Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Asgari ücret ve özel güvenlik görevlileri

Motovento
    REKLAM ALANI
    BLUERAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İnazuma, Hajoue125 bide cross aldıkmı tamamdır
    Fabrikada yada bir is yerinde asgari ucret ile calisanin durumu, servisi genelde var, ogle tatiki var, ogle yemegi var, gunde ikitane cay molasi var. Genelde gece calismaz, hafta sonu ve bayram seyranda tatili var.

ozel guvenlik gorevlisi, maasi asgari ucrettir. gunde 12 saat calisir. Geneli dort gun calisma iki gun izindir, ilk izin gunu gece nobetinden ciktigi icin piç olur. O gece bunyesi allak bullak oldugundan ayni gunun gecesi uyumak icin her bahaneye sarilir ailesini ihmal eder, ikinci gece esinin yanindadir ama ertesi sabah erken kalkicaktir. Gun icinde yemek, cay molasi yoktur. Hafta sonu bayrami falan yoktur, Butun ay bunu yasar ve 12 saat calismanin yasal mesaisini alir. aldigi da max 2000 tl dir.. onunda asgari ucret kismini bankaya kalanini elden vermeye giderler. Hakkini gasp ederler.

Bu durumda taşeron duzenlemesini polisimiz ile kol kola gorev yapan guvenlik gorevlilerinden uzak tutan karari protesto ediyorum. Aksam evi e giden fabrika işçisi, belediyenin calisani vs ile guvenlik gorevlisi ayri kefeye koyulamaz.
    VATAN TOPRAĞI KUTSALDIR, KADERİNE TERK EDİLEMEZ

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Ahmet Turan Peker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda nc 750 x dct vstrom dl 650 xmax 250
    Alıntı BLUERAY adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Fabrikada yada bir is yerinde asgari ucret ile calisanin durumu, servisi genelde var, ogle tatiki var, ogle yemegi var, gunde ikitane cay molasi var. Genelde gece calismaz, hafta sonu ve bayram seyranda tatili var.

ozel guvenlik gorevlisi, maasi asgari ucrettir. gunde 12 saat calisir. Geneli dort gun calisma iki gun izindir, ilk izin gunu gece nobetinden ciktigi icin piç olur. O gece bunyesi allak bullak oldugundan ayni gunun gecesi uyumak icin her bahaneye sarilir ailesini ihmal eder, ikinci gece esinin yanindadir ama ertesi sabah erken kalkicaktir. Gun icinde yemek, cay molasi yoktur. Hafta sonu bayrami falan yoktur, Butun ay bunu yasar ve 12 saat calismanin yasal mesaisini alir. aldigi da max 2000 tl dir.. onunda asgari ucret kismini bankaya kalanini elden vermeye giderler. Hakkini gasp ederler.

Bu durumda taşeron duzenlemesini polisimiz ile kol kola gorev yapan guvenlik gorevlilerinden uzak tutan karari protesto ediyorum. Aksam evi e giden fabrika işçisi, belediyenin calisani vs ile guvenlik gorevlisi ayri kefeye koyulamaz.
    Güvenliklerin genelde düşük ücretle çalıştıkları gercekten doğru. Tabii ki o mesleği seçenlerin kendi kararı. Ve işin durumunuda bilerek o işe başlıyorlar.
    Bu konuda hemfikir iz herhalde....

