Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
11. sayfa BirinciBirinci ... 910111213 ... SonuncuSonuncu

Yurt dışına kaçmak

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    falcon flash 100
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yurt disinda yasayan en fakirinden en zenginine tum akrabalarinizin hayati sadece para saymak mi? Yoksa ben mi yanlis anladim?
    Bir çok arkadaş maddiyatı baz almış hem kazanılan para hem maddi olarak yaşam koşullarından. Bende buna gönderme yapmak istedim. Birde manevi boyutu var yaş ilerledikçe hayatta öncelikler değişiyor veya bazı şeylere ( manevi ) verilen önem daha da artıyor

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:12 ----------

Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şu anda Giresun' da vatani görevimi yapıyorum. Görev icabı yine insanlarla iç içeyiz ve içinde bulunduğum toplumdaki insanların karakterlerine dikkat ediyorum. Yere tüküren, etrafa çöp atıp doğayı umursamayan, kalabalık ortamlarda saygısızca homurdanarak birbirlerini itip kakan, trafikte diğer insanların haklarını gasp eden, alışverişte nasıl kazıklayacağını düşünen ve müşteri memnuniyetini umursamayan, hayvanlara merhamet duymayan ve yardım etmeyen, aç gözlü, fesat, kibirli, kendini beğenmiş, atardan giderden hoşlanan(oysaki kimse diğerinden üstün değil, herkes haddini bilmeli), küfürü normal konuşma şekli olarak BENİMSEMİŞ İNSANLAR ÇOĞUNLUKTA.

Böyle pis bir toplumun allah kitap demesi ve ezana sahip çıkması çok garip çünkü islam ahlakına aykırı yaşıyorlar. Hani ezan sesi onlara şarkı müzik gibi geliyorsa diyecek bir şeyim yok ama dini değerlere saygı ve bağlılıktan ötürü ise işte o zaman "hadi oradan" der geçerim.

Saygısızın biri eline pankart almış ezanı özlediğini yazıyor, Yokmu akıllı telefon? Yutuptan açsın dinlesin şarkı müzik dinler gibi. Bu elemanın dine saygısıda yok bağlılığı da yok. Bunu anlamak için sadece biraz akıl lazım.

Burda analar babalar ağlıyorlar çocuklarına bakamadıkları için. Hangi dinden bahsediyorsunuz? İnsanlıktan çıkmışsınız, önce insan olun sonra dini değerlere sarılırsınız ama önce insanlık önemli.

Birde işin başka boyutu var, ben nüfus artışına karşıyım ama millet deli gibi çocuk yapıyor, eko sistem alt üst olmaya başladı, az ve kaliteli insanlar olsun istiyorum ve çocuk yapanlara kızıyorum ve onlara salak gözüyle bakıyorum ama yinede evde çocuğunun karnını doyuramayan ve üst baş alamayan anne babaları gördükçe üzülüyorum.

Ne yazsak boş, boş yaşıyorsunuz, boş edebiyat yapıyorsunuz, var olmamanız daha hayırlı olurdu ama iş işten geçmiş.

Battı balık yan gider.
    1 - Saygısız, kaba, üç kağıtçı insanlar her yerde var. Sanmayın Avrupa da insanlar tabiri caizse İngiliz lordu gibi dolaşıyor. Ahlaki çöküntü de jenerasyon her yerde var sadece ülkemize mahsus değil.

Oralarda insanlar bir çok şeyi doğuştan kazandığı için yada bir çok maddi sorunlarını hallettikleri için kafayı yok sağa dönerken sinyal vermedin, yok beni gördün de durmadın arabanın burnu yola cıktı, yok evin önündeki çimleri sulamadın, yok yaprakları toplamadın gibi aklına gelmeyecek bir çok şey için seni şikayet ediyor bir zamandan sonra kendini streç filme sarılı gibi hissediyorsun.

