Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
16. sayfa BirinciBirinci ... 61415161718 ... SonuncuSonuncu

BITCOIN çılgınlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    su bitcoin olayından zerre anlamıyorum.

mining sonucu kim fiziki ne elde ediyor da para kazanıyor?
    mining ile bir hizmet verilmiş oluyor. Bitcoin networkunde yapılan işlemleri şifreleyip sistemin güvenliğini sağlıyorlar. Ne kadar mining yapan makina varsa yapılan işlemleri geriye yönelik değiştirmek daha da zorlaşıyor, yani şu anki miner sayısına göre geriye yönelik işlemleri değiştirmek imkansıza yakın dünya çapında mining yapanların toplamından daha fazla işlem gücüne ihtiyaç duyulur. minerlar da bu işlem gücünü harcayıp yaptıkları katkı kadar küçük miktarlarda bitcoin elde ediyorlar.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    mining ile bir hizmet verilmiş oluyor. Bitcoin networkunde yapılan işlemleri şifreleyip sistemin güvenliğini sağlıyorlar. Ne kadar mining yapan makina varsa yapılan işlemleri geriye yönelik değiştirmek daha da zorlaşıyor, yani şu anki miner sayısına göre geriye yönelik işlemleri değiştirmek imkansıza yakın dünya çapında mining yapanların toplamından daha fazla işlem gücüne ihtiyaç duyulur. minerlar da bu işlem gücünü harcayıp yaptıkları katkı kadar küçük miktarlarda bitcoin elde ediyorlar.
    bitcoin networkunun güvenliğini saglıyorlar ise o networkte ne yapılıyor?
    işlevi nedir
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    bitcoin networkunun güvenliğini saglıyorlar ise o networkte ne yapılıyor?
    işlevi nedir
    Bitcoin networkunde para transferi yapılıyor. Bitcoin'in olayı her transfer herkesin görebileceği ortak deftere işleniyor ve bu defter (blockchain deniyor) herkesde bir kopyası oluyor yani kimse hile yapamıyor çünkü dijital imzalarla deftere işlenen veriler imzalanıyor, böylece geriye yönelik değişiklik yapılmaya kalkılırsa bu defterdeki dijital imzalara uymadığı için yapılamıyor.

Diyelim ben size 1 bitcoin gönderdim, sonra hile yapıp bu gönderme kaydını değiştirip size değil başkasına göndermek gibi bir işlem yapamıyorum bu da minerlar sayesinde oluyor, böyle bir değişikliği yapabilmek için dünyadaki bütün minerların toplamından daha fazla işlem gücü harcayıp yeniden dijital imza oluşturabilmem gerek bu da toplam işlem gücüne göre imkansız.

Yani bu minerların yaptığı yapılan işlemlere bir nevi noterlik etmek, evet bu işlemler yapıldı işte bu da ditijal imzası deyip deftere işlemiş oluyorlar sonrasında yapılan işlemler geriye alınamaz hale geliyor.

Yani minerlerın networkun güvenliğini sağlıyorlar dediğim şey dijital imzalarla yapılan işlemleri geriye döndürülemez halde kalıcı olarak deftere yazmak. Bitcoin bu yüzden güvenli, dünya üzerinde minerların toplamından daha fazla işlem gücü elde edebilecek bir güç olmadığı için yani dünyanın en büyük süperbilgisayarı sahibi de olsanız bu kadar minerın toplam işlem gücüne erişmeniz imkansız, para transferleri güven içinde yürüyebiliyor. Yani kimsenin birbirine güvenmesine gerek kalmıyor çünkü para transferlerinin güvenliği matematik ile sağlanıyor.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Ama hatalı bir işlem yaparsanız o zaman geri almak imkansız mı ?

