Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu

Yerli Otomobili üretecek babayiğitler bulundu.

Motovento
    REKLAM ALANI
    draggy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 650
    Evet Türkiye yerli otomobil üretmeli, fason üretmemeli. Ama üreteceği araba, Tesla gibi ses getirecek bir inovasyon örneği olmalı. Kesinlikle içten yanmalı motorlar üzerine bir çalışma olmamalı tamamen elektrikli olmalı.

Ayrıca elektrik motoru üretmek zor değil asıl zor olan enerjiyi depolamak, geleceğin Suudi Arabistan'ı Bolivya ve Afganistan olacak. Zaten bu ülkelerin neden ABD nin hedefinde olduğunu buradan anlayabilirsiniz.

Borun kimyasal atığında ise 1/1000 oranında Lityum var Türkiye bu konuda da fakir değil.

Asıl yapılması gereken elektrikli araçlar üreteceğiz deyip o aracın pilini üretmek, asıl Dünya pazarını size açacak olan budur.

Elektrikli arabayı ürettin, pilini ürettin menzilini en az 1.000 km yaptın, iç donanım ve özelliklerini de mükemmel yaptın mı neden satılmasın.

Dipnot: Bu arada yerli araba çıkınca Mersedes makam araçlarından vazgeçebilecekler mi çok merak ediyorum. Askeri araçlarda bu teknoloji kullanılmamalı kesinlikle hatta hiç bir elektronik aksam olmamalı 1950 öncesi teknoloji olmalı, bknz. EMP

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    KTM DUKE 250 - 2016
    Alıntı Ercument adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Harbi göklerdeki uçağımız lost mu oldu
    Yaptığımız ilk uçağı Malezya Havayollarına sattık.
    Bakınız. 08 Mart 2014'te Kaybolan Malezya Yolcu Uçağı
    Ercument bunu beğendi.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Alıntı xterkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hali hazırda bulunan, Tümosan ve Pancar motor gibi motor üreten fabrikalara, önce motor ürettir, sonra kolay olan, üretim bandında ,araç kasası üretip monte et, diğer aksamlar zaten kolay, şimdi yerli otomobil yapılacak deniyor, çok güzel haberde, 10 senedir halen deniyor, ciddi bir yerli üretim yapılacaksa, peki neden diğer yerli kitler, yabancılara satıldı, yoksa seçim yatırımı mıdır ?
    Altay tankı da üretilecekti ne oldu ? Cevap motorunu Tümosan üretecekti olmadı, şimdilik rafta bekliyor
    Atak helikopteri üretilecekti ne oldu ? Cevap üretiliyor ama motor Amerikan ve Abd izni olmadan satılamıyor ve İtalyan tasarım
    Yerli otomobil üretilecekti ne oldu ? Cevap Saab tan belli ürünler ve prototip alındı 5.6 senedir beklemede, 40 milyon heba olmuş, bugün çıkan haber

Pancar motor TÜRKİYE nin ilk yerli dizel motor üreten fabrikası ve şimdi kapalı, arazisi de satılacak, belkide satıldı, yerli otomobil deniyor ama bir aracı bir yerden ,bir yere götüren ,elektrikli veya içten yanmalı motoru yoksa ,o araç nasıl yerli olacak, oysaki motor üretsek, sıradan bir atölyede bile motora yürüyen aksam yapabiliriz, yüzen, uçan ve karada hareket eden her makine nin ve aracın motoru vardır, sen motor üretmeden, araç yaparsan, bu yerli olmaz, o motoru kimden alıyorsan, ona bağımlı olursun, bakınız Almanya Leopar tanklarına parça vermedi, geçenlerdeki tartışmalardan sonra bilmem anlatabildim mi, seçim yatırımı başka birşey değil bana göre

madem yerli otomobil yapacaksın ,neden bu alanla ilgili en önemli parça olan, motor üretilmiyor, hali hazırda üretebilecek fabrikalar varken, bu fabrikalara neden motor ürettirilmiyor, destek verilmiyor, tam tersi kapatılıp, satılmasına razı olunuyor

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:40 ----------

bende yorumuma cevap yazacak bir babayiğit arıyorum
    Altay tankını alman firma ile üretecektik kafa onlardan pazu bizden Almanya ile zıtlaşınca planlara iş programlarına Alman hükümeti izin vermedi. Şimdi İngiliz caterpillar firması düşünülüyor oda çok meraklı. Torna, makkap gibi aletler var ya ondan tümosan üretecek deniyor.

jimi_hendrix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yohhh
    Alıntı draggy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet Türkiye yerli otomobil üretmeli, fason üretmemeli. Ama üreteceği araba, Tesla gibi ses getirecek bir inovasyon örneği olmalı. Kesinlikle içten yanmalı motorlar üzerine bir çalışma olmamalı tamamen elektrikli olmalı.

