Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Hem gelirden hem harcamadan vergi alınmasının sebebi ne?

Motovento
    REKLAM ALANI

Hocam şimdi hem gelir vergisi toplanıyor hem de harcamalardan vergi alınıyor ya. Neden böyle? Gelir vergisi olmasa, satılan her ürüne sabit bir % x vergi konsa. x de artık kaç para lazımda ona göre çok ya da az ayarlansa mesela. Daha çok tüketen zenginler daha çok öder, daha az kazanan az tüketenler daha az öder. Hem de daha basit, etkili, denetimi kolay bir sistem olmaz mı? Bu düşünce, uluslararası iş yapan şirketler konuya dahil olunca mı cortluyor? Hem gelirden hem de harcamadan vergi alınması ne sağlıyor?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ozan1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache/Bajaj dominar 400/yamaha mt07
    ben bu yüzden maaşımı belirleyemiyorum şimdi 6. ayda filan kesintiye giricem maaşım 150 lira filan azalıyor yıl sonlarına doğru vergi yüzdesi dahada artıyor yaklaşık 250lira maaşımdan kesiliyor böyle saçma sisteme ben

ilkerabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YOK Şimdi.. Corsa 05
    54RR, Details ve fatih.met bunu beğendiler.

_chaotic_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    regal raptor daytona 350
    Alıntı zaferce adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam şimdi hem gelir vergisi toplanıyor hem de harcamalardan vergi alınıyor ya. Neden böyle? Gelir vergisi olmasa, satılan her ürüne sabit bir % x vergi konsa. x de artık kaç para lazımda ona göre çok ya da az ayarlansa mesela. Daha çok tüketen zenginler daha çok öder, daha az kazanan az tüketenler daha az öder. Hem de daha basit, etkili, denetimi kolay bir sistem olmaz mı? Bu düşünce, uluslararası iş yapan şirketler konuya dahil olunca mı cortluyor? Hem gelirden hem de harcamadan vergi alınması ne sağlıyor?
    Yok aslında intel gibi dünya devi bir şirketin de bulunduğu oregon eyaletinde bu sistem uygulanıyor. Sadece gelir vergisi var, harcarken kdv yok diye biliyorum.

54RR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    --12 R1 Crossplane
    Çiçek sevgiyle, devlet vergiyle büyür.
    Böyle bir pankart görmüştüm

Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Pırlantanın ötv'si halen %0 mı ? Bence şeytan orada saklı, ondan yola çıkarak basitçe bir sistem çıkarımı yapabilmek bence oldukça mümkün.

Motosikleti
    Duke 200
    Ben sürekli kesiciye giriyorum bu gelir vergisinde ya

CrazyBullet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda RCV213, Yamaha YZR500
    Gelir, harcama(yatırım, tüketim), tasarruf ekonomik döngünün parçalarıdır. Hangisi teşvik edilmek istenirse vergileri nispeten azdır. Yatırım harcamaları ve tasarruflarda daha az vergi yükü var. Tüketimden veya gelirden vergi indirilirse millet fazla fazla harcar, bütçe açık verir. Konuyu anlamak için siyasi gerçekleri kafadan silip teorik olarak düşünmek gerek.

Pisman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar 200NS
    asaf hoca TV de bir programda dedi ki "devlet ondan alamıyor bundan alamıyor kimden alıyor bu vergiyi? yanıt manidar : tuttuğundan..." vergiyi vermesi gerekenden, çok kazanandan, güçlüden zenginden hakkıyla toplayamayınca daha kolay olanı yapıyor, adaletli bir şekilde vergi toplamayı değil, gereken miktarda vergi toplamayı ön plana koyuyor.
    küçük esnafın ufak borçlarına yapılan %2-3 vergi indirimlerini lütuf gibi sunarken büyük firmaların milyonluk vergi borçlarına "vergi barışı" adı altında %90 - %100 indirim uygulanıyor, kimse de demiyor ki %100 indirim mi olur. bizde bu kafa oldukça bu iş böyle gider.

