Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Bir Delinin Defteri

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    MT-25
    Bir delinin defteri çok karisiktir.. Belki de senelerdir yazar cizer kendince.. Aglamayi da beceremez kimi zaman yerli,yersiz.. Hele gulmeyi kikirdamaktan ileri goturemezse cani sıkılır durur dusunur , kikirdamak gulmek midir,niye en son bir ağız dolusu kahkaha ile guldugumu hatirlayamiyorum diye..

Cani sadece yazmak ister bazen yeşil kapli defterine.. Hele son beş senesini gozden geçirirken defterinden kederlenisi daha coktur,kikirdayip ne salakmisim cümlesinden.. Salakligima doymayayim demisse hele birde,kesin orada bir bit yenigi vardir. Cumleler devam ederken, konu acikliya kavuştugunda agliyor bulur kendini deli.. Ve der ki, bir daha asla kimseye güvenmeyecegim!!

Bu cumleyi her soyleyisinde farkina varır diğer cumleyi bitirdiginde.. O cumle başka bir sayfada yazilidir ve tekrar der ki, " bir daha kimseye güvenmeyecegim " halbuki farkindadir, bunu her yazisi aslinda yeni bir hikaye,yeni bir komedi hatta yeni bir bilmecedir kendine.. Ve farkindadir, umut mayasinda vardır ve o dunyanin en kötü insanini dahi, annesine tebessümle bakarken gorurse sevebilir.

Yasarken ogrenirmis insan, başına gelmedenn bilemezmis disardan..hayaller kurmamak ona göre degilmis ,sadece kendinin içerisinde yer aldığı hayalleri severmis.. Çünkü bilirmis, insanlar riyakarlar.. Kurduklari hayallere sahip cikmazlarmis.. Bir gün biri ona hayalinden bahsetmiş,içerisinde de oluroylenin yer aldigi.. Oluroyle ,dinlemiş dinlemis dinlemis .. Sadece dinlemis , ve o biri demis ki,neden susuyorsun.. Oluroyle yine susmus kocaman ve icinden demis ki " oluroyle "

Bilmesekte cogu zaman hissederiz içerisinde tatlandirici konmus sozlleri,bakislari.. Bilmesekte doğar icimize bazen.. Biz kötü olmasakta secimlerimizdir bizi kötü yapan ve art niyetsiz seçtiğimız her davranis, iyi- kötü sifatini yapıştırır alnimiza..

Başka bi hikayeye dogru yol almakmis öğretici olan.her insan yeni bir kitapmis,okunmayi isteyen..

Günün birinde arap kizina köle talip olmus.. Arap kızın gonlu de ondaymis aslinda amma kafasi karisikmis, daha önce hiç sevdicegi olmamis.. Acaba demis,duygularim gerçek mi ??
    Nasil anlarim,nasil anlarim derken..bir fikir gelmis aklina.. Medet ummus duadan.. Duasi kabul olmus. Günün birinde, kolenin ayyas arkadaşi, arap kizina aşık olmuş.. Kız farkina varmis ve elinden de birsey gelmiyormus.. Köle farkında degilmis ama ayyas boş durmamis.. Koleye gidip,arap kizin bende gönlü var demis,gozlerimin icine dahi bakamıyor utancından.. Köle,ayyasin sözüne inanmis..
    Ancak kolenin unuttugu birsey varmis, bazen gözle gormek yetmezmis,kalben de gormek,gormeden de inanmak gerekirmis.. Her insan birinden birsey ogrenirde,öğrenirkende ogretirmis..

Arap kizi, koleye demis ki , bana güveniyor musun ?? Köle ise,bir damla gozyasiyla beraber hayir inanmiyorum demis.. arap kizi sevinmiş,çünkü biliyormus kimsenin hakki da ahi da kimsede kalmazmis.. Sağ eliylr sol parmagini cimciklemis,tırnaklamis aglamamak icin canini yakmis..