Ama güvenlik görevlisi işi geleceği çok parlak olmayan,belirli yaşa kadar yapılan bir iş sonuçta. Ben tozu,kiri yağ kokusunu,kumaş tozunu sevmem temiz işim olsun diyenler genelde bu işten geçimini sağlar.
    Aynı fabrika işçi ararken bir an bile o fabrikaya işçi olarak girip çalışmayı düşünmez.
    Doğal olarak kendini İşci ile kıyaslaması normal değil
    Ben şantiyeciyim. Kapıdaki güvenlik 1800 TL maaşa çalışır iken 2500-3000 TL alabileceği işi asla düşünmez.
    Eskiler meslek için altın bilezik dermiş. Güvenlik işi meslek değildir( profesyonel güvenlik işleri hariç)
    Güvenlik işi kolay bulunan tabiri caiz ise biraz rahat temiz iş arayanların ekmek kapısıdır

RedCBR125 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    z-ones180 CBR125 CBR250 CBF150 YZFR125 YZFR25
    Bizim hastanede güvenlikler var, gece çalışanlar sabaha kadar uyukluyor veya bilgisayardan film vs izliyorlar. Gündüzdeki güvenlikler de makara muhabbet sohbet takılıyorlar yani diğer çalışanlara nazaran aşırı aşırı rahatlar gözlemlerim bu yönde. Kendileri de aynı şeyden bahsediyorlar sohbet ettiğimiz zamanlarda. 1.500-1.600 civarı alıyorlar.
    Bir de hasta bakan personeller var hastaya yardımcı oluyorlar, hastaları tekerlekli sandalyede sedyede falan acile oraya buraya götürüyorlar yatır kaldır vs afedersiniz it gibi koşturuyorlar, aynı şekilde sekreterlik var ordan oraya it gibi koşuşturma içinde dosya getir götür hasta takibi kayıtlar vs uğraşıyorlar üzerine de doktorlardan bi dünya azar yiyorlar şamar oğlanı gibi, temizlik personelleri tuvaletteki pisliklere varana kadar temizliyorlar bütün gün paspas çekiyorlar çöpleri toplayıp boşaltıyorlar vs bunlar da 1.400 e çalışıyor.

Aynı şekilde paramedikler hemşireler ve radyoloji çalışanları da 1.500 lira civarına çalışıyorlar özel sektördeki sağlık çalışanları bu şekilde...

Güvenliklerin çalışma şartları bence çoğu sektördeki ASGARİ ÜCRETE ÇALIŞANLARDAN çook daha iyi.

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Dünyanın en gereksiz mesleği bu güvenlikçilik. Bir kere bile gerektiğinde güvenliği sağladıklarını görmedim. Ne zaman bir olay olsa bu güvenlikçiler olaya müdahale etmiyor veya edemiyor.
    Aslında yaptıkları iş güvenlik değil bekçilik-kapıcılık işi. Maksat kapıda biri dursun önüne gelen içeri giremesin, ufak tefek ayak işleri görecek birileri olsun.

Mesela çantamda tornavida var diye beni içeri almayacak olan avm güvenliği, içeride satılan bıçakla biri bana saldırsa beni koruyacak mı? Sadece izleyecek.
    Osm@n, TanImsIz, cbr1907 ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

gogozh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    calıstıgım yerde 37 yasın da guzel bı abımız daha yenı ıse basladı . onceden guvenlık gorevlısıymıs ustası 29 yasında zor be abı .
    tamam ekmegını kovalıyor ama ustası bu abımıze yerlerı supurtup sunu bunu yap dıyor .

bunların makınaya gıttım bı selam verıp kolay gelsın demeye . ustası hemen gokhan abımıze bırde bana 2 kahve yapıp getır dedı . tuhaf oldum be abı . Insan kendıne bunu neden yapar kı , hadı okumadın eyvallah ama ınsan o yasa kadar neden bı meslek sahıbı olmaz kı . ılerleyen yaslar da vasıfsız olarak asgarı ucrete calısıp kendını ezdırır . neyse kısaca GUVENLIK İŞİ MESLEK FALAN DEGIL AGA !!!

hasangazili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar RS 200
    Alıntı mustafa_325 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dünyanın en gereksiz mesleği bu güvenlikçilik. Bir kere bile gerektiğinde güvenliği sağladıklarını görmedim. Ne zaman bir olay olsa bu güvenlikçiler olaya müdahale etmiyor veya edemiyor.
    Aslında yaptıkları iş güvenlik değil bekçilik-kapıcılık işi. Maksat kapıda biri dursun önüne gelen içeri giremesin, ufak tefek ayak işleri görecek birileri olsun.

