Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 2345614 ... SonuncuSonuncu

Yurt dışına kaçmak

Motovento
    REKLAM ALANI
    jimi_hendrix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yohhh
    Alıntı GaCCaLL adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki jimi, sen değerli bir öğrencisin ama kıymetini bilmiyorlar.Bana kalsa sırf şu başlıkta gördüğüm kıymetimi bilemediler tavrın ve daha öğrenciyken hakettiğini düşündüğün hürmet için mühendisliği hakkıyla yapmayacağın kanaati hasıl olur, görüşmeye çağırmam.
    kıymetimi bilmediler tavrı yok abi, kimseyi almıyorlar öylesine bi ilan açıyorlar kalıyor. İTÜ Makinayı 3.7 ortalama ile bitirmiş arkadaşım da 6 aydır boşta mesela... Bosch türkiye de adam almadıkları için battı mesela. Bir de artık başvuru yapıp reddedilmekten sıkıldım, bu yüzden türkiyeden sıkıldım, nasip dışarıdaymış. Bi hürmet beklentim de yok karnımı doyursunlar yeter, şu an memelekette tarlada çalışıyorum mesela. Akşamları da bi mekanda bateristlik yapıyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:11 ----------

https://youtu.be/buGlkDtvkOY?t=9m50s

linke tıkla abi...
    "ONE DAY YOU WILL WALK ALONE"

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    GaCCaLL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 1190-DR 350-Joyride 200-BMW R26-Jawa 250
    Alıntı jimi_hendrix adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kıymetimi bilmediler tavrı yok abi, kimseyi almıyorlar öylesine bi ilan açıyorlar kalıyor. İTÜ Makinayı 3.7 ortalama ile bitirmiş arkadaşım da 6 aydır boşta mesela... Bosch türkiye de adam almadıkları için battı mesela. Bi hürmet beklentim de yok karnımı doyursunlar yeter, şu an memelekette tarlada çalışıyorum mesela. Akşamları da bi mekanda bateristlik yapıyorum.
    Kime ve neye kızdığını anlamıyorum. İtü'lü arkadaşına ve sana gıcıklık olsun diye ilan açıp siz başvurunca hunharca güldüklerini zannetmem. Bir öğrencinin -burada yüzümüze bakan yok- demesi kıymetimi bilemediler demenin jimicesidir. Yazdıklarını tekrar oku bence, baştan aşağı kıymetimi bilemediler dolu. Dediğim gibi sırf bu beklentilerin benim nazarımda görüşmeye çağırmamak için bir sebep. Ayrıca gereksiz bir melankoli taşıyorsun. Biz istiyoruz mühendiz mekanik düşünsün,problem çözücü olsun. Sende şair şeysi var. Şair şeysi üretimi yavaşlatır
    jimi_hendrix bunu beğendi.
    ANGARAJ

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    kıymetimi bilmediler tavrı yok abi, kimseyi almıyorlar öylesine bi ilan açıyorlar kalıyor. İTÜ Makinayı 3.7 ortalama ile bitirmiş arkadaşım da 6 aydır boşta mesela... Bosch türkiye de adam almadıkları için battı mesela. Bir de artık başvuru yapıp reddedilmekten sıkıldım, bu yüzden türkiyeden sıkıldım, nasip dışarıdaymış. Bi hürmet beklentim de yok karnımı doyursunlar yeter, şu an memelekette tarlada çalışıyorum mesela. Akşamları da bi mekanda bateristlik yapıyorum.
    Kusura bakma ama çok tutarsız mesajlar yazmışsın, bundan dolayı inandırıcılığın azalmış. Hayırlı olsun mülakat vs her ne için çağrıldıysan. Ama yerinde olsam o kadar emin konuşmazdın, ortada fol yok yumurta yok. Amerikanın vizeleri durdurduğu bir süreçteyiz. İngiltere de çok farklı değildir, vize başvurusu yaptın mı bilmiyorum ancak sağlam referanslar onaylı davetler yoksa red yemen mümkün. Yani iyi araştır hiç bir yurtdışı firmanın distribütörüne, iş ortağına dahi uçak bileti gönderdiğini duymadım. Uçak bileti konaklama, tarlada çalışmak, bateri çalmak, yılda bilmem kaç yüzbin paund lu iş, var bunda başka bir iş.

