Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu

1 Kg Nohutun 14 Tl Olması?

Motovento
    REKLAM ALANI
    kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Alıntı KUVVETMİRA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bir siyasi partinin seçmeni olmak ya da bir liderin takipçisi olmak "kulluk" ise bu konuda kendine adıyla sanıyla "atatürkçü" diyenlerin bu kulluğun ne yanına düştüğünü de bir yorumlarsın artık.

hesabın hem matematiksel hem de mantık olarak hatalı.
    matematiksel hata ilk satırda 108 bulup ikinci satırda 118 kullanman.
    bu mühim değil.
    mantık hatası şu ki katma değer vergisi minibüsteki elden ele uzatma gibi tahsil edilir.
    yani her seferinde KDV eklenmez.

100 lira + kdv olarak aldığınız malı 100 lira + kdv şeklinde şeklinde satarsanız kdv borcunuz çıkmaz, kar ve zarar etmezsiniz.
    üzerine koyulan kar haricinde mal her el değiştirdiğinde üzerine kdv eklenmez.
    Bu savunmaya göre nohut pahalı değildir , 14 lira da değildir . Cehape zihniyeti yanlış kdv hesaplarıyla nohutu 14 liraymış gibi göstermektedir. Sizin bakkalda nohuta 14 lira vermeniz basit bir hesap hatasıdır. Zaten nohut aslında fetöcü yemeğidir, o da olmazsa pkklı yemeğidir. Ele geçen sığınaklarda zaten hep nohut stoklamıştır törörizler.
    twisten, SlimShady1, _chaotic_ ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    Alıntı kurubuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu savunmaya göre nohut pahalı değildir , 14 lira da değildir . Cehape zihniyeti yanlış kdv hesaplarıyla nohutu 14 liraymış gibi göstermektedir. Sizin bakkalda nohuta 14 lira vermeniz basit bir hesap hatasıdır. Zaten nohut aslında fetöcü yemeğidir, o da olmazsa pkklı yemeğidir. Ele geçen sığınaklarda zaten hep nohut stoklamıştır törörizler.
    https://www.youtube.com/watch?v=Q-ptpERFVeY&t=3m06s
    Okan Sinan Ocan bunu beğendi.

68charger - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2006 Yamaha FZ6 Fazer ABS, Kawasaki Ninja 300 ABS
    https://www.sanalmarket.com.tr/kweb/...-nohut-1000-gr

Pazar da daha uygun olacaktır ama elbette de genel olarak daha ucuz olmalı. Bu hepimizin yararına!

Ancak 1 Kg nohuttan gerçekten çok fazla yemek yapılabiliyor... O anlamda pahalı olması çok göze batmıyor....

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı 68charger adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    https://www.sanalmarket.com.tr/kweb/...-nohut-1000-gr

Pazar da daha uygun olacaktır ama elbette de genel olarak daha ucuz olmalı. Bu hepimizin yararına!

Ancak 1 Kg nohuttan gerçekten çok fazla yemek yapılabiliyor... O anlamda pahalı olması çok göze batmıyor....
    Bir de 2.50 TL benzin linki alabilir miyiz sizden ?
    Thracian ve zekeriyaimam bunu beğendiler.
    Legends may sLeep.. But they never diE..!

Deadly Sto(R)m - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2022 / Mondial X-Treme Maxx 200i
    Alıntı Lucas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Türkiye'de ne zaman 2,50 olmuş diye baktım. 2004 yılı çıktı. Google'da özel tarih belirleyip arama yaptım ama 2004 de google bile var mıyd yok muydu bilemedim

Ben de işi biraz daha ilerletip şöyle bir link buldum. Karşılığı yaklaşık 2.42TL yapıyor. İdare edin artık
    http://gulfnews.com/guides/life/comm...2018-1.1661546
    2006 Honda Activa (2006-2009) > 1996 BMW F650 (2007-2008) > 2016 Mondial RX3i Evo (2016-2017) > 2006 Yamaha XT660R (2017 - 2020) > 2017 Honda CRF 250L ABS (2020 - 2021) > 2022 Mondial X-Treme Maxx 200i (2022-...)