Mesela çantamda tornavida var diye beni içeri almayacak olan avm güvenliği, içeride satılan bıçakla biri bana saldırsa beni koruyacak mı? Sadece izleyecek.
    Guvenlikçi diye bir meslek yok guvenlik görevlisi senin o dedigin. İkincisi avm de guvenlik olmasa sen orda oyle elini kolunu sallaya sallaya gezebilirmiydin. Motorunu park ettiginde kilitsiz birakir gidersin avm de sokaktada birakta gorelim

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Alıntı hasangazili adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Guvenlikçi diye bir meslek yok guvenlik görevlisi senin o dedigin. İkincisi avm de guvenlik olmasa sen orda oyle elini kolunu sallaya sallaya gezebilirmiydin. Motorunu park ettiginde kilitsiz birakir gidersin avm de sokaktada birakta gorelim
    O güvenlik görevlileri zerre güvenlik sağlamıyorlar. Avm de güvenlik olmasa yine elimi kolumu sallayarak gezerim, geziyorum zaten heryerde güvenlik görevlisi yok. İstanbulda gündüz vakti avm otoparklarında çok sayıda hırsızlık oluyor. Asla avm otoparkına kilitsiz bir şekilde motosikletimi bırakmam.

Motosikleti
    <<yeni sahibine hayırlı olsun>>TVS Apache RTR 150
    Alıntı BLUERAY adlı üyeden alıntı Mesajı göster

haklı olduğunuz noktalar da var haksız olduğunuz noktalar da...

* fabrika mavi yakalarının pek çoğu için durum öyle çizdiğiniz kadar güzel değil... sadece tam kurumsal olmuş ve sendikaya sahip işçilerin hakları sizin dediğiniz gibidir çünkü sendikal güç ile kafalarına göre takılırlar...

* kobi, patron firması vb fabrikalarda ise durum çok çok kötüdür ve sadece mavi yaka değil bütün çalışanların (işçiler, mühendisler, uzmanlar v.b.) yan hakları, çalışma saatleri, öğle yemekleri, akşam iş çıkışları v.b. konular patronun psikolojik durumuna bağlıdır...

* yarı kurumsal olan firmalarda bu durum biraz daha iyidir çünkü sigorta konularından ötürü denetleme sıklıkları fazladır (SGK'dan bahsetmiyoum fabrikanın yangına, sele, hırsızlığa v.b. konulara karşı sigortası)... sigorta fiyatları en küçük bir iş kazasında, çok aşırı sayıda işçi istifasında, izinsiz işe gelmeyen işçi sayısının fazlalığından bile etkilenir dolayısıyla sosyal hakları konusunda bu firmaların patronları biraz daha iyi olmak zorundadır.... ancak özellikle vardiyalı çalışan yarı kurumsal firmalar için (plastik sektöründe 1 yıla yakın çalıştım) sosyal haklara rağmen çalışma şartları çok ağırdır... fazla mesai zorunludur ve dediğiniz gibi dk ile çay içer dk ile yemek yerler...

* 1 yıla yakın vardiyalı çalışmış birisi olarak şunu söyleyebilirim vardiyalı çalışmak çok zordur sadece güvenlikçiler için değil bütün insanlar için acayip sıkıntılı bir iştir... bilmeyen atıp tutar siz onları ciddiye almayın...

* güvenlik görevlileri konusunda dediklerinizin çoğunda haksızsınız çünkü güvenlik görevliliği vasıf gerektiren bir iş değildir ve güvenlikçi sertifikası almak çok çok çok kolaydır... benim gördüğüm pek çok güvenlik görevlisi de istediği gibi çay içer, tv izler hatta badisi ile anlaşarak uyur... güvelikçilik vasıflı bir iş olmasa da (haklı olduğunuz nokta burası) aldıkları riske göre az maaş alırlar... tıpkı devletin kendi kolluk kuvvetleri gibi...

