Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Taksiciler Uber Çağırıp,Gelen Kişiyi Dövdüler

Motovento
    REKLAM ALANI
    blacktulip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    az kaçar,çok yakar.
    HaberTürk’ün haberine göre İstanbul’da bir grup taksici, mobil uygulama üzerinden taksicilik yapılmasına olanak tanıyan Uber’i çağırıp şoförü darp ettiler. Darp edilen şoför, konuyu yargıya taşımış durumda.

Sık sık taksicilerin şiddetine uğradığını iddia eden bir başka Uber sürücüsü ise kendisine sürekli taciz ve hakaret edildiğini, hatta bir keresinde aracının önünün kesilip bıçakla arabadan indirilmek istendiğini söyledi.

HaberTürk yetkilileri, Uber şoförlerinin bu iddialarını direkt olarak taksicilere sordukları ve bu tür olayların yaşandığını doğrular nitelikte cevaplar aldıkları kaydedildi. İsmini vermek istemeyen taksicilerden bir tanesi şu açıklamayı yapıyor: "Bir yerde duruyoruz. Turistin elinde telefon, Uber'den taksi çağırdığını görüyoruz. Arkadaşın da gelip işimizi alması bizi sıkıntıya sokuyor. Devlet hakkımızı savunmazsa bu tür olaylar zaten olacak."

Taksicilere göre Uber, günde 1.5 milyon taşıyor ve vergi vermeyip emek hırsızlığı yapıyor. Uber sürücüleri ise buna karşı çıkıp fatura kestiklerini, yani vergi verdiklerini iddia ediyorlar. Ortada belirgin bir çelişkinin olduğunu söylememiz gerekiyor.

kaynak:habertürk

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    uber eger yasal bir oluşum ise taksicilerin o adamı dövmesi suçtur.

RoofRoof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DRZ400SM
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    uber eger yasal bir oluşum ise taksicilerin o adamı dövmesi suçtur.
    Olmasa bile dövmesi suçtur

osiosborn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Dayım hayatta hiçbir iş yapamayan, evinde oturmasını dahi beceremeyen kadın orospu erkek ise taksici olur derdi.
    ramazan_06, Osm@n, velizrsln ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Birinin bu taksicilerin hakkından gelmesi gerekir, trilyonluk rant dönen ciddi bir mafya var ortada, dolayısıyla aralarında sürüyle sabıkalı - uyuşturucu kullanan , satan tipler var. Kenan Evren bile baş edemedi bu tiplerle. Tek yolu var : Moskova vs . gibi isteyen herkesin taksicilik yapmasına izin verilecek ve o rant sıfırlanacak, o zaman düzgün namuslu insanlar bu işi yapmaya başlar.

gerivites - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    D400
    Taksi gördükleri yerde durmuyorlar artık dolaşıp arka sokaktan alalım falan diyorlar. Taksiciler ne olursa olsun haksız. 1 tane düzgün taksici esnaf ve taksi sahibi yok istanbulda
    instagram.com/gerivites
    youtube.com/user/nimbus8222

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    rusyada bu taksi işi nasıl yürüyor bilmiyorum ama orada her hangi bir arabayı durdurup para karşılığı sizi bırakmasını isteyebiliyorsunuz.

aynı şeyi türkiyede yapıyorlar ve buna korsan taksi diye isim takılıyor ve kanunen ceza kesiliyor.

yani amaç halkın hizmet görmesinden ziyade devletin vergi adı altında haraç kesmesidir. devlet bir şekilde haraç kessin gerisi önemli değildir.

rusyada bu taksiciler nasıl yapıyorlar işlerini? herkes taksici gibi yolcu taşıyabiliyorsa normal taksiciler nasıl para kazanıyor? acaba taksi firmaları devlet bünyesi altında mı çalışıyorlar? hani belediyeler gibi falan? böyle olabilir. rusyanın yönetim şekli neydi? sosyalizm miydi?

