Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
6. sayfa BirinciBirinci ... 4567 SonuncuSonuncu

Türkcelileştirebildiklerimizdenmisiniz

Motovento
    REKLAM ALANI
    watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Şahsen, Arapça'dan ve Fransızca'dan giren kelimelerden ziyade İngilizce'den geçenlere sinir oluyorum, çünkü çoğunun Türkçe karşılığı olduğunu biliyorum. Belki o zamanlarda yaşasam, Arapça veya Fransızca'dan alınan kelimelerin Türkçe karşılığı olduğunu bilsem onlara da sinir olurdum.

Dine gelince, herkesin kutsal kitabımızı ana dilinde okuması gerektiğine inanıyorum, sonuçta o Allah'ın mesajıdır. Mesajda da bir anlam vardır. Onu anlamak için okuyacaksın. Anlam önemsiz olsaydı Allah Arapça da indirmez, anlamlı anlamsız sesleri sıralar, bunları söyleyerek onu zikretmemizi isterdi. Ama olay o değil, olay onun mesajını anlamak. Bunu demekle beraber, başka bir dildeki meal hiçbir zaman asıl dilindekini de karşılamaz, biliyorum ama mesela öldürmeyeceksin diye verilen bir emir hangi dilde olursa olsun anlaşılır. Dilin incelikleri nüanslarda ortaya çıkar ve nüansına kadar yaşabiliyorsak zaten ermiş oluruz. Bununla beraber, ezanın mutlaka Arapça okunmasından yanayım. Sebebi din değil kesinlikle. Ezan dünyada bütün Müslümanlar'ı namaza çağırmak içindir. Herhangi bir ülkeye gittiğinizde, biri o ülkenin ana dilinde ezan okusa anlamazsınız. Ama Arapça ezan okursa anlarsınız. Onun için Arapça ezan, nerede olursa olsun her Müslüman tarafından tanınabilir ve mesaj yerine ulaşır.

Başörtüsü, sakal yasağı falana gelince... Bir kere, bu yasak kamu çalışanları içindir. Ha bazen kamu kurumunda işi olan, kamu çalışanı olmayan kişiye de saç açtırılıyor, bunun mantığı yok. Bir kişi başını örtmüş, sakal bırakmış, veya mini etek giymiş diye kamu hizmetinden mahrum bırakamazsınız. Ama devlet, kendi çalışanları için kılık kıyafet belirleyebilir. Mesela nasıl kamu çalışanı birisi saçını örtemiyor, sakal bırakamıyor idiyse, öteki cenahtan insanlar da mini etek, kot pantolon, top sakal, keçi sakal vesaire bırakamıyorlardı. Top sakalı çok seven bir insanı düşünelim. Top sakalı çok seviyorsa devlette çalışmaz, iş bu kadar basit. Sonuçta, kamudan başka iç alanları da var ülkede. Mesela adam keçi sakala bayılıyor ama asker olmak istiyor. Askere yazılıp ben keçi sakal bırakmak istiyorum, özgürlüğümü kısıtlıyorsunuz diyemez. Keçi sakalı daha çok sevdiğini söylüyorsan asker olma derler adama. Mesela üniversite öğrencilerine kılık kıyafet özgürlüğü sağlanmalıydı, ama o şekilde kamuda çalışamayacaklarını bileceklerdi (Mini etekli, askılı bluzlu veya başı örtülü). Eğitimde kısıtlama olamaz, ama iş hayatında devlet kendi alanında kısıtlama getirebilir. Benim düşüncem bu yönde.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Duke 250 17
    Alıntı Ahmet Turan Peker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Fazıl say söylerse özgürlük timurtaş hoca söylerse suç mu oluyor.

Başı örtülüye yapılınca özgürlük Mini etekliye yapılınca normal mi oluyor.

Seninle benim aramdaki bariz fark nedir biliyormusun.. Ben akit de okurum cumhuriyet de Akit tv yede bakarım oda tv ye de

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:25 ----------

Paylaştığın haber doğrumu yanlış mı öğrendin mi onu söyle.

49/ EL-HUCURÂT -13- Ey insanlar! Biz sizi bir erkekle bir kadından yarattık. Birbirinizi tanıyıp sâhib çıkmanız için milletlere, sülâlelere ayırdık. Şunu unutmayın ki ALLÂH'ın nazarında en değerli, en üstün olanınız, takvâda en ileri olandır. Muhakkak ki ALLÂH herşeyi bilir, her şeyden hakkıyla haberdârdır.

