Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Aranızda SKG çalışanı var mı? Lütfen yardım :( İskan sorunum ...

Motovento
    REKLAM ALANI
    twisten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arkadaşlar;
    Mütaahitimiz üstüne düşen vazifeyi yapmadı. Ve kayıplarda. Şimdi hal böyleyken kendimiz iskanımızı alalım istedik. Lakin bürokratik engellerle karşılaştık. Şimdi belediyenin istediği SGK ilişiksizlik (borcu yoktur) yazısı haricinde tüm evraklarımızı teslim ettik. Lakin SGK'dan alınması gereken binanın SGK borcu yoktur evrağı eksik. SGK bize biz hesabı kapattık, belediyeyi bilgilendirdik, borcu yok ama evrak vermiyoruz diyor. Belediye ise bize bilgilendirme yapılmadı, evrak olmadan işleme koyamam diyor. Tekrar SGK' ya gidiyoruz. Bu eski bir dosya sistemlerde yok, arşivdedir diyor ama iş uzadıkça uzuyor ve o evrağı bir türlü alamıyoruz.

Aranızda bize bu konuda yardımcı olabilecek, en azından yol gösterebilecek SGK çalışanı var mı? Lütfen varsa böyle bir arkadaş çok makbule geçer...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Eskiden SGK'ya başvurup borcu yoktur evrağını alıp belediyeye vererek işlemi yürütüyorduk. Artık SGK işlemi böyle yapmıyor, iletişimi belediye ile kurup doğrudan bilgilendiriyor.

Yeni sistem tam olarak nasıl işliyor hakim değillim, son inşaatımda o aşamaya gelmememize 1-2 ay var.

Fakat tahminim belediye SGK'ya başvurup "ilgili binanın iş bitirmesi yapılacak, borcu olup olmadığını lütfen bildirin" gibi bir şeyler demesi lazım.

Bence belediyeyi biraz daha kurcalayın, SGK'ya başvurup bilgiyi isteyebilirler.
    twisten bunu beğendi.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Hangi ildesiniz?
    twisten bunu beğendi.

[/COLOR]
    Alıntı Olcay Avşar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eskiden SGK'ya başvurup borcu yoktur evrağını alıp belediyeye vererek işlemi yürütüyorduk. Artık SGK işlemi böyle yapmıyor, iletişimi belediye ile kurup doğrudan bilgilendiriyor.

Yeni sistem tam olarak nasıl işliyor hakim değillim, son inşaatımda o aşamaya gelmememize 1-2 ay var.

Fakat tahminim belediye SGK'ya başvurup "ilgili binanın iş bitirmesi yapılacak, borcu olup olmadığını lütfen bildirin" gibi bir şeyler demesi lazım.

Bence belediyeyi biraz daha kurcalayın, SGK'ya başvurup bilgiyi isteyebilirler.
    Problemde buradan kaynaklanıyor zaten :( Eskiden, yani binanın tamamlandığı zamanlar mütaahhit SGK'ya başvurup alabiliyormuş. Ama mütaahhit kayıplarda. Aldı mı almadı mı bilemiyoruz. Aldıysa da zaten kendisine ulaşmak namümkün. Şimdi ise elektronik posta ile yada sistem üzerinden belediye bilgilendiriliyor, evrak verilmiyormuş. Ama işte bizim bina 2012 bitiş tarihli olduğundan problem yaşıyoruz :(
    Belediye ise ille siz gidin verecekler CIA' mi orası yaw diyor :(

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:43 ----------

Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hangi ildesiniz?
    İstanbul , kağıthane ilçesi. Vallahi yardımınız dokunursa bi yol gösterirseniz çok makbule geçer ...

ilk belediyeye bir dilekce veriliyor iş bitimi için imar bölümünde hazırlanıyor harç falan yatırılıyor sonra kayıt a teslim ediyorsunuz, ondan sonra o belge 1 hafta sonra sgk ya gidiyor (tam olarak ne zaman gittiği belli olmuyor bu yüzden) 1 hafta sonra sgkya gidip iş bitimi alıcam diyorsunuz, müteahhit vekalet falan isterlerse durumu açıklarsınız müteahhit yarım bırakıp gitti diye (sonuçta arsa sahibisiniz sanıyorum), sonra ssk size borcu yokturu hazırlayıp veriyor
    takıldığınız yerde alıntı yaparak sorun lütfen