2 - Ezan konusuna gelir isek bu tamamen kişisel bir şey. Bence o kişi ezan derken o manevi mistik havayı kast ediyor. Yoksa aklına youtube onunda gelmiştir.

3 - Burada anaların imkanı olmadığı için bakamadığını bahsetmişsin merak etme imkanı olupta bakmayanlarda az değil oralarda da buralarda da.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Benim en çok kızdığım şey din ahlakını umursamayıp sadece görüntüde dindar gibi görünmeye çalışanlar. Bu çok ağır bir suç çünkü bunun arkasında başka suçlar yatıyor.

Baksanıza bir adam ağzından allah kitap eksik etmeyerek bir milleti senelerce sömürdü, ayrıştırdı ve geleceğini köreltti.

Bu yüzden din ile ilgili şeyler paylaşan insanlara nefret ile bakıyorum. Din ahlakını uygulasınlar artık.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:13 ----------

1927 yılında 13 milyon nüfusumuz varmış peki şimdi kaç? Dünya nüfusu en büyük sorunlardan, nüfus artmasın artık. Hatta dünya nüfusunun derhal azalması lazım.

Tüm ülkeler ortak karar alıp nüfus azaltmaya gitmeli.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı yaşlıveacemi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir çok arkadaş maddiyatı baz almış hem kazanılan para hem maddi olarak yaşam koşullarından. Bende buna gönderme yapmak istedim. Birde manevi boyutu var yaş ilerledikçe hayatta öncelikler değişiyor veya bazı şeylere ( manevi ) verilen önem daha da artıyor
    Avrupa'da uzun süre yaşamadığım için yeterince bilgi sahibi değilim, ancak Amerika'da ortalama bir insan, ortalama bir Türk'e göre daha dürüst. Toplum genelinde de yalan söylemek daha büyük bir problem olarak görünüyor.

Maneviyata gelince, küçük bir şahsi çıkarı için çok kolay yalan söyleyebilen birinin ne maneviyatından bahsedebiliriz? Ezan okumakla maneviyat artıyor mu?

Maneviyattan kasıt İslamsa, evet, müslüman daha az. Ancak ibadeti bir kenara bırakırsanız herifler daha ahlaklı bize göre. Sonuçta ahlak sadece giyimle olmuyor. Doğruya doğru.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:37 ----------

Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tüm ülkeler ortak karar alıp nüfus azaltmaya gitmeli.
    Fatih, olayın bilimini yapan insanlar tanıyorum. Durum biraz karışık. Nüfus çok arttı diyenler var, dünya daha çok kaldırır diyenler de. Bir tartışmadan edindiğim izlenim, kaynaklar düzgün kullanıldığında ve çevre gözetildiğinde, dünyanın çok daha kalabalık bir nüfusu kaldırabileceği. Velhasıl insanoğlu olarak yaşadığımız problemlerin asıl kökeni nüfus değil, davranışlarimiz sanki. Nüfusu azaltsak veya korusak, ancak çevreye gerekli özeni göstermesek, aynı derecede kötü.

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Fatih, olayın bilimini yapan insanlar tanıyorum. Durum biraz karışık. Nüfus çok arttı diyenler var, dünya daha çok kaldırır diyenler de. Bir tartışmadan edindiğim izlenim, kaynaklar düzgün kullanıldığında ve çevre gözetildiğinde, dünyanın çok daha kalabalık bir nüfusu kaldırabileceği. Velhasıl insanoğlu olarak yaşadığımız problemlerin asıl kökeni nüfus değil, davranışlarimiz sanki. Nüfusu azaltsak veya korusak, ancak çevreye gerekli özeni göstermesek, aynı derecede kötü.
    1 inek günde 200 metreküp karbonmonooksit salıyormuş atmosfere ve buda ozon tabakasına zarar veriyormuş. Yani nüfus az olursa ineklerde az olur, parfümlerde, arabaların egzoz gazlarıda az olur yani doğaya verilen zarar az olur.

insanları eğitmek de güzel bir çözüm ama pek umursayan yok. Zamanında "Nikola Tesla" fosil yakıtların tüketilmesinin dünyanın geleceğinden çalacağını söylemişti ama kimler umursadı? Umursamak bir yana edison gibi bir karaktersiz kendi çıkarı için Nikola Tesla yı engellemeye çalışmış.

