Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
6. sayfa BirinciBirinci ... 456

Yerli Otomobili üretecek babayiğitler bulundu.

Motovento
    REKLAM ALANI
    fazil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xv250 / fz6
    Kopru uretme isine benziyor gibi geldi. Konsorsiyum da olduguna gore, bence bunlar bu isi japonlara ya da korelilere filan tasere edeceklerdir, uretilen arabalara devlet satis garantisi de verirse bu is olur. Yillik 50.000 arac satis, satilmazsa, her satilmayan araba icin konsorsiyuma arabanin satis fiyati ustunden hazineden odeme garantisi. 20-30 sene gecerli olsa yeterli olur.

MTV'ler biraz artarsa zaten konsorsiyum parasi da cikar. Arabamiz yok demeyiz.
    EmirŞengezer bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    emremm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Alıntı logaritma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ....

bizdeki sıkıntı hep şu oldu ne yazıkki bu tip fabrikaların yönetimine atama yöntemiyle konusunda uzmanlığı olmıyan insanlar atandı ve kurumlar zarar ettikçe zarar etti..

Basit bir örnek veriyim şeker fabrikası demişsiniz ordan gidelim.. bugün piyasada bir sürü şeker üreten marka var bunların hiç biri zarar etmiyorda devletin kurumu nasıl zarar ediyor.. proses işlemler her şey aynı.. özel sektör birde her şeyi cepden yapıyor para verip.. nasıl onlar kara geçiyorda devletin fabrikası zarar ediyor..

bu devletin diğer üretim yaptığı bütün fabrikalar içinde geçerli.. şeker olayını siz dediniz siye sembolik olarak yazdım.

şu kara geçen firmalardan birinin yönetim yönetici kadrosunu komple transfer edin bakalım devletin fabrikasına adamlarıda rahat bırakın rahat rahat özel sektördeki gibi yönetsinler fabrikayı.. bakın bakalım devletin kurumu nasıl kar edip şaha kalkıyor.. özelleştirmesine gerek kalmaz..
    Devletin olan fabrika hiç bir zaman kar etmez. Sebeplerini aslında hepimiz biliyoruz.
    İlk önce yandaşlar, partizanlar işçi diye kadroya alınır. Bir kişinin yaptığı işi 3-5 kişi yapar.
    Sonra sendika diye bir kan emici yerleşir.
    Sendika semiz, şişman bu yerden kan emerken işçiyi de oradan ayrılmamak için hafiften palazlandırır.
    Ahlaksız satın almacılar türer. Üç liraya alınacağı 30 hatta 300 liraya alırlar.
    Bu arada yöneticileri unutmayalım. Asıl yiyiciler onlardır. Bunlar bir kaç yerden, yönetimden, yok bilmem neyin yönetim kurulu üyeliğinden, sendikadan illegal filan üç-beş millet vekili maaşı alırlar.
    Sizce bu fabrika kar eder mi?
    Devletin malı deniz, yemeyen domuz hesabı.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Alıntı logaritma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bazı sektörler dışında ben o fikre katılmıyorum özellikle gıda ve enerji alanında devlet her zaman elinde kamu kurumlarını barındırmak zorundadır.. dediğinizde işletmek ayrı bir şey kamu kurumuna sahip olmak çok ayrı.. çünkü bir kriz halinde savaş halinde büyük bir afet yıkım halinde ilk batıcak gidicek kurumlar özel sektörlerdir.. yada kepengi kapatıp gidicek kurumlar çünkü pazarda artık kar payı kalmaz.. sermaye kaçar..

Devlet bu gibi durumlarda halkına hizmetle yükümlüdür gerekirse o şekeri zararına bedava dağıtmalıdır..
    zararına şeker dağıtmasıda afet savaş yada diğer kötü durumlarda hiç dağıtmamasından daha iyidir.. insanlar devletin varlığını yanlarında hissederler..

bu olaylar çok farklı ben komple tası tarağı özelleştirmelere sıcak bakmayan birisiyim.. devlet kamu kurumlarından zarar ediyorsa bu işletmede yaptığı atama usülü yönetimdendir bence .. satmasına gerek yok fabrikalarını yönetimini dışardan özel sektörden konusunda uzman insanlara bıraksalar yani fabrika mal mülk makineler her şey gene devlete ait olsa sadece yönetimdekiler özel sektörden gelen konusunda uzman insanlar olsa... özel sektörde aldıkları maaş neyse aynısı verilse.. devletin bütün kurumları gene kar ederdi.. satmaya gerek kalmazdı..

bizdeki sıkıntı hep şu oldu ne yazıkki bu tip fabrikaların yönetimine atama yöntemiyle konusunda uzmanlığı olmıyan insanlar atandı ve kurumlar zarar ettikçe zarar etti..

Basit bir örnek veriyim şeker fabrikası demişsiniz ordan gidelim.. bugün piyasada bir sürü şeker üreten marka var bunların hiç biri zarar etmiyorda devletin kurumu nasıl zarar ediyor.. proses işlemler her şey aynı.. özel sektör birde her şeyi cepden yapıyor para verip.. nasıl onlar kara geçiyorda devletin fabrikası zarar ediyor..

bu devletin diğer üretim yaptığı bütün fabrikalar içinde geçerli.. şeker olayını siz dediniz siye sembolik olarak yazdım.

şu kara geçen firmalardan birinin yönetim yönetici kadrosunu komple transfer edin bakalım devletin fabrikasına adamlarıda rahat bırakın rahat rahat özel sektördeki gibi yönetsinler fabrikayı.. bakın bakalım devletin kurumu nasıl kar edip şaha kalkıyor.. özelleştirmesine gerek kalmaz..
    Bu söyledikleriniz mantıklı olsa da kamu kurumu işleyişine ters. Bir kere dışardan gelen özel sektör çalışanı devlet garantisi altında çalışınca özeldeki gibi çalışmıyor. Kendisinden önce yan gelip yatan adamın ayağı kaydırmak derdinde oluyor. İşi pasifleşen memur daha az önemli bir göreve veya farklı bir şehirdeki farklı bir kadroya yerleşiyor ve iş yapılmasa dahi aylık maaşını trink almaya devam ediyor. Yani düşünün korkunç büyük miktarlarda vergi ödüyoruz yine de devlet harcamalarına yetmiyor inanılır gibi değil. 1 kişinin yapacağı işi 10 kişi yapıyor. 1 bilgisayar lazımsa 10 tane alınıyor. Devlet ticaret yapmamalı halkın temel sosyal ihtiyaçları karşılasın yeter. Bunlar nelerdir? Sağlık, Eğitim, Güvenlik, Ulaşım, Su-Enerji ve Sosyal hayat düzeni. Şeker üretmek değil.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Alıntı Ali Sungur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    8 şehidimizin olduğu gün ortaya atılan bir konu...
    Şehit olmadığı gün mü var?
    EmirŞengezer bunu beğendi.

REKLAM ALANI
6. sayfa BirinciBirinci ... 456

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler