Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
7. sayfa BirinciBirinci ... 56789 ... SonuncuSonuncu

Yurt dışına kaçmak

Motovento
    REKLAM ALANI
    kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Eğer yabancı diliniz varsa ve mesleğiniz orada para ediyorsa gidin tabi. Ama hayat standardınızın çok düşebileceğini de göz önünde bulundurun. Son zamanlarda iki arkadaşım gitti. Burada büyük bir firmanın üretim müdürü olan amerika'ya gitti şimdi orada taksi şöförlüğü yapıyor. İnşaat mühendisi olan bir arkadaşım da Almanya'ya gitti o da şimdi orada boyacılık yapıyor. Yani iki seçenek var, ya burada tayyip despotizmi ya da orada sefalet+ suriyeli muamelesi. Yurt dışında okuyup orada iş hayatına atılanlar haricinde sonradan gidenlerin bir şansı yok malesef.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    retox70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bir arkadaşım vardı , ikiz kulelere saldırıdan sonra abd sınır dışı etmişti. bu arakadaşım Kanadaya geçip iltica etmişti. Türkiye de kanlılarım var gidersem beni öldürecekler diye. Kaldı Kanada da , uzun zamandır görüşmüyoruz ama hala orda olduğunu biliyorum.
    Hakkında hayırlısı..

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    yok yapamazsın edemezsin. ailen var falan filan. bunları geçin. bu kadar korkak olmasın. Arkadaş çok haklı söylediklerinde maalesef..

Bakın size ailemin kıscaık hayatından bahsedeyim. Annem babamla evlenince Türklerin bol olduğu güney Bulgaristandan iş için orta bulgaristana gitmiş. 78 den 86 ya kadar orda yaşamışlar. gittiklerin sadece valiz varmış. ben ve abim orda dünyaya geldik. Sonra Bulgarlar biz TÜrklere asimilasyon politikaları güttüler ve 89 yılında büyük bir göç oldu. O zaman bize pasaport verdiler (o zamanlar öyle pasaport alıp gidemiyorsun) ve pasaportta Avusturya ya izin vardı sadece. oraya gidip önce kampta sonra normal hayata başyalacakalrdı. Ama işte vatan millet sakarya gidip itiraz etmişler Türkiye yi de yazdırmışlar. Neyse 89 yılında göç ettik. Çanakkaleye yerleştirdiler bizi. sadece 3 ay kalabildik. Bir okulun yurduna (yaz tatilindeydi okullar) yerleşştirdiler. İş yok kira yok Çanakkele o zaman köy gibi bi yer. Neyse bizimkiler ekonomik zorluklar yüzünden BG ye geri dönmek zorunda kaldılar.

90 dan 97 ye kadar Güney bulgaristanda yaşadık. 97 de çok çok büyük bir ekonomik kriz oldu babam turist vizesi ile TR ye geldi. 1 yıl sonra Annem aynı şekilde. ve 98 yılının sonunda ben kaça yollardan TR ye girdim. 99 yılında da abim kaça yolardan TR ye geldi. Teslim olduk oturma izni aldık falan.

Abim türkiyeyi beyenmedi. 2001 yılında BG ye geri döndü. Babam bi türlü İzmir de düzgün iş bulamadı. Babam 2002 yılında Fransa turist olarak gidip kaçak inşaatlarda çalıştı. Bir yıl sonra da abim gitti fransa ya ve hala orada yaşıyor. Babam belli bir süre fransa da çalıştı sonra izmirde sonra yine fransa sonra yine izmirde sonra fransada ve en son sağlık sorunları yüzünden yaşdan emekli oldu. Bamam 2002 de gittiğinde 6 ay kadar metro da yaşadı. kaçak çalıştığı için kira tutamıyor para yok. bana sonra kaldığı yeri metroda gösteri. o kadar kaldım metroda. para bile bıraktım olduğu diyor eşyaları arasında. sadece 2 paket sigaram çalıldı diyor

Babam 55 doğumlu. annem 59 doğumlu. 23 yaşında evlendi babam. 34 yaşında türkiyey göç etti. 47 yaşında ilk fransa ya çalışmaya gitti. en son geçen sene büyük bir rahatsızlık geçirip 6 ay fransa da hastanede kaldıktansonra 62 yaşında yaştan dolayı emekli oldu ve izmire döndü.

ben 12 yaşında sınırı kaçak geçtim. 18 yaşımda tek başıma kayseriye okumaya gittim. (kayda kimse gelmedi) 24 yaşında mezsun oldum izmire döndüm çalışmaya başladım. eşimle üni de tanıştık. 29 yaşından evlendim ve hanım köylü oldum. eşimin memleketi tarsusa taşındım.

bu uzun yazıyı okuduysanız ve hala cesaretiniz yoksa birşeyleri yapmaya. eşinizi çocuğunuzu bahane ediyorsanız. Kaybetmeye mahkumsunuz!
    oktay33, RoofRoof, Furkan_venus ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    cıks
    hüseyin. ne yaptı acaba???
    siyanoz bunu beğendi.

siyanoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sınırdan döndü.Ama neyin sınırından tam bilinmiyor

Alıntı potasyum adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hüseyin. ne yaptı acaba???
    Hüseyin gayet mutlu,insan olduğunun farkına vardı. İltica ettik burada şimdilik 6 ay 6 ay veriyorlar oturum. Bir kaç gün sonra işe başlayacağım. İnsanlar çok saygılı devletin varlığını iliklerinize kadar hissediyorsunuz,burada bir çocuğum daha oldu İnan’ın eve hergün hemşire geliyor çocuğu kontrol etmeye. Devlet ücretsiz Almanca kursuna gönderiyor bizi şimdilik bir sıkıntınız yok herşeyimizle ilgileniyorlar büyük çocuk okula başladı servis gelip kapıdan alır tek kuruş ödemeden. Hanım Doğum yaptığı için 3 yıl çalışıyormuş gibi sigortasını yatırıyorlar. Fırsatı olan durmasın Türkiye’de gelsin insan gibi yaşasın bu topraklar da. Trafik yok heryer orman insanlar gülümsüyor. En kötü köyünde bile tren ve otobüs durakları var. Adamların tek şartı var dil öğren ve buraya adapte ol gerisi kendiliğinden geliyor zaten. Sormak istediğiniz bir soru varsa yardımcı olmaya çalışırım. İyi günler hepimize
    Furkan_venus, potasyum, drtayfun ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    cıks
    Alıntı huseyin. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hüseyin gayet mutlu,insan olduğunun farkına vardı. İltica ettik burada şimdilik 6 ay 6 ay veriyorlar oturum. Bir kaç gün sonra işe başlayacağım. İnsanlar çok saygılı devletin varlığını iliklerinize kadar hissediyorsunuz,burada bir çocuğum daha oldu İnan’ın eve hergün hemşire geliyor çocuğu kontrol etmeye. Devlet ücretsiz Almanca kursuna gönderiyor bizi şimdilik bir sıkıntınız yok herşeyimizle ilgileniyorlar büyük çocuk okula başladı servis gelip kapıdan alır tek kuruş ödemeden. Hanım Doğum yaptığı için 3 yıl çalışıyormuş gibi sigortasını yatırıyorlar. Fırsatı olan durmasın Türkiye’de gelsin insan gibi yaşasın bu topraklar da. Trafik yok heryer orman insanlar gülümsüyor. En kötü köyünde bile tren ve otobüs durakları var. Adamların tek şartı var dil öğren ve buraya adapte ol gerisi kendiliğinden geliyor zaten. Sormak istediğiniz bir soru varsa yardımcı olmaya çalışırım. İyi günler hepimize
    iş i devlet mi sen mi buldun, ayrıca iş nedir???
    halimiz itten beter, keyfimiz paşada yok

Motosikleti
    Kuba Superlight200
    Helal olsun..

