Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

RF modülü - Uzun menzil ve hızlı veri alışverişi ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    berkaye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KLX
    Merhabalar,bu soruya burda cevap gelecek mi bakalım Bir proje ile uğraşıyorum. İhtiyacım olan modülü bulamadım, bulduysamda ihtiyacımı karşılayacağından emin değilim, çünkü RFler hakkında hiç teknik bilgim yok.Araştırma boyunca HC-12 , Si4432, nRF24L01+PA+LNA ve LoRa gibi modüllerle karşılaştım. İhtiyacım olan; açık alanda 1 km civarı menzilde kesintisiz ve hızlı veri alışverişi yapabilmeli. Hızlıdan kastım en fazla 700-800 ms gecikme olması gerekli.Büyük veriler göndermeyeceğim, En fazla kordinat ile konum bilgisi gönderir, gerisi bundan küçük veriler tek seferde 2-3 karakterlik veriler gidecek. Bunları anlatmam gerekliydi şimdi sadete geleyim,bu saydığım modüllerde kağıt üzerinde genelde 1 km menzilli olduğu yazmakta fakat bazılarının testlerini gördüm ve malesef 150-200 metreden sonra çekiyor fakat kopukluklar oluyor, yavaşlamalar oluyor. Malesef dediğim gibi benim en az 800 metre kadar sürekli, kesitisiz hızlı veri alışverişi yapabilecek modüle ihtiyacım var. Bilgisi olan yardımcı olabilirse çok mutlu olurum. Modülleri nasıl kontrol edeceğime şuan karar vermedim ihtiyaca göre seçeceğim, muhtemelen stm32 veya arduino olabilir.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    bu işini görüyor mu?

uzaktan kumandalı droitmi yapıyorsunuz? ne yapıyorsunuz?

Motosikleti
    KLX
    Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu işini görüyor mu?

uzaktan kumandalı droitmi yapıyorsunuz? ne yapıyorsunuz?
    Teşekkürler,bu baktıklarımdan baya farklı, işimi görürmü bilmiyorum, dediğim gibi radyo frekansları hakkında hiç teknik bilgim yok, olsa saydığım modüllerin işime yarayıp yaramayacğından emin olurdum hocam. Onun için ihtiyacımı belirtip, işimi görebilecek bir modül sordum
    - Ayağımız kick starta değer değmez, gözümüz dağlara çevrilir.

ilkerabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YOK Şimdi.. Corsa 05
    berkaye bunu beğendi.

Motosikleti
    KLX
    modül önerebilirsiniz veya bu ihtiyacım için modüllerin hangi teknik özelliklerine dikkat etmem kousunda bana bilgi verebilirsiniz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:48 ----------

Alıntı ilkerabi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bakıyorum teşekkür ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:59 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:49 ----------

Alıntı ilkerabi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tekrar teşekkürler, bende buna benzer şunu bulmuştum: Aliexpress link . Buda 4 km diyor fakat acaba 700-800 metre civarındayken, en fazla 700,800 ms gecikmeli veri yollayabiliyormu ondan emin olamıyorum Bunu belirten teknik özellik hangisi acaba, altında bir sürü bilgi var. : Çalışma frekansı: 433MHz
    Modülasyon: ASK/OOK
    SAW frekans stabilitesi: ±150kHz(maksimum)
    RF çıkış gücü: >55mW
    Veri hızı: ≤10Kbps
    - Ayağımız kick starta değer değmez, gözümüz dağlara çevrilir.

ilkerabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YOK Şimdi.. Corsa 05
    4 km mesafe için antenler birbirini görmeli, hangi protokol biraz da ona bağlı ama sanırım iki modul de 1- 1.5 km çalışır..
    Düzgün alış veriş için binaların sinyal körelten kiriş-kolonlarından uzakta olmalı... Mümkünse harici anten.

Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Merhaba,

TI'ın Sub1Ghz modülleri işini görecektir. Adalar'da aydınlatma sistemlerinin kontrolü için kullanıyorlar (tek baz multiple client). Menzili baya uzun. Eğer sadece GPS'ten aldığın koordinat bilgisini göndereceksen gecikme bahsettiğinden daha kısa olabilir.

Ayrıca 900MHz'lik zigbee modüllerini deneyebilirsin. CanSat'a katıldığım yıllarda açık havada roketle fırlattığımız uydulardan 1km den data alıyorduk (GPS, Sıcaklık, Nem, Accelerometer saniyede 1 paket). Tabi omni-direction 900MHz alıcı antenimiz vardı.

Detaylı bilgi verebilirim. mehmetsuatmorkan@gmail.com mail at. Sık sık kontrol ediyorum zaten

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)