* taşeron işçi konusunda ise tamamen haksızsınız.... taşeron işçilerin kadroya alınması duygusal olarak her ne kadar sevindirici ve iyi bir iş olarak gözükse de hükümetimizin yaptığı en yanlış iştir... taşeron firmalara sıkı denetim ve taşeron işçilerin çalışma şartlarının düzenlenmesi gerekirken taşeronları kadroya almak gereksizdir... fazla uzatmayacağım... taşeronlara kadro uygulaması baştan yanlış iken ona verildi buna verilmedi demek anlamsızdır...

kendinize iyi bakın.

acemi60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha X-City 250
    Çalışanların gücü mal ve hizmet üretiminden gelen ve en çok da aralarındaki birlikten gelen güçtür. Yorumlardaki genel eğilime bakıldığında düşük ücretler ve işverenlerin durumunu gözmezden gelme, kimin daha iyi iş yaptığının kritiğini yapma davranışı hakim. 34 yıldır çalışıyorım. eskiye bakarak ücretlerin ciddi derecede düştüğünü görebiliyorum. Çalışanların kafa yapısına bakarak ilerde daha da düşeceğini tahmin ediyorum.
    Hayırlı işler

MD.Murat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yok
    Alıntı hasangazili adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sonra motorum çalındı diye konular geliyor :D

Motosikleti
    Gsx-R 1000(gixxer k9)
    Bu işin güvenlikle uzaktan yakından alakası yok Türkiye'de denetim denilen zıkkım yok malesef.
    Özel sektör böyle berbat birşey işte.
    Maaşinın asgari kısmı hesaba geri kalanı elden alan sadece güvenlikler değildir bunu aklınızdan çıkarın.
    İşsizlik var adam ben 12 saat çalışmam diyemiyor ee hani 8 saatten fazla çalışmak yasak falan filan???
    Konunun sonu hükümete kadar gider....

Motosikleti
    Yamaha Ybr125 >> Bajaj Pulsar 200NS
    Sen ağa ben ağa koyunları kim sağa demiş atalarımız.
    Yaşım 42 hiç bu kadar insanların memur-devlet çalışanı olmak istediği dönem görmedim.(Ailede memur olmayan tek kişi benim denebilir.
    Tanıdığım ciddi vasıflı insanlar bile kpss'ye giriyor.
    Asıl sorun burada ve bu ilerde epey sıkıntı yapacak.
    Sorun devletin denetleme ve düzenleme görevini adam gibi yerine getirmemesi.
    Güvenlik görevlisi konusundan bağımsız yazdım)
    quattromeb bunu beğendi.

Tİme_shİft42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Alıntı mustafa_325 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Olay olsa polis çağırsan 2 saat sonra gelir

Bizdekide can der ölüler mezara sorumlusunuda hapse göndeririz derler

Aldığı 1500 çoğu yerde ne yemek var nede yol parası düşmeüş taşeron eline ne olmasını bekliyorduk

Ayrıca her köşeye güvenlik dikmezler 3 kişinin yapacağı işi 1 kişiye yüklerler

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Bu hükümete oy verenler için bu beklentiler 100 yıl uzakta olduğundan, yaşanması gayet normal sıkıntılar bunlar. Bu ülke hala insanlara fazla mesai yaptırmasının karşılığının para ile ödenebileceğini zannediyor. O adamın özel hayatı, ailesi ile geçireceği zaman, çocuklarının babasını görmeye hasret kalmaları, o insanların ailecek sinemaya gitme hakkı, bunların parasal bir karşılığı yok. Ondan sonra herkes sinir içerisinde geziyor. En ufak tartışmada adam öldürülen bir ülke olduk çıktık.
    zekeriyaimam ve quattromeb bunu beğendiler.

