Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

ekşi sözlük içeriğinin kopyalanması

Motovento
    REKLAM ALANI
    KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    son zamanlarda sitemizde sıkça gerçekleşen bu hadise özgünlüğe halel getirmekle beraber sıkıcı da oluyor.
    gazetede bir haber okudunuz, aynı saatlerde aynı haberin başlık halindeki formunu eşki sözlük'te de okuyorsunuz, bu da yetmezmiş gibi bunun ayniyle buraya taşınması pek lüzumsuz oluyor.

bilgilerinize arz ederim.
    MotorKafa ve emrb bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Memlekette tüm mecralarda kopya habercilik yapılmakta.

Karar : Suç unsuruna rastlanmamış, dava reddedilmiştir.
    Legends may sLeep.. But they never diE..!

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ekşi ayrı, burası ayrı bir mecra bu bir.

başlık taşımak ile içerik kopyalamak ayrı şeyler bu iki.

lan ne güzel muhabbet ediyoz işte bu üç.

ekşi artık eski ekşi değil, saçma sapan bir platform halinde geldi bu da son...
    Shrieker bunu beğendi.

Osm@n - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250 - 2016
    Alıntı KUVVETMİRA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    haberin başlık halindeki formunu eşki sözlük'te de okuyorsunuz, bu da yetmezmiş gibi bunun ayniyle buraya taşınması pek lüzumsuz oluyor.
    ekşisözlük bekleme salonunda 2008 yılından beri çaylak onay listesinde yazar adayı olaraktan beklemedeyim. çaylaklıktan emekli olmama az bi süre kaldı. Oraya yazamıyom, buraya yazıyom.
    Ne yağni haber de mi yabmıyah...

Motosikleti
    Honda PCX 150
    Kaynak gosterildikten sonra sahsim acisindan sıkıntı yok. Zaten internet dediginiz nedir. Herkesin her seyi konuştuğu yazdigi bir yer. Kimisi o sekil yazar kimisi bu sekil. Eyyorlamam bu kadar.

Motosikleti
    xt 600
    kabahatten sayılması ya da yasaklanması anlamında yazmadım.
    fakat gerenk yok bence,
    aynı şeyleri bi ordan bi burdan okumanın pek anlamı yok bence,
    vakti, birikimi olan özgün içerik üretsin, bizim de vaktimiz şenlensin derim.

Alıntı Osm@n adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ekşisözlük bekleme salonunda 2008 yılından beri çaylak onay listesinde yazar adayı olaraktan beklemedeyim. çaylaklıktan emekli olmama az bi süre kaldı. Oraya yazamıyom, buraya yazıyom.
    Ne yağni haber de mi yabmıyah...
    yok artık, 2008'den beri neyin çaylaklığı arkadaş?
    şişmana "marmara kazım"ın selamı var diye mail at, anlar o.
    Osm@n bunu beğendi.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Kopya içerik foruma zarar veriyor.
    Sadece ekşi değil haber sitelerinden alıntılar da buna dahil.
    Motosikletle ilgili bir haber tabiki burada tartışılmalı ama bir haber sitesinin içeriğini olduğu gibi buraya almak hem gereksiz hem de Seo açısından forumu 3. Sınıf site durumuna düşürüyor.
    Arkadaşlar bizi haberdar ederek iyi bir şey yaptıklarını düşünüyorlar ama forum kopya içerik sitesi durumuna düşmek üzere.
    Bir haber ya da olayın başlığını açmayın demiyorum.
    Kendi özgün yorumunuzla açın.
    Kopyala yapıştır dışarıdan emek hırsızlığı olarak değerlendirilir.
    zaferce bunu beğendi.