Peygamberimiz (sav) insanları ırka ve renge göre değerlendirme anlayışının basitliği üzerinde durmuş ve Veda Hutbesinde Arap kavmine hitaben şöyle söylemiştir: Soylarla övünülmez. Araplar, Arap olduklarından Acemlerden; Acemler de, Acem olduklarından Araplardan üstün sayılamazlar. Çünkü Allah Katında en yüce olanınız, ona karşı gelmekten en fazla kaçınanınız (en takvalınız)dır. Ey insanlar dikkat ediniz! Rabbiniz tektir. Arabın, Arab olmayana, Arab olmayanın Arab'a, siyahın kırmızıya, kırmızının siyaha, takvadan öte, hiçbir üstünlüğü yoktur. Şüphesiz Allah Teala Katında en üstününüz, Allah Teala'dan en çok korkanınızdır.

(Müsned-i Ahmed b. Hanbel, 5/411)

Benim insanlara bakışım budur Arap Alman İngiliz...vs
    Timurtaş ne dedi bilmiyorum ama onunki de ifade özgürlüğü Fazıl Say'ınki de.

Ben baş örtülüye yapılan hakkında bir şey dedim mi? Hatırlamıyorum sadece aynı ölçüde saçma bir olay paylaştım "Böyle şeyler de oluyor" diye. Ama sen okuduğunu anlamakta, çıkarım yapmakta başarısızlıktan öte bir haldesin maalesef ben de laf anlatmaya çalışıyorum işte n'aparsın sıkıntı.

Kendin ile beni kıyaslamaya çalışmanı önermem, aradaki uçurumu benim sana anlatmam namümkün. Bu sebeple aramızdaki bariz fark bahsettiğin şeyden çok daha öte bir şey. Sen akit okumaya devam et, sulanan beynini daha iyi açıklıyor bu durum keza.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Ahmet Turan Peker buradaki kişilere laf anlatmak için uğraşma.bunlarin yazdıkları şeylere baktıkça nasil iman ve itikat yoksunu olduklarını görüyoruz Allah (cc)bunların kalp gözünü kör etmesin
    Allah (CC) kalplerinde biraz iman varsa hidayet ihsan etsin.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Duke 250 17
    Alıntı Zsrvc adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ahmet Turan Peker buradaki kişilere laf anlatmak için uğraşma.bunlarin yazdıkları şeylere baktıkça nasil iman ve itikat yoksunu olduklarını görüyoruz Allah (cc)bunların kalp gözünü kör etmesin
    Hoşgeldiiiiin... Kalp gözü dediğin tam olarak kalbin neresi söyler misin?

İman yoksunu olmanın da olumsuz bir şey olduğunu öğrenmiş olduk böylece. Sen de varol üstat güzel ders verdin biz dinsizlere. Çok utanıyorum şu an...

Şaka şaka zerre umrumda değil.
    zaferce ve Osm@n bunu beğendiler.

hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500
    Suphanallah kardeşim ibretlik bir yazı olmuş..
    100 tlye 1300 km yol giden Volta vs5im

_chaotic_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    regal raptor daytona 350
    Kimin imanlı olduğuna siz karar veremezsiniz. Bakara süresini okumanızı öneririm.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Haşmet senin derdin başka olduğu için ne söylesen boş. Bak altına ayet yazdım. Haşa Allahın sözüne karşımı geleyim. Yeri burası değil de 2011 den önce size göre en dürüst en doğru en mükemmel insan en büyük siyasetçi kim di. tabii ki siz onu oda sizi kandırdı. Öyle değildi deme tanıdığım çok örnek var.
    1. Ben bir bireyim, kendi aklimla dusunur, karar veririm, hic bir "siz"in diktesini kabul etmem. Erdogan hic bir zaman durust bir siyasetci degildi. Bunu is yeri sahibi akrabalarim nedeniyle gayet iyi biliyorum.

Dikkatli okuyun:

Seneler once bilim-teknoloji-endustri konulu buyuk bir toplanti yapildi, yurt disindaki belli basli sirketlerde yonetici duzeyindeki insanlar da davet edildi. Erdogan da sonunda konusmustu. Konusmasi bitince bi suru insan gidip elini sikti. "Acaba ben de elini siksam mi?" diye aklima geldi. Sonra icimden "Bosver ne b?? oldugu belli degil, salla gitsin" dedim, arkami dondum ve salondan ciktim. Belki yerimde sizin "tanıdığıniz çok örnek"ten biri olsaydi baska turlu davranirdi.