joshua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX 250 (2016) KLR 650 (2006)
    geleceğin para birimlerinden biri, dört yıldır aktif olarak alır satarım, 11.000 usd iken alıp 2.000 usd’ye düştüğü oldu, sonra 20.000 usd rakamlara dayandı, sabırlı biri değilseniz bulaşmayın, yaklaşık dört yılda bir yarılanma dönemleri oluyor, üçüncü yarılanma sonrası 20 bin usd rakamlarına yaklaştı, alıp uzun süre unutabilirsiniz veya sürekli al sat yaparak btc sayınızı artırabilirsiniz, bitcoin düştüğü halde al sat yaparak yani düşüp yükselme hareketlerinden faydalanarak elinizdeki btc sayısını artırabilirsiniz. Sadece bitcoin değil, çalışma prensibi ve işlem hızı bakımından Ripple benim favori kripto paralarımdan biridir, yakın zamanda dünya üzerindeki para transferlerinde ağırlıklı kullanılacak birimlerdendir.

Bitcoin networkunde para transferi yapılıyor. Bitcoin'in olayı her transfer herkesin görebileceği ortak deftere işleniyor ve bu defter (blockchain deniyor) herkesde bir kopyası oluyor yani kimse hile yapamıyor çünkü dijital imzalarla deftere işlenen veriler imzalanıyor, böylece geriye yönelik değişiklik yapılmaya kalkılırsa bu defterdeki dijital imzalara uymadığı için yapılamıyor.

Diyelim ben size 1 bitcoin gönderdim, sonra hile yapıp bu gönderme kaydını değiştirip size değil başkasına göndermek gibi bir işlem yapamıyorum bu da minerlar sayesinde oluyor, böyle bir değişikliği yapabilmek için dünyadaki bütün minerların toplamından daha fazla işlem gücü harcayıp yeniden dijital imza oluşturabilmem gerek bu da toplam işlem gücüne göre imkansız.

Yani bu minerların yaptığı yapılan işlemlere bir nevi noterlik etmek, evet bu işlemler yapıldı işte bu da ditijal imzası deyip deftere işlemiş oluyorlar sonrasında yapılan işlemler geriye alınamaz hale geliyor.

Yani minerlerın networkun güvenliğini sağlıyorlar dediğim şey dijital imzalarla yapılan işlemleri geriye döndürülemez halde kalıcı olarak deftere yazmak. Bitcoin bu yüzden güvenli, dünya üzerinde minerların toplamından daha fazla işlem gücü elde edebilecek bir güç olmadığı için yani dünyanın en büyük süperbilgisayarı sahibi de olsanız bu kadar minerın toplam işlem gücüne erişmeniz imkansız, para transferleri güven içinde yürüyebiliyor. Yani kimsenin birbirine güvenmesine gerek kalmıyor çünkü para transferlerinin güvenliği matematik ile sağlanıyor.
    Miner mantıgını anladım, teşekkür ederim.

Ancak bitcoin in gelir kaynagını çözemedim. Fiziki elde edilen birşey yok sonucta. Su an da artış ve azalışlar nedeniyle para miktarlarında değişim oluyordur ancak miner ın kazarak yaptıgı 142 bin tl değerindeki bitcoin tutarını nereden karşılıyorlar?

Sürekli bir mining var, gecen sene piyasada 100 bitcon var ise bu sene 110 bitcoin var diyelim, aradaki 10 bitcoin için gelir nasıl finanse ediliyor?
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F | Honda CB750 Hornet
    Miner mantıgını anladım, teşekkür ederim.

Ancak bitcoin in gelir kaynagını çözemedim. Fiziki elde edilen birşey yok sonucta. Su an da artış ve azalışlar nedeniyle para miktarlarında değişim oluyordur ancak miner ın kazarak yaptıgı 142 bin tl değerindeki bitcoin tutarını nereden karşılıyorlar?

Sürekli bir mining var, gecen sene piyasada 100 bitcon var ise bu sene 110 bitcoin var diyelim, aradaki 10 bitcoin için gelir nasıl finanse ediliyor?
    bir bitcoin cüzdanından başka bir bitcoin cüzdanına aktarım yapacağınız zaman belirli bir ücret (fee) ödüyorsunuz, bu fee ne kadar yüksek olursa işleminiz o kadar hızlı gerçekleşiyor. işte bu fee minerlara gidiyor.