SavageGarden - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC750S
    yahu geçenlerde "askerlik uzatıldı" adlı kolpa haber bile aynen en az 5 farklı medya(!) grubunda satırı satırına aynı şekilde yayınlanmadı mı?

hatta bunu ilk yayınlayan "hürriyet" adlı en kopyacı haber grubu, haberin kolpa olduğunu "ilk bizden öğrendiler, herkes tuzağa düşerken biz düşmedik" diyerek bir traji-komik garabete imza atmadı mı?

biz buna gülmek için ağzmızı bıraktık da başka yerlerimizle gülmedik mi?

daha geri gidelim,

bu ülkede en az 10 gazete aynı gün aynı manşetle çıkmadı mı?
    en az 10 köşe yazarı(!) ünvanlı kişiler aynı gün aynı başlıkla köşe yazısı yazmadı mı??

fayans grubu, istisnasız her gün aynı haberlerle(!) karşımıza çıkmıyor mu?

imam ishal olmuş sıçmış, cemaat pırt yapsa nolur.

(bkz: agam eğlenir bizimle)
    bu da ekşiden "kopya" olsun, başlık açana.

MotorKafa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 1000 FA
    Yüzde yüz katılmakla beraber hachiko nickli arkadaşın da bu başlığı dikkate almasını umuyorum.
    Sözlüğe mi giriyorum, foruma mı belli değil. Gerçi sözlüğün de forumdan farkı yok ya...
    Sırf bu yüzden eskisi gibi uğramıyorum foruma. Ve benim gibi bu sebepten dolayı elini eteğini çeken arkadaşların olduğuna da inanıyorum.
    Umarım moderatörler el atar bu duruma.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:14 ----------

Alıntı SavageGarden adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yahu geçenlerde "askerlik uzatıldı" adlı kolpa haber bile aynen en az 5 farklı medya(!) grubunda satırı satırına aynı şekilde yayınlanmadı mı?

hatta bunu ilk yayınlayan "hürriyet" adlı en kopyacı haber grubu, haberin kolpa olduğunu "ilk bizden öğrendiler, herkes tuzağa düşerken biz düşmedik" diyerek bir traji-komik garabete imza atmadı mı?

biz buna gülmek için ağzmızı bıraktık da başka yerlerimizle gülmedik mi?

daha geri gidelim,

bu ülkede en az 10 gazete aynı gün aynı manşetle çıkmadı mı?
    en az 10 köşe yazarı(!) ünvanlı kişiler aynı gün aynı başlıkla köşe yazısı yazmadı mı??

fayans grubu, istisnasız her gün aynı haberlerle(!) karşımıza çıkmıyor mu?

imam ishal olmuş sıçmış, cemaat pırt yapsa nolur.

(bkz: agam eğlenir bizimle)
    bu da ekşiden "kopya" olsun, başlık açana.
    Bu nedenle mesela hürriyet, milliyet gibi gazetelerin web sitelerine de girmiyorum.
    Daha özgün içerik oluşturan siteleri tercih ediyorum. O yüzden forumun da kullanıcı kaybettiğini düşünüyorum.
    Duyun sesimi mod'lar!!!
    emrb bunu beğendi.
    Motosikletli Kaplumbağa...

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kopya içerik foruma zarar veriyor.
    Sadece ekşi değil haber sitelerinden alıntılar da buna dahil.
    Motosikletle ilgili bir haber tabiki burada tartışılmalı ama bir haber sitesinin içeriğini olduğu gibi buraya almak hem gereksiz hem de Seo açısından forumu 3. Sınıf site durumuna düşürüyor.
    Arkadaşlar bizi haberdar ederek iyi bir şey yaptıklarını düşünüyorlar ama forum kopya içerik sitesi durumuna düşmek üzere.
    Bir haber ya da olayın başlığını açmayın demiyorum.
    Kendi özgün yorumunuzla açın.
    Kopyala yapıştır dışarıdan emek hırsızlığı olarak değerlendirilir.
    içerik zenginleştirmenin bir yolu olarak kullanıldığından dolayı forum kavramına ne kadar zarar ve ne kadar yarar sağladığı konusu biraz tartışmalı,
    motosiklet ile direkt ilintili, üyelerin içerisinde bulunduğu konular sansasyonel ve tartışma doğurabilecek konulara nazaran oldukça az ilgi görüyor,
    gezi fotoğrafları bölümünde iki kardeşin gayet güzel bir geziyi forumda paylaşması bu yüzden çok ilgi göremiyor,
    teknik konulardaki yetersizlik teknik problemlerden kaynaklanan konularda kendisini gösteriyor,
    teknik bilgi yeterliliği ortalamanın üzerinde olan üyeler uzak duruyor.