neyse, türkiyeden soğuduğumu her fırsatta dile getiriyorum ve bunu bir kez daha şimdi dile getiriyorum. ülkemizde çözüm arama şeklini alın görün işte konu burada! şu ülkeden baya baya nefret etmeye başladım.
    TUTITO ve Ali Sungur bunu beğendiler.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Taksi plakası neden bu kadar pahalı anlamış değilim.Milyonluk rant dönüyor plaka üzerinden.Madem devlet verginin peşinde isteyen herkese versin plaka.Aynı şey servis araçları içinde geçerli.Sürekli plaka sorunu var diyorlar.Devletten plaka istiyorlar.Servisler vergi vermiyormuki plaka isteyip vergi vermekmi istiyorlar.

Motosikleti
    Z300, Xtreme Enduro/Süpermoto, XRS700
    Makas atmayan, kendini yarış arabası sürücüsü sanmayan, ben karşının taksisiyim demeyen, navigasyonu açan, 45 dk boyunca o yetersiz, sıradan Türk Vatandaşları tarafından anlaşılamayan türkçeleri ile hiç durmadan ettikleri kavgaları dinletmete, insan gibi görünen , türkçe konuşan, gidilecek yerin kapısına kadar giden, hemen her seferinde bozuk yok diyerek paranın üzerine yatmayan EFENDİ İNSANLARI bünyeleri kaldırmadı tabii..
    Bir de utanmadan saldırıyorlar.. gel de bu alçak eşkiyaların aracına bin...
    Hani hareketin resmi olsaydı da; paylaşsaydım, şöyle bir ... diye[COLOR="Silver"]
    SlimShady1 bunu beğendi.

ozan1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache/Bajaj dominar 400/yamaha mt07
    Hem yasal değil hemde yerleri yurtları belli ciddi cezası var yakalanırlarsa devlet gidip kilit vurmuyor ceza kesmek işlerine geliyor sanırım

fkambay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cb125e-mt 03 -cbr 250-ybr125-pcx125
    Lütfen taksi kullanmayın arkadaşlar hepsi rezil insanlar havalimaninda bombadan olumden kaçan insanlara kişi başı 100 dolardan taşırım diyen serefsizlerden herşey beklenir uzun zaman oldu taksi kullanmayali bi keresinde 3 yaşındaki kızım ateslendi hastaneye gitmek için taksi bulamadım bezmialem e gitmemek için 50 tane yalan uydurdular o günden beri çok pis kılım bu taksicilere hepsi karaktersiz..

Aslında uber sürücülerinin hepsini psikolojik testlerden geçirip ruhsatılı silah vereceksin bak bakalım o zaman yanasabiliyorlamı karaktersizler.
    jimi_hendrix bunu beğendi.

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Devlet neden taksi plakası basıp satmıyor? Tanesi 1 milyon liradan 1000 tane basıp satsak toplam 1 milyar lira yapar. Böyle devasa bir gelir kaynağını devletin gözden kaçırması çak acayip.

Motosikleti
    Honda PCX150 >>> PULSAR NS200
    Taksiciler Uber vergi vermiyor diye iftira atıyorlar. İşim gereği çok fazla taksi kullanmam gerekiyor. Maalesef her “bindiğimde adama ilk sorum fiş vardır, değil mi” oluyor. Sormasan fiş kesmeyecek. Yok, başka taksiciden temin edelim diyenlerle de karşılaşıyorum. Yani bildiğin adam ilk fırsatta vergi kaçıracak, fiş kesmeyecek.

