Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Sony notebook açılmama sorunu..

Motovento
    REKLAM ALANI
    EthanHunt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 Honda Cbf 150
    Sony vaio VGN-SZ71MN notebook power tuşuna basınca power yeşil ışığı, wifi ve bluetooth ışığı yanıyor, işlemci fanı çalışmıyor, optik tuşuna basınca açılıyor fakat ekrana hiç bir görüntü gelmiyor. Bu haldeyken power tuşuna basınca pil takılı olsun olmasın pilin turucu ışığı yanıyor. Pil hiç takmadan da denedim sonuç değişmedi. Uzun süredir cihaz bu şekilde bir kenarda duruyor. Fikri olan var mı? Özellikle notebook tamir işiyle uğraşanlar çözebilir diye düşünüyorum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    ben bilmem hachiko bilir.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    İşlemci ısınıp kendini mi kapatıyor acaba ? Söküp termal macunla tekrar takmak ve fanını da temizleyip bakımdan geçirmek gerek gibi geldi bana
    zabuzaretta bunu beğendi.

Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Alıntı EthanHunt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sony vaio VGN-SZ71MN notebook power tuşuna basınca power yeşil ışığı, wifi ve bluetooth ışığı yanıyor, işlemci fanı çalışmıyor, optik tuşuna basınca açılıyor fakat ekrana hiç bir görüntü gelmiyor. Bu haldeyken power tuşuna basınca pil takılı olsun olmasın pilin turucu ışığı yanıyor. Pil hiç takmadan da denedim sonuç değişmedi. Uzun süredir cihaz bu şekilde bir kenarda duruyor. Fikri olan var mı? Özellikle notebook tamir işiyle uğraşanlar çözebilir diye düşünüyorum.
    Alıyorsun laptopı. Perpada notebook tamircileriyle sıkı pazarlığa oturuyorsun. Anakarttan entegre değişecek. hangisi olduğunu tahmin etmek zor. Elimin altında olsa ölçer söylerdim sana.
    Problem sadece görüntü gelmemesi ise ve ekran/ekran kartı sağlamsa: konnektör değişimi yapılacak aşağı yukarı 50-80 tl
    Anakart güney/kuzey köprülerinden diyot/regülatör/entegre yanmış olabilir. Ortalama 100 liraya tamir ediyorlar. Neyin yandığına ve zorluğuna göre değişir.
    Bence power hattında bir problem var. Ucuza kapanacak gibi duruyor. Ama net bir şey diyemem. Bazen öyle kritik parça yanıyo ki komple çöp oluveriyor.

Not: Şimdi aklıma geldi. VGA/HDMI çıkışı filan var mı. Varsa görüntü almayı denediniz mi?

Dipnot: USB'ye bişeyler takınca enerji veriyor mu?

Optik sürücü açıldığına göre 12V hattın çalışıyor. Ama fanın da 12V olması lazım kafa akrıştırıcı şeyler....

Sen götür usta perpaya
    EthanHunt bunu beğendi.

Sorunun cevabını bilemedim üstad lakin bende bu başlık altından farklı bir soru sormak isterim yeni konu açmıyayım.
    Laptopumda 1 ad. 1 tb 2.5 sata hdd ile 1 ad. 128gb m.2 sata nvme ssd mevcut. 1 ad. 512gb m.2 sata nvme ssd aldım. Malumunuz windows 128gb de yüklü. Baştan format at o kadar programı crackle bilmemne uğraşmak istemiyorum.
    128gb yi 512gb ye clonlayayım istiyorum lakin pcimde 1 ad m.2 sata yuvası var.
    2 ad m2tosata çevirici al masaüstünde clonla dediler ki tanesi en ucuz 45tl. aliden istesem tanesi 10 tl ama kim beklicek o kadar süre.
    128gb liği 1 tb ye klonlasam sonra 512 ligi takıp 1tb den ona klonlasam falan kolay bir yöntem varmıdır acep.