Motosikleti
    -
    15 yıldır sektorun ıcındeyım son 4 yılı da guvenlık departmanı yonetıcılıgı, yıllarımda Ataturk havalımanında gectı , mıllet mıllet ,il il , ınsanları genel olarak tecrube ettım.

Guvenlıklerın haklı oldugu ve haksız oldugu noktalar , halkımızın malesef buyuk bır cogunlugunun cahıllıkle bakıs acısı var,kanunda eksıklıkler var ,egıtımde var , calısan profılınde de var.

mısal yenıleme sınavında kalma yok,devlet resmen harcımı yatır devam et dıyor.Sınav vok kolsy,ve bu yuzden genel guvenlık personelı sevıyesı vasat.
    Ulkede profesyonellesemedı cunku devlet bu yonde bakmadı,ıstıhdam olsun dıye baktı , tıpkı ıs guvenlıgı teknıkerlerı gıbı. sozum meclısten dısarı fakat ıkı satır rapor,tutanak yazamayan,kendını gelıstırememıs ve gelıstırme cabasıda hala olmayan fakat attımı mangalda kul bırakmayan onbınlerce guvenlık gorevlısı,ve cok nezıhlerıde var.
    Bugune kadar 4000 den fazla guvenlık gorevlısı ıle calıstım,kımı ıle 2 gun,kımı ıle yıllarca.egıtım,sınav ve 5188 kanunun guncellemesı gerk,her onune gelen kımlıgı alamayacagı ıcın nıtelıklı eleman nıspeten daha az sayıda olacak ve ucret pıyasaası kendılıgınden yukarı cıkacak.su an polısten cok guvenlık var ve ısvernler o olmasa nasıl olsa o olur ,yeterkı orada bırı olsun gozunde.suan 700 bın dolaylarında kımlıklı var , bu sayı 300bın olsa fırmalar eleman bulamayacak ve daha ıyı ucretler vermek zorunda kalacaklar ( kımlıksız calısanları denetleme polısın elınde onlarda denetımı arttırmalı)

guvenlık gorevlısınınde kanunen yıpranma payı olmalı ve daha erken emeklılık sartlarına sahıp olmalı ,yetkılerını bılmıyorlar buda dedıgım gıbı egıtım duzeyının kursların artmasına dırekt baglı . ayrıca projeye gore zorluklar var ,hastnae havalımanı ve avm cok yogunken sıte guvenlıgı daha rahattır ama bızım cok bılmıshalkımız en ufak arama kontrolunde bız terorıtmıyız der yamuk agzıyla , halbukı o kontrol onun huzuru ıcındır. sıteye gelır kart yada kımlık daıre sorarsın , sen benı tanımıyormusun dersen yıne agzını yaya yaya , halbukı o cevapla sen ıcerı alsan herkes gırer ve adamı daıresınde ceker vurabılır .

guvenlık ulkemızde dogası geregı sevılmez cunku kontroller sahısların konforunu bozar bu yuzden soylenırler, havalımanında kemer cıkart dedıgınde pantolonuda ındıreyımmı der ( ındır ve soyle uzan ben gelıyorum demıslıgım cok vardır mesela benım)

en basta personel nıtelıgının arttıgını varsayarak , hıcbır baltaya sap olamayıp barı guvenlık olayımcıların elendıgını sınavda takıldıgını varsayark soyluyorum, gerı kalanlara bence 2000 + agi + ssk + %100 gece ve pazar mesaısı verılmesı mınımum bence gereklı .

guvenlık oturdugu yerden par kazanıyor , ne yapıyorsunuzkı dıyen tek hanelı ıq ya sahıp sahıslar genelde sıkıstıgı zaman guvenliiiikkk dıye cırlar , ısın zorluklarını onlara anlatmak deveye hendek atlatmaktır zaten.