Ayrıca elektrik motoru üretmek zor değil asıl zor olan enerjiyi depolamak, geleceğin Suudi Arabistan'ı Bolivya ve Afganistan olacak. Zaten bu ülkelerin neden ABD nin hedefinde olduğunu buradan anlayabilirsiniz.

Borun kimyasal atığında ise 1/1000 oranında Lityum var Türkiye bu konuda da fakir değil.

Asıl yapılması gereken elektrikli araçlar üreteceğiz deyip o aracın pilini üretmek, asıl Dünya pazarını size açacak olan budur.

Elektrikli arabayı ürettin, pilini ürettin menzilini en az 1.000 km yaptın, iç donanım ve özelliklerini de mükemmel yaptın mı neden satılmasın.

Dipnot: Bu arada yerli araba çıkınca Mersedes makam araçlarından vazgeçebilecekler mi çok merak ediyorum. Askeri araçlarda bu teknoloji kullanılmamalı kesinlikle hatta hiç bir elektronik aksam olmamalı 1950 öncesi teknoloji olmalı, bknz. EMP
    hidrojen teknolojisi taraftarıyım ben.
    "ONE DAY YOU WILL WALK ALONE"

Karalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2teker
    Domates tohumunun kilosu mercedesin kilosundan pahalı
    ilkerabi ve zekeriyaimam bunu beğendiler.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Alıntı Karalı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Domates tohumunun kilosu mercedesin kilosundan pahalı
    Bunda garip olan nedir?

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Devrim arabaları döneminde yapılan işler ile bu "heriflerin" reklamlarını bir tutuyorsanız..
    yapmayalım araba falan.
    ilkerabi ve zekeriyaimam bunu beğendiler.

Akias - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GV250 Aquila 2016
    Alıntı jimi_hendrix adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hidrojen teknolojisi taraftarıyım ben.
    Hidrojen li-on kadar verimli değil deniliyordu en son gerçi olsun da hidrojen veya li-on farketmez

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Alıntı Ahmet Turan Peker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şöyle yukardan aşağıya okudum...

Eğer bu Forum türkiye genelinin ortalamasını yansıtıyor ise bende ümitsizliğe doğru gidiyorum...

Bu kadar ümitsizlik sağlığa zararlı

Şunu anlarım siyasi düşünceden dolayı birşeye karşı çıkmak normal. Ama siyasi körlük başlamış ve ülkeye olan inancımızı kaybetmiş isek %100 bağımlılık çok uzun sürmeyecektir.
    Ah be hocam, asıl senin almadığın bizler ülkemize güveninimizi kaybetmedik, bizi şuan yöneten siyasetçilere güvenimiz yok sadece. Bu ayrımı iyi yapmak lazım.

Ben makine mühendisiyim. Otomobil sektöründe de çalıştım birçok başka sektörde de. İşin mutfağındayım, bazı gerçekler var görmek için bakmak gerekiyor.

Duygusallık iyidir ama törenlerde, bayramlarda. Masa başında, hesap kitap yaparken, üretim aşamasında, mühendislikte duygusallık olmaz!! Sırf sen öyle olmasını arzu ediyorsun diye 2+2=5 olmaz, olamaz, kendini kandırısın.

Yerli otomobil elbette yapılmalı. Çok geç bile kaldık, nereden başlansa kardır. Ben senden on hatta bin kat fazla istiyorum o otomobilin yapılmasını bir Türk mühendisi olarak. İnanın tecrübeli mühendislerimizin Bir Alman mühendisten veya Amerikalı mühendisten geri kalır yanı yok. Sahada çok gördüm. Hatta birçok projede pratik çözüm üretebilmemizle, birçok yabancı mühendisi şaşkınlığa uğrattığımız, tebrik edildiğimiz anlar çok oldu.

