Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Türkcelileştirebildiklerimizdenmisiniz

Motovento
    REKLAM ALANI
    hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Fransız etkisi kanuni ile başlar ama bizim insanımız sanki cumhuriyet döneminde başlamış gibi düşünüyor.

o bizim anlayamadığımız osmanlica ağdalı şiirler sadece saray ve çevresinde muteber idi. anadoluda karacaoglan, yunus emre gibi şairlerin ve diğer ozanların dili saf ve akıcı turkcedir. bakınız şu şiir 16. yüzyılda anadoluda yazılmış:

ala gozlerini sevdigim dilber
    goster cemalini gormege geldim
    seftalini derde derman dediler
    gercek mi sevdigim sormaya geldim

gunduz hayallerim gece duslerim
    uyandikca aglamaya baslarim
    sevdigim ustunde ucan kuslarin
    tutup kanatlarin kirmaya geldim

senin asklarin gulmez dediler
    aglayip yasini silmez dediler
    seni bir kez saran olmez dediler
    gercek mi efendim sormaya geldim

senin isin yiyip icmek dediler
    yaran ile konup gocmek dediler
    gogsun cennet koynun ucmak dediler
    hak nasip ederse gormeye geldim

mail oldum senin ince beline
    canim kurban olsun tatli diline
    asik olup senin husnun bagina
    kirmizi gullerin dermeye geldim

karac(a)oglan der ki isin dogrusu
    gokte melek yerde huma yavrusu
    soyleyim ben sana sozun dogrusu
    soyunup koynuna girmege geldim

buyrun efendim, saf, pür, akıcı turkce. hem de 16. yüzyılda yazılmış.

dedenizin mezar taşını okuyamıyorsanız, buyrun şiirini okuyun, mis gibi turkce.

bir gecede cahil kaldıysanız fırsat ayağınıza geldi. karac'oğlan okuyarak pırıl pırıl bir aydınlanma yaşayabilirsiniz..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Ahmet Turan Peker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda nc 750 x dct vstrom dl 650 xmax 250
    Alıntı In Flames adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ahmet,"değişmiş" demiyorsun,"değiştirilmiş" diyorsun.Yani bi nevi zorlamadan bahsediyosun burada.

Bildiğin birşey varsa söyle de tartışalım
    Ben yaptım niye yaptım bilmiyorum. Soruna cevap olur belki...

Motorun 2015 mod 0 km aldım 10k kullandım. Bu arada bilmediğimden olsa gerek !!!!! Sorunsuz kullandım. Sonra sosyal medyada özellikle burada takibe başladım.

Herkes şunu söylüyor. NC 750 orjinal Dunlop lastikleri berbat şöyle kötü böyle kötü...ben sakin kullanan biriyim 15k km hiç bir sorun yaşamadım. Kaymadı, tutmamız demedi, ve hiç patlaması...

Ama okuduklarımın etkisinde kalarak ben o lastiği değiştirdim.sonra niye diye bu soruyu hep sordum hala soruyorum.

Zorla değiştirilen her şey aslına döner. Belki yavaş olur ama döner.

Her zaman şikayet ederiz toplumumuz bozuluyor,aile bozuluyor....vs bunların hiç birini zorla yapmıyorlar.

AMA DEĞİŞTİRİYORLAR....

_chaotic_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    regal raptor daytona 350
    Alıntı Ahmet Turan Peker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben yaptım niye yaptım bilmiyorum. Soruna cevap olur belki...

Motorun 2015 mod 0 km aldım 10k kullandım. Bu arada bilmediğimden olsa gerek !!!!! Sorunsuz kullandım. Sonra sosyal medyada özellikle burada takibe başladım.

Herkes şunu söylüyor. NC 750 orjinal Dunlop lastikleri berbat şöyle kötü böyle kötü...ben sakin kullanan biriyim 15k km hiç bir sorun yaşamadım. Kaymadı, tutmamız demedi, ve hiç patlaması...

Ama okuduklarımın etkisinde kalarak ben o lastiği değiştirdim.sonra niye diye bu soruyu hep sordum hala soruyorum.

Zorla değiştirilen her şey aslına döner. Belki yavaş olur ama döner.

Her zaman şikayet ederiz toplumumuz bozuluyor,aile bozuluyor....vs bunların hiç birini zorla yapmıyorlar.

AMA DEĞİŞTİRİYORLAR....
    iluminati işte hep bunlar. faiz lobisi de olabilir şimdi bilemedim
    nereye dönersen dön popon arkanda kalir..

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    "Türkçeli" , neresi acaba orası ? Bari konu başlığı açıyorsunuz biraz bilgi sahibi olmaya çabalasaydınız önceden.