Alıntı LynXMaSTeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bir bitcoin cüzdanından başka bir bitcoin cüzdanına aktarım yapacağınız zaman belirli bir ücret (fee) ödüyorsunuz, bu fee ne kadar yüksek olursa işleminiz o kadar hızlı gerçekleşiyor. işte bu fee minerlara gidiyor.
    su an tamamen anladım. eft ücreti gibi :D

teşekkür ederim

Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı drtayfun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ama hatalı bir işlem yaparsanız o zaman geri almak imkansız mı ?
    imkansız.
    Yani diyelim bana 1 bitcoin göndermek istediniz ama gönderilecek adresi yanlış yazdınız başkasına gitti, yapılabilecek tek şey o başkasının size geri göndermesini ummanız olacaktır. Zaten bitcoin'in olayı bu, yani transferleri kimse engelleyemez, bir otorite yok haliyle size engel olabilecek bir otorite de yok ama yardım edecek bir otorite de yok. Gerçekten özgür bir birey sorumluluğu ile insanların hata yapmayacakları, yapsalar da kendilerinin sorumlu olacakları varsayımı üzerine kurulmuş bir sistem.

Motosikleti
    imkansız.
    Yani diyelim bana 1 bitcoin göndermek istediniz ama gönderilecek adresi yanlış yazdınız başkasına gitti, yapılabilecek tek şey o başkasının size geri göndermesini ummanız olacaktır. Zaten bitcoin'in olayı bu, yani transferleri kimse engelleyemez, bir otorite yok haliyle size engel olabilecek bir otorite de yok ama yardım edecek bir otorite de yok. Gerçekten özgür bir birey sorumluluğu ile insanların hata yapmayacakları, yapsalar da kendilerinin sorumlu olacakları varsayımı üzerine kurulmuş bir sistem.
    eğer 1 harf veya rakamı yanlış girerseniz muhtemelen öyle bir cüzdan hiç var olmadığı için gönderdiğiniz para bulut olacaktır.
    çünkü çok karmaşık algoritmalarla üretiliyor cüzdanlar.

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Aslında işlemi geri almak mümkün ancak bunu kimse yapmaz. Çünkü sistemin kendi güvenliğine ciddi yara olur. İşlemin adı RollBack

Motosikleti
    falcon flash 100
    Sonuçta bu sanal para bir yerde fiziki aleme girmek durumunda bu ne şekilde oluyor. En nihayet bir otorite ile bir şekilde muhatap olmak durumundasınız.

Yani şunu demek istiyorum ben birine sanal para gönderdim o ötekine gönderdi sonsuza kadar böyle gidecek hali yok ya. Sonuçta biri bunla bir şey satın almak isteyecek ev, araba, ayakkabı, telefon gibi artık aklınıza ne gelirse sonuçta paranın son işlevi bir şeye dönüşmek burada otorite ( devlet ) ile muhatap olacaksın. Burada en son sözü otorite söylecek nerede bunun fişi, faturası, irsaliyesi dedi mi ne olacak? Sen ne kadarda kimse görmüyor desen de burada her şey gün yüzüne çıkacak.

Alıntı yaşlıveacemi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sonuçta bu sanal para bir yerde fiziki aleme girmek durumunda bu ne şekilde oluyor. En nihayet bir otorite ile bir şekilde muhatap olmak durumundasınız.

Yani şunu demek istiyorum ben birine sanal para gönderdim o ötekine gönderdi sonsuza kadar böyle gidecek hali yok ya. Sonuçta biri bunla bir şey satın almak isteyecek ev, araba, ayakkabı, telefon gibi artık aklınıza ne gelirse sonuçta paranın son işlevi bir şeye dönüşmek burada otorite ( devlet ) ile muhatap olacaksın. Burada en son sözü otorite söylecek nerede bunun fişi, faturası, irsaliyesi dedi mi ne olacak? Sen ne kadarda kimse görmüyor desen de burada her şey gün yüzüne çıkacak.
    Zaten fatura irsaliye kesilebilir. Siz satıcı yada alıcı ile anlaştığınız sürece problem değil. Parayı BTC cinsinden ödersiniz. TL karşılığı fatura edilir. Bunlar problem değil ki. BTC destekli atm'ler var nakit para olarak da çekebiliyorsunuz. Fiziksel BTC yok teknolojisine uygun değil.