kişisel hezeyanların doğurduğu ön yargılar neredeyse her konuyu mahalle kavgasına çeviriyor,
    geçenlerde buluştuk, görüştük.
    akabinde yazılan bağzı yorumların (hatta oradaki konuşmalarda geçen bağzı cümlelerin) üyelerin forumdaki karakterleri olması gerekenden çok daha fazla ciddiye aldığını düşünmeme sebep oldu, (açıkçası üzüldüm)
    genelde aynı kişiler aktif ve başat olduğundan dolayı bireyler kendi iradelerini bir nevi başat karaktere teslim etme eğilimindeler gibi bir hava sezinledim,
    direkt olarak anlatırsam bir kamplaşma var,
    kullanıcıların çoğu katılımda bulunmuyor,
    zira iyi ya da kötü fikir belirttiklerinde karşılaştıkları genelde kırıcı bir tavır oluyor.
    misal oocan eğitimci sıfatı ile açtığı bir konuda eleştiriler o kadar şiddetli oluyor ki dönüp dönüp bakıyorum kime ne demiş diye,
    bu kadar kişisel egolar üzerine kurulu bir yaklaşım forumu forum olmaktan çıkarıyor.
    eklenebilecek bir çok şey var,
    sanırım ana fikrimi anlatabildim.

belirtmekten imtina etmeyeceğim kişisel durumum ise;

hem konu sahibi olarak hem de son buluşmada benim ile aynı cümlede geçtiğinden dolayı kuvvetmira ile ilgili bir kaç kelam etmem gerekiyor,
    kuvvetmira, The Dude karakterinin karşıtı değildir,
    kendisi öyle de düşünse siz de öyle düşünseniz gerek The Dude gerek Barış Ç. böyle düşünmüyor,
    kuvvetmira karakterinin ve fatih in hayatında kapladığım yerin bu kadar büyük lanse edilmesi benim problemim değil,
    zira benim için o kadar önemli bir karakter değil,
    o yüzden bu kadar "ciddi" bir rekabet içerisinde olduğumu bilmiyordum, şaşırdım.
    sanırım bu sebepten kendimi tanıttığımda aldığım ilk tepki kuvvetmira iması idi (lucas, bunun için seni eleştirmiyorum, seninle tanıştığıma çok memnun oldum, yanına geleceğim, hatta telefonunu özel mesaj ile gönderirsen sevinirim).
    (o buluşmada tanışıp "keşke görmeseydim" dediğim kimse yok, olcay sen de buna dahilsin, bana şarjörün dolu gelmene ihtiyacın yok, The Dude karşısında ise ihtiyacın var.)
    (umarım sizin açınızdan da beninle karşılaşmak aynı tonda olmuştur, merak etmeyin çoğunuzun ne düşündüğünü anlayacak kapasitem var)
    herkesin kafasında böyle bir durumun olduğu fikri benim için biraz rahatsız edici.

The Dude abides.

umarım foruma nasıl baktığımı, sizleri nasıl gördüğümü, kırmadan dökmeden anlatabilmişimdir.

bu mesaj çok daha uzundu,
    farklı kişilerede mesajlarım var idi.
    silip mesajı kısalttım,

kendini bu şekilde kişisel olarak ifade etme gereği duyan bir karakter değilim,
    bu sebepten bu mesaj benim için oldukça zor oldu.

hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500
    Ooooo bana da kitlemişler ..

Bir iki kelam edeceğim sonrası uzun uzun yazarım..Ben çok fazla ekşiden konu açmam hatta çokta fazla konudışına konu da açmam (profilime tıklarsanız anlarsınız..Genelde haber içerikli konu açarım ve bir çoğunluğu anasayfaya taşınır , 1 sene de 74 manşet haber anasayfada yeralmıştır , peki diyelim açtığım konular kopya sıkıntılı eaaak kaka sidik , peki bu haberler anasayfada ise o zaman site yönetiminde sorun var..Anma velakin size sözüm ona aydın eleştrilsel üyeler , forumda her konuda ana bacılı küfür okuyorum bende memnun değilim bazılarını özelden uyarıyorum hatta..Hele şu konuyu açan ve gerisinde buna uyan sürüye söylemek istediğim her konudaki din iman ayetli kavgalarınızdan biz bıktık siz bıkmadınız mı konunun içeriği ile sonu bir olmuyor? Hatam olduğu zaman genelde özür dilerim..Kaçınız özür diliyorsunuz? Ya bırakın şu eleştirsel entel dantel kişilik çalışmalarını.. Aynaya bakın iyi gelir..

O haberlerin bir bölümünü harfine kadar ayrı yazıyorum bazen ben yorumluyorum hatta komik hatalar ettiğimde oluyor , resimleri tek tek pcde editleyip upload edip sayfaya koyuyorum , bazı sitelerde resim koruması veyahut jpg uzantılı olmuyor..

Aman ya ne halt yerseniz yiyin ben lunaparka gidiyorum.. Az kendinizi tartsanız zaten konuyu açmazdınız..

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:55 ----------

Ekleme : Açtığım konuların yönetimce ana sayfaya taşınması çok güzel çok teşekkür ediyorum işe yaramak güzel birşey ve güzel bir hobi bununla uğraşmak..

Motosikleti
    Gsx-R 1000(gixxer k9)
    İzin varsa değer kaybı davası konusu acmak istiyorum. Sabah sabah yerleştirdilerde.
    Yardım lazım.😞

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    ekşi sözlük ile burası bir değil o yüzden oradan buraya alıp daha detaylı inceleme yapıyoruz. aksini düşünen zaten bu forum yerine ekşi sözlük bünyesinde var olur.
    Shrieker bunu beğendi.

RedCBR125 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    z-ones180 CBR125 CBR250 CBF150 YZFR125 YZFR25
    Konu başlığına % 100 katılıyorum. Ekşi konularını direk buraya taşıyorlar benim de dikkatimi çekti. Bu durum forumumuz için kalite düşüklüğü ve özentilik izlenimi veriyor.

Şahsen bizim foruma antipatiklik katıyor düşüncesindeyim. “Motosiklet.net” (hava durumunu bile siyasete bağlayan tartışmalar sebebiyle) forum kalitesinin pek yüksek olmadığı bir forum olsada bi Orjinalliği mevcut... Bari bu orjinalliğimizi bozmayalım.

teknolojinin bu şekilde ilerlemesi genel olarak herşeyin bokunu çıkardı.

Artık e mail görmedim diye bişey diyemiyordun mesela; işler watsap tan yapılır oldu. Özel hayat kalmadi.

Herşey birbirinin kopyası.