Bazen düzgün Türk'ce konuş diyorlar bize. Ulan ortada çorba var ben kaşıgı daldırıyorum, ne gelirse işte!
    twisten bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    "Türkçe" kendi başına bir isimdir, Türk'çe olarak ayrılmaz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:21 ----------

Ana konuya gelirsek de, Osmanlı Hanedanı Türk boylarını ve dolayısıyla dilini kendisine rakip olarak gördüğü için her yerde ve her fırsatta ezmeye uğraşmış, sarayda neredeyse Türkçe'yi yasaklamış, onun yerini önce Acemce-Arapça karışımı Osmanlıca almış, daha sonra da Fransızca ile devam etmiştir. Anadolu halkı ve Türkler bundan pek etkilenmemiştir ancak günümüzde Araplaşma şeklinde devam eden bir süreç gene de vardır.
    zabuzaretta bunu beğendi.

Motosikleti
    KTM 990 SMT 2010, Triumph Tiger 800 2014
    "misiniz" ayrı mı olacaktı? Türkce Türkçe?

Böyle değişiyor diyelim, özensizlikten.

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    dillerin değişimi ve dönüşümü meselesi özen, dikkat, hassasiyet, havai gençlik gibi yüzeysel kavramlarla alakalı değildir.
    bu çok daha derin bir konudur,
    akış; baskın kültürden baskın olmayana yönünde olur ve bu bir kültürün yenilgisinin tezahürüdür aynı zamanda.

KUFKAM - Kuvvetmira Filoloji Diloloji ve Kültür Araştırmaları Merkezi
    drtayfun ve hasmet bunu beğendiler.

Osm@n - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250 - 2016
    Alıntı oznkrçm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "Muvaffakiyetsizleştiricileştiriveremeyebilecekler imizdenmişsinizcesine"

Başlığı görünce aklıma geldi yazayım dedim.Türkçenin en uzun kelimesi imiş. Google'da öyle yazıyor.
    İyi de bu "kelime"nin kökü Türkçe değil ki?
    drtayfun bunu beğendi.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Olayin tarihsel gelisimi hakkinda bilgi sahibi degilim.

Ama Paris'te bir hafta kaldiktan sonra niye eski ust sinifin Fransa meraklisi oldugunu anladim. Eserler ortada, gormemek mumkun degil.

Izmir'deki bazi heykellerin nereden geldigini anladim Sayin bilmemne pasa gormus Fransa'da, "Ah ne guzel, aynisini dikin" demis, dikmisler. Bi anlam veremeden gectim senelerdir onunden, onundeki simitcinin de anladigini hic zannetmiyorum, belki heykele bakan evi olan Alsancak esrafi anliyordur

Geri donecek olursak, herhangi bir konuda ciddi katkiniz olursa, onun dilini siz belirlersiniz. Ucaklarda niye hala sacma bir birim olan feet kullanilir? Bilimin dili niye Ingilizce? Bugun bazi profesyonel yazilimlarda kuresel koordinatlar icin niye Azimuth ve Nadir kullaniliyor? Bakin yuzyillar once islam dunyasinin astronomiye yaptigi katkilar bu sene cikan yazilimda duruyor... Fransizcada da Azimut diye geciyor.

Kendi mi degisti, zorla mi degistirildi muhabbetine gelince, forumdaki nick'lerin kaci Turkce, kaci Ingilizce bi gozden gecirin. Kimse zorlamadi degil mi o nickleri secerken bizi?

Not. Ingilizce nick kullanan arkadaslari elestiriyor degilim. Lutfen yanlis anlasilmasin. Bu arada nick deyince aklima benimki geldi. Bi de Amerikanci diye iftira atarlar bana...

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Yaw bırakın kim nasıl isterse öyle konuşsun yazsın. Kelime Türkçe, Fransızca, İngilizce olmuş ne fark eder. Anlayabiliyor ve anlatabiliyorsak sorun yok. Bakın cümlenin başına da "yahu" yerine "yaw" yazdım bilerek. Dünya'da farklı uluslarla iletişim içinde olmanın getirisi bunlar. Aksi takdirde kapıları kapatıp Kuzey Kore mi olalım.

Motosikleti
    Meseleyi anlatamadım galiba.. buda benim yada Türkce'nin eksikliği..

Şimdi Farsça Arapça yada İngilizce...bilmem ne. Bir kelime var listedeki gibi günümüzde de kullanılan ama herkesin anlayabildiği. Sonra bu kelime (niyeyse) birebir Fransızca kelimelerle devşirilmiş. Nasıl oldu bilmiyorum.

İllaki katılım olur. Dil zenginleşir özellikle teknoloji ve bilimsel terimler icadı edilen adıyla her dile kaynak oluyor haliyle.

Bilinen yerden örnek vereyim şu anda 18 yaş ortalaması Atatürk'ün orjinal metinlerinden en az %20 sini anlamaz ki bu oran gittikçe yükseliyor.

Yani bu kadar mı hızlı değişeceğiz. 50 sene sonra kurtuluş savaşındaki diyalogları yada meclis tutanaklarını tercüme vasıtasıyla mı anlayacağız.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Alıntı Ahmet Turan Peker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Meseleyi anlatamadım galiba.. buda benim yada Türkce'nin eksikliği..