Gel zaman git zaman köle ile arap kizi karsilasmis.. Ancak köle pismanligini dizlerinin uzerine cokerek arap kizina göstersede,arap kizi biliyomus artik.. Vaktinden gec gelen hicbiseyin anlaminin olmadigini..
    mahyo, crxforever, potasyum ve 5 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    Güzel yazı emeğe saygı

ozgranl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Sym Wolf SB250
    Yalnızlığımızla mutlu olabilmeyi başarabildiğimiz an her şey daha güzel olacak gibi..

Mutlaka hikayenin devamı vardır,
    defteri takipteyim..
    XV

Motosikleti
    MT-25
    Alıntı ozgranl adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yalnýzlýðýmýzla mutlu olabilmeyi baþarabildiðimiz an her þey daha güzel olacak gibi..

Mutlaka hikayenin devamý vardýr,
    defteri takipteyim..
    Yalnizligi ile mutlu olmayi basarabilen tek birini tanidim su yasima kadar o da benim.. Devami olacak
    Tesekkürler
    Alıntı Mertcan39 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güzel yazý emeðe saygý
    Tesekkürler sagolun

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Başka bi hikayeye dogru yol almakmis öğretici olan.her insan yeni bir kitapmis,okunmayi isteyen..
    Ve bazen o kitabın sonuna geldiğinde ama böyle bitmeyecekti ki bu kitabın sonu dedirtir o okunanlar...

Motosikleti
    MT-25
    Alıntı Uður Ak adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ve bazen o kitabýn sonuna geldiðinde ama böyle bitmeyecekti ki bu kitabýn sonu dedirtir o okunanlar...
    Öyle dedirttigi zaman hayat, hayirlisi diyebilmek önemliymis.. Ve anlıyor ki o zaman insan gerçekten de hayırlısi böyleymis.

Aldatilmak kadar, aldanmakta kötüdur.

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    Herkes birşey eklemiş kendimi odun hissettim :D
    bindiregandi bunu beğendi.

telike - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 450 EXC-F
    Alıntı oluroyle adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Toprağı hatmeden asfalta hükmeder
    Twitter/instagram @ywitcan
    Yiğit Can

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Öyle dedirttigi zaman hayat, hayirlisi diyebilmek önemliymis.. Ve anlıyor ki o zaman insan gerçekten de hayırlısi böyleymis.

Aldatılmak ve aldanmak kötü değildir aslında. Saflığın ve temizliğin nişanıdır. Art niyet beklememek,güvenmektir.

Kısacası karşındaki insan olarak görmektir.

Bu ise darbe üstüne darbe yedirir,zayıflarsın,üzülürsün,güveni kaybedersin..

Sonuç olarak yalnızlığın müthiş tılsımını keşfedersin,kendine yetecek,kimseye eyvallah etmeyecek bir noktaya gelirsin..

Bu iyi midir bilmiyorum
    ozgranl bunu beğendi.

Motosikleti
    Sym Wolf SB250
    Araya kaynak yapıp konunun edebi tarafını parçalamak gibi olacak ama bu konu böyle giderse yakında şarabımızı alır burada ince ince demleniriz gibi geliyor bana..

Hakan Günday'ın bir kitabının kapağında "Zeka ile delilik arasında seyreden bir hayat" yazıyordu yanlış hatırlamıyorsam,bu konu bana o kitabı hatırlattı her nedense.

Yüreğinize sağlık.
    cenkito bunu beğendi.
    XV

Motosikleti
    MT-25
    Alıntı Uður Ak adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aldatýlmak ve aldanmak kötü deðildir aslýnda. Saflýðýn ve temizliðin niþanýdýr. Art niyet beklememek,güvenmektir.

Kýsacasý karþýndaki insan olarak görmektir.

Bu ise darbe üstüne darbe yedirir,zayýflarsýn,üzülürsün,güveni kaybedersin..

Sonuç olarak yalnýzlýðýn müthiþ týlsýmýný keþfedersin,kendine yetecek,kimseye eyvallah etmeyecek bir noktaya gelirsin..

Bu iyi midir bilmiyorum
    Ben hiçbir insanin kendi kendine tek bir konuda yetebilecegine inanmiyorum, sevmek- sevilmek - ait olmak ihtiyaci..