Alıntı Deadly Sto(R)m adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Türkiye'de ne zaman 2,50 olmuş diye baktım. 2004 yılı çıktı. Google'da özel tarih belirleyip arama yaptım ama 2004 de google bile var mıyd yok muydu bilemedim

Ben de işi biraz daha ilerletip şöyle bir link buldum. Karşılığı yaklaşık 2.42TL yapıyor. İdare edin artık
    http://gulfnews.com/guides/life/comm...2018-1.1661546
    Hem 2.5 TL olmalı, hemde 1 litre ile çok yol yapılabildiği için o anlamda göze batmamalı ama.
    Kaç km yol yapılıyor bu benzinle o önemli

oxus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F 650 - Yuki Scrambler - Kymco Downtown
    bir siyasi partinin seçmeni olmak ya da bir liderin takipçisi olmak "kulluk" ise bu konuda kendine adıyla sanıyla "atatürkçü" diyenlerin bu kulluğun ne yanına düştüğünü de bir yorumlarsın artık.

hesabın hem matematiksel hem de mantık olarak hatalı.
    matematiksel hata ilk satırda 108 bulup ikinci satırda 118 kullanman.
    bu mühim değil.
    mantık hatası şu ki katma değer vergisi minibüsteki elden ele uzatma gibi tahsil edilir.
    yani her seferinde KDV eklenmez.

100 lira + kdv olarak aldığınız malı 100 lira + kdv şeklinde şeklinde satarsanız kdv borcunuz çıkmaz, kar ve zarar etmezsiniz.
    üzerine koyulan kar haricinde mal her el değiştirdiğinde üzerine kdv eklenmez.
    nohuttan yola çıkarak atatürk'e ulaşmak; nohuttan hallice zekaların ürünüdür, her şey kabak gibi ortadayken çobanla, mustafa kemali kıyaslama cesaretinde bulunanlar hep çok şaşırtır beni. coğu cehaletinden, bir kısmı da nankörlüğünden güç alır.

ah ki ne ahh! şu köy enstitüleri kapatılmasaydı da şu güzel ülkemde tuhaf nesiller yeşermeseydi, aktrollük diye de bir meslek olmasaydı mesela...

istilacı yaban otları gibisiniz vesselam, tüm bahçeyi ele geçirdiniz

cebren ve hile ile...
    c4gin, SlimShady1, _chaotic_ ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

Deadly Sto(R)m - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2022 / Mondial X-Treme Maxx 200i
    Hem 2.5 TL olmalı, hemde 1 litre ile çok yol yapılabildiği için o anlamda göze batmamalı ama.
    Kaç km yol yapılıyor bu benzinle o önemli
    Ben hep 50 kilometrede bir yakıt alıyorum. Ondan göze batmıyor
    2006 Honda Activa (2006-2009) > 1996 BMW F650 (2007-2008) > 2016 Mondial RX3i Evo (2016-2017) > 2006 Yamaha XT660R (2017 - 2020) > 2017 Honda CRF 250L ABS (2020 - 2021) > 2022 Mondial X-Treme Maxx 200i (2022-...)

68charger - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2006 Yamaha FZ6 Fazer ABS, Kawasaki Ninja 300 ABS
    Konuyu saptırmakta üstünüze yok valla

Ercument - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF150
    Benimle akran bir aktrol arkadışımla (mecburi arkadaş) geçen emeklilikten konuşuyoruz.
    Sigorta primimi tamamladım üstünede 1250 gün fazlam var 12 yıl sonra emekli olacağım.
    Bugün emekli olsam 1.100 TL. alacağım, fakat çalışmaya devam edeceğim için 12 yıl sonra bugünün parası ile 850 TL. falan alacağım dediğimde.
    Yine her aktrolün yaptığı gibi A.K. partisini savunmaya geçti en düşük emekli aylığı 1.450 TL. her yerde yazıyor (Lağım medyasının sıkı takipçisi) falan filan.

Her neyse bunun bilgilerini internetten kontrol ettik. 1.025 TL. çıktı.
    Sonuç reiz halledecek bunları sen kafanı yorma.
    Lan man kafa 2008 de reiziniz getirdi bu hale dediğimde
    Cevap: Vatan sağolsun (Ben ötekiyim, teröristim hainim ya)

Forumdada bir çok A.K. partisinin aktrolünü engelleme rağmen alıntı yaptığınız için mesajları okumak zorunda kalıyorum.
    Alıntı yapmayın lütfen, katlanılacak eziyet değil.