Alıntı velizrsln adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ilk belediyeye bir dilekce veriliyor iş bitimi için imar bölümünde hazırlanıyor harç falan yatırılıyor sonra kayıt a teslim ediyorsunuz, ondan sonra o belge 1 hafta sonra sgk ya gidiyor (tam olarak ne zaman gittiği belli olmuyor bu yüzden) 1 hafta sonra sgkya gidip iş bitimi alıcam diyorsunuz, müteahhit vekalet falan isterlerse durumu açıklarsınız müteahhit yarım bırakıp gitti diye (sonuçta arsa sahibisiniz sanıyorum), sonra ssk size borcu yokturu hazırlayıp veriyor
    takıldığınız yerde alıntı yaparak sorun lütfen
    1)İskan başvurusu belediyeye daire (bağımsız bölüm) sahibi olarak bizzat ben tarafından yapıldı.
    2)Belediye bizden bir takım evraklar istedi. Bunlar;

*SGK ilişiksizlik belgesi (borcu yoktur evrağı)
    *Hisar Vergi dairesine harç yattığına dair evrak
    *Binanın EKB (enerji kimlik belgesi)
    *Röperli kroki

Bunların hepsi SGK ilişiksizlik belgesi hariç tamamlandı, belediyeye teslim edildi. Ama belediye evrağı istiyor, SGK vermemekte ısrarcı vs...

Yani sizin dediğiniz sıralama olmadı malesef. Bunlar tamamlandıktan sonra gelip binaya bakıyorlar, projeye uygunsa iskanı veriyorlar.

Not: Belediye ile görüşmemizde durumumuzdan dolayı mütaahhiti aramızdan çıkardık. Daire sahibi olarak beni muhatap alıyorlar. Yani vekalet falan gerekmedi. Gerekseydi zaten iskan yalan olurdu.

Alıntı twisten adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1)İskan başvurusu belediyeye daire (bağımsız bölüm) sahibi olarak bizzat ben tarafından yapıldı.
    2)Belediye bizden bir takım evraklar istedi. Bunlar;

*SGK ilişiksizlik belgesi (borcu yoktur evrağı)
    *Hisar Vergi dairesine harç yattığına dair evrak
    *Binanın EKB (enerji kimlik belgesi)
    *Röperli kroki

Bunların hepsi SGK ilişiksizlik belgesi hariç tamamlandı, belediyeye teslim edildi. Ama belediye evrağı istiyor, SGK vermemekte ısrarcı vs...

Yani sizin dediğiniz sıralama olmadı malesef. Bunlar tamamlandıktan sonra gelip binaya bakıyorlar, projeye uygunsa iskanı veriyorlar.

Not: Belediye ile görüşmemizde durumumuzdan dolayı mütaahhiti aramızdan çıkardık. Daire sahibi olarak beni muhatap alıyorlar. Yani vekalet falan gerekmedi. Gerekseydi zaten iskan yalan olurdu.
    röperli kroki? çap oluyor sanırım, onu belediyenin çap servisinden inşaat başlamadan önce alınıyor ordan alabilirsiniz kopyasını falan veremiyorlarsa yeniden başvuru yapın 70-80 tl falan harç ödersiniz

enerji kimlik belgesini mimardan alıyorsunuz, binanızın mimarı kim biliyorsanız onunla iletişime geçin

vergi dairesinden ilişik kesme borcu yoktur yazısını aynen deftarlıktan alıyorsunuz kentsel dönüşüm yoksa 2-3 ödeme yapabilirsiniz borcu varsa çok daha fazlasını ödeyebilirsiniz

ssk yı anlattığım gibi

yazının tamamını okumadan yazdım üsttekileri, keşke ilk okusaydım :S

evet ssk belediyeden yazı gelmedikce ssk borcu yoktur yazmaz bu son 1-2 sene içinde geldi bizim belediyeye sanıyorumki bütün belediyelerde sistem aynıdır, şimdi ben size bir örneğini atıcam bana bunu muhasebe veriyor ssk sitesinden çıktı alıyorlar sanırım;
    https://preview.ibb.co/i41E2w/SGK_BA..._02_PARSEL.jpg
    https://image.ibb.co/i6L7Nw/KEPEZ_BE..._D_LEK_E_1.jpg
    insta: veli_montana_

