Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Isı Transferi dersi ödevim için yardıma ihtiyacım var.

Motovento
    REKLAM ALANI
    ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    Merhabalar, Isı transferi der ile ilgili bir soru var elimde, bir duvardan dışarıya sıcaklık farkından kaynaklı ısı geçişini hesaplamam gerekiyor fakat duvar iki katmanlı ve ben bunu nasıl çözeceğimi bulamadım. Soru aşadağıda;

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Katmanlar arasındaki,ısı kaybını bulman gerekiyor,ayrıca ısının duvar yüzeyine etkiside önemli.

En azından duvar iç/duvar dış sıcaklık farkını bulman lazım.

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Bizim forumda hava soğutmalı motoru su soğutmalı yapmaya çalışan arkadaşlar var, böyle bir işe kalkıştıklarına göre bir ihtimal onlar çözebilirler.
    Mertcan39 bunu beğendi.

jimi_hendrix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yohhh
    Isıcı mı lazım? Burdayım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:37 ----------

Yalnız ısı taşınım katsayısı da lazım o olmadan olmaz.
    ogzcngdk bunu beğendi.

Motosikleti
    Kuba SL200
    umarım birileri cevap verir de biz de öğreniriz.

Motosikleti
    Yohhh
    Alıntı jimi_hendrix adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Isıcı mı lazım? Burdayım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:37 ----------

Yalnız ısı taşınım katsayısı da lazım o olmadan olmaz.
    Hocam Taşınım katsayısı lazım fakat duvarın yüzey sıcaklıklarını 25 ve -1 alacaksak. çözeyim.
    "ONE DAY YOU WILL WALK ALONE"

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isı iletim katsayısını bulmak için tuğlanın ısı iletim katsayısını kalınlıği ile yalıtım malzemesinin ısı iletim katsayısını kalınlığı ile çarpın ikisini toplayın formülde toplam kalınlığa ikisinin toplam kalınlıklarını koyun.Telefondan yazdığımdan tam gösteremiyorum.jimi_hendrix gerisi çözer.
    ogzcngdk bunu beğendi.

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Bu dersi alalı yıllar oldu ama yinede aklımda.

Aynen elektrik direnci hesaplar gibi hesaplayacaksın. Yani o iki duvar seri bağlı iki direnç gibi olacak.

Formul şu: k= Q.L/A(T2-T1)

k:iletkenli katsayısı
    Q:enerji
    L:duvar kalınlığı
    A:alan
    T2-T1: Sıcaklık farkı (Şimdi farkettim formulü zaten soruda vermişsin neyse o kadar yazdım silmeyelim.)

İşte katsayılar zaten verilmiş karmaşık bir duvar şekli de yok. Formulde hepsini yaz Q çıkar.

Ekleme: İki duvarı formule ayrı ayrı yazamazsın tabii. Önce o iki duvarın ortak direncini hesaplanman sonra formule tek duvarmış gibi yazman lazım.
    Rtoplam= R1+R2 (Seri bağlı direnç gibi olduğu için böyle. üst üste iki duvar olsaydı paralel direnç gibi yapacaktın)
    R1=L1xK1 R2=L2xK2
    ogzcngdk bunu beğendi.

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Pardon küçük bir hata yapmışım direk kalınlıklar yerine kalınlıkların yuzdesinden gidilerek ortalama ısı iletim katsayısı bulunması lazım.

Motosikleti
    Yukarıda son yazdığım direnç toplamı yanlış olmuş. Doğrusu R1=L1/k1 şeklinde olacak.

Bu tarzda sorulabilecek en zor soru bir metal ergitme fırını olabilir. Birkaç katmanlı bir duvara dik şekilde yerleştirilmiş iletken destek çubuklar şeklinde. Çözümü yine aynı şekilde duvardaki her malzemeyi ayrı birer direnç gibi görüp seri-paralel bağlı dirençlerin toplam direncini hesaplar gibi hesaplarsın. İlaveten birde yüzey film katsayılarını verir onları da aynı şekilde eklersin.
    ogzcngdk ve jimi_hendrix bunu beğendiler.

Hocam aslında duvarın 2 katmanlı olması falan hikaye, kondüksiyonu (Türkçesi bu mu emin değilim, conduction demek istiyorum) biliyorsan çözersin. Tuğla ile XPS'in temas ettiği yüzeydeki sıcaklığa T dersen;
    1-) T_1 den T ye olan ısı akış hızını (dQ/dt yani Q_dot) hesaplarsın (Burada T bilinmeyen olacak)
    2-) T'den T_2 ye olan ısı akış hızını (dQ/dt yani Q_dot) hesaplarsın (Burada da T bilinmeyen olacak)
    3-) Ve son olarak da ısı akış hızlarının aynı olduğunu bildiğinden/varsayıldığından 1. ve 2. adımda bulduğun denklemleri birbirine eşitleyip çözerek ısı akış hızını bulabilirsin.