_chaotic_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    regal raptor daytona 350
    Atatürk düşmanı olmak için gerizekali olmak lazım. Mal olmak lazım. Gerizekali ya da mal olmayıp da Atatürk düşmanı olan adam da ancak dedeleri şeyh sait gibi ingiliz uşağı haindir en fazla. Turk düşmanı arap aşığı nihilist sigirlar Atatürk düşmanlığı yaparlar.

Neyzen Tevfik'in bunlarla ilgili siirini herkes bilir:

Ne ararsın Tanrı ile aramda?
    Sen kimsin ki orucumu sorarsın?
    Hakikaten gözün yoksa haramda,
    Başı açığa neden türban sorarsın?

Rakı, şarap içiyorsam sana ne.
    Yoksa sana bir zararım içerim.
    İkimiz de gelsek kıldan köprüye
    Ben dürüstsem sarhoşken de geçerim.

Esir iken mümkün müdür ibadet?
    Yatıp kalkıp Atatürk'e dua et.
    Senin gibi dürzülerin yüzünden,
    Dininden de soğuyacak bu millet.

İşgaldeki hali sakın unutma,
    Atatürk'e dil uzatma sebepsiz.
    Sen anandan yine çıkardın amma,
    Baban kimdi bilemezdin serefsiz
    Deadly Sto(R)m ve mLh bunu beğendiler.

Motosikleti
    xt 600
    Alıntı oxus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    nohuttan yola çıkarak atatürk'e ulaşmak; nohuttan hallice zekaların ürünüdür, her şey kabak gibi ortadayken çobanla, mustafa kemali kıyaslama cesaretinde bulunanlar hep çok şaşırtır beni. coğu cehaletinden, bir kısmı da nankörlüğünden güç alır.

ah ki ne ahh! şu köy enstitüleri kapatılmasaydı da şu güzel ülkemde tuhaf nesiller yeşermeseydi, aktrollük diye de bir meslek olmasaydı mesela...

istilacı yaban otları gibisiniz vesselam, tüm bahçeyi ele geçirdiniz

cebren ve hile ile...
    "nohuttan hallice zeka" kıyaslaması hangi zekanın ürünü acaba?
    tamam ulen dediğin gibi olsun, diyelim ki ben yeterince zeki değilim, mesela ispir fasülyesi zekalıyım
    ama bu çelişen ifadelerinizde benden birşey yok ki;
    tek adamlığa ya da biat etmeye prensip olarak karşı iseniz bunu iyi ifade edemiyorsunuz.
    zira söylediklerinizden kıyaslanamaz ve tartışılmaz şekilde takip edilmesi gereken bir insan olduğu manası çıkıyor.
    bu da zaten "biat ediyorsunuz" kabilinden bir suçlama ile tezat oluşturuyor.

kdv hesabım iyiydi ama kabul ediniz.
    bu bariz hatayı yapana laf yok, ben nohut zekalıyım he mi?
    fesss...

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:33 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:32 ----------

Alıntı _chaotic_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Atatürk düşmanı olmak için gerizekali olmak lazım. Mal olmak lazım. Gerizekali ya da mal olmayıp da Atatürk düşmanı olan adam da ancak dedeleri şeyh sait gibi ingiliz uşağı haindir en fazla. Turk düşmanı arap aşığı nihilist sigirlar Atatürk düşmanlığı yaparlar.

Neyzen Tevfik'in bunlarla ilgili siirini herkes bilir:

Ne ararsın Tanrı ile aramda?
    Sen kimsin ki orucumu sorarsın?
    Hakikaten gözün yoksa haramda,
    Başı açığa neden türban sorarsın?

Rakı, şarap içiyorsam sana ne.
    Yoksa sana bir zararım içerim.
    İkimiz de gelsek kıldan köprüye
    Ben dürüstsem sarhoşken de geçerim.

Esir iken mümkün müdür ibadet?
    Yatıp kalkıp Atatürk'e dua et.
    Senin gibi dürzülerin yüzünden,
    Dininden de soğuyacak bu millet.

İşgaldeki hali sakın unutma,
    Atatürk'e dil uzatma sebepsiz.
    Sen anandan yine çıkardın amma,
    Baban kimdi bilemezdin serefsiz
    güzel şiirinizi size ve fikirdaşlarınıza ithaf ediyorum bayım.
    atatürkçülüğün şanındandır az sıkıya gelince ağız bozmak.