[/COLOR]
    Alıntı velizrsln adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    röperli kroki? çap oluyor sanırım, onu belediyenin çap servisinden inşaat başlamadan önce alınıyor ordan alabilirsiniz kopyasını falan veremiyorlarsa yeniden başvuru yapın 70-80 tl falan harç ödersiniz

enerji kimlik belgesini mimardan alıyorsunuz, binanızın mimarı kim biliyorsanız onunla iletişime geçin

vergi dairesinden ilişik kesme borcu yoktur yazısını aynen deftarlıktan alıyorsunuz kentsel dönüşüm yoksa 2-3 ödeme yapabilirsiniz borcu varsa çok daha fazlasını ödeyebilirsiniz

ssk yı anlattığım gibi

yazının tamamını okumadan yazdım üsttekileri, keşke ilk okusaydım :S

evet ssk belediyeden yazı gelmedikce ssk borcu yoktur yazmaz bu son 1-2 sene içinde geldi bizim belediyeye sanıyorumki bütün belediyelerde sistem aynıdır, şimdi ben size bir örneğini atıcam bana bunu muhasebe veriyor ssk sitesinden çıktı alıyorlar sanırım;
    https://preview.ibb.co/i41E2w/SGK_BA..._02_PARSEL.jpg
    https://image.ibb.co/i6L7Nw/KEPEZ_BE..._D_LEK_E_1.jpg
    İlginize teşekkür ederim. Bende yazdıklarımı okumadığınızı farketmiştim zaten Neyse ekteki dosyalardan belediyenin sigortaya yazdığı dilekçe fotokopisini bana verdiler. Belki bununla alabilirsni diye ama malesef dediğim gibi alamadık yine :(

Motosikleti
    Honda NC 750X
    [/COLOR]

İlginize teşekkür ederim. Bende yazdıklarımı okumadığınızı farketmiştim zaten Neyse ekteki dosyalardan belediyenin sigortaya yazdığı dilekçe fotokopisini bana verdiler. Belki bununla alabilirsni diye ama malesef dediğim gibi alamadık yine :(
    Görüştüğünüz ve size çözüm sunamayan memurların şefleri ile görüşün, illa ki bir çözüm bulunur.

SGK size elden vermesin evrağı tamam, belediyeye yollasın o zaman.
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

Alıntı Olcay Avşar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Görüştüğünüz ve size çözüm sunamayan memurların şefleri ile görüşün, illa ki bir çözüm bulunur.

SGK size elden vermesin evrağı tamam, belediyeye yollasın o zaman.
    Sürekli bu işe vakit ayıramadığım için bu sabah komşuyu yolladım SGK'ya. Zıpla, ağla, yerde yuvarlan ne yap et al dedim ama işe yaramamış. Müdürlerine çıkmış. Eski dosya olduğundan (2012) sistemlerinde olmadığı, dosyanın o binada da bulunmadığı belirtilerek haftaya perşembe gelin yardımcı olmaya çalışalım demişler. Ama işte güven olmuyor. İnşallah alabiliriz haftaya diyeceğim ama pek ümidim de yok açıkçası.
    Buraya da yazma nedenim belki bi SGK çalışanı vardır. Evrak artık neredeyse Ankara'da arşivde mi falan bilemiyorum. İşi hızlandırabilir, sahiplenir
    falan düşüncesindeyim.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    kılışlar oğlu segekayı batırdı

çok pardon arkadaşlar

soru başkaymış saygılar başlığı görünce yazdım
    _chaotic_ bunu beğendi.

