Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

ölünün arkasından hunharca kıymalı pide yemek

Motovento
    REKLAM ALANI
    hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ekşiden alınmış bir başlıktır.

güzide ülkemin garip bir adeti.

ölü evindeki yas, matem havası kıymalı pidenin gelmesi ile bir anda şölen havasına bürünür.

Bir yandan müteveffa hayırla yad edilirken, bir yandan da kıymalı pide gömülür. yanına da ayran. oh mis. çaylar gelsin. bu arada ne iyi insandı be.

ölüyü gömdüler, daha ceset soğumadan kıymalı pideyi gömdü zalımlar.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    matrax33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 400 sxc
    Gürcüleri gör bide şarap içip dans ediyolar.

Ekecelik edip , doğru diye bildiğimi yazayım , mefta defn edildikten sonra taziye çadırı/alanına gelen , az yüksek ses ile "merhumun ruhuna Fatiha" diyip okuyup iştirak edilir , en fazla 10-15 dakika oturulup kalkarken aynı şekilde "merhumun ruhuna Fatiha" diyip kalkılır , yemek faslı akraba/yakını/komşuları ile yenir diye biliyorum.

Ne'ise elleşmeyin , nasıl dileriseler öyle davransınlar (ben zıbardıktan sonra , pastamı yirler poğaçamı umrum olmazdı sanırım).

Bahattin abi tam ölmüşmücüler var buda hakikat , Cem Yılmaz'ın tesbiti yerinde.
    Shrieker bunu beğendi.

Motosikleti
    Gsx-R 1000(gixxer k9)
    Bir dostumuzun babası vefat etti neyse son görevimizi yaptık.
    Kırkı çıktı diye yemek düzenlendi bir dernekte. Ne dua duydum ne başka bişey. Hatta o gün resmen garsonluk yaptım.
    Muhabbetler şöyleydi;
    -Tuz alabilirmiyim?
    -karabiber alabilirmiyim?
    -bize kola vermediniz?
    -ekmek yokmu?

Motosikleti
    Pcx
    İşyerinden bir abimizin annesi vefat etti 3 arkadaş toplanıp taziye ziyaretine gittik. İş çıkışı malum biraz açtım. Odaya oturduk önümüze sehpa koydular 1 tabak kıymalı pide baklava tatlı ve tuzlu kurabiye derken 1 tabağı gömdüm yanında da çay kafamı kaldırdım bizimkiler bana bakıyor biraz utandım felan sonra tabakla bardağı önümden alıp götürdüler az muhabbet derken tabağı baya doldurup tekrar getirdiler yanında bu sefer kola... Bizimkilere baktım biraz güldüler sonra ikram geri çevrilmez dedim 2. Tabağı da gömdüm kola yetmedi bir bardak daha getirdiler felan hiç kimseyi tanımadığım için biraz rahat davrandım ama hala işyerinde dalga geçiyorlar.

bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Bursa hamitler mezarlığında gördüğüm aşırı saçma sapan bir davranış. Belediye de iyilik yaptığını sanıyor. Kaç defa gördüm. Mezarlığın başında hayatını kaybeden kişiyi gömdükten sonra belediye vatandaşa cantık + ayran dağıtıyor. Ölen kişinin ailesi mezarlık başında ağlıyor, mezarlığa gelen akrabaları, komşuları mezarlığın başında karnını doyurma peşinde. Adam cantığı yiyiyor, kırıntıları yolda, mezarlığa gelen kişilerde üstüne basıyor. İçtiği ayran şişesini sağa sola atıyor.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Amcam yogun bakimda vefat ettiği zaman,Antalya,izmir,adapazari,çanakkale,olmak uzere gece 3te yola çikarak sabaha karşi Ankarada rahmetlinin evine ulasan akraba,eş dost vardi,öğlen cenazeyi definettik,şimdi bu insanlari lokantayami götürmek lazim?Yoksa cenaze evinde vefat edenin ailesi yemek mi yapacak?bazi konularda geniş düşünmek lazim.

Eskiler anlatir,esasinda bu durumlarda komşular üzerine düşeni yapiyordu,lakin şimdi istisnalar olsada komşuluk kalmadi,ee vatandaş ne yapsin pide yaptiriyor uzaktan gelen,rahmetli için görevini yapanlara,tabiki abartmamak kaydi ile.
    Okan Sinan Ocan ve SuleymanE bunu beğendiler.

chopperrider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Goldwing GL1800...
    Laf olsun diye sözlüğe eklenmiş bir yazı.
    Güzel bir adet, tanıdık tanımadık insanlara yemek ikram edip( yoldan geçen bile buyur edilip karnı doyurulur mahalle ortamında) ölen için hayır duası almak. Hem merhumun yakınları için de meşgale yaratıp matem havasından çıkarır biraz. Egede mesela lokma dökülür ölü evinin sokağında, herkese dağıtılır, ikramı alan ölen olduğunu anlar tatlısını yer bir Fatiha okur gider.
    yaşlıveacemi bunu beğendi.

