerli.
    Benim merak ettigim surecin uzamasindan ziyade bu cekilecek hatlarin bana ekstra maliyeti olur mu yani oraya evimi yapmam icin baskasinin ev yapmasini beklemek uzun surebilir. Beklemeyip ilk ben yaptirayim desem isin maliyet kismi astar/yüz iliskisi gibi olabilr mi acep :-)

size herhangi bir maliyeti yok. sadece uzun bir süreç var. bekleyeceksiniz. gelmeyecekler. telefon edeceksiniz. tamam geliyoruz diyecekler ama gelmeyecekler.

ben ev yaptırdım. 3 ay elektrik direği dikilmesini bekledim.

ayrıca, kanalizasyon hattım için boruyu bana aldirdilar. 1500 tl boru parası ödedim.

Motosikleti
    Honda CBR125R
    size herhangi bir maliyeti yok. sadece uzun bir süreç var. bekleyeceksiniz. gelmeyecekler. telefon edeceksiniz. tamam geliyoruz diyecekler ama gelmeyecekler.

ben ev yaptırdım. 3 ay elektrik direği dikilmesini bekledim.

ayrıca, kanalizasyon hattım için boruyu bana aldirdilar. 1500 tl boru parası ödedim.

Anladigim kadariyla bu isin cozulebilmesi icin prefabrik evin haricinde 10 bin gibi bir rakam kenarda tutmak gerekir hatta daha fazla bile olabilir :/

Alıntı nadirgns adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Anladigim kadariyla bu isin cozulebilmesi icin prefabrik evin haricinde 10 bin gibi bir rakam kenarda tutmak gerekir hatta daha fazla bile olabilir :/
    bölgedeki belediyenin inisiyatifine kalmış. hangi belediyeye bağlı ise oranin belediye binasına git ve detaylı bilgi al.

Motosikleti
    Honda CBR125R
    bölgedeki belediyenin inisiyatifine kalmış. hangi belediyeye bağlı ise oranin belediye binasına git ve detaylı bilgi al.

Anlasilan motorla bi canakkale gezisi gorunuyo ufukta

Alıntı nadirgns adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Anlasilan motorla bi canakkale gezisi gorunuyo ufukta
    al işte bahane hazır usta. hem motor gezisi hem iş gezisi.

osiosborn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Öncelikle, imarlı arsaya kalıcı konut yapmak için belediye izinleri, mimari mühendislik tasarım cart curt derken ananız ağlar, İstanbulun kenar semtlerinden bir ev alacak kadar para harcamış olursunuz ki bunlar sadece kağıt masrafı. Bu işin bir de yapım masrafı var. Yol yoksa yol gelecek, belediye faturayı size kesecek. Su yoksa su gelecek, fatura size kesilecek, elektrik zaten aynı şekilde. Bunların yönetmeliklere uygun projelerini de sizin hazırlatmanız gerekir.

Burada en uygunu prefabrik ev yapmak yada satın almak. Prefabrik ev için herhangi bir izin almanıza gerek yok. Yalnız kalıcı hiçbir uygulama yapamazsınız. Örneğin beton dökemezseniz. Prefabrik eviniz tırla gelecek, vinçle yerine konulacak, söküleceği zaman vinçle kaldırılıp götürülecek.

Temele beton dökerseniz belediye gelir yıkar, onun yerine evi yerden yükseltmek için kütük düşünebilirsiniz.

Dededen kalma arsaya yaptığımız prefabrik evde, su ihtiyacını biz satın alarak sağlıyoruz. Tankeri 80TL'ye geliyor. 25 metreküp. Yalnız içmek veya yıkanmak için uygun değil. Bahçe sulaması yapıyoruz. Ayrıca çatıdaki yağmur suyunu topluyoruz.

Süresiz konaklayacaksanız önce su sorununu çözmaniz gerekiyor. Kuyu açmanız gerekir. Su çıkacağının garantisi de yok. Taşıma suyla değirmen dönmez. Unutmayın.

Elektrik ihtiyacını elektrik panelleriyle sağlıyoruz. Aydınlatma, ufak bir televizyon için yetiyor. Fırın, çamaşır makinesi çalıştırmaz. Daha çok ve verimli panel kullanarak sorunu çözebilirsiniz ama hem maliyet ciddi artar hem de gece veya kışın verim alamayabilirsiniz. Elektrik için en uygun çözüm rüzgar. Etrafta yapılaşma yoksa, sürekli rüzgarın olduğu yüksekliğe bir rüzgar gülü koyarak daimi elektriğe kavuşursunuz. Tabi regülator ve tesisat işleri çıkacaktır.

Evi yapmaktan ziyada satın almanızı veya tasarlayıp yaptırmanızı öneririm. herşeyiyle 2 katlı ufak bir prefabrik ev 70-80bin TL'yi bulur. Hazır almanızın avantajı, tesisatları, yalıtımı, boya badanası herşeyiyle hazır olur. Sizin tek yapmanız oturacağı yeri ayarlamak ve su, elektirik ve atık suyu halletmek olur.

Motosikleti
    Honda CBR125R
    Alıntı osiosborn adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle, imarlı arsaya kalıcı konut yapmak için belediye izinleri, mimari mühendislik tasarım cart curt derken ananız ağlar, İstanbulun kenar semtlerinden bir ev alacak kadar para harcamış olursunuz ki bunlar sadece kağıt masrafı. Bu işin bir de yapım masrafı var. Yol yoksa yol gelecek, belediye faturayı size kesecek. Su yoksa su gelecek, fatura size kesilecek, elektrik zaten aynı şekilde. Bunların yönetmeliklere uygun projelerini de sizin hazırlatmanız gerekir.

Burada en uygunu prefabrik ev yapmak yada satın almak. Prefabrik ev için herhangi bir izin almanıza gerek yok. Yalnız kalıcı hiçbir uygulama yapamazsınız. Örneğin beton dökemezseniz. Prefabrik eviniz tırla gelecek, vinçle yerine konulacak, söküleceği zaman vinçle kaldırılıp götürülecek.

Temele beton dökerseniz belediye gelir yıkar, onun yerine evi yerden yükseltmek için kütük düşünebilirsiniz.

Dededen kalma arsaya yaptığımız prefabrik evde, su ihtiyacını biz satın alarak sağlıyoruz. Tankeri 80TL'ye geliyor. 25 metreküp. Yalnız içmek veya yıkanmak için uygun değil. Bahçe sulaması yapıyoruz. Ayrıca çatıdaki yağmur suyunu topluyoruz.

Süresiz konaklayacaksanız önce su sorununu çözmaniz gerekiyor. Kuyu açmanız gerekir. Su çıkacağının garantisi de yok. Taşıma suyla değirmen dönmez. Unutmayın.

Elektrik ihtiyacını elektrik panelleriyle sağlıyoruz. Aydınlatma, ufak bir televizyon için yetiyor. Fırın, çamaşır makinesi çalıştırmaz. Daha çok ve verimli panel kullanarak sorunu çözebilirsiniz ama hem maliyet ciddi artar hem de gece veya kışın verim alamayabilirsiniz. Elektrik için en uygun çözüm rüzgar. Etrafta yapılaşma yoksa, sürekli rüzgarın olduğu yüksekliğe bir rüzgar gülü koyarak daimi elektriğe kavuşursunuz. Tabi regülator ve tesisat işleri çıkacaktır.

Evi yapmaktan ziyada satın almanızı veya tasarlayıp yaptırmanızı öneririm. herşeyiyle 2 katlı ufak bir prefabrik ev 70-80bin TL'yi bulur. Hazır almanızın avantajı, tesisatları, yalıtımı, boya badanası herşeyiyle hazır olur. Sizin tek yapmanız oturacağı yeri ayarlamak ve su, elektirik ve atık suyu halletmek olur.
    istanbulda bu gun oturulabilcek bir evi min. 150 bin gibi rakamdan alabiliriz ki oda bi apartman dairesi olur mustakil bi ev degil ayrica onun icin cektigim krediyle geri odemesi 200 bini gecer. Çanakkalede kendi arsamin uzerinde 2 katli prefabrik sirin bi ev yapip en azindan diledigim gibi oturmayi hayal ediyorum. Arkadaslara da sordugum gibi bunun yasal prosedurlerini merak ediyodum. Elektrik , su , kanalizasyon ve yol gibi durumlar icin belediye ile birebir gorusmem gerekicek. Zaten ilerleyen gunlerde ne olup bittigini buraya yazarim bu tur konuda bilgi arayan arkadaslar olursa fikir vermesi acisindan iyi olur

KALDERA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    visal 125 DOMİNAR 400 UG-HERO XPLUS 200 4V
    Paylaşılan mesajlarda çok gariplikler gördüm..neden derseniz bende Aynı konumdayım.
    Sakarya. Geyveden 4,5 dönüm yer aldım.imarlı sizin gibi.
    Amacım istanbuldan uzaklaşmak. Buraya 3 katlı villa tipi çelik prefabrik yapı inşa edeceğiz.
    İlk yapmamız gereken yapı firması ile görüşüp yapı modelini beğendikten sonra bunun için proje hazırlayıp belediyeye sunmaktır.

Burada bana düşen projeye uygun olarak alt yapıyı hazırlamak.yani diyelim 100 metre kare oturum alanı olan bir temel düşünün.alt giderleri hazırlanıp yerden 80 santim yükeekliğinde beton blok düşünün.