Yapamayız diye bir şey yok, yerli otomobil elbette yaparız. Ancak bu işe ciddi anlamda baş koymalıyız. Ama şu anki yönetimdeki kişilerin samimiyetine maalesef hiç inanmıyorum. Yaptıkları ve söyledikleri birbirini tutmuyor çünkü !!!
    Bu kadar israfı seven, bu kadar savurgan bir yönetimin yapabileceği şeyler değil bu çünkü.

Ayrıca bu otomobilin kar-zarar hesabının da iyi yapılması lazım. Duygusallığı bir kenara bırakalım ve gelin hesap yapalım:

ithal edilen segmentinde çok tutan bir otomobil olan VW Golf modelini ele alalım

Yeni Golf 1.0 TSI 110 PS Midline Plus Manuel ____ 91.500,00 TL (vergiler dahil anahtar teslim fiyatı) 03.11.2017
    Yeni Golf 1.0 TSI 110 PS Midline Plus Manuel ____ 51.267,80 TL (vergiler hariç net fiyatı)

Elin almanı bu arabayı 51 bin TL ye satıp kâr ediyor. Bizim devletimiz üzerine koyduğu vergilerle VW firmasının karından daha fazla para kazanıyor. Hiçbir üretim yapmadan, dikkatinizi çekerim.

Haydi diyelim ki aynı segmentte, golf kalitesine yakın kalitede bir araç ürettik. Hemde karıyla birlikte aynı paraya imal ettik diyelim 51bin TL ye.
    Vergilerle birlikte 91 bin TL olsun. Ben bir Türk olarak gider alman arabamı satar sırf milli duygulardan dolayı aynı paraya yerli arabayı alırım arkadaş!
    Ama sen bu otomobili dünyada kime satacaksın? Rekabetçi piyasada adamlar duygusal davranmıyor. Bir yanda kendini ispat etmiş VW , bir yanda piyasaya yeni girmiş, sırtını dengesiz ve güven vermeyen bir hükümete dayamış yeni bir otomobil firması. Kimi tercih ederler sizce?
    Yerli otomobil deniyor, iyi güzel hoş da hangi segment hedefleniyor, üretilmesi planlanan araç benzinli mi dizel mi elektrikli mi yoksa hibrit mi olacak? Ortada hiçbir detay yok, pazar analizi yok. Yada bu kıymeyli bilgileri bizimle paylaşma gereği görmüyorlar, bilemiyorum...

Sen bana sorsan, desen ki bu hükümet ve siyasetçiler ne yapsın da seni inandırsın? Vatandaşın güvenini nasıl kazanırlar?

Cevap çok basit. İlk önce o çok kavgalı oldukları hiç sevmedikleri almanyadan aldıkları S600 mercolarından insinler. Ülkemizde üretim yapan Renault var, Al talismana zırh koy ona bin kardeşim. Avrupalı istemiyor musun? Honda var üretim yapan git hondaya bin !
    Bu ülkede üretim yapıp bu ülke insanına iş veren, ülke ekonomimiz ekatkısı olan arabaları tercih etsinler ailecek! Önce kendileri uygılasın, desteklemeyen namerttir. Önce kendileri lükslerindne vaz geçsinler. Hemen bir khk çıkarsınlar (hazır ohal de var kolay olur hem) "bundan sonra devlet resmi araçları yerli otomobil banttan indiğinden itibaren yerli otomobille değiştirilecektir, hiç bir resmi araç yabancı olmayacaktır, hiç bir devlet görevlisine yabancı otomobil imtiyazı tanınmayacaktır!" diye.

İşte o zaman inanırım ben bunlara. Hatta kuracakları fabrikada asgari ücrete mühendislik yapmaya bile razı olurum. Yeter ki vatanım kazansın, Türkiye kazansın.

Bu işler çıkıp da "passata mı bineyim?" diye ağlayan kişilerin yapacağı işler değil. Kusura bakmayın boş vaatlere karnımız yıllar önce doydu hocam. Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz.
    Umarım sizde gerçeklerin farkına daha erken varırsınız.
    EmirŞengezer, RoofRoof, hasmet ve 4 diğerleri bunu beğendiler..

Yolcu0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr 125 esd
    Motorların ar ge masrafı maliyetini karşılamıyor diye biliyorum. Çok pahalı oluyormuş ar ge...