şu tek adamlık ve biat etme konusunu adamakıllı konuşabilecek atatürkçü yok mu sahi?

_chaotic_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    regal raptor daytona 350
    "nohuttan hallice zeka" kıyaslaması hangi zekanın ürünü acaba?
    tamam ulen dediğin gibi olsun, diyelim ki ben yeterince zeki değilim, mesela ispir fasülyesi zekalıyım
    ama bu çelişen ifadelerinizde benden birşey yok ki;
    tek adamlığa ya da biat etmeye prensip olarak karşı iseniz bunu iyi ifade edemiyorsunuz.
    zira söylediklerinizden kıyaslanamaz ve tartışılmaz şekilde takip edilmesi gereken bir insan olduğu manası çıkıyor.
    bu da zaten "biat ediyorsunuz" kabilinden bir suçlama ile tezat oluşturuyor.

kdv hesabım iyiydi ama kabul ediniz.
    bu bariz hatayı yapana laf yok, ben nohut zekalıyım he mi?
    fesss...

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:33 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:32 ----------

güzel şiirinizi size ve fikirdaşlarınıza ithaf ediyorum bayım.
    atatürkçülüğün şanındandır az sıkıya gelince ağız bozmak.

şu tek adamlık ve biat etme konusunu adamakıllı konuşabilecek atatürkçü yok mu sahi?
    Atatürkçülüğün şanını anlamadiginiz belli oluyor. Nohut fiyatlarından Ataturk'e laf edebilen zihin yapısı ancak kafası uyuşmuş insanlarda bulunur. Okuduğunuzu anlamanızı oneririm şiir benim değil Neyzen Tevfik'indir.

Neyse sizin anladığıniz dilden selam edeyim size:

Huloooooo!

Hadi konuşak, nerden başlayalım ?

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bir dönem bir kaç mühendis arkadaşla çalıştığımız firma adına Toprak Analiz Laboratuvarı kurmuş ve işletmiş biri olarak bir kaç tarafız bilgi vereyim.

Her ne kadar şu anda tarımın bu hale gelmesinde hükumetin izlediği yanlış tarım politikalar ve çiftçinin işini baltalayan uygulamaları (yatlara ucuz mazot,çiftçiye pahalı mazot,gübre ve ilaç fiyatlarında denetimsizlik vb..) olsa ne yazık ki yurdumuzun şark kurnazı çiftçisinin de önemli katkısı var.Ülkemizde gerçekten düzgün ve bilinçli çiftçilik yapanlar var.Onlar üstüne alınmasın.

-Miras ile sürekli toprakların bölünmesi.Küçük küçük alanlara bir ürün ekmek ürün verimini önemli miktarda azaltıyor.Bizim ülkemizde de miras ile topraklar bölündüğü için,tavşan gibi ürediğimiz için,zamanında 500-1000 dekarlık topraklar kardeşler arasında bölüne bölüne kişe başına 50-100 dekar kaldı.Bu kadar küçük alanda da verimli şekilde ekip biçme yapılmıyor.Yurt dışında genelde çok büyük toprakları tek bir aile işler tek bir ürün eker ve bizim dönüm başına aldığımızın 2-3 katı ürün alır.Yanılmıyorsam bu toprak bölünmesi ile ilgili yeni kanun çıktı artık topraklar belli miktarın altında bölüp miras olarak verilemeyecek.

-Bir de geniş toprakları olması rağmen bütün geniş alanlara tek bir şey ekmek yerine bölük pörçük farklı ürünler ekenler oldukça fazla.Yukarıda bir arkadaş belirtmişti "nohut pahalı seneye herkes nohut eker ucuzlar."Ne yazık ki öyle herkes kafasına göre her istediği yere her şeyi ekemiyor.Belli bölge toprakları belli kimyasal ve fiziksel özelliklere sahiptir,belli ürünler yetişir veya verimi yüksek olur.Atıyorum(vereceğim örnekler sallamasyondur) sen ayçiçeği ekilecek yere pahalı diye nohut ekersen verimi dönüm başına ürün miktarın yarı yarıya belki daha fazla düşer,ayçiçeğinden belki sürümden kazanacağın parayı nohuttan kazanamazsın.