Motosikleti
    Yeşil Kubazaki CR1
    Gidebilen durmasın.

Yalnız, çocukları için gittiğini söyleyenler orada çocuklarına Türkçe öğretmeyi ihmal etmesinler. Ve tabii, beraberinde Türk kimliğini de ...

Yoksa, bir bakmışsınız, siz oralara çocuklarınız için gitmişsiniz; çocuklar da, büyüdüklerinde, sizden gitmiş ... Ne Türkçe konuşuyor, ne Türküm diyor...

Böyle olmasın...

splender - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF R25
    Dün İrlanda - Dublin'e git gel yaptım.

Uçağın %95'i İrlandalı idi.

İrlandalı bir beyefendi su isterken 'For me and my Lady' dedi 'Lady' dediği de 80 yaşında karısı.
    Ulan dedim adamın içi genç ve kendine saygı duyuyor ve eşine de aynı saygıyı hissettiriyor. O kadar hoşuma gitti ki anlatamam.
    Galley dediğimiz bölgeler de uçak kapıları üzerinde ufacık pencereler vardır. Oradan dışarıya baktım uzun inerken kalkarken. Evler muntazam, yeşillik, trafik yok, insanı pencereden dışarı alıp çekiyor böyle ruhunu resmen...

Birde şöyle bir şey oldu.
    Ekonomi sınıfı yolculardan bir Türk beyefendi baktım Bussines Class sıralarından böyle aranarak bir şeyler geldi.
    Dedim beyefendi nasıl yardımcı olabilirim, böyle utana sıkıla geldi önemli bir şey yok fln anladım arka sıraya tuvalate gitmeye üşenmiş Bc tuvalatini kullanacak. O sırada da Bc yolcusu tuvalette tam o esnada çıktı tuvalatten, alan ztn dar arkadan gelen beyefendiden yol vermesi için müsade istedim, hani diğerine yol verip onu tuvalete alacağım. Ne olduysa beyefendiden yol istememiz zoruna gitmiş, 'yok bir şey yok gerek kalmadı' diyip çemkirerek gitti. Arkasından baktım.
    Gülümsedim.
    İçimden ... Neyse.

Alıntı potasyum adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    iş i devlet mi sen mi buldun, ayrıca iş nedir???
    Ben buldum ama istersen devlette buluyor,yada meslek okuluna gönderiyor. Bir marketin deposunda çalışacağım. Günlük 6 saat 1.500 Euro maaş haftada 5 gün.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:40 ----------

Alıntı GezeGeze adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gidebilen durmasın.

Yalnız, çocukları için gittiğini söyleyenler orada çocuklarına Türkçe öğretmeyi ihmal etmesinler. Ve tabii, beraberinde Türk kimliğini de ...

Yoksa, bir bakmışsınız, siz oralara çocuklarınız için gitmişsiniz; çocuklar da, büyüdüklerinde, sizden gitmiş ... Ne Türkçe konuşuyor, ne Türküm diyor...

Böyle olmasın...
    Okullarda ısrarla şunu söylüyorlar EVDE MUTLAKA AMA MUTLAKA ANA DİLİNİZİ KONUŞUN ki çocuğunuz ana dilini unutmasın. Elin gavuru okullarda müslümanlar için özel din hocası tutup din dersi bile veriyor. Zaten bunlar müslüman olsa cennette bize yer kalmaz.
    GT250rAlanya, hattoi ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    GeorgesnocaNA
    5 yil once 10 kiloluk bavul ile taylandda geldim ve hala burdayim. Turkiyeye hic donmedim. Galiba biraz delilik var velhasil kendimi asiri derece mutlu, rahat ve huzurlu hissediyorum. Bunu buraya turist gelip giden herkesde soyluyor. Ulkede garip bisey var. Anlatmasi imkansiz.

oncelikle sunu bilinizki gece hayati ve alkolle hic aram yoktur. Hatta evden cikmayi dahi sevmem. turkiyeden belirli bir geliriniz varsa hic tereddut etmeden gelebilir, tahminizden cok daha mutlu bir sekilde burada yasayabilirsiniz. Sormak istediginiz seyleri lutfen beni mentionlayarak sorun

melez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RKS WİNNER 200
    GT250rAlanya bunu beğendi.

