Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
16. sayfa BirinciBirinci ... 6141516

Yurt dışına kaçmak

Motovento
    REKLAM ALANI
    hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı drtayfun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sözüm sizlere değil, vasıfsız olup, gidip orada işsizlik parasıyla geçinen, eşini evden çıkartmayıp 30 senede 1 kelime dil öğrenmedi diye böbürlenenler. Sonra da yaşadığı ülkeye atıp tutanlar. Onlar 2 yüzlü , ahlaksız ve sömürücü insanlar , her toplum için en zararlı kesimler.
    Ben Alman yetkili bi abi olsam bu süne zararlıları ile acayip mücadele ederdim. Belli bir süre yaşayıp da dil öğrenmeyene, suça karışana anında siktiri çekerdim. Yok öyle parazit/sülük gibi devletin sırtında yaşamak.
    drtayfun, M.balibey, espresso ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    harun27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2023 Vespa Primavera 150
    Dilin varsa bekleme bile.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Kerem34_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Genç kesim gayet konuşuyor bu arada aptal bir sıkı milliyetçi aileden gelmediği sürece.
    Buna şahidim. Metroda bile soru sorduğum rastgele Fransız kadin gayet düzgün İngilizceyle yardımcı oldu bana. Çalışanların hepsi öyleydi zaten.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı drtayfun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Özellikle Fransızlar çok katıdır, hepsi bilir İngilizce ama cevap vermezler, onların dilini konuşacaksın.
    Ve evet, adam kendi mantığında bir sistem kurmuş, o sayede hayat standardını yükseltmiş, sonra birileri gelip hem o sisteme uyum sağlamayıp hem de üste çıkmaya çalışırsa bunun adı ya utanmazlık-had bilmezliktir, ya da sömürüdür. Otur kendi memleketinde madem beğenmiyorsun orayı.
    Belli meslek guruplarında dil çok önemli değil evet, ama bu istisnadır geneli tanımlamaz. Doktorsan mesela dil bilmeden gitmeyi ve bunu hakkın gibi görmeyi nasıl savunursun ? Sistem yazılımcısıysan hadi olur ama böyle kaç çeşit meslek var ?
    Konuşmuyorum? Ucuz iş gücünden faydalanmasınlar o zaman.

Dünya'yı 5 aile yönetiyor söylemine çekilmez umarım bu söylediğim ama, onların hayat standardını yerim. Avrupa'nın bugünkü refaha nasıl kavuştuğunu unutmayalım bu konulara girerken. Afrika'daki kabileler de bu şekilde biz sistemimizi kurduk diyip kafasına satırı indirseydi Fransızların bakalım ne sistemi kuruyorlardı o zaman?

DOktorsam ve dil bilmeden gidebilmişsem, orasını da beni o ülkeye kabul edenler düşünsün, bana ne?
    Sosyo ekonomik olarak daha gelişmiş bir ülkeye göç ederken o ülkenin ucuza yetişmiş bir insanı aldığı gerçeğini unutmayın. Babasının hayrına almıyor bu adam beni, onun sürdürmesi pahalı ekonomik çarkına girmeden yetişmiş ve katkı yapabilecek seviyeye gelmişim, bedavadan konuyor bana. İngiltere'ye göç edip "mahallemizde şeriat istiyoruz" diyen sığırlara kızıp fazla büküyoruz sanki bu konuyu ve kabul edilen kişinin kattığı değeri yok sayıyoruz. Bütün Afrika'nın Fransızca bilmesi sanki Fransızcanın kültür dili olmasından mı kaynaklanıyor?

-
    bir de bu özellikle anadili Latin dilleri olanlarda biraz utanma durumu da var. Pek düzgün konuşamadıkları için biraz utanıyorlar İngilizce konuşmaktan, tıpkı homoseksüel içgüdülerinden korkanların "bunlar ibne" diye homofobik davranışlar göstermesi gibi onlar da "BURA FRANSIZ TOPRAA" kafasıyla kendilerine kalkan oluşturup utangaçlıklarından kurtuluyorlar. Burada en samimi şekilde utandığını belli edenler Almanlar, 1945 sonrasında egoları törpülene törpülene bugüne geldiler. İtalyanlar biraz aymaz, İspanyollar gevşek, Fransızlar burada en agresif tutumu takınanlar zira yarası en büyük olanlar da onlar. FIA'nın duvarında Frasızca yazıyor yeğenim sen F1 yarışı izlemeye geldin benden hot-dog'u İngilizce istemeyezsin faland iye kafalara bürünebiliyorlar. Tabii daha çok yaşlılar yapıyor bunu, gençlerde daha ender artık. Ama sığır her toplumda var zaten, ilk kez Hollanda'ya gittiğimde az önce bak dile gerek yok dediğim Amsterdam'da bişey sormak için zenci ya da punk tipleri tercih etmem tesadüf değil.. Adama çok düzgün bir İngilizceyle turistik bir soru soruyorum, esmerim diye attığı bakışlardan ben utanır hale geliyorum yahu.
    hasmet bunu beğendi.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Adamlar McDonald's demeyip "Makdoo" diyorlar, böyle lanet bir millet şu Fransızlar. İnsanın Fransa'da burger yiyesi gelmiyor.

Motosikleti
    Yok.
    Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konuşmuyorum? Ucuz iş gücünden faydalanmasınlar o zaman.

Dünya'yı 5 aile yönetiyor söylemine çekilmez umarım bu söylediğim ama, onların hayat standardını yerim. Avrupa'nın bugünkü refaha nasıl kavuştuğunu unutmayalım bu konulara girerken. Afrika'daki kabileler de bu şekilde biz sistemimizi kurduk diyip kafasına satırı indirseydi Fransızların bakalım ne sistemi kuruyorlardı o zaman?

DOktorsam ve dil bilmeden gidebilmişsem, orasını da beni o ülkeye kabul edenler düşünsün, bana ne?
    Sosyo ekonomik olarak daha gelişmiş bir ülkeye göç ederken o ülkenin ucuza yetişmiş bir insanı aldığı gerçeğini unutmayın. Babasının hayrına almıyor bu adam beni, onun sürdürmesi pahalı ekonomik çarkına girmeden yetişmiş ve katkı yapabilecek seviyeye gelmişim, bedavadan konuyor bana. İngiltere'ye göç edip "mahallemizde şeriat istiyoruz" diyen sığırlara kızıp fazla büküyoruz sanki bu konuyu ve kabul edilen kişinin kattığı değeri yok sayıyoruz. Bütün Afrika'nın Fransızca bilmesi sanki Fransızcanın kültür dili olmasından mı kaynaklanıyor?

-
    bir de bu özellikle anadili Latin dilleri olanlarda biraz utanma durumu da var. Pek düzgün konuşamadıkları için biraz utanıyorlar İngilizce konuşmaktan, tıpkı homoseksüel içgüdülerinden korkanların "bunlar ibne" diye homofobik davranışlar göstermesi gibi onlar da "BURA FRANSIZ TOPRAA" kafasıyla kendilerine kalkan oluşturup utangaçlıklarından kurtuluyorlar. Burada en samimi şekilde utandığını belli edenler Almanlar, 1945 sonrasında egoları törpülene törpülene bugüne geldiler. İtalyanlar biraz aymaz, İspanyollar gevşek, Fransızlar burada en agresif tutumu takınanlar zira yarası en büyük olanlar da onlar. FIA'nın duvarında Frasızca yazıyor yeğenim sen F1 yarışı izlemeye geldin benden hot-dog'u İngilizce istemeyezsin faland iye kafalara bürünebiliyorlar. Tabii daha çok yaşlılar yapıyor bunu, gençlerde daha ender artık. Ama sığır her toplumda var zaten, ilk kez Hollanda'ya gittiğimde az önce bak dile gerek yok dediğim Amsterdam'da bişey sormak için zenci ya da punk tipleri tercih etmem tesadüf değil.. Adama çok düzgün bir İngilizceyle turistik bir soru soruyorum, esmerim diye attığı bakışlardan ben utanır hale geliyorum yahu.
    Bir konuda size katilmiyorum. Suan , en azindan Almanya icin söyleyebilirim, kalifiye eleman olarak gelmeniz durumunda ucuz isci olarak calistirilmiyorsunuz. Meslaginizin gerektirdigi maas ne ise o maasdan ise basliyorsunuz. Doktordan örnek vermissiniz bildigim kadaiyla doktor olarak buraya gelmeden önce dil yeterlilik sinavindan gecmeniz gerekiyor.

Ayrica ucuz is gucu olarak gelmek istemiyorsaniz gelmeme secenegine de sahipsiniz. Ama o sekilde geldikten sonrada bulundugunuz ulkedeki dili en azindan günlük ihtiyacinizi görebilecek seviyede bilmeniz gerektigini dusunuyorum.
    drtayfun, DickName ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Sömürü lafları boş laf, kızım Londra'da mühendis olarak çalışıyor, kocası da keza , gayet güzel maaşı var, saygı görüyor, ayrımcılığa uğramıyorlar , ne iş yerinde ne oturduğu mahallelerinde. Ama kendini geliştirmeyip orayı kendi seviyesine çekmeye çalışanlara ayrımcılık yapılıyorsa haklarıdır, yapsınlar. İtiraz etmem.
    tommygun, DickName, Italian ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Sömürü olarak söylediğim şey çok yanlış anlaşılmış, ben açıkladım sanıyordum becerememişim sanırım kusura bakmayın. Bir mühendis Türkiye'de yetişti ise, sonrasında Almanya'ya yerleşip bir Alman ile aynı maaşı alabilir - ki 100% olmuyor bu hala ama söylemek istediğim bu değildi. Türkiye'de ucuza yetişiyor bu insanlar ve Almanya'nın Fransa'nın Dünya para akıttıkları insan yetiştirme sisteminden çıkmamış, dolayısıyla ucuza yetiştirilmiş iş gücü oluyorlar.

