Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

gözü en az yoran ışık türü?

Motovento
    REKLAM ALANI

halojen?
    akkor?
    led?

ben buzlu akkor diye biliyorum ama bunun tam adı nedir bilmiyorum emin de değilim

odam da kullanmak için

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500
    O buzlu akkorları gece lambası olarak ta kullanıyorlar biliyorum..
    100 tlye 1300 km yol giden Volta vs5im

emremm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Akkor ampul, bildiğiniz eski flamanlı ampuller.
    Halojen de flamanlı ampuldür. Flamanlı ampullerin verimleri kötüdür, ışıkla birlikte ısıda yayarlar.

Led ampullere bakın. Sarfiyatı düşüktür. Dikkat etmeniz gereken dalga boyları yani renkleri.
    Beyaza yaklaşanlar gözü yorar. Gün ışığı, sarının tonları doğaldır, yormaz.
    Ancak ışığın kaynaktan gözünüze doğrudan vurması, aşırı ışık da rahatsızlık verir.
    Bunu önlemek için ışığın altı, yanları kapalı reflektörle ışığı tavana yöneltip aydınlatma yapınız.

Alıntı emremm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Akkor ampul, bildiğiniz eski flamanlı ampuller.
    Halojen de flamanlı ampuldür. Flamanlı ampullerin verimleri kötüdür, ışıkla birlikte ısıda yayarlar.

Led ampullere bakın. Sarfiyatı düşüktür. Dikkat etmeniz gereken dalga boyları yani renkleri.
    Beyaza yaklaşanlar gözü yorar. Gün ışığı, sarının tonları doğaldır, yormaz.
    Ancak ışığın kaynaktan gözünüze doğrudan vurması, aşırı ışık da rahatsızlık verir.
    Bunu önlemek için ışığın altı, yanları kapalı reflektörle ışığı tavana yöneltip aydınlatma yapınız.
    evet akkor ve halojenleri verimi kötü diye biliyorum ama hala neden satılıyor? gözü onlar az yoruyor diye biliyorum aynen trafikdeki arabalardaki gibi
    insta: veli_montana_

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı velizrsln adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    evet akkor ve halojenleri verimi kötü diye biliyorum ama hala neden satılıyor? gözü onlar az yoruyor diye biliyorum aynen trafikdeki arabalardaki gibi
    Filamanli isiklar ucuz oldugu icin satiliyor hala... Gozu az yorduguyla ilgili soylenti disiunda guvenilir bilgi kaynagiyla birlikte bilen varsa yazsin. Yoksa sadece bilgi kirliligi. Acikcasi Halojen cok guzel olsa tum luks markalar el birligiyle Xenon'a ve simdi de LED'e gecmezlerdi bence...

Sahsen arabamdaki orijinal mercekli xenon far, kullandigim tum halojenden daha rahat. 4000K-4500K civari isik veriyor ve yolu cok iyi aydinlatiyor. Gecenlerde ust sinif bir Honda ile rast geldim (Acura diye geciyor burda), benim Xenon'dan 4 kat daha guclu isigi vardi desem yalan olmaz herhalde. Herif onunde kendi gunesiyle birlikte seyehat ediyordu resmen. Orijinal LED farli.

Bu arada Halojen gun isigi rengi vermez. Bariz daha sari olan 2700K civari renk verir. Gun isigi cok daha beyazdir.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Sarı renk en az yorar, mümkünse gün ışığına en yakın renk (Bulutlu hava( Hatta cep telefonlarınıza mavi filtreleyen uygulamalar kurarsanız geceleri çok rahat edersiniz. Sarıya yakın bir ekranınız olur ve gözleri yakmaz.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Havalimanlarına bakın =)
    Eskiden bazı devlet işletmelerinin depo vb arazilerinde de göürülürdü, dev turuncuya çalan lambalar. Gündüze çevirir ortalığı, ama gözünüzü dikip bakabilirsiniz. =) Işığın gözü yormasıyla ilgili konu kaynağı değildir, gözünüze ne kaynağından? =) rengin sıcaklığıdır önemli olan.

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Havalimanlarına bakın =)
    Eskiden bazı devlet işletmelerinin depo vb arazilerinde de göürülürdü, dev turuncuya çalan lambalar. Gündüze çevirir ortalığı, ama gözünüzü dikip bakabilirsiniz. =) Işığın gözü yormasıyla ilgili konu kaynağı değildir, gözünüze ne kaynağından? =) rengin sıcaklığıdır önemli olan.
    Sodyum buharli ampuller. Acaip verimli ama isik kalitesi rezalet, cunku nerdeyse tek renk. Belki de o yuzden daha kolay bakilabiliyor. O isik altinda gorursunuz ama renkleri ayirt edemezsiniz.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sodyum buharli ampuller. Acaip verimli ama isik kalitesi rezalet, cunku nerdeyse tek renk. Belki de o yuzden daha kolay bakilabiliyor. O isik altinda gorursunuz ama renkleri ayirt edemezsiniz.
    Odada okuma yapılır en çok diye ümit ediyorum diye kıvırayım mı? Olur bence. =)
    Düşünmemiştim ama evet, çok yüksek görüş ama renkleri bayağı bayağı bir kısıyor. Yalnız iyi aydınlatma gereken açık alanlarda rakipsiz sanırım yine de, en azından bizim ortadoğuda böyle :D

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Odada okuma yapılır en çok diye ümit ediyorum diye kıvırayım mı? Olur bence. =)
    Düşünmemiştim ama evet, çok yüksek görüş ama renkleri bayağı bayağı bir kısıyor. Yalnız iyi aydınlatma gereken açık alanlarda rakipsiz sanırım yine de, en azından bizim ortadoğuda böyle :D
    Bizim bahçede var bir tane... Yanıyor şu an
    Dediğiniz gibi bayağı verimli demek ki...

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Dış aydınlatmada da zamanla, daha az enerji tüketen led lere geçilecektir.
    Işığın gözü yormaması geniş kapsamlı bir soru.
    Çalışmak için ayrı, dinlenmek için ayrı cevapları olabilir. Bunun için de lux-lumen işlerne girmek lazım. Eğer bi yazı okunacaksa onun için gereken m2 ye düşen lümen ayrı, ince bi iş yapvaksan m2 deki lümen miktarı ayrı olacaktır.
    Dinlenmek için, indrekt aydınlatma ve gün ışığından daha sıcak renkler tercih edilir

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bizim bahçede var bir tane... Yanıyor şu an
    Dediğiniz gibi bayağı verimli demek ki...
    İşte amerika bizden çalmış demek, hep osmanlı teknolojisi

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)