Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

biraz grev biraz isyan biraz günüm insanı

Motovento
    REKLAM ALANI
    fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    arkadaşlar son günlerde şantiyede mermerci ekibi olarak maaşlar yüzünden aşırı gerginlik yaşıyoruz. bugün işverenimize patladık, daha doğrusu ben patladım. işin detayına fazla girmeye gerek yok. akşam eve gitme saatinde şantiye çıkışında toplandık. bizim ekibin karşısında patronun eli ayağı titriyordu. usta başımız "bu adamı burada boğsak bundan yine para çıkmayacak" dedi.

patron şantiyeden ne kadar ödeme aldı bilmiyoruz ve 1 aylık maaşı aldık ve 1 aylık maaş kaldı içeride. ne yapacağız bilmiyorum, hem kanunen hemde tehdit yolu olmak üzere iki şekilde de hakkımızı arayacağız.

neyse işte çok gergin bir günün ardından eve geldim ve kiramı ödeyebilmenin sevinci + çok güzel haberler ile neşem yerine geldi. kendimden daha fazla bahsetmeden bugün ki o çok hoşuma giden haberleri paylaşmak istiyorum.

++ maaşları ödemeyen patron not bırakıp kaçtı;

bu haberdeki insanları anlıyorum, onları anlamak için o duruma düşmek lazım. hatta bizden beter durumda olabilirler de. ama hep beraber aynı durumda olduğumuzu görmek azda olsa teselli ediyor beni. işte şimdi "beraber yürüdük biz bu yollarda" diyebilirim

++ özel halk otobüsü sahipleri grev yaptı;

evet, kapitalizmin sonu geliyor ve anarşi başlıyor.

++ hastahane de canlı bomba;

aslında canlı bomba değil, kalp rahatsızlığı olan biri göğüsüne bağlı "holter" isimli cihazla dolaşıyor. hastahaneye girerken dengesini kaybedip yuvarlanıyor ve ona yardım etmek isteyen biri "holter" cihazının kablolarını görünce canlı bomba diye çığlık atmaya başlıyor ve film ondan sonra başlıyor.

.........................................

bunaltıcı bir günün ardından güzel haberler ile içime su serpildi. henüz 1 maaş içeride, ne yapacağız bilmiyorum.

tüm bunlar hep insanların bencilliği yüzünden. insanların bencilliği o kadar korkunç bir şey ki akıla hiç gelmeyecek şeyler yapılıyor bu yüzden. hiç sırf merak edildiği için bir insanın derisi yüzülür mü? bencil insan merak etti ve sırf merakını yani kendi arzusunu yerine getirme amacıyla bir başka insanın derisini yüzdü ve kan kaybından ölmesine sebep oldu.

dünyadaki fazla nüfusun azalması gerektiğini düşünüyorum. bunu dile getiren ne kadar insan oluyor bilmem ama olması gereken şey bu. toplu katliyamlar yada yeni nüfus ürememesi için kanunlar olacak ve dünya genelinde kabul görecek.

?*#_~~% konudan konuya atlamışım neyse, dünya nüfusunun artmaması için kanunlar çin'de var galiba fakat dünya genelinde böyle kanun yok ve sanırım dünya savaşı ile toplu katliyamları göreceğiz. aç gözlü insanlar ve yetersiz dünya kaynağı bizi bu kaçınılmaz sonra götürmeyecek mi sizce?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Elinize balyoz alıp yaptığınız mermerleri kırmakla tehdit edebilirsiniz. En hızlı çözüm yolu bu olur. Veya patronunuz taşeron ise yani onun da bir patronu varsa gidip büyük patrona şikayet edebilirsiniz belki.
    fatih.met bunu beğendi.