Araya kaynak yapýp konunun edebi tarafýný parçalamak gibi olacak ama bu konu böyle giderse yakýnda þarabýmýzý alýr burada ince ince demleniriz gibi geliyor bana..

Hakan Günday'ýn bir kitabýnýn kapaðýnda "Zeka ile delilik arasýnda seyreden bir hayat" yazýyordu yanlýþ hatýrlamýyorsam,bu konu bana o kitabý hatýrlattý her nedense.

Yüreðinize saðlýk.
    Edebi bir yön buluyorsanız ne mutlu.. Bendeniz uzun senelerdir hayatimi yazdigim bir deftere sahibim.. Burda da böyle bi konu açıp,ara ara yazmak istedimm...seneler sonra acar okurum Ismi ne olsun diye dusunurken, son zamanlarda arkadaşlarimin beni genelde deli olarak tanimladigini farkettigimden,ismi böyle olsun dedim

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:32 ----------

Develer tellal pireler berberken,
    Günün birinde arap kızının karsisina iki yol çıkmış, yollardan birinin basinda gonlunden aglayan kara kuru bir kız varmis,diğer yolda ise sadece yalnızlık varmis..

Arap kizi, gönlünden aglayan kizi gördüğünde çok uzulmus. Ona yardımci olmak istemis, derdini dinlemek,derman olmasada içini rahatlatmak destek olmak istemiis, bu yüzden arap kizi essegine teker benim yol senin deeh demis.

Kısa sürede arap kizi ile kara kuru kizin aralari iyi olmus. Arap kizi aslinda kara kuru kizin özünde iyi bir insan olduğunun farkında oldugundan ona çok yardımci olmaya calismis.. Derdini dinledikçe karakuru kız, arap kizina. " bna çok iyi geliyosun " demiiis..

Arap kizini bütün arkadaşlari ile tanistirmis.. Kısa surede kara kuru kizin bütün tanıdıkları arap kizini çok sevmis ve sureklii onu da cagir onu da cagir demis..

Arap kizi halbuki hep kendi halindeymis, bir anda bambaşka bir çevrenin içerisindeyken, farkina varaalı çok olmus.. Bu insanlar ona. göre değillermiş, çok baskalarmis ama arap kızının bu haliyle onu sevmis ve kabul etmişler..

Kara,kuru kız günün birinde, hadi demis arap kizi , essegine teker benim yol senin deh de demis.. Arap kizi kara kuru kizi dinlemiş gitmiis.. Bir de ne gorsun , elleri boyali bir adam arap kizini bekliyormuş.. Ona çok güzel bir resim yapmış..
    Arap kizi resme bakmis, resimde çok güzel hayaller varmis. Bakmiis,bakmis. Bakmiis ve susmus..

Essegine teker benim,yol senin dehh. demis..
    Durmus bir kenarda ve. düşünmüş,ancak dusunceler boşluktan ibaretmis.. Anlam. veremedigi çok şey varmis ve farkinda oldugu tek şey, ben garip bir arapp kiziyim, elleri boyali adaminsa yatagi gönlü gibi dolu , neden bana hayaller hediye ediyor ?

Arap kizi, kacmis kacmis kacmis.. Kaçacak yer kalmadiginda karşısına kara kuru kız cikmis ve kahkaha atarak gülmüş..

Arap kizi arap kizi, sen çok safsin.. Karsinda agladim ve bana yardımci olmak istedin, bense senin karsina elleri boyali adami cikartim..

Kolenin aklını karıştırdım ve senfarkina varmadin,köle senden suphelendi ve sana guvenmedi. Simdi ise en az benim kadar mutsuzsun demis..

Arap kizi susmaya karar vermis,susmus.. Susmus susmus..

En sonunda herkes gittiginde yalniz kaldığında demis ki, kendine ,sadece kendinin duyabilecegi bir ses tonuyla , aynada kendine bakarak..