Şuradaki dayı da benzer bir örneği çözmüş, belki faydası dokunur.

https://www.youtube.com/watch?v=vUCMsvhuSFQ

Hatta çözmüş bulundum, T= 17.9 0 C geliyor, Q_dot =680 W
    ogzcngdk bunu beğendi.

Motosikleti
    Merak edip soruyu da çözdüm. Cevap 681 küsür watt.

Hoca sınıfın bütün duvarlarını verip sınıfı belli bir sıcaklıkta sabit tutmak için gereken ısıtıcı gücünü de sorabilir. Veya sınıfın ortasına bir ısıtıcı koyar, dış ortam sıcaklığını ve duvarların özelliklerini verir, sınıfın kaç dereceye kadar ısınacağını sorabilir. Hepsi aynı formulle çözülüyor. Isı sığasını falan da gösterdiyse sınıfın kalorifer peteğine giden suyu da işin içine katabilir belki.

Ayrıca koyduğun fotodaki ısı iletim katsayısının birimi yanlış. W/m^2K değil W/mK olacak. Birimlere dikkat et doğru çözdüğün sorudan puan kaybedersin boşuna.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:00 ----------

Alıntı alavanda adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam aslında duvarın 2 katmanlı olması falan hikaye, kondüksiyonu (Türkçesi bu mu emin değilim, conduction demek istiyorum) biliyorsan çözersin. Tuğla ile XPS'in temas ettiği yüzeydeki sıcaklığa T dersen;
    1-) T_1 den T ye olan ısı akış hızını (dQ/dt yani Q_dot) hesaplarsın (Burada T bilinmeyen olacak)
    2-) T'den T_2 ye olan ısı akış hızını (dQ/dt yani Q_dot) hesaplarsın (Burada da T bilinmeyen olacak)
    3-) Ve son olarak da ısı akış hızlarının aynı olduğunu bildiğinden/varsayıldığından 1. ve 2. adımda bulduğun denklemleri birbirine eşitleyip çözerek ısı akış hızını bulabilirsin.

O çözüm yöntemi iki izolasyon malzemesi arasındaki yüzeyin sıcaklığını bulmak için kullanılabilir ama bu soru için boşuna uzun işlem yapılmış olur bence.
    ogzcngdk bunu beğendi.

1 adım daha fazla işlem yapılmış oluyor, haklısınız ama ben genelde temelden gitmeyi daha çok seviyorum, böylelikle daha az bilgiye ihtiyaç duyuyorum

Motosikleti
    Yohhh
    Alıntı Thracian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Isı iletim katsayısını bulmak için tuğlanın ısı iletim katsayısını kalınlıği ile yalıtım malzemesinin ısı iletim katsayısını kalınlığı ile çarpın ikisini toplayın formülde toplam kalınlığa ikisinin toplam kalınlıklarını koyun.Telefondan yazdığımdan tam gösteremiyorum.jimi_hendrix gerisi çözer.
    hocam iletim katsayısı var yalnız duvar hava ve yalıtım-hava arası taşınım da lazım.
    "ONE DAY YOU WILL WALK ALONE"

Motosikleti
    Hocam Taşınım katsayısı lazım fakat duvarın yüzey sıcaklıklarını 25 ve -1 alacaksak. çözeyim.
    Ulaşabildiğim tüm veriler kağıtta yazıyor, hoca soruyu sordu ve kendiniz öğrenip çözeceksiniz dedi. Bende konuya hakim olmadığım için bunları elde edebildim sadece, çok teşekkürler.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:17 ----------

Alıntı mustafa_325 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu dersi alalı yıllar oldu ama yinede aklımda.

Aynen elektrik direnci hesaplar gibi hesaplayacaksın. Yani o iki duvar seri bağlı iki direnç gibi olacak.

Formul şu: k= Q.L/A(T2-T1)

k:iletkenli katsayısı
    Q:enerji
    L:duvar kalınlığı
    A:alan
    T2-T1: Sıcaklık farkı (Şimdi farkettim formulü zaten soruda vermişsin neyse o kadar yazdım silmeyelim.)

İşte katsayılar zaten verilmiş karmaşık bir duvar şekli de yok. Formulde hepsini yaz Q çıkar.

Ekleme: İki duvarı formule ayrı ayrı yazamazsın tabii. Önce o iki duvarın ortak direncini hesaplanman sonra formule tek duvarmış gibi yazman lazım.
    Rtoplam= R1+R2 (Seri bağlı direnç gibi olduğu için böyle. üst üste iki duvar olsaydı paralel direnç gibi yapacaktın)
    R1=L1xK1 R2=L2xK2
    Teşekkürler, faydası olacak. Şimdi ben iki duvarı paralel direnç gibi hesaplayacağım fakat merak ettiğim bir şeyi sormam lazım. L=duvar kalınlığı K=iletkenlik katsayısı mı oluyor? ve ben internetti iletkenlik katsayısı olarak cal/cm^2 gibi bir değer daha gördüm, hangisini kullanmam lazım?