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı EmirŞengezer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yerli tüfek hikayesi yılan hikayesi gibi bir şey. Nette oldukça bilgi mevcut. Link atarım alta. Yapsınlar, yapmasınlar demiyorum. Keşke daha iyisini en iyisini biz yapsak tüm dünya bizden alsa. Benim takıldığım konu olayın çok abartılması. Yaptığı basit bir işle yıllarca övünen insanlar vardır ona benzetiyorum. Aylarca yandaş basında şişirdikçe şişirdiler. Keskin nişancı tüfeği bora'da da benzer hikaye var. Silah konusunda yetkili şahıs çıksa dese ki "ordumuza en uygun kalibre ve platform olarak hk417'de karar kıldık ve bu silahı üzerinde bazı ufak değişiklikler yaparak artık kendimiz üreteceğiz." ama sunuş şekli alışık olduğumuz gibi "mpt geliyor almanya şaşkın, amerika panikte, pkk teslim oldu" tarzı olunca beni kaybediyorlar.

Dün yerli araba töreninde cumhurbaşkanı "bize tabanca vermiyorlar ben de almayacağım yerlisini kullanacağız" dedi. Bir süredir memurlara yine bir klon olan tp9 tabanca dağıtılıyor. Ama maalesef bir memurun ölümüne sebep olması dahil pek çok sorun yaşandı. Firma ürünümüz hatasız dedi. Ama gel gör ki yandaş basın bir süredir tp9 övmekte. "glock'un tahtını sallayan tabanca" "dünyanın en iyisi" "bordo bere tabancası" gibi ilkokul talebelerinin yapacağı muhabbetler dönüyor. Hayır efendim tp9 daha sahada rüştünü ıspatlayamamış bir tabanca. İnşallah ıspatlar sorunsuz bir tabanca olur ve tüm dünyada güvenlik güçlerinin ilk tercihi olur. Amerikada çok sattı çünkü glockun yarı parasına 300 dolar civarında bir fiyatı var. Gerçi bizde 2500tl civarında satılıyor. O ayrı konu

Neyse mpt ile ilgili bir link. http://www.tabancatufek.com/forum2/s....php?tid=12343

Araba konusunda da şu linke bakın. https://www.ahaber.com.tr/otomobil/2...uroya-mal-oldu
    Şimdi bu yerli cadillac işi yalan oldu gibi. Yeni bir dizayn yapılacağı konuşuluyor. 40 milyon euro da yalan olmuş oluyor.
    Durumu sunuş şekli, esinlenme konularında tavrınıza ben de katılıyorum, fakat bunu abartan basın. Mutlaka esinlenilecek, mutlaka benzer veya aynı sistemler kullanılacak.
    Yetkili birisi çıkıp da biz dünyanın en iyisini yaptık demiyor(?) zaten en iyi silah diye bir şey olduğunu da sanmıyorum tıpkı en iyi motosiklet olmadığı gibi. Ne boraya elim değdi ne de mpt ye fakat başarısız silahlar olmadıklarını biliyorum.

Bu tür ''girişimlerin'' ki başarısız da değiller gelecek adına güzel temeller atacağı inancındayım ben. İçimdeki bir umut, bir temenni de diyebilirsiniz buna.
    Yürümeyi öğrenmeden, maraton hayalleri kurmak aşırı olur. Türkiyeyi de elle tutulur bir teknoloji üretmeyen bir ülke sınıfında değerlendirmemiz gerek. Elimizde Türkiye ve onun ekonomik imkanları var. E mal da, doğal olarak bu.

Motosikleti
    Yüzde yüz olmasına bile gerek yok, bazı kısımları ortak proje ürünü de olsa razıyım, yeter ki fabrika ve ar-ge merkezi ülkemizde olsun, yeterki bir Türk markası olsun.

Ama bu işi gidipte tübitakın en önemli kısımlardan birine sırf yandaşı diye "hayvanat bahçesi müdürü" atayan kişiler mi başaracak?

Teknolojiye ve bilime verdikleri değer bu kadar ortadayken, valla sizin bu adamlara olan inancınıza hayran kalıyorum.

Aşk gözü kör edermiş ya, öyle bir şey demek ki...
    hasmet bunu beğendi.

Alıntı SuleymanE adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yüzde yüz olmasına bile gerek yok, bazı kısımları ortak proje ürünü de olsa razıyım, yeter ki fabrika ve ar-ge merkezi ülkemizde olsun, yeterki bir Türk markası olsun.

Ama bu işi gidipte tübitakın en önemli kısımlardan birine sırf yandaşı diye "hayvanat bahçesi müdürü" atayan kişiler mi başaracak?