Prefabrik yapı bunun üzerine inşa ediliyor.imarlı olan yerin zaten resmi yolu vardır.siz işlemlere başlayınca elektrik su telefon gelmek zorunda.
    Hatta aceleniz yoksa şantiye sayacı bağlatacaksınız zaten.oraya elektriği çekecekler merak etmeyin.imarlı demek bu zaten yapı izinli demek

Şu an için benim yerimde elektrik yok.ama direkler var hatta 2 tanesi arazimin içinde.bu direklerin kaldırılmasını istedim.kaldıracaklar.

İnşaat aşamasında gerekli elektriği her türlü sağlarız.olmazsa jenaratörle yaparız.

Rüşvet vs uzak durun.imarlı yerde görevleri zaten bunlar.

Kanalizasyon olmadığı yerlerde kuyu. Açacaksınız zaten

kefkes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı kaldera adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Paylaşılan mesajlarda çok gariplikler gördüm..neden derseniz bende Aynı konumdayım.
    Sakarya. Geyveden 4,5 dönüm yer aldım.imarlı sizin gibi.
    Amacım istanbuldan uzaklaşmak. Buraya 3 katlı villa tipi çelik prefabrik yapı inşa edeceğiz.
    İlk yapmamız gereken yapı firması ile görüşüp yapı modelini beğendikten sonra bunun için proje hazırlayıp belediyeye sunmaktır.

Burada bana düşen projeye uygun olarak alt yapıyı hazırlamak.yani diyelim 100 metre kare oturum alanı olan bir temel düşünün.alt giderleri hazırlanıp yerden 80 santim yükeekliğinde beton blok düşünün.

Prefabrik yapı bunun üzerine inşa ediliyor.imarlı olan yerin zaten resmi yolu vardır.siz işlemlere başlayınca elektrik su telefon gelmek zorunda.
    Hatta aceleniz yoksa şantiye sayacı bağlatacaksınız zaten.oraya elektriği çekecekler merak etmeyin.imarlı demek bu zaten yapı izinli demek

Şu an için benim yerimde elektrik yok.ama direkler var hatta 2 tanesi arazimin içinde.bu direklerin kaldırılmasını istedim.kaldıracaklar.

İnşaat aşamasında gerekli elektriği her türlü sağlarız.olmazsa jenaratörle yaparız.

Rüşvet vs uzak durun.imarlı yerde görevleri zaten bunlar.

Kanalizasyon olmadığı yerlerde kuyu. Açacaksınız zaten

Önceden niyetim vardı yer ayarladım Kaldera, fakat devam edemedim farklı sebeplerden, prefabrik ev maliyeti hariç, yapının üzerine kurulacağı beton temel maliyeti ve ozellikle belediyeye ödenecek para ( ruhsat veya herhangi bir isim altinda ödeyeceğimiz ekstra proje onayı evrak ucreti gibi seyler) ne kadar tutuyor acaba, gece tira yükleyip goturulmeyecek büyüklükte hobi bahçesi gibi bişey düşünüyorum kafa dinlemeye fakat ekstra masraflar ürkütüyor biraz, astarı yüzünden pahalı olur mu bu işin.

KALDERA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    visal 125 DOMİNAR 400 UG-HERO XPLUS 200 4V
    Evet haklısın başlangıc için bazı maliyetleri var.önce proje ve bazı masraflar için temelden önce yani 3 -5 binlira arası bir gider olacaktır. Temelde aranılan standart sanırım 40 santimdi. Bunun içinde 20 bin lirayı bulur zannederim.

Sonrasında ise nakliye ve vinç maliyetleri işçiler şehir dışından ise konaklama ve yeme içme maliyetleride bekliyor olacak.

Bunlar içinde 10 binlira gibi en az düşünmek lazım

Bu sancılı süreci atlattıktan sonra ise sessizlik ağaçlar bahçe ve tavuklar köpekler belkide 2 -3 keçi koyunun beklediğini düşünmek iyi geliyor işte.
    Bu çıldırmış şehirden kaçmak ise motorumla arkama bile bakmamak unutturur gibime geliyor

Motosikleti
    .
    Ne güzel.
    Birkaç program önericem.
    Avustralya,nın en güzel evleri diye bir program oluyor bloomberg ht de.Şimdi ilk bakışta milyondolarlık ev programı Ne alaka diyebilirsin ama inanılmaz farklı basit mimari tüyoları var.
    Bir bölümde sahil kıyısında ressamdan kalan bir evi düzenlemiş genç bir adam vardı.Muhteşemdi.
    Birde dmax,te son alaskalılar programı var.Arkadaş ne alaka, alaskalılar filan diyebilirsin,orada da kulübe yapımları,tamirat,kulübe çatısı yapımı-tamiratı gibi işlemleri öğrebilirsin.
    En güzel kulübe tipi evi altın peşinde programının işçisi jack ti sanırım.o yapmıştı.altın madeni yakınlarına.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)