Motosikleti
    Yohhh
    Alıntı GaCCaLL adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kime ve neye kızdığını anlamıyorum. İtü'lü arkadaşına ve sana gıcıklık olsun diye ilan açıp siz başvurunca hunharca güldüklerini zannetmem. Bir öğrencinin -burada yüzümüze bakan yok- demesi kıymetimi bilemediler demenin jimicesidir. Yazdıklarını tekrar oku bence, baştan aşağı kıymetimi bilemediler dolu. Dediğim gibi sırf bu beklentilerin benim nazarımda görüşmeye çağırmamak için bir sebep. Ayrıca gereksiz bir melankoli taşıyorsun. Biz istiyoruz mühendiz mekanik düşünsün,problem çözücü olsun. Sende şair şeysi var. Şair şeysi üretimi yavaşlatır
    size bir örnek vereyim. Doğuş otomotiv proje bazlı stajyer ilanı var şu an kariyer.net te. Bir de Honda türkiye uzun dönem stajyer ilanı var. Ve yaklaşık 6 aydır orada duruyor. İK ya mail atıyorum, dönüş yok. Hondayı aradım telefonu açan yok. Hani en azından telefonu aç uydur bişeyler o da yok. E bu İK ne iş yapıyor? En azından bi mail at ki beklentiye girmeyelim. Yüzümüze bakmıyorlar derken bundan bahsediyorum.

@artemis99 Sadece tek dersim var ve devam gerektirmeyen bir ders. bu yüzden memleketteyim. Boş durmayayım elimde iş olsun diye zevkine mekana çıkıyorum akşama, ve vize konaklama üzerine herşey legacy travel adli bi şirket tarafından yönetilecek.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    size bir örnek vereyim. Doğuş otomotiv proje bazlı stajyer ilanı var şu an kariyer.net te. Bir de Honda türkiye uzun dönem stajyer ilanı var. Ve yaklaşık 6 aydır orada duruyor. İK ya mail atıyorum, dönüş yok. Hondayı aradım telefonu açan yok. Hani en azından telefonu aç uydur bişeyler o da yok. E bu İK ne iş yapıyor? En azından bi mail at ki beklentiye girmeyelim. Yüzümüze bakmıyorlar derken bundan bahsediyorum.

@artemis99 Sadece tek dersim var ve devam gerektirmeyen bir ders. bu yüzden memleketteyim. Boş durmayayım elimde iş olsun diye zevkine mekana çıkıyorum akşama, ve vize konaklama üzerine herşey legacy travel adli bi şirket tarafından yönetilecek.
    Sana tavsiyem böbrekleri gazete kağıdına sarıp bim poşetine koy yola çıkmadan, adamlara zahmet verme boşu boşuna.
    Kesin böbrek.avi çıkacak bu işten uyarmadı deme Yada "man hunt" olayı falan olmasın sakın? bir mühendis bir doktor birde avukatı ormana salıp en son hangisi yakalanacak denemesi falan?

Şaka bir yana, bazı şeyleri kelimelerle anlatmaya çalışınca yanlış anlaşılabiliyor. Gençliğini, hırslı olmanı ve hayatta daha iyi bir şeyler başarma isteğini çok iyi anlıyorum. Bizde zamanında genç olduk elbet, bizde geçtik o yollardan. Sen insanların sana "yapamazsın, başaramazsın, o kadar kolay değil o işler" sözlerini dinle, düşün, tart ama bu sözlerin hevesini kırmasına da izin verme, hayallerinden vazgeçme.

Bizim ülkede tecrübeli bir mühendis olarak iş bulmak çok zor değil. Ama tecrübesizken iyi maaşlı bir iş bulmak çok zor. Sözüm meclisten dışarı (yani sen üzerine alınma) bazı yeni mezun mühendis arkadaşlar da gerçekten çok boş mezun oluyorlar, bunun yanında beklentileri de genelde aşırı yüksek oluyor.
    Ama yinede bu ülkemizdeki çalışma şartlarının kötü olmasını ve genel olarak mühendis maaşlarının da çok düşük olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Çok uzatmışım, toparlamam gerekirse; olabildiğince donanımlı bir mühendis ol, çok sıkı çalış ve hayallerinin peşinden git. Ama herşeyin 1 günde veya 1 yılda olmasını bekleme, önünde uzun bir gelecek var, aceleye gerek yok.

Motosikleti
    Yohhh
    Alıntı SuleymanE adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sana tavsiyem böbrekleri gazete kağıdına sarıp bim poşetine koy yola çıkmadan, adamlara zahmet verme boşu boşuna.
    Kesin böbrek.avi çıkacak bu işten uyarmadı deme Yada yeni bir "Manhunt" olayı falan olmasın sakın? bir mühendis bir doktor birde avukatı ormana salıp en son hangisi yakalanacak denemesi falan?

Şaka bir yana, bazı şeyleri kelimelerle anlatmaya çalışınca yanlış anlaşılabiliyor. Gençliğini, hırslı olmanı ve hayatta daha iyi bir şeyler başarma isteğini çok iyi anlıyorum. Bizde zamanında genç olduk elbet, bizde geçtik o yollardan. Sen insanların sana "yapamazsın, başaramazsın, o kadar kolay değil o işler" sözlerini dinle, düşün, tart ama bu sözlerin hevesini kırmasına da izin verme, hayallerinden vazgeçme.

Bizim ülkede tecrübeli bir mühendis olarak iş bulmak çok zor değil. Ama tecrübesizken iyi maaşlı bir iş bulmak çok zor. Sözüm meclisten dışarı (yani sen üzerine alınma) bazı yeni mezun mühendis arkadaşlar da gerçekten çok boş mezun oluyorlar, bunun yanında beklentileri de genelde aşırı yüksek oluyor. Ama yinede bu ülkemizdeki çalışma şartları ve mühendis maaşlarının çok düşük olduğu gerçeğini de değiştirmiyor elbette.

Çok uzattım toparlamam gerekirse, olabildiğince donanımlı bir mühendis ol, çok çalış ve hayallerinin peşinden git.
    Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Hedefim otomotiv tasarlamak ve şu an onun üzerine uğraşıyorum. Firmalardan tek beklentim, tasarım mühendisi pozisyonunda olabilmek. Bildiğim çizim programları yanında Finite elements method öğrenmeye ve birkaç analiz programı eklemeye uğraşıyorum şu an... Başka tavsiyeleriniz var ise tecrübelerinizden faydalanmak isterim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:23 ----------

Kesin böbrek.avi çıkacak bu işten uyarmadı deme Yada yeni bir "Manhunt" olayı falan olmasın sakın? bir mühendis bir doktor birde avukatı ormana salıp en son hangisi yakalanacak denemesi falan?

Bizim ülkede tecrübeli bir mühendis olarak iş bulmak çok zor değil. Ama tecrübesizken iyi maaşlı bir iş bulmak çok zor. Sözüm meclisten dışarı (yani sen üzerine alınma) bazı yeni mezun mühendis arkadaşlar da gerçekten çok boş mezun oluyorlar, bunun yanında beklentileri de genelde aşırı yüksek oluyor. Ama yinede bu ülkemizdeki çalışma şartları ve mühendis maaşlarının çok düşük olduğu gerçeğini de değiştirmiyor elbette.

Çok uzattım toparlamam gerekirse, olabildiğince donanımlı bir mühendis ol, çok çalış ve hayallerinin peşinden git.
    Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Hedefim otomotiv tasarlamak ve şu an onun üzerine uğraşıyorum. Firmalardan tek beklentim, tasarım mühendisi pozisyonunda olabilmek. Bildiğim çizim programları yanında Finite elements method öğrenmeye ve birkaç analiz programı eklemeye uğraşıyorum şu an... Başka tavsiyeleriniz var ise tecrübelerinizden faydalanmak isterim.

Motosikleti
    Pulsar 150NS>CBR125R>PULSAR RS200>CBF150>CB125F
    Alıntı MD.Murat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Maşallah maşallah. Boyle boyle uyudunuz da adamların çocukları gemicik, bakanlari 700bin liralik saatler takar oldu, evleri 1000odali elektrik faturası milyon lira oldu.

Siz guzel guzel hayallerle yasamaya devam edin ya.
    Hindistanda da sizin gibi bir milyar insan yaşıyor. Onlar da bir sonraki hayatlarinda kral olacaklarını düşünüyor. Onlarin da içleri ayni sizler gibi huzur dolu.

Mutlu mutlu yasayin masallah..

Banane kardeşim adamlardan. Haksız kazanıyorsa boğazında kalacak merak etme. İlahi adalete inanmıyorsan söze girmene gerek yok. Hamd olsun mutluyum. Müslümanım ve o güne inanıyorum. Ne çaktiysem karşılığında güzel şeyler alacağımı biliyorum. Ama sen varya asıl bahtsız sensin. Dünyada cbf150ye biniyosun. Öbür tarafta onu da özlüyceksin büyük ihtimal. Yaşa kardeşim benim mutlu mutlu yaşa Allah uzun ömür versin. Topu topu 85 90 yıllık hayatını dilediğin gibi yaşa :D

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:50 ----------

Alıntı EsHero adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kardeş kafan güzelmiş hayırlı olsun. Elhamdulillah bizde müslümanız ve hep şükür ediyoruz. Fakat madem sen bi laf söyledin bende diyim. Bi laf vardır bilirmisin? Fakir olup Şahin in içinde aglayacagima zengin olup Lamborghini nin içinde ağlamayı tercih ederim.
    Ayrıca adamın gözü yukseklerde de değil. Sadece normal bir insan standartı hayat kurmak istiyor kendine ve ailesine e buda her insanın en doğal hakkı değil midir?

Arkadaşa da sakın ha kaçak göçek is yapma aileni riske atma illa gidicem diyorsan Ukrayna vs gibi artık vizenin olmadığı ve herşeyin çok ucuza olduğu ülkeleri tercih edebilirsin. Ama ben senin yerinde olsam hiç boş vaktim yoksa bile en azından gider açıktan üniversiteyi okur daha gelecek odaklı bi meslek sahibi olurdum.
    Tabi ki en doğal hakkı. Ama insanın iradesiyle oluşan bir kaderi vardır. Kimisi kolay yoldan köşeyi döner kimisi çalışıp kazanır. Herhangi bir şirkette ayda 26 gün çalışıp 6000 tl alan adamdan ne farkımız var? Bize bu hak tanınmadı mı? Madem bu hakkımızı kullanamadık ağlamaya lüzum yok. Elimizdekiyle yetinmeyi bileceğiz. Şükretmezsen azalır çünkü artmaz hiçbir zaman.

Motosikleti

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:23 ----------

En başta her şeyden önce iyi sevideye yabancı dil diyorum. İngilizce zaten olmazsa olmaz o sepette olacak ama yanında çalışmak istediğin ülkeye (veya firmaya) göre öğreneceğin 2. bir dil (almanca, fransızca, italyanca vs vs ) seni ön plana çıkartır. Ama yarım yamalak değil, o yabancı dile iyi seviyede hakim olmalısın.