Teknolojiye ve bilime verdikleri değer bu kadar ortadayken, valla sizin bu adamlara olan inancınıza hayran kalıyorum.

Aşk gözü kör edermiş ya, öyle bir şey demek ki...
    Tübitak ın o birimi ne iş yapar bilmem fakat haberde şöyle yazıyor ve rahatsızlık veren kısmı bulamadım;

Işık, özetle şunları söyledi:
    “Hayvanat Bahçesi muhabbeti şuradan çıkıyor: TÜBİTAK’a bağlı Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM) Enstitüsü var. Bu enstitü müdürlük statüsünde. Burada akademik isteyenlere yardımcı olmakla ilgili bir dergi çıkartılması planlanıyor. Bu dergiyi çıkarmakla ilgili de dergicilik alanında tecrübeli isim aranıyor. Hayatının 30 yıla yakın iş tecrübesinde 20 yıldan fazlasını dergicilikte geçirmiş ama bu arada sadece hayatının 2 yılında büyükşehir belediyesinde hayvanat bahçesinde şube müdürlüğü görevinde bulunmuş, 2 yıl da işçi sağlığı ve güvenliği görevinde bulunmuş bir arkadaşımız, dergi ile ilgili faaliyette bulunmak üzere, enstitü müdür yardımcılığına atanıyor.”
    Olcay Avşar bunu beğendi.
    Az silindir, çok iş

Motosikleti
    Alıntı BatuhanK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tübitak ın o birimi ne iş yapar bilmem fakat haberde şöyle yazıyor ve rahatsızlık veren kısmı bulamadım;

Işık, özetle şunları söyledi:
    “Hayvanat Bahçesi muhabbeti şuradan çıkıyor: TÜBİTAK’a bağlı Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM) Enstitüsü var. Bu enstitü müdürlük statüsünde. Burada akademik isteyenlere yardımcı olmakla ilgili bir dergi çıkartılması planlanıyor. Bu dergiyi çıkarmakla ilgili de dergicilik alanında tecrübeli isim aranıyor. Hayatının 30 yıla yakın iş tecrübesinde 20 yıldan fazlasını dergicilikte geçirmiş ama bu arada sadece hayatının 2 yılında büyükşehir belediyesinde hayvanat bahçesinde şube müdürlüğü görevinde bulunmuş, 2 yıl da işçi sağlığı ve güvenliği görevinde bulunmuş bir arkadaşımız, dergi ile ilgili faaliyette bulunmak üzere, enstitü müdür yardımcılığına atanıyor.”
    Bakanın açıklaması ne kadar masumlaştırmış, olayı basitleştirmiş ve sorunsuz göstermiş değil mi?

İlk önce ULAKBİM ne iş yapar onu okumak lazım: tıklayınız

Daha sonra bu bahsedilen şahıs liyakata dayalı mı oraya gelmiş anlamak için CV sine de göz atmak lazım (CV si basına sızdı): onun da linki var araştıralım okuyalım tıklayınız

Bu kadar önemli bir birimdeki müdür yardımcılığı görevine bu CV ile bir kişi atanabiliyorsa bu ülkede herkes her şey olabilir sanırsam , yeter ki doğru makamda birer tanıdığınız olsun!

Sonra da vay efendim neden bizde proje yok? vay efendim neden bu seneki başarılı projemiz papaz eriğini imam eriğine döndürmek? vay efendim, neden parlak beyinlerimiz bir bir yurt dışına gidiyor? vay efendim, neden bir yerli otomobilimiz yok?

O parlak beyinlerden bir tanesi de Tübitakzedelerden : İlayda Şamilgil ( tıklayın, okuyun)

Dipnot: Burada amacım siyaset yapmak değil. Sırf eleştirmek için de konuşmuyorum. Benim gözümde bütün siyasetçiler neredeyse aynı seviyededir. Bu vatana zarar vereni eleştirir, vatana faydalı olanı ise savunur ve överim.
    Ancak İlayda şamilgil gibi parlak beyinlerin ürettiği çok önemli projeleri önemsememek (bence kasıtlı yapıldı), ve bu parlak beyinlerin yurt dışına gitmesine neden olmak basit bir hata olarak adlandırılamaz. Bunun adı vatan hainliğidir. Bir ülkenin parlak beyinlerinin yurt dışına kaçmasından daha büyük bir zarar olabilir mi o ülkeye?
    hasmet ve ilkerabi bunu beğendiler.