Alıntı Pisman adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "devlet ondan alamıyor bundan alamıyor kimden alıyor bu vergiyi? yanıt manidar : tuttuğundan..."
    devletin tutarlı olması iyi

"uluslararası iş yapan şirketler konuya dahil olunca"
    atarlı olmak yıldızlı pekiyi

Konuyu neden yerel algıladınız? Bu uygulamayı yapan tek ülke burası değildir muhtemelen. Konunun siyasal gündemle, Türkiye'yle ilgisi yok, düz ekonomi sorusu.

Ne atarı yaw bu arada? Hani adam burada ürün satar, gelir elde eder, parayı ülke dışında harcarsa o adamdan hiç vergi alınmamış olur gibisinden gerekçeleri mi var diye ekledim.

Berber muhabbetinden veya atar giderden ziyade alanı bu olan birileri açıklar da konuyu anlarız diye umut etmiştim.

fatih.met bunu beğendi.

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F
    aaa hiç olur mu öyle şey. bu memlekette çok harcayan az vergi öder.
    motosiklette ötv %37
    yatta ötv %0 (ötv YOK)

aquarist4 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XJ6 Diversion gitti,MT 07 Deep Armor geldi
    Alıntı zaferce adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konuyu neden yerel algıladınız? Bu uygulamayı yapan tek ülke burası değildir muhtemelen. Konunun siyasal gündemle, Türkiye'yle ilgisi yok, düz ekonomi sorusu.

Ne atarı yaw bu arada? Hani adam burada ürün satar, gelir elde eder, parayı ülke dışında harcarsa o adamdan hiç vergi alınmamış olur gibisinden gerekçeleri mi var diye ekledim.

Berber muhabbetinden veya atar giderden ziyade alanı bu olan birileri açıklar da konuyu anlarız diye umut etmiştim.
    Hadise de burada kazanıp, diğer ülkeye gönderiyor, burada vergi vermiyormuş . (Ben medyanın yalancısıyım).

Motosikleti
    Versys650
    Teorik olarak düşündüğünüzde sistemi çok kolay analiz edebilirsiniz, dolaylı vergiler ve dolaysız vergiler dersiniz, dolaysız vergi gelir vergisi dolaylı vergi tüketimden alınan vergiler der sonra da devletler dolaysız vergilerin tahsilini daha kolay yaptıkları için bunu tercih ederler ancak bu da gelir adaletsizliğine yol açar diye özetleyebiliriz.

Her iki verginin de olması ara da vergi tahsilatı ile vergi adaleti arasında denge sağlanmasını sağlıyor.

Gelirden vergi alınmasa sadece tüketim üzerinden vergi alınsa vergi oranlarının artması gerekecek ve bu kez vergi kaçakçılığı artacak.

Sonra satıcılara "Fiş almaz isem ne olur abi?" diye sorup ürünü sadece Kdv kadar değil de üstüne yaklaşık %20 kadar gelir vergisi kadar daha ucuza alsak kaçımız fiş alırız ?

Ayrıca bunun ötesinde biz ÖTV nin KDV sini ödüyoruz verginin üstünden vergi hesaplayıp mal bedeline bindiriyoruz. Diğeri sorun değil ancak bu kocaman bir sorun
    Herşeyin çözüldüğünü sandığın an yanılırsın.

Motosikleti
    Yamaha Ybr125 >> Bajaj Pulsar 200NS
    Çünkü alabiliyor.
    Neden alıyora gelince pompa gibi düşünebiliriz.
    Kdv Özal'la girdi hayatımıza hatta Gırgır dergisinin kapağını hiç unutmam.
    Kazım Daima Vatandaşa

bari ödediğimiz vergiler çalınmasa, kazaya uğramasa; hırsızlık, pert durumunda. yeniden ödememiz gerekmese. (dardayım aney)

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)