Fiyatını şuan yükselten yer borsa hareketleri. Yatırım geldikçe fiyatı yükseliyor kısaca.

Motosikleti
    Alıntı YasinC adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aslında işlemi geri almak mümkün ancak bunu kimse yapmaz. Çünkü sistemin kendi güvenliğine ciddi yara olur. İşlemin adı RollBack
    hocam o dediğiniz websitelerin veritabanlarında işe yarayabilir ancak merkeziyetsiz bir sistemde mümkün değil.

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    Alıntı LynXMaSTeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam o dediğiniz websitelerin veritabanlarında işe yarayabilir ancak merkeziyetsiz bir sistemde mümkün değil.
    Aslında mümkün ama çok zor.
    %51 saldırısı ya da hardfork'larla rollback yapılabilir. Bitcoin'de biraz imkansıza yakın olsa da, altcoin'lerde olası.

Ethereum 2016'da bir hack olayından sonra hardfork yapmıştı mesela, sonra da Ethereum Classic doğmuştu.
    Bitcoin'de de 2010'da olmuş: https://bitcointalk.org/index.php?topic=822.0

2019'da binance hacklenmesi olayında söz konusu olmuştu ancak vazgeçildi.

mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650
    bitcoinin 750 dolar olduğu zamanları hatırlıyorum. o zamanlar ne saçma şey demiştim.
    demeyipte sazan gibi atlasaydım belki bende zengin olurdum.

Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı mavzer-i adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bitcoinin 750 dolar olduğu zamanları hatırlıyorum. o zamanlar ne saçma şey demiştim.
    demeyipte sazan gibi atlasaydım belki bende zengin olurdum.
    Bir bitcoinin yarım dolardan az olduğu ve mining'in normal bir pc işlemcisi ile yapılabildiği zamnalar bana bahsedenler olmuştu, işim çok uğraşamam demiştim, sonra 2014 başında 4 tane ekran kartı alıp mining yaptım, bitcoin mining olayı bitmişti tabi ama altcoinler iyi kazandırdı, motoru alınca mağazalara gidip üzerime oldu hah bu güzelmiş deyip ekipman almıştım, o zamanlar bitcoin 700 dolardı, 2BTC falan vardı elimde, oh ne güzel deyip satıp yemeseydim şimdi emekli olmuştum. Bunu yazdığım laptopu da bitcoin satıp almıştım, 3 ay daha bekleseymişim bu laptop yerine miss gibi thinkpad laptop alabilecektim. Tam bende hepsi bitti, hepsini yedim aniden aşırı yükseldi.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı yaşlıveacemi adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Soyle dusunun, kagit para diye bir sey yok. Aslinda internet ve kredi kartinin yayginlasmasi ile zaten oyle bir dunyada yasiyoruz su an. Belki simitciye, firina bozuk para veriyoruz ama ev/motosiklet vs alirken kacimiz banknot kullaniyor?

Benim maasim banka hesabima yatiyor, kredi karti borcumu oduyorum, hesabimdan aidat/elektrik/su oduyorum, birilerine para oduyorum, Kredi kartimla alisveris yapiyorum. Fiziksel banknot neresinde benim hayatimin bu yaptigim isler arasinda? Elektrik odemesini kredi kartimla yapmisim, adamlar da fatura kesmis gondermis, nerede fiziksel para?

o değil de

1 Bitcoin eşittir
    142.612,74 Türk Lirası
    10 Ara 13:28 UTC · Sorumluluk reddi beyanı

REKLAM ALANI
16. sayfa BirinciBirinci ... 61415161718 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)