Karakuru kız, ben senin huznunde kendi huznumu gormustum. Bu yüzden sana yardımci olmak, destek olmak , bu huzunden kurtarmak istemiştim.. Senin huznunun sebebi secimini yaptığın,yanliş insanlardi..benim huznumun sebebi ise, sevdiklerimin huznunden ileriydi.. Ben yoldaki usumus kediye huzunlendm, bankta yatan aç kimsesize huzunlendim.. Insanligimdan utandığim bu gibi şeyler huznume hep huzun. katti,yaraladi.. Gozunden bir damla yaş akan neneye huzunlendm, ben sana huzunlendim.. Huznunun bitmesi için senin bulunduğun yolu seçtim, seni iyilestirmek istedim.. Sense, gönlü yatagi dolu elleri boyali büyük adamin bana ilgisini fark edip,ona yardımci oldun,bana ittin.. Ama sen kolenin aklini karıştırdın, ama sen bana senin yerinde olsamli cümleler kurarak, beni elleri boyali adama itmeye kalktın,sen sadece eğleniyordun.. Bense sadece huzunleniyordum..

Elleri boyali adamın her ulaşmaya calisinca hıçkırıklar arasinda kayboluyordum.. Sense sadece. eğleniyordun, sen özünde mutluydun, bu sekilde olmaktan da mutlu oldgun gibi.. Çünkü senin seçimindi, şikayet ettigin herseyi kendi istek iradenle gerçekleştirip yaptin, bundan mutluluk duyarken, mutsuz görunerek yaptigin özünde kötü şeyleri aklilestirdin.. Aslinda mutluydun, maskeni seviyordun..

Ve ben gec farkina vardım kara kuru kız, özünde iyilik olsada seciminin kotulukten yana olacagini ve yedisinde neyse, yetmisinde de değişmeyeceğini...

Ve ben agladim kara kuru kız,
    Bir daha kimseye güvenmeyecegim diyerek, hıçkırıklarda kayboldum..

Ve ben farkina vardım kara kuru kız, sn bana ne kadar kotuluk etmeye kalksanda , elleri boyali adamin bana kotuluk etmeye kiyamadigini da gordum kara kuru kız,
    Ve farkına bir daha vardim, iyiligin direndiğini... Elleri boyali insanlarin,masumiyete değer verdiğini..

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:37 ----------

Gün gelir , canın yanar en basitinden gözüne kacan toza isyan edersin de tutarsin dilini sonrasında.. Gonlun gorur yanliş olduğunu da diline vurmaz kalbinden gecen..
    potasyum, berk_cglr, Ekarademir ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Sym Wolf SB250
    Gün gelir , canın yanar en basitinden gözüne kacan toza isyan edersin de tutarsin dilini sonrasında.. Gonlun gorur yanliş olduğunu da diline vurmaz kalbinden gecen..

Geçerken geceler yalnızlığımızın en kuytu köşelerinde, bir fırtına kopar aniden. ve susarsın. Aşka mı ? Dostluğa mı ? Neye susadığını bilmeden.
    Kalbinde derin bir sızı olur ya bazen,aklımızın derin odalarında yer alan düşünceler esir alır zihnimizi. Bilemeyiz nereden gelip nereden gittiğimizi..

Çıkmışız işte bu yola çoook uzun seneler öncesinden. Büyürken öğrenmişiz hayatın çocukken oynadığımız oyunlardan ibaret olmadığını.

Not: Birden içimden geldi ne geldiyse düşünmeden yazdım
    potasyum ve Onur34 bunu beğendiler.
    XV

Motosikleti
    MT-25
    Gün gelir , canýn yanar en basitinden gözüne kacan toza isyan edersin de tutarsin dilini sonrasýnda.. Gonlun gorur yanliþ olduðunu da diline vurmaz kalbinden gecen..

Geçerken geceler yalnýzlýðýmýzýn en kuytu köþelerinde, bir fýrtýna kopar aniden. ve susarsýn. Aþka mý ? Dostluða mý ? Neye susadýðýný bilmeden.
    Kalbinde derin bir sýzý olur ya bazen,aklýmýzýn derin odalarýnda yer alan düþünceler esir alýr zihnimizi. Bilemeyiz nereden gelip nereden gittiðimizi..