İşim gereği türkiye nin çoğu şehrini gezdim, gezmeye devam ediyorum. Artık eski o her şehrin kendine özgü havası kalmadi. Bütün şehirler aynı, birbirinin kopyası oldu. Her şehirde antep tatlicisi var, urfa cigkoftesi, adana kebabi vs vs vs.Acayip sıkıcı bir durum

Bu kopya durum sebebiyle Genel olarak bir bıkkınlık ve sıkılma hali mevcut(kendi adima)

Nereye gidiyoruz bilmiyorum.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Alıntı The Dude adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    içerik zenginleştirmenin bir yolu olarak kullanıldığından dolayı forum kavramına ne kadar zarar ve ne kadar yarar sağladığı konusu biraz tartışmalı,
    motosiklet ile direkt ilintili, üyelerin içerisinde bulunduğu konular sansasyonel ve tartışma doğurabilecek konulara nazaran oldukça az ilgi görüyor,
    gezi fotoğrafları bölümünde iki kardeşin gayet güzel bir geziyi forumda paylaşması bu yüzden çok ilgi göremiyor,
    teknik konulardaki yetersizlik teknik problemlerden kaynaklanan konularda kendisini gösteriyor,

kişisel hezeyanların doğurduğu ön yargılar neredeyse her konuyu mahalle kavgasına çeviriyor,
    akabinde yazılan bağzı yorumların (hatta oradaki konuşmalarda geçen bağzı cümlelerin) üyelerin forumdaki karakterleri olması gerekenden çok daha fazla ciddiye aldığını düşünmeme sebep oldu, (açıkçası üzüldüm)
    genelde aynı kişiler aktif ve başat olduğundan dolayı bireyler kendi iradelerini bir nevi başat karaktere teslim etme eğilimindeler gibi bir hava sezinledim,
    zira iyi ya da kötü fikir belirttiklerinde karşılaştıkları genelde kırıcı bir tavır oluyor.
    misal oocan eğitimci sıfatı ile açtığı bir konuda eleştiriler o kadar şiddetli oluyor ki dönüp dönüp bakıyorum kime ne demiş diye,
    bu kadar kişisel egolar üzerine kurulu bir yaklaşım forumu forum olmaktan çıkarıyor.

hem konu sahibi olarak hem de son buluşmada benim ile aynı cümlede geçtiğinden dolayı kuvvetmira ile ilgili bir kaç kelam etmem gerekiyor,
    kendisi öyle de düşünse siz de öyle düşünseniz gerek The Dude gerek Barış Ç. böyle düşünmüyor,
    kuvvetmira karakterinin ve fatih in hayatında kapladığım yerin bu kadar büyük lanse edilmesi benim problemim değil,
    o yüzden bu kadar "ciddi" bir rekabet içerisinde olduğumu bilmiyordum, şaşırdım.
    sanırım bu sebepten kendimi tanıttığımda aldığım ilk tepki kuvvetmira iması idi (lucas, bunun için seni eleştirmiyorum, seninle tanıştığıma çok memnun oldum, yanına geleceğim, hatta telefonunu özel mesaj ile gönderirsen sevinirim).
    (o buluşmada tanışıp "keşke görmeseydim" dediğim kimse yok, olcay sen de buna dahilsin, bana şarjörün dolu gelmene ihtiyacın yok, The Dude karşısında ise ihtiyacın var.)
    (umarım sizin açınızdan da beninle karşılaşmak aynı tonda olmuştur, merak etmeyin çoğunuzun ne düşündüğünü anlayacak kapasitem var)
    herkesin kafasında böyle bir durumun olduğu fikri benim için biraz rahatsız edici.

The Dude abides.

umarım foruma nasıl baktığımı, sizleri nasıl gördüğümü, kırmadan dökmeden anlatabilmişimdir.

silip mesajı kısalttım,

Vay anasını neler d.....
    Cümlesi buna cuk oturuyor.

Gruplaşma oldum olası vardı. Bir ara toplu ayrilmalar, kendi forumlarını kurmalar falan çok gördük.

Şu an ki gruplaşma ise siyaseten daha çok.

Siyasetin forumda bu kadar yoğunlaşması ergenekon davalarıyla başladı.
    İlk ciddi ayrışma 2010 referandumudur.
    Sonrasında tartışmalar giderek arttı.
    Duracağını da zannetmiyorum çünkü Türkiye siyaseten çok şenlikli bir ülke.