Alıntı istanbu_gezg adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kılışlar oğlu segekayı batırdı

çok pardon arkadaşlar

soru başkaymış saygılar başlığı görünce yazdım
    İroni yaptığınızın farkındayım Cevabım size değil yanlış anlamayın. Okuyanlar bilgilensin maksatlı üşenmeden yazayım istedim.
    Şimdi Türkiye Cumhuriyeti adı üstünde sosyal bi devlettir. SGK ise devletin sosyal olduğunun en net kanıtıdır. SGK kurumu kar işletmesi değildir. Kar amacı gütmez, güdemez. Amacı aldığı primleri yine vatandaş lehine gerek emeklilik gerekse sağlık hizmetleri alanında kullanır. Eğer zarar ettiyse topladığı primlerden daha fazla hizmet vermiş demektir. Kar ettiyse de verdiği hizmet topladığı primlere kıstasla eksiktir diyebiliriz.
    Ayrıca kurumun batması, zarar etmesi vs. kurumun başındaki zattan kaynaklanmaz, aksine oy toplamak amacıyla yapamayacağı vaatlerde bulunan o zaman ki hükümetlerden kaynaklıdır. Örneğin o zamanlarda emeklilik yaşı kaçtı? 35-40 yaş civarları emeklili olabiliyorlardı ve bu durumu kurum kaldıramadı. Yani bu bir iftiradır, koca bir yalandır. Bugüne bakarsak emeklilik yaşı 65 olmasına rağmen SGK çok daha fazla içeride. sorumlu ise hatalı politikalarıyla hükümettir. Yani kurumun başındaki genel müdürün hiç bir etkisi yoktur.

Neyse umarım bu yazıma destekleyici yada karşı cevaplar gelmez de konum dağılmaz. Bi anti parantez gibi olsun bu 2 mesaj.
    Kaldığımız yerden devam.

SGK çalışanı varsa lütfen bana yardımcı olabilir mi?

Motosikleti
    Honda NC 750X
    Ya hu tamam, diyelimn ki eski evrak yok. Kayboldu, yandı, inek yedi vs.

Lan kardeşim, şu numaralı inşaatın borcu var mı yok mu? Onu yazın verin, borcu varsa söyleyin ödeyelim, borcu yoksa yoktur diye yazı verin. Neden eski tarihe, eski evrağa takılmış durumdalar?

Özetle "xxxxxxxx sicil numarasının borcu var mı? yok mu?" bu kadar mı zor ya hu?
    yürekçe bunu beğendi.

O kadar haklısınız ki Olcay bey. Gerçekten ya öyle olsa ne olacak ?
    Umarım alabilirim artık ne şeyse ilişiksizlik belgesini :(

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Metsinde olsanız danışacak kişiler bulabilirdik ama istanbul zor..
    Olcay avşarın son sorusuna cevap yok mu?
    Ben olsam, bizzat iskan müdürüne çıkardım. Başa oynayın, çözüm gelecektir. Hele ki seçim yatırımları başlamışken, velediyeler pamuk gibin..

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    özetle:
    4982 Sayılı Bilgi Edinme Kanunu Uyarınca maliki bulunduğum filanca taşınmazın SGK borcu olup olmadığı hususunda tarafıma bilgi verilmesini arz ederim.
    Olcay Avşar bunu beğendi.

Osm@n - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250 - 2016
    Arkadaşlar;
    Mütaahitimiz üstüne düşen vazifeyi yapmadı. Ve kayıplarda. Şimdi hal böyleyken kendimiz iskanımızı alalım istedik. Lakin bürokratik engellerle karşılaştık. Şimdi belediyenin istediği SGK ilişiksizlik (borcu yoktur) yazısı haricinde tüm evraklarımızı teslim ettik. Lakin SGK'dan alınması gereken binanın SGK borcu yoktur evrağı eksik. SGK bize biz hesabı kapattık, belediyeyi bilgilendirdik, borcu yok ama evrak vermiyoruz diyor. Belediye ise bize bilgilendirme yapılmadı, evrak olmadan işleme koyamam diyor. Tekrar SGK' ya gidiyoruz. Bu eski bir dosya sistemlerde yok, arşivdedir diyor ama iş uzadıkça uzuyor ve o evrağı bir türlü alamıyoruz.