_chaotic_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    regal raptor daytona 350
    Alıntı mchi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sorunun cevabını bilemedim üstad lakin bende bu başlık altından farklı bir soru sormak isterim yeni konu açmıyayım.
    Laptopumda 1 ad. 1 tb 2.5 sata hdd ile 1 ad. 128gb m.2 sata nvme ssd mevcut. 1 ad. 512gb m.2 sata nvme ssd aldım. Malumunuz windows 128gb de yüklü. Baştan format at o kadar programı crackle bilmemne uğraşmak istemiyorum.
    128gb yi 512gb ye clonlayayım istiyorum lakin pcimde 1 ad m.2 sata yuvası var.
    2 ad m2tosata çevirici al masaüstünde clonla dediler ki tanesi en ucuz 45tl. aliden istesem tanesi 10 tl ama kim beklicek o kadar süre.
    128gb liği 1 tb ye klonlasam sonra 512 ligi takıp 1tb den ona klonlasam falan kolay bir yöntem varmıdır acep.
    acronis true image ile tüm diskinin klonunu bir 1 tb içine alıp, sonra yeni diskinize sadece işletim sistemini kurduktan sonra aynı dosyadan acronis ile tekrar dönebilirsiniz. yalnız işlem baya bir sürer.
    nereye dönersen dön popon arkanda kalir..

Motosikleti
    yamaha mt-25
    Alıntı EthanHunt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tahmini nedenler

bilgisayarında amd yada nvidia grafik işlemcisi var mı. anlattığın arıza fazla ısınmadan dolayı grafik entegresi arızasına benziyor.
    usb söketleri sağlam mı? soket içerisindeki ayaklar kısa devre olursa makinanın açılmamasına neden olur.
    ram arızalı olabilir önce sökülüp alkol ile ayaklarının temizlenip denenmesi lazım.
    notebook adaptörün 19v veriyor mu ,bilgisayarının üzerine sıvı döküldü mü ?

bilen birine ver, makinan sonra hurdaya çıkmasın.
    EthanHunt bunu beğendi.

Alıntı _chaotic_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    acronis true image ile tüm diskinin klonunu bir 1 tb içine alıp, sonra yeni diskinize sadece işletim sistemini kurduktan sonra aynı dosyadan acronis ile tekrar dönebilirsiniz. yalnız işlem baya bir sürer.
    acronisi önermişlerdi evet. 1tb ye alıp daha sonra yeni ssd ye dönebiliyorum süper. total 100gb falan dosya var 1tb 5400rpm sonuçta onu hesaba katmamıştım ama 2 saat sürse bile cracklemeden iyidir sanırım. Dosya kaybı riski varmı peki ?

Motosikleti
    regal raptor daytona 350
    acronisi önermişlerdi evet. 1tb ye alıp daha sonra yeni ssd ye dönebiliyorum süper. total 100gb falan dosya var 1tb 5400rpm sonuçta onu hesaba katmamıştım ama 2 saat sürse bile cracklemeden iyidir sanırım. Dosya kaybı riski varmı peki ?
    iki saatten fazla da sürebilir. bizim sistem odasında yangın çıkınca 120 gb diski dönmüştük bundan 10 sene önce, o zaman çok az dosyada sıkıntı olmuştu. gayet başarılı bir program, zaman içinde kendini daha da geliştirmiştir sanırım.
    mchi bunu beğendi.
    nereye dönersen dön popon arkanda kalir..

hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500
    Altında kapak var ram modüllerini sökün temizleyip tek modülle çalıştırmayı deneyin..Aşırı ısınan bir cihazmıydı kullanım esnadında..
    EthanHunt bunu beğendi.
    100 tlye 1300 km yol giden Volta vs5im

Motosikleti
    2015 Honda Cbf 150
    Alıntı drtayfun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İşlemci ısınıp kendini mi kapatıyor acaba ? Söküp termal macunla tekrar takmak ve fanını da temizleyip bakımdan geçirmek gerek gibi geldi bana
    Isınıp kendini kapatmıyor, hiç açılmıyor. Açılsa 2-3 dk ekran gelse bende cpu ısınmasından şüphe ederdim ama değil.