Çýkmýþýz iþte bu yola çoook uzun seneler öncesinden. Büyürken öðrenmiþiz hayatýn çocukken oynadýðýmýz oyunlardan ibaret olmadýðýný.

Not: Birden içimden geldi ne geldiyse düþünmeden yazdým
    Vaay diyorum..

Çocukken de oynamamistir bazilarimiz. Çocukken de büyüktür annesinden de olgun , belki babasından da.. Belki de hep oyle imistir,hamurundadir mayasi..

Nerden bilebilirdik,susuzlugumuzun sebebini düşünürken asıl kacirdigimiz şeyin gozlerimizin önünde oldugunu.. Kaybettiklerimizi farketmeden ve farketmeden olduklarimizi..

Motosikleti
    Sym Wolf SB250
    Vaay diyorum..

Çocukken de oynamamistir bazilarimiz. Çocukken de büyüktür annesinden de olgun , belki babasından da.. Belki de hep oyle imistir,hamurundadir mayasi..

Nerden bilebilirdik,susuzlugumuzun sebebini düşünürken asıl kacirdigimiz şeyin gozlerimizin önünde oldugunu.. Kaybettiklerimizi farketmeden ve farketmeden olduklarimizi..
    Bazense farketmeden olduklarımız ya da farkına vardıklarımız bozar kalbimizin ritmini. Düşünürüz.. Zihnimize yer etmiş bir kaç anıdan başka ne var ki elimizde ?

Demiş ya şair " andan öte hepsi hikaye".

Düşünürken savruluruz,kayboluruz zihnimizin akıl odalarında. Değişmeli mi bu dünya için ? Çocuk mu kalmalı yoksa büyümeli mi yüreğimiz ?
    XV

Motosikleti
    MT-25
    Bazense farketmeden olduklarýmýz ya da farkýna vardýklarýmýz bozar kalbimizin ritmini. Düþünürüz.. Zihnimize yer etmiþ bir kaç anýdan baþka ne var ki elimizde ?

Demiþ ya þair " andan öte hepsi hikaye".

Düþünürken savruluruz,kayboluruz zihnimizin akýl odalarýnda. Deðiþmeli mi bu dünya için ? Çocuk mu kalmalý yoksa büyümeli mi yüreðimiz ?
    Çocuk kalmalı aslında hep, cocuk kalmalı ki , mutsuz olduğumuz ya da yakindigimiz çoğu seyin aslında bir çocuk için ne kadar önemsiz olduğunun farkında daha kolay daha basit daha saf ve daha masumca yuregimizden geldiği gibi olmali..

Sonra buyumeli bazen, buyumeli ve dünyanın etrafımızda donmedigini bilerek yurumeli..

Hatta değişmeli, degismeli ama olmadigimiz birine donusmeden değişmeli, neysek o olmali, ozumuze donmeli.. Kaybolduğumuzu sandigimizda elimizi uzattigimiz an, sıcaklığı hissedecek kadar da gitmeli bu diyardan ..

Motosikleti
    Sym Wolf SB250
    Çocuk kalmalı aslında hep, cocuk kalmalı ki , mutsuz olduğumuz ya da yakindigimiz çoğu seyin aslında bir çocuk için ne kadar önemsiz olduğunun farkında daha kolay daha basit daha saf ve daha masumca yuregimizden geldiği gibi olmali..

Sonra buyumeli bazen, buyumeli ve dünyanın etrafımızda donmedigini bilerek yurumeli..

Hatta değişmeli, degismeli ama olmadigimiz birine donusmeden değişmeli, neysek o olmali, ozumuze donmeli.. Kaybolduğumuzu sandigimizda elimizi uzattigimiz an, sıcaklığı hissedecek kadar da gitmeli bu diyardan ..

Bana bugünlük bu kadarı yetti. Yazdıkça pesimist bir ruh haline sürüklendiğimin farkına vardım. Bugün isyan bayrağını çekmeye niyetim yok

Arada gelir giderim,konuyu takipteyim
    XV

Motosikleti
    MT-25
    Gunun birinde, başka memllekette açmıs gozlerini arap kizi, dışarısı çığlık kiyametmis..