Uberi ise yurt dışında çok kullanıyorum. Bildiğin modern zamanın taşıma sistemi. Çok keyifli, guvenli ve rahat. Bilmeyenler için sistemi özetleyim; kredi kartını zaten sisteme tanıtıyorsun (guvenlik endişesi olan benim gibi sanal kart tanıtabilir). Gideceğin yeri adres olarak veya harita üzerinde belirtiyorsun. Şofor lokasyonu navigasyondan gelip kapına kadar alıyor. Ne adres tarif ediyorsun ne ‘ya o yol kalabalık burdan geçelim’ diyen kurnaz taksici taktiklerine maruz kalmıyorsun. Varınca iyi günler deyip iniyorsun. Ne para aldım, para bozdum muhabbeti var. Ne fiş istedim istemedim muhabbeti var. Kredi kartından alındığı için de herşey kayıt altında ve burada taksiciler ellerindeki tek haklı olabilecek gerekçe oldugu için insanlara yanlış yansıtsa da aslında kayıt dışılık falan yok. Devlet yetkilileri taksici lobisi olmasa zaten uber sistemini desteklerdi kesin.
    Erhan Tosun ve ramazan_06 bunu beğendiler.

ozan1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache/Bajaj dominar 400/yamaha mt07
    Uber kullanmayada itiyorlar insanı taksiden az yazıyor adam mercedes vitoyu uber yapmış gelde binme

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    ubere binen turistleri yıllarca dolandırırken pek şikayetçi olmuyorlardı.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Vallahi bizden adam olmaz.

Konu: Taksiciler überciyi dövmüş.

Analizimiz: Kötü ve aşağılık taksiciler vardır, hatta kesin hepsi öyledir. Onun için mahvolsun taksiciler.

Yahu taksiciler insan değil mi? Çalışıp para kazanmıyorlar mı? Hepsi mi onun bunun çocuğu?

Şahsi analizim: Taksiciler haksız, suç işlemişler, sebep ne olursa olsun kimseyi dövemezler. Ama ortada bir haksızlık ta söz konusu. Adam taksi plakası için bi ton para verip yatırım yapmış, yolcu taşıma pazarından pay alabilmek için. Şimdi, neredeyse sıfır yatırımla, herhangi biri, onların pazarından pay alabiliyor. Rahatsız olmakta haklı değiller mi? "Eğer herkes Uber'le yolcu taşıyabilecekse, biz niye o zaman taksi plakasına bu kadar para verdik?" sorusuna kim cevap verecek? Tabii ki taksi plakalarını satan ve ulaşımı düzenleyen devlet kurumu. Onlar buna uygun bir çözüm bulmak zorunda. Ortada haksızlık var çünkü.

Ama asıl dikkat çekici olan olaylara yaklaşım şeklimiz:

Kabul ettiğimiz varsayım şu: Bir insan "iyi" ise hep iyi yapar, kötüyse de hep kötü.

Daha yanlış bir yaklaşım olabilir mi? Kötü bir şey yapmamış olan kim var aramızda? İyi hiç bir şey yapmamış olan?

Malesef ülkedeki her soruna böyle yaklaşıyoruz. Olayları doğru veya yanlış şeklinde ayırmak yerine, insanları iyi veya kötü diye ayırmayı tercih ediyoruz.
    O yüzden de millet olarak hep yanlış kararlar veriyoruz. Şu anda da onun acısını çekmekteyiz.
    yaşlıveacemi bunu beğendi.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Alıntı fkambay adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Aslında uber sürücülerinin hepsini psikolojik testlerden geçirip ruhsatılı silah vereceksin bak bakalım o zaman yanasabiliyorlamı karaktersizler.
    Vay be. Çelik yelek, miğfer, kum torbaları falan hop ne oluyoruz yahu? şeyini çıkarmayalım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:33 ----------

Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Vallahi bizden adam olmaz.

Konu: Taksiciler überciyi dövmüş.

Analizimiz: Kötü ve aşağılık taksiciler vardır, hatta kesin hepsi öyledir. Onun için mahvolsun taksiciler.

Yahu taksiciler insan değil mi? Çalışıp para kazanmıyorlar mı? Hepsi mi onun bunun çocuğu?