İlayda şamilgil hakkında bilgim vardı, diğre kısımlar için teşekkürler.
    Mustafa sancarın şu anki konumu; ULAKBİM Cahit Arf Bilgi Merkezi Müdür Yardımcısı imiş.

http://cabim.ulakbim.gov.tr/ sitesine girip baktığımda da dergi mergi işleri ile alakalı olduğunu görüyorum. Yine de %100 bu böyledir, şöyledir diyeme. Ne Kişi ne de bağlı olduğu kurum hakknda detaylı bilgiye sahip değilim.

Tanıdık-yakın kayırma işlerine asla karşı çıkmam. Devleti geçtim özel sektörde dahi büyük bir ayrıcalık ve kolaylık sağlanıyor insanlara

BatuhanK; katılıyorum. iyi temeller atılıyor bunlar güzel şeyler. Daha iyisi de olacaktır.

Ama şu an çok geride kaldık ve gerek hükümet tarafından "her şey çok iyi" algısının oluşturulmaya çalışılması, gerekse sözcülüğünü yapan basın kuruluşlarının durumu daha da abartarak sunması sebebiyle büyük bir kitle dünyada ekonomik ve teknolojik açıdan nerede konumlandığımızın farkında değil. Eksikliklerin farkında olmadan da ilerlemeden söz etmek anlamsız oluyor.

Bakalım ömrümüz yeterse izleyip göreceğiz yerli arabayı. Benim düşüncem dağ fare doğuracak şeklinde. Umarım beni yanıltırlar.
    BatuhanK bunu beğendi.

jimi_hendrix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yohhh
    Alıntı Akias adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hidrojen li-on kadar verimli değil deniliyordu en son gerçi olsun da hidrojen veya li-on farketmez
    menzil ve dolum hızı açısından hidrojen çok iyi bir teknoloji. yani açıkçası ben istanbul dan mersine gidemeyeceğim arabaya binmem.
    Akias bunu beğendi.
    "ONE DAY YOU WILL WALK ALONE"

Motosikleti
    Alıntı EmirŞengezer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    BatuhanK; katılıyorum. iyi temeller atılıyor bunlar güzel şeyler. Daha iyisi de olacaktır.

Ama şu an çok geride kaldık ve gerek hükümet tarafından "her şey çok iyi" algısının oluşturulmaya çalışılması, gerekse sözcülüğünü yapan basın kuruluşlarının durumu daha da abartarak sunması sebebiyle büyük bir kitle dünyada ekonomik ve teknolojik açıdan nerede konumlandığımızın farkında değil. Eksikliklerin farkında olmadan da ilerlemeden söz etmek anlamsız oluyor.

Bakalım ömrümüz yeterse izleyip göreceğiz yerli arabayı. Benim düşüncem dağ fare doğuracak şeklinde. Umarım beni yanıltırlar.
    Hocam elbette bu hükümet de zamanında bazı şeyleri iyi yaptı, yapılan her şeyi eleştirmemek lazım. Ama "yerli otomobil" konusunu daha önce birçok kez sadece seçim vaadi olarak kullanmış olmaları, sürekli gündeme getirip her seçim sonrası bu projeyi rafa kaldırmalarıdır beni ümitsizliğe iten.

Keşke hepimizi yanıltsalar da üretilen ilk yerli otomobilleri satın alma keyfini ve gururunu yaşasak. Ama benim hiç ümidim kalmadı, çünkü kağıt üzerindeki hesap bu işin mantıksız olduğunu gösteriyor.

Hatta ekonomik ve bazı siyasi sebepleri bahane gösterip, "biz yapmak istedik ama dış güçler bize yaptırmadılar, bakın gördünüz mü hep yabancı güçler yüzünden" gibi bahanelerin arkasına sığınıp, bu projeyi de rafa kaldıracaklarını düşünüp kederleniyorum.
    hasmet ve EmirŞengezer bunu beğendiler.

TIGERSHARK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bu karsanın yaptığı minübüs ve otobüsler hakkında yorum yapabilecek olan var mı kalitesi yürüyen aksamı nasıl dır ? kullanan eden var mı ?

Motosikleti
    Artık Yok...
    biz her şeyi üretiriz bunda sıkıntı yok.. Tembelliğe alıştırıldık sadece.. ülkece ..