-Yurdum çiftçisi genelde tarım için gerekli aletlere yatırım yapmak yerine genelde diğer çiftçilere hava atacağı aletlere yatırım yapar.Mesela işlediği toprak büyüklüğüne göre gerekli traktörün güç ve büyüklüğü belirlenir.Kıç kadar toprağı olan bir çiftçi arkadaşın aslında daha büyük ve yeni traktöre ihtiyacı yoktur,domates yetiştiriyordu,domates hasat makinesine ihtiyacı vardır.Ama bu arkadaş gider kahvede arkadaşlarına hava atmak için son model en büyüğünden klimalı,teypli, ihtiyacından çok daha güçlü bir traktör alır.Hasat zamanı yine gider tarlasını hasat etmek için hasatçılara dünyanın parasını bayılır.

-Bir dönem (hala var mı bilmiyorum) devlet toprak analizi için çiftçilere teşvik veriyordu.Yani toprak analizi bedavaya geliyor üstüne de para kalıyordu.Ama çiftçilerimiz ne yapıyordu?

Normalde belli alanlardan ve derinliklerden toprak getirmesi gerekirken,evinin bahçesinden hepsini bir çukurdan çıkartıp farklı farklı bölgelerden alınmış gibi getiriyordu.Tabii analiz sonuçları birebir aynı çıkıyordu.Bu analiz sonuçlarına göre verilen gübre önerileri hiç bir işe yaramıyordu.Hatta laboratuvarın bahçesinde kürekle toprak çıkarıp analiz için vermeye çalışana bile rastladım.

Sırf analiz parası almak için analiz yaptıran ve hiç bir şey ekmeyen de vardı.

Düzgün numune alıp getirse bile verdiğimiz gübre reçetelerine itiraz ediyorlardı.Örnek olarak analizde o bölgedeki toprakta 4-5 yıl yetecek kadar fosfor var ama potasyum bakımında fakir.Adama diyorduk fosforlu gübreye gerek yok,potasyumlu gübre atman gerekli.Adam diyordu domates e öyle gübre atılmaz biz babadan böyle gördük sizin verdiğiniz reçeteyi uygularsam ürün çıkmaz burada.

Daha tarım bu duruma gelmedim 15 yıl öncesinden devletin gerekli düzenlemelerle bu şekilde bilinçsiz tarımın önüne geçmesi,çiftçilere gerekli eğitimleri verip denetlemesi,gerekli yasak ve düzenlemeleri getirmesi gerekliydi ama yapmadı.Çünkü yapsaydı ciddi bir oy potansiyelini kaybedecekti.

Valla isteyen istediği gibi partizanca düşünüp hareket edebilir ama tarım ülkesi olarak resmen felakete doğru gidiyoruz.Ayçiçeği gibi basit bir tarım ürününü bile 2008 yılında beri çok yüksek miktarlar da dışarıdan ithal etmek zorunda kalıyoruz.Bu nüfus artışını ve tarımın yerinde saymasını-gerilemesi göz önünde bulundurulduğu yakın gelecekte çok ciddi miktarlarda dışarıdan tarım ürünü ithal etmek zorunda kalacağız.Etmezsek ciddi bir kıtlık söz konusu.
    twisten, kurubuz, artemis99 ve 5 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    xt 600
    Hadi konuşak, nerden başlayalım ?
    ben dedüm diyeceğimi.
    tek adam fikri eleştirisi istisna kabul etmez,
    kimsenin "atatürk hariç, lenin başka, putin bizden, mussolini sayılmaz..." deme lüksü yok.
    bu itibarla tek adamcılık ve biat kültürü üzerinden reisçilikle atatürkçülük elbette kıyaslanabilir ve eleştirilebilir durumlardır.
    atatürkçünün reisçiye "biat ediyorsunuz" demesi kendi hali itibariyle çelişkilidir.
    burada kitlelerin anlaşamadığı nokta "kime" biat edileceği gibi görünüyor açıkçası.