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Mesajlardan anladığım kadarı ile kına yakılmadığı kalıyor bir.

matrax33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 400 sxc
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Amcam yogun bakimda vefat ettiği zaman,Antalya,izmir,adapazari,çanakkale,olmak uzere gece 3te yola çikarak sabaha karşi Ankarada rahmetlinin evine ulasan akraba,eş dost vardi,öğlen cenazeyi definettik,şimdi bu insanlari lokantayami götürmek lazim?Yoksa cenaze evinde vefat edenin ailesi yemek mi yapacak?bazi konularda geniş düşünmek lazim.

Eskiler anlatir,esasinda bu durumlarda komşular üzerine düşeni yapiyordu,lakin şimdi istisnalar olsada komşuluk kalmadi,ee vatandaş ne yapsin pide yaptiriyor uzaktan gelen,rahmetli için görevini yapanlara,tabiki abartmamak kaydi ile.
    Bizde hala cenaze evine tüm konu komşu 1 sini yemek gönderir. Taziyeye gelen giden onları yer.
    levend84 bunu beğendi.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bir yanda vefat eden bir insanın kederli ailesi, diğer yanda tıkınan bir güruh. tam bir çelişki yumağı. doymak bilmeyen boğazlar bir on dakika hareketsiz kalsa alarm veriyor galiba?

misafirliğe gidersin, tepeleme tabak koyarlar önüne,
    cenazeye gidersin, pide gelir peşi sıra,
    düğüne gidersin, davul zurna eşliğinde yemek gelir..

bi yarim saat yemek yemese gebermez herhalde millet değil mi?

yemekten başka bir şey düşünmüyoruz!!!

Jemand - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-10 SP
    allah affetsin bayılırım cenaze pidesine

Motosikleti
    falcon flash 100
    Bursa da halam ve amcamın cenazesine gittik ( bursagsli arkadaşın dediği gibi) çantık ayran ikram ettiler. İstanbul da hanımın kuzenin cenazesinde de pide ayran tatlı ikram ettiler. Şimdi bu ikramın amacı gelenlere bizi bu günümüzde yalnız bırakmadınız diye bir nevi teşekkür ve vefat eden içinde bir hayrat oluyor. Vefat edene bu hassas zamanda bir nevi hayrat yapılmış oluyor. Bazı arkadaşlar olayı sadece yeme içme penceresinden baktıkları için aşırı tepki hatta haksız tepki gösterdiklerini düşünüyorum.
    not: olayı abartmamak ve bunu bir zorunluluk olarak düşünmemek gerekir isteyen ikram eder isteyen etmez. Mesela biz rahmetli babamın cenazesinde böyle bir şey yapmadık bunu yapacak maddi gücümüz olduğu halde.

oktay33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW 1600 GTL
    Normal şeyler bunlar.
    Sonuçta Hayat Devam Ediyor.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Ölüsüne göre değişir. Tayyip ölse arkasından bir fırın pide yer, ikinci fırını da tüm mahalleye ısmarlarım.
    Osm@n bunu beğendi.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Sanki meftanın arkasından davul zurna çalınıp göbek atılmış gibi tepkiye gerek yok. Taziye sunmaya gelen insanlar işini gücünü bıraıp geliyorlar ve bir çoğu oradan çıkınca yine işine gücüne gidecek.

"Gidip evinde yesin bana ne?" diyebilirsiniz ama vefat edenin akrabaları belki de bu kadar düşüncesiz değil ve gelen kişiler hiç değilse aç gitmesin diye pide ayran ikram edilmesi neden garip olsun?

Amerikada olsa taziye evinde açık büfe yemek masası kuruluyormuş, onlar yapınca medeni olurlar, bizim halk pide ayran verince "iyyyy, duygusuzlar" olur. Arkadaş, iyi yapılan bir şeye de bu iyi demeyi becerin yahu ...

Sırf eleştiri olsun diye saçmalamış ekşideki o şahıs.
    Stock Sever ve levend84 bunu beğendiler.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Ölü yemeginin arkazindan konusulmaz..

Hele agzibiz doluyken hic konusmayin...
    jackonbir ve Shrieker bunu beğendiler.

tyrung - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696, Vespa Primavera
    Yaşar Nuri Öztürk
    Ölmüş kişi için verilen (7 si, 52 si) yemekler dinimizde var mıdır?
    Hepsi putperestlikten geçmedir, İslam dışıdır.

https://www.dailymotion.com/video/x3dahrw
    Shrieker bunu beğendi.

gogozh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Pide neyse de ölü helvasi için bileklerimi dikine keserim .

bindiregandi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üç kardeş ölen anneleri ardından ağlamışlar, yas tutmuşlar. Derken akşam olmuş bunlar acıkmış. Aralarından biri demiş ki: "yemek yiyelim de, tok karna ağlamaya devam edelim".

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)