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:24 ----------

Alıntı MSMorkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Alıyorsun laptopı. Perpada notebook tamircileriyle sıkı pazarlığa oturuyorsun. Anakarttan entegre değişecek. hangisi olduğunu tahmin etmek zor. Elimin altında olsa ölçer söylerdim sana.
    Problem sadece görüntü gelmemesi ise ve ekran/ekran kartı sağlamsa: konnektör değişimi yapılacak aşağı yukarı 50-80 tl
    Anakart güney/kuzey köprülerinden diyot/regülatör/entegre yanmış olabilir. Ortalama 100 liraya tamir ediyorlar. Neyin yandığına ve zorluğuna göre değişir.
    Bence power hattında bir problem var. Ucuza kapanacak gibi duruyor. Ama net bir şey diyemem. Bazen öyle kritik parça yanıyo ki komple çöp oluveriyor.

Not: Şimdi aklıma geldi. VGA/HDMI çıkışı filan var mı. Varsa görüntü almayı denediniz mi?

Dipnot: USB'ye bişeyler takınca enerji veriyor mu?

Optik sürücü açıldığına göre 12V hattın çalışıyor. Ama fanın da 12V olması lazım kafa akrıştırıcı şeyler....

Sen götür usta perpaya
    Vga çıkışı var, monitöre taktım fakat görüntü alamadım.

Usbya flash taktım enerji olmadığını düşünüyorum normalde ışığı yanardı.

Cihaz açılınca cpu fanı dönmüyor fakat bildiğim kadarıyla belli bir ısıya gelmeden fan çalışmıyordu. Parçaladığım bi makinadan bu tecrübem var.

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:28 ----------

Alıntı zuluman adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tahmini nedenler

bilgisayarında amd yada nvidia grafik işlemcisi var mı. anlattığın arıza fazla ısınmadan dolayı grafik entegresi arızasına benziyor.
    usb söketleri sağlam mı? soket içerisindeki ayaklar kısa devre olursa makinanın açılmamasına neden olur.
    ram arızalı olabilir önce sökülüp alkol ile ayaklarının temizlenip denenmesi lazım.
    notebook adaptörün 19v veriyor mu ,bilgisayarının üzerine sıvı döküldü mü ?

bilen birine ver, makinan sonra hurdaya çıkmasın.
    İlk mesajımda nb modelini hatırlayamamıştım. Notebook bu: https://www.small-laptops.com/sony-vaio-vgn-tx650p-b/

Cihazın grafik işlemcisi bu, Intel® Graphics Media Accelerator 900. Isınmadan dolayımı bu mu bozuldu bilemiyorum tabi.
    Usbler sağlam şimdi kontrol ettim.
    Anakarta entegre 512mb ram + sokette 512 ram var. Sokettekini çıkarttım yine çalışmadı.
    Pcye sıvı dokülmedi. Adaptörün sağlaması için girişi uygun bir adaptör ile kontrol edeyim.

Onyo powerpad duo tableti çökertip uygun rom bulamayınca bu cihazı çalıştırayım dedim. Cihaz çalışsa çook işime yarayacak.
    Yapabildiğim kadar kontrollerini yapıp uyanık olarak servise göstereceğim yoksa sağlam tamirci bulmak zor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:39 ----------

Alıntı hachiko adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Altında kapak var ram modüllerini sökün temizleyip tek modülle çalıştırmayı deneyin..Aşırı ısınan bir cihazmıydı kullanım esnadında..
    Çok fazla ısımıyordu. Düz bir masada hafif ofis işleri için kullandık, zaten güçlü birşey değil.
    Soketteki rami çıkartıp denedim. Entegre ram ile de çalışmadı.

hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500
    anlatmanıza gore cıhaz bır sure yatmıs anakartı sokup tıner ıle yıkayıp bir sure bekleyın yıne olmuyor ise mikro dalgaya 150 derecede 2 dakıka ısıl ıslem uygulayın ve bekleyin.