yuzlerce guvenlık ıle ıs gorusmesı yaptım , ıse aldım, almadım ,aldıgıma pısman oldum her seyı gordum, sahsı kanaatım sınavın zor ve barajın 80 olması , kımlık yenılemenın 10 yıl ama baraj puanlı olması ,bunların oncesınden egıtım kurumlaırnda ders saatlerının arttırılması bence hıssedılır ıyılestırm yapar sektore.

tum emnıyet emeklılerın sektorun kaymagını yemesı , guvenlık fırma sahıplerının yuzde 99 nun emeklı emnıyet muduru olması gıbı kemıklesmı sıkıntılarda var ama bunları cozmek ımkansız gıbı.yazacak cok sey var cozum onerım,daha dogrusu onerımın gerceklesmısıne ınancım zayıf.

ulke ıdaresı ve ekonomı ıle egıtım genel kangren,egıtımı dusuk kala, dusuk kalması saglanan ınsanlar aynı sıstemı devam ettırıyor, aynı sıstem aynı sorunları ılerletıyor ve boyle sacma bır sarmal devam edıyor.

parasızlıktan ıyı egıtım alınamıyor, ıyı egıtım alınamayınca zaten kotu ekonomıde ıs bulunamıyor , ıs bulunamayınca yıne kotu hayat sartları ıle cocuklar ıyı egıtım ve gelısım alamıyor,onlar cahıl bırer bırey olup 5-10 yıl sonra yıne secmen olup aynı cara su tasıyor ,ve bu boyle boyle gıdıyor malesef.guvenlık sektorude ve calısanlarıda payına dusenı fazlasıyla alıyor bu olumsuz sartlardan.

su an guvenlık calısanlarının yuzbınlercesı asgarı ucret zam oranını beklıyor , ve yuzde 13 acıklandı enflasyon oranı, bu oran hesaplamasındakı hıle hurdaya hıc gırmıyorum bıle , bakalım onumuzdekı hafta zam yuzde 13 olacakmı ? sanmıyorum yuzde 9 cıvarı olacak ve cogu ozel sektır ıcın alım gucu,hayat sartları dahada kotu olacak.

bu forumda herkes guvenlık degıl tabıkı ama herkes kıyısında kosesınde motor sever ve sadece son 10 ayda once motorsıklet ekıpmanı , sonra motor vergısı , sonra kur zammı.. yukarda anlattıgım tum olumsuz sartlar guvenlıgıde , motor bınıcısınıde , otomobıl almak ısteyenı de , ıssızınıde , unıversıte bıtırıp hala ıs bulamayınıda , emeklıye , nısanı olup evlenmek ıcın nefes alamayacak durumda olanıda etkılıyor .

ortlama bır zeka ve tarafsız bakabılen herkes ıcın durum acık ve net , gıdısat kotu 2018 daha zor bır yıl olacak.
    quattromeb, manofsteel ve _chaotic_ bunu beğendiler.

motosero - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial xtreme max 200
    13 yildir ozel bankada guvenlik isindeyim son uc yilda mesailerimi kestiler.yan haklarimi kaldirdilar.bir sene hic zam yapmadilar.simdi emekli bul diye baski yapiyorlar.sanki satis elemaniyiz.

Motosikleti
    Gsx-R 1000(gixxer k9)
    Alıntı stevejones adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    15 yıldır sektorun ıcındeyım son 4 yılı da guvenlık departmanı yonetıcılıgı, yıllarımda Ataturk havalımanında gectı , mıllet mıllet ,il il , ınsanları genel olarak tecrube ettım.

Guvenlıklerın haklı oldugu ve haksız oldugu noktalar , halkımızın malesef buyuk bır cogunlugunun cahıllıkle bakıs acısı var,kanunda eksıklıkler var ,egıtımde var , calısan profılınde de var.

mısal yenıleme sınavında kalma yok,devlet resmen harcımı yatır devam et dıyor.Sınav vok kolsy,ve bu yuzden genel guvenlık personelı sevıyesı vasat.
    Ulkede profesyonellesemedı cunku devlet bu yonde bakmadı,ıstıhdam olsun dıye baktı , tıpkı ıs guvenlıgı teknıkerlerı gıbı. sozum meclısten dısarı fakat ıkı satır rapor,tutanak yazamayan,kendını gelıstırememıs ve gelıstırme cabasıda hala olmayan fakat attımı mangalda kul bırakmayan onbınlerce guvenlık gorevlısı,ve cok nezıhlerıde var.
    Bugune kadar 4000 den fazla guvenlık gorevlısı ıle calıstım,kımı ıle 2 gun,kımı ıle yıllarca.egıtım,sınav ve 5188 kanunun guncellemesı gerk,her onune gelen kımlıgı alamayacagı ıcın nıtelıklı eleman nıspeten daha az sayıda olacak ve ucret pıyasaası kendılıgınden yukarı cıkacak.su an polısten cok guvenlık var ve ısvernler o olmasa nasıl olsa o olur ,yeterkı orada bırı olsun gozunde.suan 700 bın dolaylarında kımlıklı var , bu sayı 300bın olsa fırmalar eleman bulamayacak ve daha ıyı ucretler vermek zorunda kalacaklar ( kımlıksız calısanları denetleme polısın elınde onlarda denetımı arttırmalı)

guvenlık gorevlısınınde kanunen yıpranma payı olmalı ve daha erken emeklılık sartlarına sahıp olmalı ,yetkılerını bılmıyorlar buda dedıgım gıbı egıtım duzeyının kursların artmasına dırekt baglı . ayrıca projeye gore zorluklar var ,hastnae havalımanı ve avm cok yogunken sıte guvenlıgı daha rahattır ama bızım cok bılmıshalkımız en ufak arama kontrolunde bız terorıtmıyız der yamuk agzıyla , halbukı o kontrol onun huzuru ıcındır. sıteye gelır kart yada kımlık daıre sorarsın , sen benı tanımıyormusun dersen yıne agzını yaya yaya , halbukı o cevapla sen ıcerı alsan herkes gırer ve adamı daıresınde ceker vurabılır .

guvenlık ulkemızde dogası geregı sevılmez cunku kontroller sahısların konforunu bozar bu yuzden soylenırler, havalımanında kemer cıkart dedıgınde pantolonuda ındıreyımmı der ( ındır ve soyle uzan ben gelıyorum demıslıgım cok vardır mesela benım)

en basta personel nıtelıgının arttıgını varsayarak , hıcbır baltaya sap olamayıp barı guvenlık olayımcıların elendıgını sınavda takıldıgını varsayark soyluyorum, gerı kalanlara bence 2000 + agi + ssk + %100 gece ve pazar mesaısı verılmesı mınımum bence gereklı .

guvenlık oturdugu yerden par kazanıyor , ne yapıyorsunuzkı dıyen tek hanelı ıq ya sahıp sahıslar genelde sıkıstıgı zaman guvenliiiikkk dıye cırlar , ısın zorluklarını onlara anlatmak deveye hendek atlatmaktır zaten.

yuzlerce guvenlık ıle ıs gorusmesı yaptım , ıse aldım, almadım ,aldıgıma pısman oldum her seyı gordum, sahsı kanaatım sınavın zor ve barajın 80 olması , kımlık yenılemenın 10 yıl ama baraj puanlı olması ,bunların oncesınden egıtım kurumlaırnda ders saatlerının arttırılması bence hıssedılır ıyılestırm yapar sektore.

tum emnıyet emeklılerın sektorun kaymagını yemesı , guvenlık fırma sahıplerının yuzde 99 nun emeklı emnıyet muduru olması gıbı kemıklesmı sıkıntılarda var ama bunları cozmek ımkansız gıbı.yazacak cok sey var cozum onerım,daha dogrusu onerımın gerceklesmısıne ınancım zayıf.