Şahsi analizim: Taksiciler haksız, suç işlemişler, sebep ne olursa olsun kimseyi dövemezler. Ama ortada bir haksızlık ta söz konusu. Adam taksi plakası için bi ton para verip yatırım yapmış, yolcu taşıma pazarından pay alabilmek için. Şimdi, neredeyse sıfır yatırımla, herhangi biri, onların pazarından pay alabiliyor. Rahatsız olmakta haklı değiller mi? "Eğer herkes Uber'le yolcu taşıyabilecekse, biz niye o zaman taksi plakasına bu kadar para verdik?" sorusuna kim cevap verecek? Tabii ki taksi plakalarını satan ve ulaşımı düzenleyen devlet kurumu. Onlar buna uygun bir çözüm bulmak zorunda. Ortada haksızlık var çünkü.

Ama asıl dikkat çekici olan olaylara yaklaşım şeklimiz:

Kabul ettiğimiz varsayım şu: Bir insan "iyi" ise hep iyi yapar, kötüyse de hep kötü.

Daha yanlış bir yaklaşım olabilir mi? Kötü bir şey yapmamış olan kim var aramızda? İyi hiç bir şey yapmamış olan?

Malesef ülkedeki her soruna böyle yaklaşıyoruz. Olayları doğru veya yanlış şeklinde ayırmak yerine, insanları iyi veya kötü diye ayırmayı tercih ediyoruz.
    O yüzden de millet olarak hep yanlış kararlar veriyoruz. Şu anda da onun acısını çekmekteyiz.
    On numara yorum yapmışsınız müsaadenizle iki kelimede ben eklemek istiyorum.

Ticari ve sosyal hayatın düzenlenmesi bakımından devlet bazı kurum ve kişilere bazı imtiyazlar vermiştir. Mesela İstanbul da 17.200 otomobile ticari yolcu taşıma ( yani plaka veya taksi )imtiyazı.

Mesela sizin mahkemede bir davanız olsa siz hakime diyebilir misiniz ben avukatlardan memnun değilim babam avukat değil ama o beni savunsun veya benim bademciklerimin alınmasını istiyorum ablam doktor değil ama ben ona güveniyorum sonuç ne olursa olsun ablam alsın ben razıyım veya sizin bir bakkalınız olsun tapdk izin almadan sigara veya alkol satabiliyormusunuz fiş fatura verebildiğiniz halde.

İşte bu gibi örnekleri çoğaltabiliriz bunların hepsi imtiyazdır. Avukatlık avukatlık diploması olana doktorluk doktor diploması olana, ilaç satmak eczacılık diploması olana taksicilikte taksi plakası olana.

Kanunlar değiştirilebilir fakat çiğnenemez. Buradaki olay çeşitli bahanelerle kanunları çiğnemektir. İmtiyazın olmadığı halde rant sağlamaktır.

TUTITO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Enduro
    Biz isimizi biliriz.
    booking.com'u kapattiktan sonra hatayi anlayip nasilda donus yaptik?
    Olan ucuza tatil yapmak isteyen vatandasa oldu. Siktiret zaten o kimki?
    Yarin Uber'i kapatiriz. Sonra sike sike, ama bu sefer gururla acariz.
    Boyle bi duzen bizimkisi.

Quad87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-07 Umuyor..
    Doktor diploması ile taksi plakasını benzetmek pek olmamış sanki. Bu insanlar taksi plakası almak için ne gibi eğitimler görmüş, stajlar geçirmiş, tezler yazmış, kültür birikimi yapmış ki ... Kimse kusura bakmasın ama kendi kendilerine yaptılar ve dediğim dedik atarlı hallerinin sonucunda bir alternatif gözüktüğü an insanlar o kadar bıkmış ki hemen o alternatife yöneliyorsa durum açık. Serbest piyasa ise bir "yarış" başlamışsa, müşterini geri kazanmak istiyorsan ona uygun iyileştirmeler, kararlar, reklamlar vs. ne gerekli ise onu yaparsın. Tutupta yan dükkan sahibini Dövmek (?) gibi bir sözde caydırıcılık ama özde zihniyet ve birikimlerinin dışa vurumu yoluna gidilmez.

Bence durum tüketici lehinedir ve desteklenmelidir.
    Osm@n, _chaotic_ ve Alonedark93 bunu beğendiler.