Otomotivde tasarım alanına yönelmek istediğin için sana o alanda bir tavsiye veremeyeceğim üzgünüm. Çünkü benim tecrübeli olduğum alanlar imalat, mekanik montaj, proje yönetimi, endüstiriyel projelerde saha mühendisliği alanlarında. Övünmek gibi olmasın ama şantiyede 10 kaplan gücündeyimdir

Ancak geçmiş tecrübelerime dayanarak şunu söylemeliyim ki; sen yeterli donanıma sahip olursan (çalışacağın alandaki tasarım programlarına iyi seviyede hakimiyet, çok iyi düzeyde yabancı dil, uyumlu ve gelişime açık bir yapın olması vs vs) firma zaten seni işe alıp yavaş yavaş yetiştiriyor.
    Hangi işe başvurursan başvur ilk önceliğin asla "maaş" olmasın. Sen ilk etapta tecrübeni artırmaya çalış. Maaş tecrübenle de doğru orantılı olarak artar zaten.

Firmaların istemediği ve tercih etmediği şey hiçbir şey bilmeden, kendisini yetiştirmeden mezun olmuş, sadece diplomasıyla gelip "bana iş verir misiniz?" diyen mühendisler. Maalesef öyle mühendislerle çalışmanın ne demek olduğunu yaşayan bilir.

Motosikleti
    Yohhh
    En başta her şeyden önce iyi sevideye yabancı dil diyorum. İngilizce zaten olmazsa olmaz o sepette olacak ama yanında çalışmak istediğin ülkeye (veya firmaya) göre öğreneceğin 2. bir dil (almanca, fransızca, italyanca vs vs ) seni ön plana çıkartır. Ama yarım yamalak değil, o yabancı dile iyi seviyede hakim olmalısın.

Otomotivde tasarım alanına yönelmek istediğin için sana o alanda bir tavsiye veremeyeceğim üzgünüm. Çünkü benim tecrübeli olduğum alanlar imalat, mekanik montaj, proje yönetimi, endüstiriyel projelerde saha mühendisliği alanlarında. Övünmek gibi olmasın ama şantiyede 10 kaplan gücündeyimdir

Ancak geçmiş tecrübelerime dayanarak şunu söylemeliyim ki; sen yeterli donanıma sahip olursan (çalışacağın alandaki tasarım programlarına iyi seviyede hakimiyet, çok iyi düzeyde yabancı dil, uyumlu ve gelişime açık bir yapın olması vs vs) firma zaten seni işe alıp yavaş yavaş yetiştiriyor.
    Hangi işe başvurursan başvur ilk önceliğin asla "maaş" olmasın. Sen ilk etapta tecrübeni artırmaya çalış. Maaş tecrübenle de doğru orantılı olarak artar zaten.

Firmaların istemediği ve tercih etmediği şey hiçbir şey bilmeden, kendisini yetiştirmeden mezun olmuş, sadece diplomasıyla gelip "bana iş verir misiniz?" diyen mühendisler. Maalesef öyle mühendislerle çalışmanın ne demek olduğunu yaşayan bilir.
    Haklısınız ama iyi bir arge tasarım mühendisinin imalat ve mekanik montajı iyi bilmesi gerekir diye düşünüyorum.

Motosikleti
    Haklısınız ama iyi bir arge tasarım mühendisinin imalat ve mekanik montajı iyi bilmesi gerekir diye düşünüyorum.
    Sevgili Jimicim şimdi bu konular biraz derin. Mühendislik kendi içinde çok çeşitli bildiğin üzere. Hele ki otomotiv sektörü kendi içerisinde bir deryadır, okyanustur.

Sen şöyle bir cümle kullanmışsın "Hedefim otomotiv tasarlamak ve şu an onun üzerine uğraşıyorum" . Ben bu yüzden bilerek sana noktasal bir öneride bulunmak istemedim.

O kadar geniş bir hedef ki söylediğin... "Ben avcı olamak istiyorum, bana hangi ekipmanı önerirsin?" demek gibi olmuş. Ben balık avlıyorum, sana da olta öneririm ama sen bizon avlamaya oltayla gidersen ne olur ? (:

Çalışmaya başlayınca aslında ne demek istediğimi tam olarak anlayacaksın. Tasarım programlarında uzmanlaşman, sonlu eleman analizi öğrenmen güzel şeyler, hanendeki artılar. Devam et. Yabancı dil hakkında söylediklerimi de unutma, dili geliştir.

Senin şu aşamada engin bilgilere sahip olmana olanak yok zaten. Belirli bir donanıma sahip olman yeterli. Yeterli donanıma sahipsen firmalar işe alımda seni tercih edecektir. İşe başladıktan sonra firma seni yeniden eğitecek, işleyecek ve zaman içerisinde çalıştığın alanda bir uzman yapacak zaten.

Daha geniş bir zamanda başka bir başlık açıp "mühendislik nedir? ne değildir? hangi sektörde çalışmalı? peki neden? farklı sektörlerde çalışan farklı mühendislerden bilgi ve tecrübe paylaşımları" gibi tartışmalar ve sohbetler yapalım mutlaka.

Başlığı açan arkadaş yurt dışına kapağı atsın da hele, konusunu iyice dağıttık, daha fazla dağıtmayalım

Motosikleti
    yav jimicim, başvuru detaylarınla boğma konuyu, ben de onu diyorum da 50 mesajlık gereksiz bir mesaj trafiği oldu. Bi de video atmışsın izle diye. Bence bir öğrenci için fazla ilgi bekliyorsun. Her başvuruna dönüş beklemen de abesle iştigal. Bence bu alıngan tripleri bir kenara bırakıp kendini yetiştirmeyle ilgilen.
    yaşlıveacemi bunu beğendi.

Motosikleti
    falcon flash 100
    [QUOTE=jimi_hendrix;4235964]Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Hedefim otomotiv tasarlamak ve şu an onun üzerine uğraşıyorum. Firmalardan tek beklentim, tasarım mühendisi pozisyonunda olabilmek. Bildiğim çizim programları yanında Finite elements method öğrenmeye ve birkaç analiz programı eklemeye uğraşıyorum şu an... Başka tavsiyeleriniz var ise tecrübelerinizden faydalanmak isterim.[COLOR="Silver"]

Emekli ve senelerce oto yan sanayide çalışmış ve bir mühendis olarak bir iki kelime söylemek isterim. Türkiye deki otomobil fabrikalarına yurt dışındaki ana şirkette parçalar ile ilgili teknik resimler ve şartnameler gelir bizim yerli mühendisler bunun fotokopisini çeker ve yan sanayiye veril gelen parçaların şartnameye uygun olup olmadığını denetler kontrol eder. Kimse onlara şu parça nasıl olsun ne düşünüyorsun diye sormaz onlardan istenen verilen işi takip etmeleri ve mevcut durumu korumaları - Renault yerli mühendislere yetki vermişti onlarda emniyet kemerinin rengini siyahtan gri ye çevirmişti bir reno 9 daydı galiba krom yan çıtaları kaldırdılar en teknik çalışma direksiyon simitinin çapını değiştirdiler o da Fransadan onay alarak. Yani bir Türk mühendise cesaretini kırmak istemem ama tasarımın t sini yaptırmazlar. Bir de ilanlara cevap vermediklerini söylüyorsun bir deneme yap tek satır mesela makine mühendisi aranıyor diye ilan ver bak kaç tane başvuru oluyor hele honda gibi firmaya ohooo adamlara hak verirsin. Ama umutsuzluğa düşmek yok mücadeleye devam.
    crxforever bunu beğendi.

Sinan Er - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS
    Way arkadaş Türkiye ne hale gelmiş.

Yaşadığım ülkedekilerin tek hayali Türkiye ye kapağı atabilmek.