Şimdi Farsça Arapça yada İngilizce...bilmem ne. Bir kelime var listedeki gibi günümüzde de kullanılan ama herkesin anlayabildiği. Sonra bu kelime (niyeyse) birebir Fransızca kelimelerle devşirilmiş. Nasıl oldu bilmiyorum.

İllaki katılım olur. Dil zenginleşir özellikle teknoloji ve bilimsel terimler icadı edilen adıyla her dile kaynak oluyor haliyle.

Bilinen yerden örnek vereyim şu anda 18 yaş ortalaması Atatürk'ün orjinal metinlerinden en az %20 sini anlamaz ki bu oran gittikçe yükseliyor.

Yani bu kadar mı hızlı değişeceğiz. 50 sene sonra kurtuluş savaşındaki diyalogları yada meclis tutanaklarını tercüme vasıtasıyla mı anlayacağız.
    Kurtuluş savaşındaki diyalogları şu anda da anlayamamak normal daha Cumhuriyet kurulmamış Dil devrimi gerçekleşmemişti. Sanırım sorunuzun cevabı Dil devrimi bakınız wikipedi

Dil Devrimi, Türkçenin, Arapça ve Farsça kökenli sözcük ve dilbilgisi kurallarından arındırılıp Türkiye Cumhuriyeti'nin ortak, ulusal dili olarak yazı ve konuşma dili haline getirilmesini amaçlayan, 12 Temmuz 1932 tarihinde başlayan devrim.

Cumhurbaşkanı Atatürk öncülüğünde başlatılmış, 1932-1938 yıllarındaki en köklü değişim döneminden sonra değişen hız ve yoğunluk düzeylerinde 1970'lere kadar sürmüştür. Eski Türk Dil Kurumunun kapatıldığı 1982 yılı, Dil Devrimi'nin bitiş tarihi olarak kabul edilebilir.
    _chaotic_ bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı artemis99 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kurtuluş savaşındaki diyalogları şu anda da anlayamamak normal daha Cumhuriyet kurulmamış Dil devrimi gerçekleşmemişti. Sanırım sorunuzun cevabı Dil devrimi bakınız wikipedi

Dil Devrimi, Türkçenin, Arapça ve Farsça kökenli sözcük ve dilbilgisi kurallarından arındırılıp Türkiye Cumhuriyeti'nin ortak, ulusal dili olarak yazı ve konuşma dili haline getirilmesini amaçlayan, 12 Temmuz 1932 tarihinde başlayan devrim.

Cumhurbaşkanı Atatürk öncülüğünde başlatılmış, 1932-1938 yıllarındaki en köklü değişim döneminden sonra değişen hız ve yoğunluk düzeylerinde 1970'lere kadar sürmüştür. Eski Türk Dil Kurumunun kapatıldığı 1982 yılı, Dil Devrimi'nin bitiş tarihi olarak kabul edilebilir.
    Güzel söyledin de madem Arapça Farsça yıl kaldırıp yerine Fransızca..vs konulacaktı niye değiştirilme ihtiyacı oldu.

Bir yabancı kelimeyi başka bir yabancı kelimeyle değiştirmek mantıklı mı

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Dilinizde olmayan bir şeyin, başka dillerden gelmesine dil etkileşimi denilebilir. Ama dilde halihazırda karşılığı varken başka dildeki sözcüğün kullanılmasına (en azından günümüz için) kompleks derim. Mesela konum-lokasyon. Lokasyon nedir Allah aşkına? Lokasyon çıkana kadar konum demiyor muyduk biz? Konumun ne eksiği var. Uygulama-aplikasyon. Dijital uygulamalar yakın dönemin ürünü ve ne güzel, daha en baştan uygulama kelimesi kullanılmaya başlandı bunlar için (İngilizcesi application'ın kökeni apply da uygulama demektir) ve güzelce de yerleşmişti dile. Ne oldu da uygulama unutulup aplikasyon denmeye başlandı?
    Ahmet Turan Peker bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Aslında tam da yeri galiba =
    _chaotic_ bunu beğendi.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Günümüzde birde plaza dili denen bir şey var.Onu anlamak dahada zor.Bülent Eczacıbaşı nı kutluyorum bu hassasiyetinden dolayı.
    https://www.youtube.com/watch?v=PJdfGSOKPeM

zekeriyaimam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    simson
    Kemalistler bizi bir gecede cahil bıraktı
    zaferce, oialdemir ve zabuzaretta bunu beğendiler.

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı zekeriyaimam adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kemalistler bizi bir gecede cahil bıraktı
    http://c12.incisozluk.com.tr/res/inc...2241_o4a04.jpg

_chaotic_, zaferce ve zabuzaretta bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Duke 250 17
    Başlığın konusu ile alakalı kısım için 15:00 dakikaya sarınız, aslında videonun tamamı da bağlantılı ya neyse.

EmirŞengezer ve twisten bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)