Motosikleti
    2015 Honda Cbf 150
    Alıntı hachiko adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    anlatmanıza gore cıhaz bır sure yatmıs anakartı sokup tıner ıle yıkayıp bir sure bekleyın yıne olmuyor ise mikro dalgaya 150 derecede 2 dakıka ısıl ıslem uygulayın ve bekleyin.
    Evet bir süre yattı fakat arızalanmadan önce sık sık kullanıyordum, arızalanınca çok fazla üzerine düşmeyip bir kenara kaldırdım ve alternatif nb kullanmıştım. Tiner ve fırın seçeneğini deneyeceğim.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    Chipset arızasıdır büyük ihtimal astarı yüzünü geçer bu tarz 1 çuval cihaz var alıcı bulsamda versem

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    12-13 yıllık eski nesil tek core Pentium 1.2GHz 32 bit işlemcili bir sistem çalışsa nolacak? en fazla 1GB ram takabilirsiniz win10 kuramazsınız bile. Ona vereceğiniz tamir parasına yazık.

Alıntı _chaotic_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    iki saatten fazla da sürebilir. bizim sistem odasında yangın çıkınca 120 gb diski dönmüştük bundan 10 sene önce, o zaman çok az dosyada sıkıntı olmuştu. gayet başarılı bir program, zaman içinde kendini daha da geliştirmiştir sanırım.
    Acronis ile 128gb yi 1tb ye backup aldim.
    Daha sonra 1tb yi 512gb ye recoverladim. Pc yu 512gb likle bootlayip actigimda işletim sistemi bulunamadı hatasi aliyorum.
    Notlar;
    512gb yi ilk gormemisti win 10 usb ile formatlar gibi acip bolumlendirip kapadim gormeye başladı.
    128gb yi bacup alirken sektor by sektor sectim 108gb yi 120gb gibi backupladi.
    Herseyi videolarda anlatıldığı gibi yaptim ama isletim sistemini niye gormez acaba.
    Bu arada acronis 2017 kırekli. Acronis 64bit ile yaptim bu islemleri.
    Help me pls.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:30 ----------

https://www.acronis.com/en-us/support/documentation/ATI2016/index.html#21824.html

Format yolu gozuktu. Hdd to ssd sorun oluyormus kapasite farkindan oturu

Motosikleti
    regal raptor daytona 350
    Acronis ile 128gb yi 1tb ye backup aldim.
    Daha sonra 1tb yi 512gb ye recoverladim. Pc yu 512gb likle bootlayip actigimda işletim sistemi bulunamadı hatasi aliyorum.
    Notlar;
    512gb yi ilk gormemisti win 10 usb ile formatlar gibi acip bolumlendirip kapadim gormeye başladı.
    128gb yi bacup alirken sektor by sektor sectim 108gb yi 120gb gibi backupladi.
    Herseyi videolarda anlatıldığı gibi yaptim ama isletim sistemini niye gormez acaba.
    Bu arada acronis 2017 kırekli. Acronis 64bit ile yaptim bu islemleri.
    Help me pls.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:30 ----------

https://www.acronis.com/en-us/support/documentation/ATI2016/index.html#21824.html

Format yolu gozuktu. Hdd to ssd sorun oluyormus kapasite farkindan oturu
    Benim bu işi yapmamın üzerinden biraz zaman geçti ama şöyle yapardim:
    512 olanı formatlayip temiz işletim sistemi kurtardım. Sonra acronisi de bu yeni sisteme kurup, 1tb olanı da bu sisteme ekleyip, acronisin 1tb üzerinde olan dosyasından yedegyedeği donerdim. Üzerinden baya zaman geçti keşke daha çok hatirlayabilsem

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)