Bize dediklerki kamyon üretme kapat kamyon fabrikalarını al ben sana para almadan kamyon hibe ediyorum para marada istemiyorum sadece yedek parçaları benden alıcaksın dediler .. kamyonlarda benzinli reo falan .. ne oldu 50-60 yılda her kamyonun 50 kere parasını yedek parça parası olarak ödedik.. yakıtını saymıyorum bile..

burda komplo teorilerine girmeye geçmişe gitmeye onu bunu suçlamaya gerek yok.. biz her şeyi en kral şekilde yaparız yeterki isteyelim..

Ama alıştırıldık ülkece hazıra alıştırıldık ülkece tüketime alıştırıldık tüketim toplumu haline geldik ticaretimize bile bu yansıdı avrupanın montaj ülkesi olduk sıfırdan kendi markamızı milli markalarımızı üretmek yerine başka markaları burda fason üretip yada montajlayıp yollamayı tercih ettik.. o riske bile girmedik.. istisnalar var tabii ama beş parmağı geçmez..

kısaca tekrar ediyorum arabanın kralını üretiriz biz zaten yıllardır opel,honda,ford,renault,hyundai,fiat,toyota üretmediğimiz marka türkiyede yok üretiyoruz.. bu konuyuda çok iyi anlıyoruz..

iş paraya bakar bu holdinglerdede para var basarlarsa her şey su gibi akar.. argemi yok satın alınır platform mu yok gidilip bir markanın herhangi platformu hazır satın alınır üstünde geliştirme yapılır her şey hızlıca halolur.. tasarım mı lazım ister dünyanın en büyük tasarım firmalarına sipariş verilir ister yerli bir tasarım ekibi kurulur halolur.. her şey paraya bakar paran oldumu araba üretmek basit işdir..

on numarada araç üretiriz..

Kimsenin anlamadığı yada bilerek görmezden gelip anlamak istemediği şey ise tekrar tekrar ediyorum bu arabayı ürettin tamam .. bu arabayı satabiliceğin dünyada bir pazar oluşturmak esas en zor yanı esas konuşulması gereken yanı bu..

Dünya devleri zarar ediyor birleşmelere gidiyor hisselerini satıyor ayakda durabilmek için.. chrsyler fiat aldı opeli psa pegeout grubu satın aldı bunlar asırlık firmalar ona rağmen zarar ettikleri için satışa çıktılar..

Böyle bir kurtlar sofrasında sen kime satıcaksın ben sadece türkiye içi satarım diyorsan zaten büyük zarar edersin türkiyedeki toplam araba sayısı 20 milyon ne kadar satabilirsin..

kaç kişi mercedesini bmw sini audisini toyota hondasını vw ni satıp alır en azından birbirimize samimi olalım..
    Yoksa üretilsin ben çok sevinirim..

Birde şu şuyu bunu ürettik diyen arkadaşlar siyasettende uzak dururum hep sadece teknik ve resmi verilerle konuşmayı severim o arkadaşlara lafım şudur.. milli dediğimiz şeylerin teknik verilerine baksınlar yerli ama milli olmadığını görücekler..

Yerli olması bile onur verici bir şey yeterki üretelim o başka.. ama milli demek bambaşka milli dedinizmi ürettiğiniz ürünü her şekil her toprakda kimsenin izni olmadan bağımsız özgürce kullanıp istediğiniz ülkeye satmak olarak ben anlıyorum bunu yapamıyorsanız birileri engel oluyorsa o ürün belki yerlidir ama milli değildir bence bana göre..

atak helikopterimiz italyan agusta mangusta platformunda üretildi, motoruda LHTEC-CTS800-4A Rolls Royce ile Amerikan Honeywell'in ortak girişimi olan bir motor.. bu şu demek italya yada amerika bu helikopteri şuna buna satamassın derse satamayız yada şurada uçamassın derse uçurtamayız..

benzeri yanlışım yoksa fırtına obüsleri içinde geçerli onlarında motoru alman motoruydu değişmediyse şayet.. Biz fırtına obüslerini azerbeycanlılara satıcakdır almanlar bize sattırmadı.. öyle hatırlıyorum yanlışımda olabilir uzun zaman oldu..
    Neyse kısaca yerli ve milli arasındaki farkı bilmek gerekir düşüncesindeyimki bilgi karmaşası olmasın.

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler