Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

'ye kürküm ye'deki inanılmaz çelişki

Motovento
    REKLAM ALANI
    hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    konuyu biliyorsunuz, nasreddin hocanın elbisesine itibar edenlere sitemi.

şimdi size bir soru: kötü giyimli birisi ile karşılaşırsanız ne hissedersiniz? ona nasıl davranırsınız?

ilk cevabı ben vereyim ve tartışmanın startını verelim: kötü giyimli birisi ile karşılaşınca negatif şekilde önyargılı davranıyorum. o insanın kendisine saygısının olmadığı, dolayısıyla ona çok fazla saygı göstermemem gerektiği konusunda otomatik bir yargı beliriyor beynimde. üstelik kendim iyi giyinen birisi olmadığım halde karşımda kötü giyimli birini görünce tüm kalkanlarımı 'on' moduna alıyorum.

biliyorum; insanları kıyafetine göre değil, karakterine göre yargılamak lazım ancak beyin bunu idrak edemiyor.

ezcümle; 'ye kürküm ye', içinde inanılmaz çelişkiler barındıran bir efsaneden öte değil.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Erky Perky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mekgineer's Chopper
    23 Ekim 1254 Nasreddin Hoca Rezaleti
    killingroad bunu beğendi.

Metilen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Genç ekşiciler rahatsız.

Çelişki bunun neresinde hokahey, adam kürk itibar görünce yemeği kürke yedirmiş. Hoca dediğin göle maya çalan, eşşeğe ters binen, bindiği dalı kesen yaşlı bir adam en nihayetinde. Yaşlılar arasında olur öyle çok da şeyetmemek lazım.

Kesin kazanın öldüğüne de inanmamışsındır sen...

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Aynı çelişki
    "Parayı veren düdüğü çalar"
    Sözünde de var.
    Adam bişey çalmak için niye para versin?
    Zaten bedavaya getirmek için çalıp çırpıyor.

Not: koyun dediler koyduk. Hedef 2023
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Erky Perky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mekgineer's Chopper
    Bkz.Forumun hafiften sözlük olma yolunda ilerlemesi

Ahmet Turan Peker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda nc 750 x dct vstrom dl 650 xmax 250
    Asıl soru şu iyi giyim kötü giyim tanımı
    Moda kıyafetmi
    Pahalı (marka)kıyafetimi
    Duruma uygun olan mı.....vb
    Ya da
    Senin düşüncelerini uymayanmı

Aslında belli kalıbı yok. Sadece zevk meselesi.
    Ama haklısınız birçok insan kıyafetle karşısındakini yargılıyor. Yanlış olan bu

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Kılık kıyafete, tipine ve dış görünüşüne bakarak bir kişiye ön yargıyla yaklaşmam.

Kişiye karşı fikir sahibi olmak için konuşmasına bakarım. Konuşması ve konuşurken ki vücut dili bir kişinin karakterini çoğunlukla ele verir.

Saygılı mı? Mesafeli mi? İnandırıcı mı? Ukala mı? Kendini beğenmiş biri mi? Kültürlü mü? Duygusal mı? Acımasız mı? Konuşmayı iyi yönlendirir ve bazı detaylara dikkat ederseniz 5 dk lık bir sohbet ile kişi hakkında baya bilgi sahibi olabilirsiniz. Ve bu ilk izlenim çoğunlukla doğru çıkar.

Arada nadir de olsa istisnalar olabilir elbet, karşınıza çıkabilecek profesyonel bir sosyopat ilk izlenimde sizi kandırabilir. Onu da ancak zamanla tanırsınız zaten.

İlk izlenim olarak dış görünüş inanılmaz aldatıcıdır. Kıyafet ve dış görünüşe çok takılmayın derim.
    fatih.met bunu beğendi.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı SuleymanE adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kılık kıyafete, tipine ve dış görünüşüne bakarak bir kişiye ön yargıyla yaklaşmam.

Kişiye karşı fikir sahibi olmak için konuşmasına bakarım. Konuşması ve konuşurken ki vücut dili bir kişinin karakterini çoğunlukla ele verir.

Saygılı mı? Mesafeli mi? İnandırıcı mı? Ukala mı? Kendini beğenmiş biri mi? Kültürlü mü? Duygusal mı? Yoksa cahil hödüğün teki mi? Konuşmayı iyi yönlendirir ve bazı detaylara dikkat ederseniz 5 dk lık bir sohbet ile kişi hakkında baya bilgi sahibi olabilirsiniz.

İlk izlenim olarak dış görünüş inanılmaz aldatıcıdır. Kıyafet ve dış görünüşe çok takılmayın derim.
    çok haklısın fakat bir insan karşına geldiği vakit göze çarpan ilk nokta "kılık kıyafet"

şöyle bir sınıflandırma da var:

* çok iyi giyim
    * iyi giyim
    * vasat
    * kötü
    * çok kötü

ayriyetten çok iyi giyimli birisi zihnimizde direkt "zengin" imajını çağrıştırdığı için pozisyonumuzu da ona göre almaktayız.

'da vinci learning' diye muhteşem ötesi bir kanal vardı. bi ara sürekli seyrederdim. müthişti. orada, ingiltere'de kıyafet üzerine yapılan sosyal bir deney izlemiştim. aynı kişi iyi giyindiği zaman toplum ona pozitif yaklaşıyor; kötü giyindiği zaman negatif yaklaşıyordu. hatta kadınlar direkt kıyafete göre aksiyon alıyordu. hey gidi ulan ne kanaldı be.

yetkili bi abi olsam, trt'de 24 saat 'da vinci learning' verirdim. ama ne fayda, yurdum insanı 'survivor', 'o ses bilmem ne'den kafasını kaldırmıyor..

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    çok haklısın fakat bir insan karşına geldiği vakit göze çarpan ilk nokta "kılık kıyafet"

şöyle bir sınıflandırma da var:

* çok iyi giyim
    * iyi giyim
    * vasat
    * kötü
    * çok kötü

ayriyetten çok iyi giyimli birisi zihnimizde direkt "zengin" imajını çağrıştırdığı için pozisyonumuzu da ona göre almaktayız.

'da vinci learning' diye muhteşem ötesi bir kanal vardı. bi ara sürekli seyrederdim. müthişti. orada, ingiltere'de kıyafet üzerine yapılan sosyal bir deney izlemiştim. aynı kişi iyi giyindiği zaman toplum ona pozitif yaklaşıyor; kötü giyindiği zaman negatif yaklaşıyordu. hatta kadınlar direkt kıyafete göre aksiyon alıyordu. hey gidi ulan ne kanaldı be.
    Hah bak çok ilginç bir yere parmak bastın şimdi. Sadece bizde değil dünyanın her yerinde ilk dış görünüme bakılıyor. Yani toplum ne kadar sivilize olursa olsun, ne kadar eğitim seviyesi yüksek olursa olsun ideal noktaya (insanı insan olduğu için sevmeye ve saygı duymaya) ulaşamıyor demek ki.

Sanırım Amerikadaydı, yapılan deney var. Aynı adam farklı kıyafetlerle farklı zamanlarda aynı caddede sokakta kalp krizi geçiriyor numarası yapıyor. İyi giyimliyken kısa sürede fark edilip yardıma koşuyor etraftakiler, ancak dilenci kılığındayken uzun süre umursayan olmuyor adamı.

Senin bahsettiğin deneyi de biliyorum. İzlemiştim o belgeseli. Adama takım elbise giydirince bayanların beğenisi birden artıyordu adama karşı (:

Fakat genelin olaylara böyle yaklaşması bu yaklaşımın doğru olduğunu göstermez.

Söyleyeceğim söz biraz kırıcı olacak belki ama eğer biz de yaşadığımız toplumun düşünce tarzından sıyrılamıyorsak, birazcık da olsa olaylara farklı bir bakış açısıyla yaklaşamıyorsak eğer, "bıktım bu cahil halktan, insanlık ölmüş arkadaş" sözlerini aynaya bakarak söylememiz lazım bence.

Mesela sabahları iş yerinde gördüğün takım elbiseli baya veya şık bir kıyafetli bayana günaydın diyor, ama sokağını süpüren işçinin yanından geçerken "günaydın, kolay gelsin" diyemiyorsak, bence sorunu kendimizde aramamız lazım.

gogozh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Giydiği şeyler temiz olsun da gerisi boş , ben de giydiği kıyafetler pis olan birine önyargı ile yaklaşıyorum .

' bu avel'in kendine saygısı yok başkasına nasıl olsun ' diyorum .

Hee birde kısa pantolon giyen adama kılım . Ben senin bileğinden çıkan kılları görmek zorunda mıyım yada bileğinde ki o damarlardan banane arkadaşım ' modundayim .
    NeXuSs bunu beğendi.

MrMud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Motosiklet forumu la bura...
    Metilen, bursalıali ve Quad87 bunu beğendiler.

Yolcu0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr 125 esd
    İyi giyinmiş nerede ne muhabbet edeceğini bilmeyen birisi diğer tarafta kötü giyimli fakat insanları etkileyen birisi ??? İnsanların seçimlerine göre şekillenmiş bir konu bu. Hatta hayko cepkin e birisi sormuş senin tipin ne boyle tarzı bir soru. Gel berbere yarım saate aynısını sana da yaptırayım demiş. İnsanların seçimleri alakadar etmez. kendi kusurlarımızı aramalıyız mesela kendimden örnek verirsem ara sıra yıkamaktan rengi atmış pantalonu giyer cikarim dışarı, evde en sevdigim t-short u giyerim ara sıra bakkala giderim insanlar tuhaf tuhaf bakar görseniz köpek mi saldırdı dersiniz öyle böyle yırtık değil ama hala seviyorum hala giyiyorum...

redingot .