Yatağından doğrulurken, disarisi çığlık kiyamet ama icimdeki kiyamet , disardakinden daha buyuk diye mirildanmis.. Sonra yataga oturmus ve dusunmus..

Dusunurken komidinin üzerinden aldigi sigarayi yakmış, derin bir nefes almış

Nefesi bir süre içinde tutarken gozlerini kapatmis. Gozlerini acarken nefesini vermis usulca.. Artik boş gozlerle bakiyormus tam karsisindaki duvara.. Hayal kirikliklari cam gibi batiyormuş yuregine, birde tum kalbiyle inandigi seylerin arkasinda yok yere durduğuna aciyormuş cani..

Artik yavaş yavas anliyormus, en karanlık gecenin dahi bir aydınlık sabaha kavuştuğunu ve farkinda olmadan dönüştugu seye lanet etmenin anlamsız olduğunu...

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:57 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:55 ----------

http://i.hizliresim.com/mdzAky.jpg

Bana bugünlük bu kadarý yetti. Yazdýkça pesimist bir ruh haline sürüklendiðimin farkýna vardým. Bugün isyan bayraðýný çekmeye niyetim yok

Arada gelir giderim,konuyu takipteyim
    Haha yazma zaten bn gibimm cikin yaziyosun bana bisey olmuyoor, pesimist degilim hiiic aksine keyfe geldimm.

Motosikleti
    Sym Wolf SB250
    Gunun birinde, başka memllekette açmıs gozlerini arap kizi, dışarısı çığlık kiyametmis..

Yatağından doğrulurken, disarisi çığlık kiyamet ama icimdeki kiyamet , disardakinden daha buyuk diye mirildanmis.. Sonra yataga oturmus ve dusunmus..

Dusunurken komidinin üzerinden aldigi sigarayi yakmış, derin bir nefes almış

Nefesi bir süre içinde tutarken gozlerini kapatmis. Gozlerini acarken nefesini vermis usulca.. Artik boş gozlerle bakiyormus tam karsisindaki duvara.. Hayal kirikliklari cam gibi batiyormuş yuregine, birde tum kalbiyle inandigi seylerin arkasinda yok yere durduğuna aciyormuş cani..

Artik yavaş yavas anliyormus, en karanlık gecenin dahi bir aydınlık sabaha kavuştuğunu ve farkinda olmadan dönüştugu seye lanet etmenin anlamsız olduğunu...

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:57 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:55 ----------

Haha yazma zaten bn gibimm cikin yaziyosun bana bisey olmuyoor, pesimist degilim hiiic aksine keyfe geldimm.
    Güzellik takıntım yok yahu. Ederimiz kadar yazıyoruz işte varsın çikin olsun hiiiç önem arz etmiyor
    XV

Motosikleti
    MT-25
    Güzellik takýntým yok yahu. Ederimiz kadar yazýyoruz iþte varsýn çikin olsun hiiiç önem arz etmiyor
    Önemli onemli, eline saglik.

Bir cesit rahatlama bicimi yazmak .. Aynı kufretmek gibi , günün birinde merak ettim insanlar neden kufreder diye.. Ciddi sonuçlara ulaştım. Ben mesela hiç kufretmem, acaba insanlar neden kufrediyor.. Meger ogrenilen bir davranış turuymus kufretmek.. Insanlar bunu, kızgınlık anlarind rahatlama bicimlerinden biri olan kufretme olarak disa vururlarmis.. Bir makale yazilmis bu konuda, güzel bilgiler vardi. Animsayamadim çalışmayı yapan akademisyenin adını..

Insanlarin rahatlama biçimlerinden biri kufretmekmis , ben de yazarım.. Saçma sapan,cikin cikin yazinca daha bi güzel oluyor.. Ondan cikin dedim , ağzına sağlık

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Şu arap kızı yağmur yağarken camdan bakan arap kızı mı?
    ozgranl bunu beğendi.
    Legends may sLeep.. But they never diE..!

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)