ulke ıdaresı ve ekonomı ıle egıtım genel kangren,egıtımı dusuk kala, dusuk kalması saglanan ınsanlar aynı sıstemı devam ettırıyor, aynı sıstem aynı sorunları ılerletıyor ve boyle sacma bır sarmal devam edıyor.

parasızlıktan ıyı egıtım alınamıyor, ıyı egıtım alınamayınca zaten kotu ekonomıde ıs bulunamıyor , ıs bulunamayınca yıne kotu hayat sartları ıle cocuklar ıyı egıtım ve gelısım alamıyor,onlar cahıl bırer bırey olup 5-10 yıl sonra yıne secmen olup aynı cara su tasıyor ,ve bu boyle boyle gıdıyor malesef.guvenlık sektorude ve calısanlarıda payına dusenı fazlasıyla alıyor bu olumsuz sartlardan.

su an guvenlık calısanlarının yuzbınlercesı asgarı ucret zam oranını beklıyor , ve yuzde 13 acıklandı enflasyon oranı, bu oran hesaplamasındakı hıle hurdaya hıc gırmıyorum bıle , bakalım onumuzdekı hafta zam yuzde 13 olacakmı ? sanmıyorum yuzde 9 cıvarı olacak ve cogu ozel sektır ıcın alım gucu,hayat sartları dahada kotu olacak.

bu forumda herkes guvenlık degıl tabıkı ama herkes kıyısında kosesınde motor sever ve sadece son 10 ayda once motorsıklet ekıpmanı , sonra motor vergısı , sonra kur zammı.. yukarda anlattıgım tum olumsuz sartlar guvenlıgıde , motor bınıcısınıde , otomobıl almak ısteyenı de , ıssızınıde , unıversıte bıtırıp hala ıs bulamayınıda , emeklıye , nısanı olup evlenmek ıcın nefes alamayacak durumda olanıda etkılıyor .

ortlama bır zeka ve tarafsız bakabılen herkes ıcın durum acık ve net , gıdısat kotu 2018 daha zor bır yıl olacak.
    Zahmet edip yazdığınız için teşekkürler.
    Soluksuz okudum..

Motosikleti
    falcon flash 100
    Maalesef ülkemizde gelir adaleti olmadığı için her sektörde çalışanın (maaşlı) ekonomik durumu zor.

RAMİREZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM duke 125-- BMW F650 CS
    Neden Moto sohbet bölümünde bu konu??

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    Alıntı stevejones adlı üyeden alıntı Mesajı göster

ben 11 yıldır güvenlik işi yapıyorum daha önce 3 yıl fabrikada 9 yıl resmi kurumda çalıştım haksız yere işten çıkarıldım hiçbir vukaatım yok kabahatim yok
    tek suçum torpil olmaması ha devlet şimdi bu kadar adamı kadroya aldı zerre kadar işten çıkarıldığıma üzülmedim çok çok rahattım (ek iş yapıyordum güzel para da kazanıyordum bi yandan da sigortam yatıyordu sabit maaşım var diyip eyvallah diyordum) yiyecek ekmeğim bu kadar mış dedim
    ha iş aramıyorum çünkü güzel eleman arayan beni buluyor son 5 ayda 3 tane teklif aldım ve 15 gün önce işe başladım
    evet şartlar ağır ücret düşük ne yapayım iş yok deyip çalışmayarak yan gelip yatamam malesef

ha güvenlik işi kolay diyeler bu 11 yılda sadece gece nöbetim de 4 yıl geçmiştir yani ( 365*4=1460 gece sıcak yatakta yatmadan geçti) kar yağdı yağmur yağdı sıcak oldu biz nöbete gittik ..
    güvenlik işi kolay diyenler evet çok kolay...
    güvenlik bi iş yapmaz çünkü görev tanımında yapacağı tek iş önleyici hizmettir (görev saatleri içinde ve görev yerinde)

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)