Hem nüfusu dengeleyelim hemde çevreci olarak yaşayalım.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Yurt disinda yasayan en fakirinden en zenginine tum akrabalarinizin hayati sadece para saymak mi? Yoksa ben mi yanlis anladim?
    "Almancı" tarif edilen kişiler vardır, Sivaslı dayı gurbete gider, çalışır para kazanır, ama oranın medeniyeti bu dayıya bulaşmaz hiç, o paraları saymakla meşguldür çünkü. Bizim bahsimiz onlar değil.
    yaşlıveacemi bunu beğendi.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ben konunun gereksiz uzadığını düşünüyorum.

birkaç sayfa önce yazmıştım.

Memleket hasreti ceken yüzlerce kişiye işci olarak fabrikada işe başlayabilir; su an eleman bulamıyoruz.

2020 tl asgari ücret ile buyursunlar islam ülkesinde ezan kulagında yaşasınlar.

kimse bana gelip "iş yok" "mecburuz" "ülke hasreti" "ah müslüman canım ülkem" demesin.

Bu ülkede %20 işsizlik var. Ancak bu oranın temel sebepleri var

-Üniversite mezunu arkadaşların direk hayata 8-5 başlama arzusu
    Kimse kusura bakmasın ben yüksek lisans mezunu oldugum halde işçi olarak sırtımda yuk taşıyarak başladım su an ki iş yerime

-Yanlış yerlere yanlış başvurular
    Internetten başvuru ile iş bulunacağını sanan ya da uygun olmayan cv'lerle başvuru yapan tipler

-gerizekalılar
    Evet; ülkemizde sağ elini kaldır dediğinde ayagını kaldıran tipler var. bunları işci de yapamazsın çöpcü de.

İşsiz kesimin %50sini şahsi fikrim bu yukardakiler olusturuyor. Kalan %50 si ciddi olarak civarında iş imkanı olmayan bireyler.

Ancak iş var; belli bir donanıma sahipseniz ve 40 yaşının altında iseniz heryerde iş var; ama beğenmiyoruz.

Bunları anlatmamın nedeni de şu;

Ülke hasreti ceken o gurbetciler sosyal ağlarda prim sağlayacağına gelsin buyursun fabrikalar işci arıyor bulamıyor.
    DENİZKIYISI bunu beğendi.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Ancak iş var; belli bir donanıma sahipseniz ve 40 yaşının altında iseniz heryerde iş var; ama beğenmiyoruz.
    Ne acı değil mi? Aileni kurmuşsun, çoluk çocuk sahibi olmuşsun çocuklar daha sana muhtaç ve neredeyse en verimli çağındasın hem fiziki, hem kafa yapısı olarak zirvedesin sonuç hurdaya ayrılıyorsun.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:48 ----------

-gerizekalılar
    Evet; ülkemizde sağ elini kaldır dediğinde ayagını kaldıran tipler var. bunları işci de yapamazsın çöpcü de.
    Bunların anavatanı nire geri zekalılık bu topraklara ve bu insanlara mahsus özellik mi? Başka yerlerde bulunmaz mı?