2. Ayet'lere fazla takmayin siz. Once anlayin, sonra takin. Yoksa hayat yasanilmaz olur.

Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mesela nasıl kamu çalışanı birisi saçını örtemiyor, sakal bırakamıyor idiyse, öteki cenahtan insanlar da mini etek, kot pantolon, top sakal, keçi sakal vesaire bırakamıyorlardı. Top sakalı çok seven bir insanı düşünelim. Top sakalı çok seviyorsa devlette çalışmaz, iş bu kadar basit.
    Arada soyle bir fark var. Top sakal cok seven biri, calismak icin cok sevdigi bir seyi yapmamis olur. Ancak basini dininin emri oldugu icin ortmek isteyen biri, calismak icin acarsa gunahkar olmus olur. Arada ciddi fark var. Top sakal herhangi bir dinde farz olsaydi, aynisi top sakal icin de gecerli olurdu. Dini ozgurluk te bu demek zaten. Amerika'da musluman bir bayanin basini ortmeden calismak zorunda kalacagi bir meslek aklima gelmiyor acikcasi.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Ahmet Turan;
    Hikaye anlatmayı bırak.
    Sanki hergun burda kitap tavsiye ediyorsun da bize ettiğin tavsiyenin olduğu tartışma arada kaynadı öyle mi?

Haşmet'e fetöcü diye saldirmaya bayiliyorsunuz ama fetonün bas yazarlarından birinin kitabını gerçek tarih diye tavsiye eden de sensin.
    Tarih hakkında en ufak bilgin yok ama ahkam kesmeye gelince en önden gidiyorsun.

Bu konuyu da muhtemelen bayila bayıla takip ettiğin Osmansız osmanlı rüyası gören facebook gruplarında gördüğün bir resme dayanarak cumhuriyete çakmak maksadiyla açtın.
    Çünkü sanıyordun ki dilimize giren fransızca kelimeler harf ve dil devrimi yapan cumhuriyet kadrolarinın suçudur.
    Ama mevzunun osmanlıdan kaynaklandığını öğrenince hayal kırıklığına uğradın.
    Şimdi konuyu nasıl kıvırtayım diye başka yönlere çekmeye çalışıyorsun.
    Tarihi gerçekleri istediğin kadar çarpıt değiştiremezsin.

Osmanlının fransız hayranlığı belgelidir. Önde gidenleri de senin her fırsatta kutsadığın padişahlar ve saray erkanıdır.
    Yayıcıları da dilimiz değişti bir gecede cahil kaldık dediğin tarihten önce uzaya çikan! Osmanlı aydını ve yazar çizer takımıdır.
    Bunu kabul edersen siyasetin yara alacak anlıyorum ama elinden bisey gelmez çünkü bastığın zemin zaten çürük.
    Hatta çoktan yıkıldı uyan artık.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500
    Demedimmi fetoya saracaklar diye..
    100 tlye 1300 km yol giden Volta vs5im

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    oh be, forum bir haftadır kavgasız, tatsız-tuzsuz ve neşesizdi.
    işte aradığım olay bu be, oley, millet birbirine sarmış mk. vurun lan altta kalanın canı çıksın zaaaaaaa

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı hachiko adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Olay "Dil" den "Din" e nasıl döndü onu anlamadım.

Alıntı Thracian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Olay "Dil" den "Din" e nasıl döndü onu anlamadım.
    Çünkü türkçe'nin yozlaşma sebebinin altında fransızca veya ingilizce değil arapça var.

Türk ırkının islamdan daha "eski" olduğunu ne zaman anlayacaklar acaba.

Bir de konu sahibi sayın ahmet abi paylastigi resimdeki kelimelerin turkce olduğunu iddia etmis te "alemşümul" nasıl bir türkçe arkadaş? Bir gecede cahil kaldık..
    drtayfun bunu beğendi.

Ahmet Turan Peker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda nc 750 x dct vstrom dl 650 xmax 250
    Alıntı _chaotic_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu timurtas zatinin Atatürk hakkındaki düşüncelerine katılıyor musunuz?