Alıntı Barshad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    5 yil once 10 kiloluk bavul ile taylandda geldim ve hala burdayim. Turkiyeye hic donmedim. Galiba biraz delilik var velhasil kendimi asiri derece mutlu, rahat ve huzurlu hissediyorum. Bunu buraya turist gelip giden herkesde soyluyor. Ulkede garip bisey var. Anlatmasi imkansiz.

oncelikle sunu bilinizki gece hayati ve alkolle hic aram yoktur. Hatta evden cikmayi dahi sevmem. turkiyeden belirli bir geliriniz varsa hic tereddut etmeden gelebilir, tahminizden cok daha mutlu bir sekilde burada yasayabilirsiniz. Sormak istediginiz seyleri lutfen beni mentionlayarak sorun
    Çok deniz ürünü tükettikleri, hormonlarını etkilediği i için ladyboylar çok diye duymuştum. şehir efsanesi mi

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Sora sora aklınıza bu mu geldi ?
    yigozya ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    N/A
    Helal olsun herkes sevdiği yerde mutludur.
    Ben 6 senedir kaptanlık yapıyorum aldığım maaşda sülaledekilerin toplamına eş derecede iyi, bir zaman sonra paradan nefret ediyorsun herşeyin para olmadığını anladığın anda insan başka meşkaleler aramaya başlıyor evlenmeyi düşünmeye başladım kimse denizciye kız vermiyor 1 ay önce aradağımı denizde buldum galiba benim gibi bir kaptan kız arkadaşla tanıştım herşeyin hayırlısı tabi..
    Asıl meseleye gelcek olursak dünya üzerinde denize kıyısı olan hemen hemen her ülkeye gittim gördüm tam 15 temmuz günü belçikadaydım sırt çantamı aldım 2 arkadaş kaçtık gemiden şirkette alacağım 7.000$ maaşımı bile umursamadım. Ilk izlenimlerim insanlar robot gibi herkes kendinden sorumlu kimse kimsenin etlisine sütlüsüne bulaşmıyor bu hem iyi hem kötü bizdeki gibi sıcak kanlı değiller yaşam koşulları baya güzel ama belçikayı sevemedim avrupada sınırdan geçişlerde kimlik pass vs sormadıkları için daha kuzeye doğru gideriz dedik o geceyi bi pansiyonda geçirdik gezdik plan yaptık vs vs sabah kalktığımızda ne olduysa gemiye tekrar geri döndük hiçbir şey olmamış gibi şuanda gemiden yazıyorum o gün bugündür gemideyim. İnsanın kendi vatanı gibisi yok ne kadar kötü durumda olsakta son güne kadar ülkeme bağlı savaşmaya karar verdim.

Alıntı drtayfun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sora sora aklınıza bu mu geldi ?
    evet bu geldi...
    Bir başkadır Balkanlar'da Türk olmak!

yigozya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ Gsx250r
    Alıntı huseyin. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hüseyin gayet mutlu,insan olduğunun farkına vardı.
    Vay be helal olsun mutlu olmana sevindim dostum akşamüstü akşamüstü mutlu oldum senin adina
    hattoi bunu beğendi.
    Eve geç varmak hiç varamamaktan iyidir..

hattoi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nasıl iltica ettiniz acaba? @huseyin.

Bununla ilgili ayrıntılı bir yazı blog ya da forumda paylaşırsanız güzel olur. Yaşadığınız tecrübeler vs.

REKLAM ALANI
7. sayfa BirinciBirinci ... 56789 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)