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    evet, maaşın bir miktarını aldık. patronumuz taşeron ve şantiye şefi bizim taşerondan daha yetkili.

biz işçi olarak yaptığımız yerleri geri söker isek şantiye şefi bizi durdurmaya çalışır fakat bizde paramızı alamadığımızı ve bu yüzden yağtığımız işi sökeceğimizi söyleyebiliriz. böylece patron bize boçlu olmaz ve kimsenin hakkı kimseye geçmez der çıkarız işin içinden fakat! şantiye bizim patrona ödeme yaptı

bu durumda şantiye şefi ödeme yapıldı diyecek ve bizde para almadık söküyoruz diyince bizim patron ortada kalacak.

ama bunu yapmayız çünkü herkes kirasını ve faturalarını geciktirmiş ve evde çoluk çocuğunu bakıyor. bu durumda para almanın yolunu arıyoruz sadece.
    jackonbir bunu beğendi.

bursalıali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial RX3İ EVO-Honda Falcon NX4- FYM 250
    Fatih en kısa zamanda hakkını alman dileğiyle. Çok da ümitli değilim ya. Ya ne güzel iş be bir ay adamları çalıştır. Sıra paralarını vermeye gelince nerde gördüm ben seni. Yapılabilecek şey çok ama ..!
    Herneyse Fatih Sen yine de şeytana uyma. Sevgiler.

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    Allah yardımcınız olsun.

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı bursalıali adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Fatih en kısa zamanda hakkını alman dileğiyle. Çok da ümitli değilim ya. Ya ne güzel iş be bir ay adamları çalıştır. Sıra paralarını vermeye gelince nerde gördüm ben seni. Yapılabilecek şey çok ama ..!
    Herneyse Fatih Sen yine de şeytana uyma. Sevgiler.
    nerde gördüm ben seni güzel espiriydi. bir süre kullanırım artık. adıma üzülmeniz için yazmadım. durumum baş edilemeyecek bir durum değil. daha kötü durumda olan insanlar var. mesela o tekstil işçileri daha zor durumdalar.

...ekibimize yeni katılan bir ihtiyar vardı aramızda ve kızını yurttan atmışlar parasını ödeyemediği için. adama işi bırak ama önce işkur'a bir git işsizlik maaşı durumunu bir öğren diye akıl verdim adama.

anlayamıyorum millet resmen kendini ateşin içine atıyor farkında değiller.

ben sadece annem ile yaşıyorum ve ben olmaz isem abilerim var anneme destek çıkacak. yani evlenip çoluk çocuk sahibi olacak yaşa geldim. 25 yaşındayım ama evlenmiyorum çünkü ülkenin durumu beni endişelendiriyor ve ne zaman ne olacağı belli değil fakat milletimiz evleniyor birde 22 tane çocuk yapıyor. iki futbol kadrosu kurup maç yaptıracaklar.

beyin bizim insanlarımızdan göçmüş.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    Her ne kadar düzgün taşeron firmalar olsada bu taşeronluğu icad edenin ben kemiklerini...
    bursalıali bunu beğendi.

bursalıali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial RX3İ EVO-Honda Falcon NX4- FYM 250
    Serkan ,Sen kemiklerini hallet . Kalan kısımlarına da ben bir hayır düşünüyorum.

Motosikleti
    Mondial - Sentor 150
    Geçmiş olsun arkadaş.o kadar emek harca sonra kolay mı balyozla onu parçalamak, işlh kısa sürede çözülür sorun.
    Diğer konuda ise yaklaşık olarak aynı fikirdeyiz. İnsanlar doğayı mahvetti. Doğayı kendi haline bıraksak kendini tolere eder ve dengeye oturtur kendisini ancak insanoğlu kökünü kurutuyor ve içinde çıkılamaz hale gelmekte. Bu yüzden haklı olduğunuzu düşünüyorum.

K121L - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Taşeron = modern kölelik
    Çok güzel iş aslında üç kuruş için çalışmak isteyen insanlara , üç kuruş verip geri kalan 2 kuruşu cebe atmak.Mis gibi taktik.
    Her neyse siz hep aynı şeyi yapıp farklı sonuç beklemeye devam edin.

Değişim istiyorsanız ilk başta kendinizi değiştirin.

_chaotic_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    regal raptor daytona 350
    Fatih merhaba. Yapacağın tek şey sgk ya şikayet etmek. Taşeron bir alt işveren olduğu için taşeron cslisanlarinin maaşlarının ödenmesi ve sigortalarinin yatması aynı zamanda yuklenici olan inşaat firmasının sorumluluğunda. Öyle ben alt yukleniciye parayı verdim kurtuldum yok. Sgk ya sikayetinizi yapin, müfettişler gelmeden inşaat firmasının haberi olur, açıkları kapatmak için bütün maaslarinizi yatırtir inşaat firması. Alo 170. Yoksa bu insafsizlar para mara vermez
    bursalıali ve fatih.met bunu beğendiler.

Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Tarikat şeyhlerine, şıhlarına sorsunlar, onlar ne yapmaları gerektiğini söyler.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Piyasada ciddi nakit sıkıntısı olduğu söyleniyor, onun size yansıması olabilir

ozan1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache/Bajaj dominar 400/yamaha mt07
    Taşeronlar emek hırsızı benim gözümde sen çalışırsın sen yorulursun ekmeğini onlar yer peşinin bırakma fatih kardeşim hakkını iste

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Çok şükür son 7 yıldır böyle bir sıkıntım yok, patronumuz maaş gerekirse her ödemeyi erteler, önce maaşları ödetir. Hatta bayramda seyranda 1 hafta önceden bile aldığımız olur.
    Bundan önceki işyerimde, paradan değil ama çalışma şartlarından şikayetçi idik. Bir vardiyada yaklaşık 120 personel vardı, kime sorsan bin ah işitiyorduk. Dedik ki, toplanalım, konuşalım, gerekirse iş yavaşlatalım. Nasreddin Hocanı'nın fil hikayesi hesabı, yönetime gide gide, 120 kişiden sadece 6 kişi gidebildik. Sonuçta eşek gibi çalışmaya devam etti herkes.
    Hep birlik olamamaktan bunlar, piyasalar da reel olarak pek ümit vadetmediğinden millet artık daha bir tırsıyor birlikte hareket etmekten. Çünkü; ya işsiz kalırsam korkusu var. Çünkü halkın büyük bir kesiminde,işsiz kaldığında kendine bir müddet ikame edecek bir birikim yok, yapamıyor.
    zekeriyaimam bunu beğendi.

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    şurada olmasını istediğim bir mesajın vardı,
    zamanında kazandığın para ile nasıl güller gibi geçindiğini, mutlu olduğunu vs yazmıştın,
    yanlış hatırlamıyorsam redcbr125 nickli arkadaş da aynı konuda benzer şeyler yazmışlardı,
    (en son arabasının bakımını daha ucuza nasıl yaptırabilir diye düşünüyordu)

eğer o konuyu bulabilseydim,
    başka bir şeyler yazmaya gerek kalmazdı,

beter olun.
    swihs (şu kısaltmayı hayatımda ilk defa yazıyorum, tarihe not düşülsün)

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Bizden şantiyeninde sorumlu olduğunu bilmiyordum. işkura gittim ve gerekli olan 3 şarttan 1 tanesi olmadığı için işsizlik maaşı alamıyorum.

Son 3 sene icerisinde en az 600 gun sigorta (714 gun var)

Son 4 aydır sigorta(16 aydır var)

Son 4 ay sigorta eksiksiz olacak(bende 22, 19, 26)

Son madde yuzunden sorun oldu ve patron hakkımızı yiyor dedim, işkurdaki adam 170'i ara onlar ne yapacağini soyler dedi ve "3 secenek var" dedi.

1 issizlik maasi alamayacaksin
    2 patronuna devamsizliklarini raporlu gostermesini soyleyeceksin
    3 dava acacaksin ve sonucunda sorunun cozulecek.

Neler ile zaman kaybediyorum ben boyle :( Çöpe giden zaman.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:32 ----------

The dude beter olmamı gerçekten istediğini sanmıyorum. Ben kendimi bildim bileli hep fakirdim ama o zamanlar borcsuz olmanın verdiği hafiflikten dolayı gercek halimi bu foruma farkli yansitmis olabilirim.

Foruma ilk uyelik zamanlarindan bu yana bir cok düşüncem değişti ve değişmeye devam ediyor.

Bu değişim yaşadım sıkıntılara bağlı oldu birazda. Zoru görmeden bazı şeyleri bende idrak edemeyenlerdenim.
    mgora bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    hayırlısı

"Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır; yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar."
    fatih.met bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)