Oocan'a yapılanlar ise bana çok ilginç gelmiyor çünkü forumda defalarca avukat arkadaşımıza hukuk, hekim arkadaşımıza tıp öğreten liselilerle muhatap olduk.

Kontra tekniğini anlattığım bir posttan sonra bu forumun en aktif ve çoğunluk tarafından sevilen bir üyesi beni cahillikle ve salaklıkla suçlamıştı.
    Nasıl olurda teker sağa dönükken motor sola gidermiş. Fizik kurallarına aykırıymış.

Forum böyle bişey.
    Ama burası sanal ortam.
    Hepimiz sanalız.
    Bunun farkında olanlarla zaten sorun çıkmıyor.
    Farkında olmayıp kendini çok önemseyen, ilgi isteyen kısaca psikolojisinin bozuk olduğunun farkında olmayanlar da var.
    Yapacak bişey yok.
    Genelde ben hayatımdan memnunum.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Motosikleti
    Gsx-R 1000(gixxer k9)
    Alıntı The Dude adlı üyeden alıntı Mesajı göster

The Dude abides.

silip mesajı kısalttım,

[IMG][/IMG]
    Herşey yolunda.
    The Dude bunu beğendi.
    “Büyük beyinler fikirleri tartışır, orta halliler olayları, küçük beyinler ise insanları tartışır.”

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    işte 7 milyar insan hep farklı. şurada tartışması yapılan durum aslında hiçte önemi olmayan bir durum ama madem açılmış konuşalım bari dimi

yaa siz böyle şeylerle mi meşgul oluyorsunuz? haberin kopyala yapıştırı mı olur? benzine zam geldi haberini bir yerden alıntı yaptıysak değişen ne?

alıntı yaptığımız yerde de benzine zam geldi yazıyor buraya koysak da benzin zammı yazıyor. biz oradan buraya alıntı yapıp ve altına kendi görüşümüzü de ekleyip devam ediyoruz ki zaten forumun amacı burada bir beyin paylaşımı, paylaşım.

oldu olacak haber görselleri için forumdan grafiker arkadaşlarımız görsel hazırlasın, haber yazıları için yazarlar çalışsın ve haber kaynağı elde etmek için ayrı bir ekip kuralım olsun bitsin. bu mu olay?

saçmalamanın zirvesi değilde ne bu yaptığınız? forumda üyeler ile her konuda anlaşamayız ve her konuda da zıtlaşmayız yani durum budur ve bu karşı görüşlerin tartışması hiç bitmeyecek ama bazen gerçekten gereksiz şeyleri tartışıyoruz.

yani haberin kendisini tartışmayı bıraktık şimdi yemeğin tabağa konulma şeklini tartışıyoruz hahaha :D allah iyiliğinizi versin. hachiko kadar kağıt düşsün kafanıza :D

Motosikleti
    xt 600
    sahibinden.com'da görenleri kör eden motosiklet

Sahibinden.com'da görenleri kör eden motosiklet

bunun gibi; konu ismi bile kelimesi kelimesine aynı olan "tematik" diyebileceğimiz nokta atışı örneklerden bahsediyorum.

Pangaea - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr 125
    Öncelikle Hachiko'ma laf etmeyin birçoğunuzu hiç tanımıyorum ama Hachikoyu çok sevdim belki de profil resminden dolayıdır

ayrıca örnek verdiğiniz konu başlığı dün "arkadaşlar bu ne" gibi birşeydi sanırım bugun değiştirmişler kim nerden çalmıs bilemem hadi iyi günler

Hachiko'ma dokunma !

dipnot: ekşi ve burası birbirinden farklı insanlar içeren birbirinden farklı platformlar ve herkes iki platformu da kullanacak diye bir durum yok bu başlıklar açılmazsa (örneğin) benim bunlardan haberim olamaz ya da bunlar hakkında konuşma belki birşeyler öğrenme ya da öğretme fırsatım da olamaz.
    hachiko bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)