Bunca yıldır boşuna ekşide takılmışım asıl aradığım ortam burdaymış.
    bursalıali bunu beğendi.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Insanlar, gorunusleriyle karsilanip
    Fikirleriyle ugurlanirlar..
    bursalıali bunu beğendi.

hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500
    facebookta paylaşılan dilencikılıklıelindegülolanherif.avi..
    100 tlye 1300 km yol giden Volta vs5im

Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Ben bu konunun canlı örneğiyim. Karşıyım böyle şeylere ve kıyafetime özen göstermem. Akşama kadar motor tamiriyle uğraşıp akşam kafeye arkadaşların yanına yağlı kıyafetle gidebilirim. Hiç umursamam insanların hakkımda ne düşündüklerini.
    salihozturk bunu beğendi.

hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500
    Alıntı Ekarademir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben bu konunun canlı örneğiyim. Karşıyım böyle şeylere ve kıyafetime özen göstermem. Akşama kadar motor tamiriyle uğraşıp akşam kafeye arkadaşların yanına yağlı kıyafetle gidebilirim. Hiç umursamam insanların hakkımda ne düşündüklerini.
    Benden paspal olamassın müdür ama ben mutluyum ya...
    100 tlye 1300 km yol giden Volta vs5im

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı SuleymanE adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hah bak çok ilginç bir yere parmak bastın şimdi. Sadece bizde değil dünyanın her yerinde ilk dış görünüme bakılıyor. Yani toplum ne kadar sivilize olursa olsun, ne kadar eğitim seviyesi yüksek olursa olsun ideal noktaya (insanı insan olduğu için sevmeye ve saygı duymaya) ulaşamıyor demek ki.

Sanırım Amerikadaydı, yapılan deney var. Aynı adam farklı kıyafetlerle farklı zamanlarda aynı caddede sokakta kalp krizi geçiriyor numarası yapıyor. İyi giyimliyken kısa sürede fark edilip yardıma koşuyor etraftakiler, ancak dilenci kılığındayken uzun süre umursayan olmuyor adamı.

Senin bahsettiğin deneyi de biliyorum. İzlemiştim o belgeseli. Adama takım elbise giydirince bayanların beğenisi birden artıyordu adama karşı (:

Fakat genelin olaylara böyle yaklaşması bu yaklaşımın doğru olduğunu göstermez.

Söyleyeceğim söz biraz kırıcı olacak belki ama eğer biz de yaşadığımız toplumun düşünce tarzından sıyrılamıyorsak, birazcık da olsa olaylara farklı bir bakış açısıyla yaklaşamıyorsak eğer, "bıktım bu cahil halktan, insanlık ölmüş arkadaş" sözlerini aynaya bakarak söylememiz lazım bence.

Mesela sabahları iş yerinde gördüğün takım elbiseli baya veya şık bir kıyafetli bayana günaydın diyor, ama sokağını süpüren işçinin yanından geçerken "günaydın, kolay gelsin" diyemiyorsak, bence sorunu kendimizde aramamız lazım.
    Benzer bir deney ingilterede toplu tasima aracinda yapildi,kisi eski ve yirtik elbiseyle otobuse bindi ve sofore biletim yok seyahat edebilirmiyim dedi,sofor kabul etmedi ve inmesini istedi.

Daha sonra ayni kisi takim elbise ve cantayla bindi sofore biletim yok,binebilirmiyim dedi,sofor sorun degil buyrun dedi.

Dis gorunus mutlaka kriter,fakat benim şahsi dusuncem,kişilerin beşeri iliskilerdeki davranis bicimi,ortam ahengine uyma,sivrilmeme,mutevazilik,vs.secenekler uzar gider.

aquarist4 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XJ6 Diversion gitti,MT 07 Deep Armor geldi
    Sadece giyime bakarak ön yargılı davranmam. Ama giyim, konuşma şekli, davranış ve cümlelerinin uzunluğu karşındakini ele verir. Ön yargımı "yaramaz, dolandırıcı" şeklinde kullandığım insanlardan hiç yanılmadım şimdiye kadar. Bu sayede hiç zarar görmeyebilirdim ama "lanet olsun içimdeki insan sevgisine". Kimi zaman iyi olmasını umarak zarar gördüm, borç adı altında verdiğim parayı hiç alamayacağımı düşünerek, beni ve ailemi etkilemeyecek şekilde ve miktarda verdim. Benden çok, art niyetli davranan insanların kaybettiğini düşünüyorum. Giden paralar ne beni fakir eder ne de alanı zengin.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)