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:32 ----------

Mirror dan kaynak paylaştım. Hiçbir tekzip göremiyorum. Siz mirror un neresinde tekzip goruyorsunuz bilemedim.
    Sen Fazıl say ın söylediklerine katılıyormusun.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:21 ----------

Alıntı zapalka adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tuhaf,

aynı Allah bak ne demiş ;

Duhan 32 ; Ve andolsun ki İsrailoğullarını, bilerek bütün âlemlerden üstün olmak üzere seçtik.

sen insanları eşit düşünüyor olabilirsin de savunduğun kur'an'dan bir ayet bu.
    İnanmayan biri ile dini konuları konuşmam. ( Kafirun suresi) gerekeni söyler

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı hachiko adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Olmaması mümkün mü? Hoşuna gitmeyen bir şey ifade edildiğinde ilk basılacak tuş...

Bir süredir gözlemliyorum, garip bir şekilde hükumetin uyguladığı her aşağılık taktik, takip ve destekçilerine de sirayet etmekte, yandaş medya aracılığıyla herhalde...

Sen Fazıl say ın söylediklerine katılıyormusun.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:21 ----------

İnanmayan biri ile dini konuları konuşmam. ( Kafirun suresi) gerekeni söyler
    Inanip inanmamayi geç, ayeti açıkla. Acik bir sekilde lanetlediginiz israilogullarinin ustun olduğundan bahsediyor..Kafirun süresi kuran'in ayeti de duhan incilin ayeti mi?

Motosikleti
    Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ahmet Turan;
    Hikaye anlatmayı bırak.
    Sanki hergun burda kitap tavsiye ediyorsun da bize ettiğin tavsiyenin olduğu tartışma arada kaynadı öyle mi?

Haşmet'e fetöcü diye saldirmaya bayiliyorsunuz ama fetonün bas yazarlarından birinin kitabını gerçek tarih diye tavsiye eden de sensin.
    Tarih hakkında en ufak bilgin yok ama ahkam kesmeye gelince en önden gidiyorsun.

Bu konuyu da muhtemelen bayila bayıla takip ettiğin Osmansız osmanlı rüyası gören facebook gruplarında gördüğün bir resme dayanarak cumhuriyete çakmak maksadiyla açtın.
    Çünkü sanıyordun ki dilimize giren fransızca kelimeler harf ve dil devrimi yapan cumhuriyet kadrolarinın suçudur.
    Ama mevzunun osmanlıdan kaynaklandığını öğrenince hayal kırıklığına uğradın.
    Şimdi konuyu nasıl kıvırtayım diye başka yönlere çekmeye çalışıyorsun.
    Tarihi gerçekleri istediğin kadar çarpıt değiştiremezsin.

Osmanlının fransız hayranlığı belgelidir. Önde gidenleri de senin her fırsatta kutsadığın padişahlar ve saray erkanıdır.
    Yayıcıları da dilimiz değişti bir gecede cahil kaldık dediğin tarihten önce uzaya çikan! Osmanlı aydını ve yazar çizer takımıdır.
    Bunu kabul edersen siyasetin yara alacak anlıyorum ama elinden bisey gelmez çünkü bastığın zemin zaten çürük.
    Hatta çoktan yıkıldı uyan artık.
    Osmanlı geldi vazifesini yaptı. Her canlı ve cansız gibi yok oldu. Sırası geldikçe herşey yok olacaktır.

Farkında olmadığınız şey sizin zihniyetiniz de artık Osmanlı'nın son dönemi gibi sona doğru yaklaşıyor. İstediğiniz kadar çabalayın, çıkar yol arayın bitiyorsunuz.

Müslümanlarda yok olacak iman eden kimse kalmayacak. Ama o zaman zaten kıyamet kopacak ve hiçbir şey kalmayacak.

Ben bunları bilen ve inanan biri olarak geçmiş olarak görüyor, geri dönüşünde mümkün olmadığını biliyorum.

Buradan bakınca Türkçe'nin de bir gün yok olması mümkündür. Sonuçta 2500 sene önce İngilizce mi vardı. Hititlere ne oldu, latinceyi kaç kişi konuşuyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:50 ----------

Alıntı zapalka adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Inanip inanmamayi geç, ayeti açıkla. Acik bir sekilde lanetlediginiz israilogullarinin ustun olduğundan bahsediyor..Kafirun süresi kuran'in ayeti de duhan incilin ayeti mi?
    Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.
    1- De ki: Ey kâfirler
    2- Tapmam o taptıklarınıza!
    3- Siz de benim kulluk ettiğime tapanlardan değilsiniz.
    4- Hem ben tapıcı değilim sizin taptıklarınıza.
    5- hem de siz, benim kulluk ettiğime tapıcılardan değilsiniz.
    6- Size dininiz, bana dinim (sizin dininiz size, benim dinim bana)!