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Alıntı okanbagiscan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Taksi plakası neden bu kadar pahalı anlamış değilim.Milyonluk rant dönüyor plaka üzerinden.Madem devlet verginin peşinde isteyen herkese versin plaka.Aynı şey servis araçları içinde geçerli.Sürekli plaka sorunu var diyorlar.Devletten plaka istiyorlar.Servisler vergi vermiyormuki plaka isteyip vergi vermekmi istiyorlar.
    Devlet zamanında bir halt etmiş ve önüne gelen herkesin yolcu taşımasını kısıtlamış, o güne kadar "damalı taksi" olanların plakası da sabitlenmiş. o gün bu gündür de yeni taksi plakası verilmiyor, taşımacılık yapacak araç sayısı sabit fakat taşınacak insan sayısı her geçen gün artıyor. Zamanla da anlamsızca taksi plaka fiyatları yükseldi, şu an ki kira gelirleri ile taksi plaka ücretlerinin arasında matematik ve ekonomik bir mantık yok.

Plakaları dörde bölüp 4 ortaklı yapan, hatta onaltıya bölüp "bir bijon" mantığı ile hisse satan bir sürü işletme var. Eminim ki ellerinde taksi plakaları olan milletvekilleri belediye başkanları da vardır.

Şu anda neredeyse hiç bir takside plakanın kendi sahibi çalışmaz, hatta çoğunda kiracısı bile çalışmaz. Başka işlerde tutunamayan, sigortasız günlük belirsiz bir kazanç ile gariban şoförler çalışır.

Ve bu salak gariban şoförler "lan bu uber gibi bir çok firma daha turese, biz de bu kan emicilere emeğimiz kaptıracağımıza bir araba alıp UBER olsak" diyeceğine çağırıp uberciyi döverler.

Servisler neden arasıra plaka eylemi yapıyorlar? Onlar da taksi plakası gibi rant sağlamak istiyorlar da o yüzden, isteyen herkes serviscilik yapmasın, sadece biz yapalım istiyorlar.

Zamanında 3 sene taksicilik yapmış biri olarak cevaplayayım, bazı meslekler için bir kısmı kötü deriz ya, burada bunlar için bir kısmı iyi diyebiliyoruz.

Size tavsiyem google'a ..... çocuğu taksici yazın, çıkan sonuçlarda ki binlerce insanın anlattıklarını okuyun. İnsanlar neden taksicilerden nefret ediyor anlarsınız.

Ama ortada bir haksızlık ta söz konusu. Adam taksi plakası için bi ton para verip yatırım yapmış, yolcu taşıma pazarından pay alabilmek için. Şimdi, neredeyse sıfır yatırımla, herhangi biri, onların pazarından pay alabiliyor. Rahatsız olmakta haklı değiller mi? "Eğer herkes Uber'le yolcu taşıyabilecekse, biz niye o zaman taksi plakasına bu kadar para verdik?"
    Plakaya para yatıranlar yolcu taşımak için para yatırmıyorlar, plaka sürekli değerleniyor (balon ekonomi) diye yatırıyorlar. Zaten yolcu taşıyan, taksicilik yapanlar da sıradan şoförler. Ellerinde plakaları bulunduranlar ise mafyatik oluşumlar, trilyonluk plakaları var, her ay milyarlarca kira alırlar ama köy bakkalı kadar bile vergi vermiyorlar.

Bu sorunun tek bir çözümü var, gelişmiş ülkelerdeki gibi plakaya değil şoföre değer verilecek. Bu işi gerçekten yapmaya hak kazananlar plaka bedeli ödemeden kendi ekmeğini kazanmak için yolcu taşıyacak. Taksi plakası kiralama ve şoför tutma işi de yasaklanacak, al sana kanun ;

"taksi plakalı araçları sadece plakanın sahibi ya da 1. derece kan bağı olanlar kullanıp yolcu taşıyabilir."
    _chaotic_, Osm@n, Thracian ve 2 diğerleri bunu beğendiler..
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)