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:53 ----------

2020 tl asgari ücret ile buyursunlar islam ülkesinde ezan kulagında yaşasınlar.
    Geçen bir akrabam geldi bayan 65 - 70 yaş arası vasıfsız ABD de çalışıyor dert yandı bana haksızlık yapılıyor diye işi elbiselere etiket takmakmış bildiğimiz etiket saatte 10 dolar net veriyorlarmış aynı işi yapan yanımdaki arkadaşlara saat başı net 25 dolar veriyorlar diye. ( Not: Ben onun yalancısıyım Haşmet daha iyi bilir )

Ne acı değil mi? Aileni kurmuşsun, çoluk çocuk sahibi olmuşsun çocuklar daha sana muhtaç ve neredeyse en verimli çağındasın hem fiziki, hem kafa yapısı olarak zirvedesin sonuç hurdaya ayrılıyorsun.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:48 ----------

Bunların anavatanı nire geri zekalılık bu topraklara ve bu insanlara mahsus özellik mi? Başka yerlerde bulunmaz mı?

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:53 ----------

Geçen bir akrabam geldi bayan 65 - 70 yaş arası vasıfsız ABD de çalışıyor dert yandı bana haksızlık yapılıyor diye işi elbiselere etiket takmakmış bildiğimiz etiket saatte 10 dolar net veriyorlarmış aynı işi yapan yanımdaki arkadaşlara saat başı net 25 dolar veriyorlar diye. ( Not: Ben onun yalancısıyım Haşmet daha iyi bilir )

yaş konusu ne yazık ki ülkemizde sıkıntı cünkü genel olarak belli bir meslek grubunda değilseniz bireyler birden fazla iş yapıyor; bu nedenle genc olarak isteniyor. halbu ki uzmanlık bazlı ilerlense 40 yaş en verimli çağı olacaktır.

yurtdışında fazla bulunmadım o nedenle gerizekalı kısmını bilemeyeceğim. vardır elbet. ben kendi gözlemime göre konuştum.

Yaşlı bayan konusunda calıstıgı yer saat ücreti belirlemesinde performans da ele alınabilir.
    Örnek vermek gerekirse benden önce su an bulundugum görevdeki arkadaş 10 yıllık idi; ben 6 aydır bu görevdeyim onun cıkarken aldıgı maaştan fazlasını alıyorum. Herkese eşit imkan sunamayız. 10 dolar alan hanımablam saatte 100 etiket yapıştırırken yanındaki 300 yapıştırıyor ise arada fark vardır.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Motosikleti
    falcon flash 100
    -Üniversite mezunu arkadaşların direk hayata 8-5 başlama arzusu
    Kimse kusura bakmasın ben yüksek lisans mezunu oldugum halde işçi olarak sırtımda yuk taşıyarak başladım su an ki iş yerime
    Ülkemizin kısıtlı kaynakları nasıl car çur ediliyor değil mi. Sen bir insanı 6 yaşından 26 yaşına kadar eğit 20 ( yirmi ) sene o kadar masraf o kadar emek sonra koli taşıt.

Ülkemizin kısıtlı kaynakları nasıl car çur ediliyor değil mi. Sen bir insanı 6 yaşından 26 yaşına kadar eğit 20 ( yirmi ) sene o kadar masraf o kadar emek sonra koli taşıt.
    ben bu durumun doğruluğunu savunmuyorum; ancak biraz da etrafı görmek lazım.
    Diğer ülkeleri bilemem ancak bizim ülkemizde bir yere gelmek icin bunları göze almak gerekiyor; yıllar önce o koliyi taşımam deseydim şu an call center da falan calısıyor olabilirdim.

gerci su an hala koli de taşıyor olabilirdim.

Nice zihinler 8-5 psikolojisi ile heba oldu; yetenekleri soldu ya da yurtdışına kactı bu ülkede.

Gerçeklerle yüzleşmek zorundayız ne yazık ki.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Motosikleti
    falcon flash 100

Memleket hasreti ceken yüzlerce kişiye işci olarak fabrikada işe başlayabilir; su an eleman bulamıyoruz.
    Eleman bulamamanın çeşitli sebepleri var. İş beğenmemek beden işçiliği ( bir şeyler taşımak ) yapmamak gibi.