Aranızda bize bu konuda yardımcı olabilecek, en azından yol gösterebilecek SGK çalışanı var mı? Lütfen varsa böyle bir arkadaş çok makbule geçer...
    Açılın bilirkişi geldi. (SGK İşveren Servisinde çalışıyorum)

Önce istenenlerden başlayalım.
    1- Belediyenin istediği SGK ilişiksizlik (borcu yoktur) yazısı :
    Bu yazının muhatabı kurumdur (SGK) ve belediyenin kuruma yazacağı inşaatın ada parsel numarası, biten bölümlerinin alamı (m2), ve inşaatın tamamının veya yapı kullanma izin belgesi istenecek bölümünün bitiş tarihini içeren resmi yazı üzerine düzenlenir. (Eğer yapı ruhsatının alındığı tarihten itibaren iki yıldan fazla geçmiş ise yapı ruhsatının yenilenmesi gerekir.)
    Kurum bu yazıya istinaden dosya üzerinden inceleme yaparak ruhsata ilişkin bilgileri kontrol ettikten sonra iş yeri sicil numarası üzerinden bilgisayar üzerinden borç sorgulaması yapar.
    Aylık bildirgelerin zamanında ve tam olarak verilip verilmediğinin kontrolünden sonra eksik veya süresinde verilmemiş bildirim var ise iş yerine idari para cezası uygulayıp işverene tebliğ eder ve cezanın ödenmesi için bir ay süre verir. Herhangi bir eksiklik yok ise işveren tarafından bildirilen ve yatırılan primler ile Prime Esas Kazanç Tutarı arasındaki farkı hesaplayıp eksik var ise ödenmesini işverenden ister. Fark yoksa veya var olan fark işveren tarafından ödendikten sonra Belediyeye hitaben İlişiksizlik yazısı düzenlenir ve belediyeye gönderilir. İnşaat tamamen bitmiş ve tamamına Yapı kullanma İzin Belgesi düzenlenecek ise ilişiksizlik yazısı SOĞUK MÜHÜRLÜ, kısmi bölüm için yapı kullanma izni verilecek ise mühürsüz olarak hazırlanır. Eğer bu işlemler daha öncesinden yapılmış ise dosyadaki ilişiksizlik belgesinin tasdikli bir sureti verilir.

İş yeri dosyasında uzun süre işlem yapılmamış ise (bildirim, işe başlama, işe ara verme, ruhsat değişikliği veya yenilenmesi gibi) belirli bir süreden sonra kanun kapsamı dışına çıkarılmış (İZ OLMUŞ) olabilir. Bu durumda yeniden Yapı ruhsatı alınmak ve yeni iş yeri tescili yapılmak suretiyle yukarıda saydığım işlemler tamamlanır.

Sizin anlatımlarınızdan anlayabildiğim kadarıyla belediyeden veya kurumdan birileri 14 Ocak 1970 tarih ve 1211 sayılı kanuna göre düzenlenen "evraktan" istiyor olabilir.

Bkz.14 Ocak 1970 Tarih ve 1211 Sayılı Kanuna uygun evrak örneği

Allah iyiliğinizi versin Osman bey. Jeton geç düştü, linkin açtığı sayfada o çok sık görmediğim kağıda bakıp bakıp bu adam yanlış link koydu galiba diye düşünmüştüm son anda jeton düştü

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:56 ----------

Belediye böyle bir dilekçe düzenlemiş 2013 tarihinde ama müteahhit almış mı almamış mı? Yada aldıysa SGK’ya başvurdu mu bilemiyoruz tabi. Bu dilekçenin fotokopisini belediyeden verdiler bana ama tabi asıl değil elektronik ortamdan yazıcıya yazdırıp verdiler. Bi beni fotokopi diyelim. Şimdi bu fotokopi ile komşuyu yolladım SGK’ya. SGK perşembe günleri arşive gidiyormuş, not almışlar. Haftaya perşembe / cuma belli olacak inşallah unutulmaz.

Osm@n - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250 - 2016
    2013 yılında düzenlenen yazı bugün için hükümsüz durumda. Ancak o tarihte müteahhide inşaatın tamamı için ilişiksizlik yazısı verilmişse sureti dosyasından bulunur. Tabi bu yazdıklarım işlemlerin eksiksiz yapılması halinde geçerli. Müteahhit kuruma başvurmamış olabilir, mevcut borcunu ödememiş olabilir vs.
    Dosyası arşivden bir bulunsun bakalım. Özelden yazabilirsiniz bir aksilik olursa.
    KTM DUKE 250 ABS - 2016

Motosikleti
    falcon flash 100
    Kusura bakma konuyla hiç alakam yok ama bütün yazılanları tek tek okudum ve merak ettim iskan sizin için çok mu önemli önemliyse neden?

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)