Ercument - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF150
    Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir. (Mürşit: Klavuz, yol gösterici)
    _chaotic_ bunu beğendi.

ben dedüm diyeceğimi.
    tek adam fikri eleştirisi istisna kabul etmez,
    kimsenin "atatürk hariç, lenin başka, putin bizden, mussolini sayılmaz..." deme lüksü yok.
    bu itibarla tek adamcılık ve biat kültürü üzerinden reisçilikle atatürkçülük elbette kıyaslanabilir ve eleştirilebilir durumlardır.
    atatürkçünün reisçiye "biat ediyorsunuz" demesi kendi hali itibariyle çelişkilidir.
    burada kitlelerin anlaşamadığı nokta "kime" biat edileceği gibi görünüyor açıkçası.
    Zaten hanedan kültürüyle yüzyılar boyunca yönetilmiş bir topluma, demokrasi yada başka bir yönetim şeklini empoze etmek kuvvetle muhtemel demokrasi adı altında tek adamlıkla sağlanabilirdi. Bunu kısaca geçiş süreci diye adlandıralım. Yapılan inkilaplar bu geçiş sürecinin en kuvvetli delilleridir.
    Hiçbir zaman Atatürk tek adam olmadı savım olmamıştır, günün şartlarında öyle olmak zorundadır bilhassa.
    Günün şartlarında da böyle olmak zorunda diyecektir arkadaşlar, eğer gerçekten böyle ise umarım biz yanılıyoruzdur, yok öyle değilse hep birlikte yamulacağız ama...

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    evet ben ataturku seven birisi olarak diyeyim: ataturk diktatördü. ama 'pozitif yönde dikte eden' manasında bir diktatör.

bir şeyi dikte etmek kötüdür ancak zihinsel manada gelişimini tamamlayamamış bir toplumu pozitif yönde dikte etmek iyi olabilir.

bu, böbrek yetmezliği çeken ve hayatı ızdırapla geçen bir hastaya böbrek naklini dikte etmek gibi bir şey herhalde galiba sanırsam.

(kuvvet, küfür etmeden yazdım bi oku hele)
    twisten bunu beğendi.

Motosikleti
    xt 600
    Zaten hanedan kültürüyle yüzyılar boyunca yönetilmiş bir topluma, demokrasi yada başka bir yönetim şeklini empoze etmek kuvvetle muhtemel demokrasi adı altında tek adamlıkla sağlanabilirdi. Bunu kısaca geçiş süreci diye adlandıralım. Yapılan inkilaplar bu geçiş sürecinin en kuvvetli delilleridir.
    Hiçbir zaman Atatürk tek adam olmadı savım olmamıştır, günün şartlarında öyle olmak zorundadır bilhassa.
    Günün şartlarında da böyle olmak zorunda diyecektir arkadaşlar, eğer gerçekten böyle ise umarım biz yanılıyoruzdur, yok öyle değilse hep birlikte yamulacağız ama...
    tarif ettiğin zamanın şartları icabı tek adamlık hali, tarif ettiğin gibi konjonktürel bir durumsa bırakaydınız da o konjonktürde kalsaydı madem?
    işbu durumda 2018 yılında kendini atatürkçülük üzerinden tanımlamak ve hatta bunu yaparken yukarıdaki şiir gibi iğrenç cinsel imalarla herkesi bu hale zorlamak tek adama biat etme fikriyle tastamam örtüştüğü gibi mustafa kemal'e atfedilen yenilikçilik, bilimin yol göstericiliği gibi prensiplerle de çelişir.
    adama derler ki "reisçiliği tenkit etmek senin gibi "ulu önderci"ye kalmaz, bu kocaman bir çelişkidir.
    bu düpedüz "parmağın gösterdiği istikamete değil, parmağa odaklanmak" metaforunun tezahürüdür.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:18 ----------

Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    evet ben ataturku seven birisi olarak diyeyim: ataturk diktatördü. ama 'pozitif yönde dikte eden' manasında bir diktatör.

bir şeyi dikte etmek kötüdür ancak zihinsel manada gelişimini tamamlayamamış bir toplumu pozitif yönde dikte etmek iyi olabilir.

bu, böbrek yetmezliği çeken ve hayatı ızdırapla geçen bir hastaya böbrek naklini dikte etmek gibi bir şey herhalde galiba sanırsam.

(kuvvet, küfür etmeden yazdım bi oku hele)
    mersi canım, benim ya da bir başkasının "bilmemkimci" olmak zorunda olduğunu düşünmediğin sürece istersen arabana charlie chaplin sticker'ı bile yapıştırabilirsin (ki benimkinde var ).
    bana veya memleket efradına bulaşmadığın sürece kimi ve neyi takip ettiğin benim değil senin sorunundur.
    melmeketçe bunları sindirecek olgunlukta değiliz.

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)