Doktor örneği önüme geldiği için vermiştim ben doktor örneğini. Globalleşmiş şehirlerde artık böyle bir dil bariyeri yok, onu söylemek istiyorum ve buna verilen önem de azalmış durumda. Ha ben tatile gittiğinde turistik yerleri gezmek yerine şehrin yerleşiklerinin hayatını deneyimlemeyi tercih eden biriyim, o kültüre girmek hoşuma gidiyor, o yüzden ben nereye taşınsam oranın dilini zaten keyfimden öğrenirim. Yanlış bir şey de değil, bence giden herkes öğrenmeli, buna fikir bazında itirazım yok. Ancak Avrupa'nın geldiği noktayı ve nasıl geldiğini unutarak "oranın sisteminden faydalanmak istiyorsan onu öğreneceksin!" şeklinde sert fikirlere de karşıyım. Bir kere faydalanmanın karşılıklı olduğunu kabul etmemiz lazım, asıl Avrupa'yı yakalamamız gereken zihinsel meselelerden biri de bu. Almanya'da çalışıyorsam Almanya ya da çalıştığım firma bana ekmek falan vermiyor, bu çok sakat bir bakış açısı. Para karşılığı yapılan iş hepsi en nihayetinde, minnet duymanın bir faydası yok.

-
    ek yapmadan yazamıyorum anlaşılan. Şunu atlamamak lazım, global maaş prensibini en çabuk yakalayan sektörlerden birisi yazılım sektörü ve orada dahi remote çalışan veya başka ülkeden relocate edilen insanlara standart maaş verilmesi tamamen yaygınlaşmış bir uygulama değil.
    Cenk Ayvaz, espresso ve hasmet bunu beğendiler.

Motosikleti
    Yok.
    Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sömürü olarak söylediğim şey çok yanlış anlaşılmış, ben açıkladım sanıyordum becerememişim sanırım kusura bakmayın. Bir mühendis Türkiye'de yetişti ise, sonrasında Almanya'ya yerleşip bir Alman ile aynı maaşı alabilir - ki 100% olmuyor bu hala ama söylemek istediğim bu değildi. Türkiye'de ucuza yetişiyor bu insanlar ve Almanya'nın Fransa'nın Dünya para akıttıkları insan yetiştirme sisteminden çıkmamış, dolayısıyla ucuza yetiştirilmiş iş gücü oluyorlar.

Doktor örneği önüme geldiği için vermiştim ben doktor örneğini. Globalleşmiş şehirlerde artık böyle bir dil bariyeri yok, onu söylemek istiyorum ve buna verilen önem de azalmış durumda. Ha ben tatile gittiğinde turistik yerleri gezmek yerine şehrin yerleşiklerinin hayatını deneyimlemeyi tercih eden biriyim, o kültüre girmek hoşuma gidiyor, o yüzden ben nereye taşınsam oranın dilini zaten keyfimden öğrenirim. Yanlış bir şey de değil, bence giden herkes öğrenmeli, buna fikir bazında itirazım yok. Ancak Avrupa'nın geldiği noktayı ve nasıl geldiğini unutarak "oranın sisteminden faydalanmak istiyorsan onu öğreneceksin!" şeklinde sert fikirlere de karşıyım. Bir kere faydalanmanın karşılıklı olduğunu kabul etmemiz lazım, asıl Avrupa'yı yakalamamız gereken zihinsel meselelerden biri de bu. Almanya'da çalışıyorsam Almanya ya da çalıştığım firma bana ekmek falan vermiyor, bu çok sakat bir bakış açısı. Para karşılığı yapılan iş hepsi en nihayetinde, minnet duymanın bir faydası yok.

-
    ek yapmadan yazamıyorum anlaşılan. Şunu atlamamak lazım, global maaş prensibini en çabuk yakalayan sektörlerden birisi yazılım sektörü ve orada dahi remote çalışan veya başka ülkeden relocate edilen insanlara standart maaş verilmesi tamamen yaygınlaşmış bir uygulama değil.
    Diger ülkeler ile ilgili bir bilgim yok ama ALmanya'yi bekleyen en büyük tehlikelerden bir tanesi yeterli kalifiye eleman yetismemesi. ama bu egitimin pahali ya da parali olmasindan degil, gelir dagiliminin ve yasam standartinin yuksek olmasindan dolayi gencler 4 senelik zorlu universite egitimi almak yerine daha erkenden is hayatina atilip kendi ayaklari ustunde durmak istemeleri. Cünkü orta sinif olarak almis olduklari maaslar ile gayet duzgun ve medeni bir sekilde yasama imkanlarina sahip oluyorlar. O zaman 4 ya da daha uzun süreli üniversite hayati ile ugrasmak istemiyorlar.

