Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Araba Bakım Aralığı - Yedek Parça Temini

Motovento
    REKLAM ALANI
    erkanzdemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    versys650
    Alıntı RedCBR125 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Beyler 2012 peugeot 206 + (plus) model bir arabam var. Alalı 4 ay civarı oldu ve rutin bakım KM si geldi. Bu bakımı servis dışında yaptıracağım. Bakım için gerekli parçaları (yağ, filtreler vs.) kendim alıp ustaya götürmeyi düşünüyorum.

En son girdiği bakım kağıdı bu. Araba 1.4 benzinli (ve lpg li) ama burada mazot filtresi yazıyor onu da anlamadım açıkcası.

https://i.hizliresim.com/rJrrn7.jpg

Bu bakımda hangi parçaları değiştirtmem gerekiyor bu konuda bilgisi olan var mı? Gereksiz masraf yapmak istemiyorum açıkcası. Misal motosikletlerde yağ filtresini 2 yağ bakımında 1 değiştirip devam edileceği bilgisi gibi arabalarda hangi aralıklarda buji, yag, yağ filtresi, hava filtresi değiştiriliyor bilen var mı?

İzmirde peugeot yedek parçası temin edebileceğim bildiginiz yer var mı? Karşiyaka ya yakın olursa iyidir

İşçilik ve tahmini parça fiyatı tahmini olan varsa sevinirim.
    izmir peugeot yedek parçacıları yazıyoruz google'a arıyoruz telefonla fiyatları alıp orjinal parçada en uygun fiyatı verene gidiyoruz yağ da dahil. Malzemeleri alıp sanayide eş dost tavsiyesi temiz çalışan ustaya gidiyoruz. 50 tl civarına malzemeleri değiştiriyor. Bakım bu kadarla bitmiyor. Sıvı kontrollerini yaptırıyorsun. Balataları diski kontrol ettiriyorsun. Lastikleri mevsime uyfun değişimini de yaptırıp yola devam.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    acemi60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha X-City 250
    Alıntı Alonedark93 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çoğu araçda 90 bin olan triger fransızlara özel neden 60 yapmış ki.
    Ben sıfır almıştım. Muadilleri içinde en ucuzu olduğu için Pejo 206+ yı tercih etmiştim. Ne kadar ekmek. O kadar köfte

Not: Pejonun kaliteli modelleri vardır tabii. Ama bu değil

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı acemi60 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynı araç bende de var. Biri hariç bilgiler doğru. triger bakımı 5 yıl ya da 60 bin km. bu araçta. Eğer değişmediyse motoru ele alabilirsiniz. Ben BURADAN parça temini yapıp mahallemdeki tamirci de işlerimi yaptırıyorum. Polen filtresi değişimi, ampul değişimi vs ufak tefek işleri kendim yaparım. Yetkili serviste kullanılan motor yağı araç sıfırken bile motorda düzensiz çalışmaya neden oluyordu. Yetkili servisten kendimi kurtarıp Mobil 1 ESP Formula 5W-30 yağ kullanmaya başladıktan sonra araç saat gibi çalışmaya başladı. Bakım aralığı yetkili servis(15 bin km.-1 yıl) Benim uyguladığım(10 bin km.- 1 yıl)

- Bu aracın ön takımı çok naziktir. Rot- askı kolları, salıncaklar vs kötü yolda hemen bozulur-ses yapmaya başlar. Elektirik tesisatı kalitesizdir. Farı açtığınızda silecekler çalışırsa şaşırmayın. Çalıştırdıktan sonra biraz ısınmasını beklemenizi ister(kışın)

- Çok yakan bir araç değil. Ben olsam LPG taktırmazdım. Öyle de yaptım.
    ohoo sayımız artıyor 206+ sahipleri olarak buluşma yapalım en iyisi kapı sesini unutmayalım

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Alonedark93 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çoğu araçda 90 bin olan triger fransızlara özel neden 60 yapmış ki.

(Reno trafikle triger kopardım aman dikkat fatura sağlam çıkar)
    15 yaşındaki Japonlar da 100 bin, 5 yaşındaki modellerde 150 bin km'de bir değişiyor. Hatta bazı modellerde zincir kullanıyorlar, o hiç değişmiyor.

RedCBR125 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    z-ones180 CBR125 CBR250 CBF150 YZFR125 YZFR25
    Alıntı DKN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ohoo sayımız artıyor 206+ sahipleri olarak buluşma yapalım en iyisi kapı sesini unutmayalım
    Motosiklet.net te pejocular timi Lpg taktırdım yakıt olarak bayaa iyi geldi kesinlikle tavsiye ederim ama bagaj alanı bayaa daraldı. Benim arabada şimdilik elektronik veya mekanik hiçbir problem yok km olarak da az değil araba.. Ben alalı da 10.000 km olmak üzere, yaptığım tek masraf tüp yaktırmak ve yakıt oldu. Bakalım ilerleyen dönemlerde sorun yaşayacak mıyım

@acemi60
    @erkanzdemir Çok teşekkürler tavsiyeler ve bilgiler için.

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:41 ----------

Şu resmi de ekleyeyim arabayı alır almaz arkasına yapıştırmıştım ) Reyzinkçiler korna korna gidiyor ))

Benim arabada zincirli, motorlarda oldugu gibi bollasma yapip degismesi gerekir. Benimkisi 150 binde degisiyor. Arkadasa önerim sase nosu ile arama yapan yedek parca sitelerine girip oyle parca bakmasi olur. Ayrica motor ve sansizman kulaklarina mutlaka bakilsin. Hic bi usta bakmaz ama 5 yasina yaklasan ve gecen bir cok arabaninki bozuktur piyasada.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)