Alıntı Thracian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Teşekkürler hocam.

Motosikleti
    hocam iletim katsayısı var yalnız duvar hava ve yalıtım-hava arası taşınım da lazım.
    O kadar ince düşünme kağıtta çorlu yazıyor. Belli ki hoca olayı basitleştirmiş.

Motosikleti
    evet o tür durumları bu soru için yok sayabiliriz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:34 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:33 ----------

Mustafa_325 bana 680 W sonucuna ulaştığınız çözümü vermeniz mümkünmü acaba? ben ona bakarak olayı anlamaya çalışacağım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:34 ----------

Alıntı alavanda adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Hatta çözmüş bulundum, T= 17.9 0 C geliyor, Q_dot =680 W
    Teşekkürler.

Motosikleti
    İlk duvar katmanı için. kalınlık 0,15metre, iletim katsayısı 0,6 ikisini bölüyoruz. 0,25 buluyoruz. 0,25 bizim ilk duvar katmanımızın direnci.
    İkinci katman için aynı şekilde.kalınlık 0,02metre, iletim katsayısı 0,03 bölüyoruz ve 0,666... sonucunu buluyoruz. ikisini topluyoruz ve iki katmanın toplam direncini 0,916 buluyoruz. Bu bulduğumuz şey formüldeki L ve k değerlerinin bölümü idi.
    A=12x2 metrekare =24metrekare Sıcaklık farkı 26 derece.

Formulümüz şuydu k= Q.L/A(T2-T1) Biz Q değerini istiyoruz ve elimizde geri kalan her değer var. K ve L değerlerini birbirine bağlı olarak R şeklinde bulmuştuk. R=L/k . Q bir tarafa diğerleri bir tarafa olacak şekilde formulü değiştiriyoruz. [1/(L/k)].A.(T2-T1)=Q

Herşeyi formule tek tek yazıyoruz. (1/0,916)24.26=Q Q=661.2227 watt.

Tabii sen bu çözümü yazarken adam gibi her birimi tek tek yazacaksın. Ben klavyeden yazdığım için onları atladım.

Bu arada belirtmeden edemeyeceğim, bu sorunun seviyesi bir mühendis için acınası düzeyde. Gerçek mühendislik bu kadar basit değil. Bu seviyede kalırsan ancak amele çavuşu denilen mühendislerden olursun.
    ogzcngdk bunu beğendi.

Motosikleti
    İlk duvar katmanı için. kalınlık 0,15metre, iletim katsayısı 0,6 ikisini bölüyoruz. 0,25 buluyoruz. 0,25 bizim ilk duvar katmanımızın direnci.
    İkinci katman için aynı şekilde.kalınlık 0,02metre, iletim katsayısı 0,03 bölüyoruz ve 0,666... sonucunu buluyoruz. ikisini topluyoruz ve iki katmanın toplam direncini 0,916 buluyoruz. Bu bulduğumuz şey formüldeki L ve k değerlerinin bölümü idi.
    A=12x2 metrekare =24metrekare Sıcaklık farkı 26 derece.

Formulümüz şuydu k= Q.L/A(T2-T1) Biz Q değerini istiyoruz ve elimizde geri kalan her değer var. K ve L değerlerini birbirine bağlı olarak R şeklinde bulmuştuk. R=L/k . Q bir tarafa diğerleri bir tarafa olacak şekilde formulü değiştiriyoruz. [1/(L/k)].A.(T2-T1)=Q

Herşeyi formule tek tek yazıyoruz. (1/0,916)24.26=Q Q=661.2227 watt.

Tabii sen bu çözümü yazarken adam gibi her birimi tek tek yazacaksın. Ben klavyeden yazdığım için onları atladım.

Bu arada belirtmeden edemeyeceğim, bu sorunun seviyesi bir mühendis için acınası düzeyde. Gerçek mühendislik bu kadar basit değil. Bu seviyede kalırsan ancak amele çavuşu denilen mühendislerden olursun.
    Teşekkürler, bu saatte uğraştınız çok yardımcı oldunuz. Ben şu anda makine teknikeriyim, DGS ile mühendisliğe geçtim, şu anda 1. sınıfım buda makine mühendisliğine giriş dersinde tüm makine mühendisliği dersleri hakkında fikir sahibi olmamız için verilen ödevlerden birisi. Aynı şekilde mukavemet ve akışkanlar mekaniği ile ilgilide sorular çözdük. Yani daha bu dersi almıyorum yolun başındayım.

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Bu konuyu her teknik soruda işkembeden atıp tutan arkadaşlar bir okumalılar ki neyle karşı karşıya olduklarını bir nebze hayal edebilsinler.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)