Bir de fabrikalar devamlı eleman arar bazı çalışanların 5 inci senesi gelmiştir bunların değiştirilmesi gerekir maaşı artmıştır, tazminatı artmıştır, senelerdir eşek gibi gece gündüz çalışıyorum daha fazlasını hak ediyorum diye beklentiye girer, bazı işleri şu yeni geldi o varken ben mi yapacağım der tiz takılmaya çalışır. Yeni işçinin beklentisi azdır hele bir göze gireyim diye daha bir canı gönülden saldırır ailesi gaz verir oğlum sen daha yenisin hele biraz sabret sıkı çalış önce bir göze gir der. Sevilirsin belki kardeşini de işe aldırırsın derler. Yaş itibari ile daha gençtir ve mecburiyetleri maddi olarak daha azdır.

Yani bu gibi sebeplerden devamlı eleman aranır.

Eleman bulamamanın çeşitli sebepleri var. İş beğenmemek beden işçiliği ( bir şeyler taşımak ) yapmamak gibi.

Bir de fabrikalar devamlı eleman arar bazı çalışanların 5 inci senesi gelmiştir bunların değiştirilmesi gerekir maaşı artmıştır, tazminatı artmıştır, senelerdir eşek gibi gece gündüz çalışıyorum daha fazlasını hak ediyorum diye beklentiye girer, bazı işleri şu yeni geldi o varken ben mi yapacağım der tiz takılmaya çalışır. Yeni işçinin beklentisi azdır hele bir göze gireyim diye daha bir canı gönülden saldırır ailesi gaz verir oğlum sen daha yenisin hele biraz sabret sıkı çalış önce bir göze gir der. Sevilirsin belki kardeşini de işe aldırırsın derler. Yaş itibari ile daha gençtir ve mecburiyetleri maddi olarak daha azdır.

Yani bu gibi sebeplerden devamlı eleman aranır.

Calıstıgım fabrikada işcilerde kıdem farkı yok; işçi değiştirme gibi bir prosedür de yok. İşçilerde de çok çok nadir olarak göze girip bi yere yükselme oluyor.

Eleman aranmasının temel sebebi organize de X firması calıstıgı firmadan fazla maaş vermesi.

%20 için giden işçi genelde maaşı zamanında alamama; ağır iş yükü nedenlerle bir süre sonra dolaşıp bize geri geliyor.

Sonucta ihtiyac var bulamıyoruz; gurbetci tanıdıklarınıza söyleyin hemen fabrikanın 200 metre yanında cami de var

Motosikleti
    Artık Yok...
    satın motorları karavan yaparız kendimize amerika daki gibi karavan kasabaları kurup yaşarız inek alırız tavuk alırız eve parada vermeyiz.. yeşilvadi bizimdir lo diye olursa alır karavanlarlı başka yere çekeriz..

Motosikleti
    falcon flash 100
    Calıstıgım fabrikada işcilerde kıdem farkı yok; işçi değiştirme gibi bir prosedür de yok. İşçilerde de çok çok nadir olarak göze girip bi yere yükselme oluyor.

Eleman aranmasının temel sebebi organize de X firması calıstıgı firmadan fazla maaş vermesi.

%20 için giden işçi genelde maaşı zamanında alamama; ağır iş yükü nedenlerle bir süre sonra dolaşıp bize geri geliyor.
    İhtiyacın kaynağı neymiş bizde 2020 işine gelirse demek ki günlük 10 lira fazla verince istediğin kadar eleman buluyormuşsun.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:05 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:03 ----------

İşçilerde de çok çok nadir olarak göze girip bi yere yükselme oluyor.
    Demek ki adamlarda çalışma ruhu, şevki kalmamış hepsi gittiği yere kadar mantığında.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Uzun süredir Amerika'da yaşayan biri olarak ekleyebileceğim:

Saati $10'dan az iş olmaz. Pizza dağıtsanız çok daha fazla kazanırsınız. Kimseye kolay kolay sadece etiket yapıştırması için de saatine $25 vermezler. Mutlaka bir ek sorumluluğu vardır, ya da gelecekte terfi edebilecek bir pozisyondadır ve şirket elinde tutmak istiyordur.