Almanya'da çalışıyorsam Almanya ya da çalıştığım firma bana ekmek falan vermiyor, bu çok sakat bir bakış açısı. Para karşılığı yapılan iş hepsi en nihayetinde, minnet duymanın bir faydası yok.
    Aslinda bu fikir sadece Almanya icin degil Türkiye dahil bütün ülkeler icin gecerli olmasi gerekiyor. Emegimiz karsiligi ucretini aliyoruz. Köle olmuyoruz.
    espresso bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Yurt dışında yaşayan ve çalışan biri olarak killingroad'un yukarıda yazdıklarına katılıyorum.

Tek düze mantıkla meseleleri basitleştirip oldu bittiye getirme çok yapılan bir şey. "oranın sisteminden faydalanmak istiyorsan onu öğreneceksin!" lafı yüzeyde mantıklı. Ama mesele o kadar basit değil.

Propagandalarla yaşıyoruz. Benzer şeyleri tekrarlayan üç-beş sınıf insan (ya da kabile) haline gelmişiz. Biri çıkıp "bu doğru, bu yanlış" deyince "Hoppala!" oluyor insanlar.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı Cenk Ayvaz adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Almanya'da çalışıyorsam Almanya ya da çalıştığım firma bana ekmek falan vermiyor, bu çok sakat bir bakış açısı. Para karşılığı yapılan iş hepsi en nihayetinde, minnet duymanın bir faydası yok.
    Aslinda bu fikir sadece Almanya icin degil Türkiye dahil bütün ülkeler icin gecerli olmasi gerekiyor. Emegimiz karsiligi ucretini aliyoruz. Köle olmuyoruz.
    Tabi tabi ben örnek olarak Almanya'ya giden insan üzerinden söyledim.
    Bir kişi ya da tüzel kişilik bir insana maaş veriyorsa, ona ödediğinden çok daha fazlasını onun sayesinde kazandığı için veriyordur, hayrına değil. Bunun yanlış algılanması Türkiye'de inanılmaz yaygın, öyle böyle değil. 550kişinin sırtından para kazanan sermaye sahibi diyor ki ben 550 kişiye ekmek veriyorum, millet de alkışlıyor. Asıl konuştuğumuz konunun çok dışında gibi dursa da aslında burayı da etkiliyor bu sakat düşünce.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    2 yüzlü olmamak lazım. Örneğin ülkemize gelen Suriyeliler burada eğitimsiz, dil bilmeden yerlilerin işini çok ucuza yapıyorsa ve biz bundan rahatsız oluyorsak, yurtdışında da bize aynı şekilde davranmalarına laf edemeyiz. Ya da bir Alman gelip burada doktorluk yapınca hoşumuza gidiyorsa bizim doktorumuz da orada sıkıntısız doktorluk yapabilmeli. Çifte standart olmaz. Ha bizde ucuza eğitim almış da, yurtdışındaki ülkeler kullanıyormuş falan, bunlar boş laflar, o zaman sen de emeğinin karşılığını ve iç huzurunu ver elemanın, gitmesin kardeşim ! Her şeyi kuru milliyetçilik üzerinden tartışmak yanlış.
    espresso ve DickName bunu beğendiler.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Milliyetçilik mi?
    Tayfun hocam boş boş çekeceğinize biraz okuyup anlamaya çalışın ne dediğimi. Alınganlık göstermiyorum istediğiniz sıfatı takabilirsiniz söylediklerime, ama ne dediğimi nereden baktığımı anlayınca daha güzel oturur o laflar. Ben 25 yaş altı gördüğüm herkese s-git ne işin var Türkiye'de diyorum, ne milliyetçiliği. Bir tane sömürü kelimesi hoşunuza gitmedi, 2-3 açıklama da yetmiyor ordan yürüdükçe yürüyorsunuz, bir yere varamayız böyle.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Tamam, kusura bakmayın biraz iş-güç arasında ayarını kaçırmış olabilirim.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Estağfurullah gerçekten alındığım bir konu yok ama belki biraz vakitsizlikten hızlıca okuyup "boş iş" demişsiniz gibi geliyor. Yine diyin ama ne demek istediğime bakıp ona diyin.

Kolaylıklar, selamlar.
    drtayfun bunu beğendi.

REKLAM ALANI
16. sayfa BirinciBirinci ... 6141516

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)