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:52 ----------

Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Olmaması mümkün mü? Hoşuna gitmeyen bir şey ifade edildiğinde ilk basılacak tuş...

Bir süredir gözlemliyorum, garip bir şekilde hükumetin uyguladığı her aşağılık taktik, takip ve destekçilerine de sirayet etmekte, yandaş medya aracılığıyla herhalde...
    Bende gözlemliyorum ne kadar vatan hainliği Türkiye aleyhine ne kadar söz varsa hepsi fetö kaynaklı.

Defalarca söyledim yine söyleyim sok...yım hükümete de siyasetede

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda

Farkında olmadığınız şey sizin zihniyetiniz de artık Osmanlı'nın son dönemi gibi sona doğru yaklaşıyor. İstediğiniz kadar çabalayın, çıkar yol arayın bitiyorsunuz.

Canım benim bizim zihniyet daha başlamadı bile.
    Başlasın diye uğraşıyoruz.
    Ama haklı olduğun bişey varsa muhtemelen bizim zihniyetimiz de yıkılacak.
    Burda da bir problem yok.
    İnsanlık mevcut zihniyetin yerine yenisini koyar devam eder.
    Mesele işte orda ve anlayamadığın konu bu.

Zihniyet yıkılır.
    Yerine daha iyisini koyan toplum yoluna devam eder.
    Koyamayan yok olur gider.
    Buna rağmen çoktan yıkılmış bir zihniyetin peşinden koşmanı nasıl açıklıyorsun?
    Biz sana onu soruyoruz.
    Sen daha iyisi bir zihniyetin peşinden koşup insanlığa fayda sağlamak yerine,
    olmuş bitmiş ve yıkılmış bir zihniyetin peşinden koşarak nereye varmak istiyorsun?
    Tarihi geriye çeviremezsin.
    Ancak tekerrür ettirirsin.
    Eh son yine aynı olur ne değişecek?
    zaferce ve zabuzaretta bunu beğendiler.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Motosikleti
    Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Canım benim bizim zihniyet daha başlamadı bile.
    Başlasın diye uğraşıyoruz.
    Ama haklı olduğun bişey varsa muhtemelen bizim zihniyetimiz de yıkılacak.
    Burda da bir problem yok.
    İnsanlık mevcut zihniyetin yerine yenisini koyar devam eder.
    Mesele işte orda ve anlayamadığın konu bu.

Zihniyet yıkılır.
    Yerine daha iyisini koyan toplum yoluna devam eder.
    Koyamayan yok olur gider.
    Buna rağmen çoktan yıkılmış bir zihniyetin peşinden koşmanı nasıl açıklıyorsun?
    Biz sana onu soruyoruz.
    Sen daha iyisi bir zihniyetin peşinden koşup insanlığa fayda sağlamak yerine,
    olmuş bitmiş ve yıkılmış bir zihniyetin peşinden koşarak nereye varmak istiyorsun?
    Tarihi geriye çeviremezsin.
    Ancak tekerrür ettirirsin.
    Eh son yine aynı olur ne değişecek?
    Canım abim birşeyin peşinden koştuğum yok. Ölüden şeytan vazgeçermiş. Bana mı kaldı o zamanın yıldızıydı söndü bitti. Yeni yıldızımız var artık oda Türkiye cumhuriyeti

Sonuçta ecdadımız Osmanlı dedikleri ve bu vatana bugün sahipsek temeli onların kanlarıyla atıldı. Bu kadar saygısızca hakaretler yerin dibine sokmalar sence de aşırı değilmi ??

Motosikleti
    SD 1290R
    Bende gözlemliyorum ne kadar vatan hainliği Türkiye aleyhine ne kadar söz varsa hepsi fetö kaynaklı.

Defalarca söyledim yine söyleyim sok...yım hükümete de siyasetede
    Pardon, siz hükumeti desteklemiyor musunuz? Yanlış mı varsaydım?

Bu forumdan Türkiye aleyhine söz örneği verebilir misiniz, mümkünse benim yazdıklarımdan?

Motosikleti
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Pardon, siz hükumeti desteklemiyor musunuz? Yanlış mı varsaydım?

Bu forumdan Türkiye aleyhine söz örneği verebilir misiniz, mümkünse benim yazdıklarımdan?
    Pardon siz fetöyü desteklemiyor musunuz? Yanlış mı var saydım.

Türkiye aleyhine olmayan iyi yapılmış dediğiniz bir örnek verirmisiniz

REKLAM ALANI
6. sayfa BirinciBirinci ... 4567 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)