Koli taşımaya gelince:

Tabii ki taşınacak! Eğitiminiz ne olursa olsun. Yaptığınız her iş, hoşunuza gitmeyen, yapmak istemeyeceğiniz şeyler içerecek. Eşek gibi yapacaksınız. Eğer bugün koli taşıyamıyorsanız, ileride kendi işinizi nasıl yapacaksınız? Açayım:

Burada universite öğrencileri çoğunlukla çalışır. Kasiyer, garson, kahveci olarak falan. Ve acaip profesyonel ve güler yüzlü olarak yaparlar işlerini. Çok yüksek rakamlara da değil. Halbuki çoğu avukat, mühendis, vs. olacak mezun olduğunda. Beğenmemezlik yapmazlar. Bu insanlar gelecekte başarılı olur.

Bir gün İzmir'de bir cağ kebapçısındayız. Kadın garson nasıl uyuz, nasıl yavaş anlatamam. Hanımefendi işini beğenmiyor, çünkü kafasında çok daha iyilerine layık. İyi de daha garsonluğu beceremiyor, daha önemli bir işi nasıl yapacak? O kadının bir gün daha iyi bir iş sahibi olması mümkün mü?
    levend84 ve hattoi bunu beğendiler.

Motosikleti
    cıks
    Alıntı huseyin. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    siyasi iltica talebinde bulundum ben

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:21 ----------

Hayır fetö değil ama. Burası Türk dolu herkes kaçıyor öğretmeni doktoru vs
    yok canım doktor filan değildir abartmış hüseyin. dedim ama durum gerçekten abartı değil sanırım ekşideki başlıkta rastladım
    https://eksisozluk.com/doktorlarin-a...-gocu--5856368

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:35 ----------

başlıkta 21. sayfa mesajlarında merihberlin adlı kullanıcının yazdığı mesaj tüm meslek gruplarının nasıl gidebileceğine dair yol gösterici
    ilginç olan üniversite mezunlarının alman konsolosluğundan çok kolay vize alabilmesi durumu, iş aramak için gidiyorum diyerek çok kolay vize alınabildiğinden bahsetmiş eleman

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Beyin göçümüz İran seviyesinde. Böyle devam ederse geleceğimiz de farklı olmaz. Muhtemelen daha kötü olur, çünkü petrolümüz yok.

Motosikleti
    cıks
    Beyin göçümüz İran seviyesinde. Böyle devam ederse geleceğimiz de farklı olmaz. Muhtemelen daha kötü olur, çünkü petrolümüz yok.
    elemanın birisi yazmış sayfayı komple okumaya başladım
    suriye de savaştan önce ülkeyi ilk terkedenler doktorlar olmuş, Allah sonumuzu benzetmesin

bir başka elaman da şunu yazmış , koptum onda düşünsene doktorsun ve kemal kılıçdaroğluna yumruk sallayan eleman hastaneye geliyor hipokratta bir yere kadar gibisinden bişeyler yazmış çok güldüm
    halimiz itten beter, keyfimiz paşada yok

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı potasyum adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    elemanın birisi yazmış sayfayı komple okumaya başladım
    suriye de savaştan önce ülkeyi ilk terkedenler doktorlar olmuş, Allah sonumuzu benzetmesi.
    Bugün lokal Türk derneğinin sene sonu pikniğinde Türkiye'den temelli gelmiş iki doktorla tanıştım... Biri bayağı kıdemliydi, yayınları falan vardı adamın bir sürü.

zaten var olan beyinler göç ediyor; yeni gelen beyinler de gerizekalı olacak hükümet sayesinde.

birkaç seneye göç fln kalmaz.

REKLAM ALANI
11. sayfa BirinciBirinci ... 910111213 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)