Türkiye nin doğusuna bakınca onlar da aynı.

Türkiye de yaşayanlara bakıyorsun onlar da Avrupa diyor.

Avrupalı ya bakıyorsun onlar da Uzaya gitmek istiyor

Demek ki yaşam standardının sınırı yok.

Belki de kendimize uygun şartları sağlayamadığımız için böyle bir durum söz konusu.

Örneğin Düşünme yeteneğimiz mesela. Düşünmeden okumak, düşünmeden çalışmak, düşünmeden diploma almak.

İmam ossuruyo Kral da çıplak la.
    zekeriyaimam bunu beğendi.

Bugün tesadüfen nette gördüm ve sizlerle paylaşmak istedim. Dediklerinin çoğuna katılıyorum.

Kanada’ya Göç Eden Bir Çiftin Elveda Yazısı

Facebook’ta denk geldiğimiz, ülkenin gidişatından umudu kesip, Kanada’ya taşınma kararı almış bir çiftin birçok kişinin duygularına tercüman olan veda mesajı…

Biz eski Türkiye’nin insanları, yeni Türkiye’yi terk ediyoruz.

“Biz gidiyoruz. Artık tanınmaz halde olan, doğduğumuz bu topraklardan, doyacağımız topraklara göç ediyoruz. Gezi zamanı içimizde alevlenen minicik umut kıvılcımı maalesef artık tamamen söndü.

Asıl sorunun bizi yöneten ayak takımı değil, böyle olması gerektiğine inanan, bundan son derece memnun olan, senden benden sırf onun gibi olmadığımız için nefret eden halk olduğunu anladık artık.

Böyle nefret dolu bir çevrede barınamıyoruz.

Azınlığız. Mutsuzuz.

Her gün ayrı bir katliamın yaşandığı, insan hayatının 5 para etmediği, üstüne bir de ülkenin yarısının inancınıza, doğduğunuz yere, ideolojinize, düşüncenize göre “oh olsun, iyi ki geberdi” dediği bir yerde daha fazla yaşayamıyoruz.

Belki tesadüfen o gün denk gelmeyip, patlayan bir bomba ile ölmüyoruz ama bu da pek yaşamaya benzemiyor doğrusu.

Biz artık insan yerine konmak istiyoruz.

İyilik yaptığımızda “enayi”, saygısızlık yapmadığımızda “ödlek”, eğitimliysek “entel”, görgülüysek “elit”, dürüst isek “saftirik”, oruç tutmuyorsak “kâfir” diye yaftalamadığımız bir hayatımız olsun istiyoruz.

Öyle ya, başka hangi dilde “entel” diye hakaret var? Ne acıklı değil mi? Daha basit bir hayat istiyoruz. Daha güzel bir hayat istiyoruz. Ayıp mı?

Her şeyden önemlisi, koca bir hayatın henüz en başında olan Uzay’ın sorumluluğu var artık üzerimizde. Sadece kendimiz için değil, onun için gidiyoruz en çok.

Bu ülkede her şey çok zor. Çalışmak, kazanmak, okumak, eğlenmek, dinlenmek, seyahat etmek, çocuk büyütmek…

Maalesef istediğiniz kadar çok para kazanın, bazı şeyleri satın alamıyorsunuz.

Kendi fanusunuzda belki huzur bulabilirsiniz ama burnunuzu kapıdan dışarı çıkardığınız an bu kötü insanlarla muhatapsınız. Sokakta, trafikte, okulda, iş yerinde…

Belki çocuğunuzu yılda 40.000 tl vererek en iyi okula gönderiyorsunuz ama canını eğitimsiz, saygısız, hatta kuvvetle muhtemel daha önce içeri girip çıkmış eski bir dolmuş şoförünün kullandığı servise emanet ediyorsunuz… Siz gece gündüz çalışıp didinip tüm servetinizi yıllarca bu okullara, kurslara yatırıyorsunuz ki çocuğunuz mezun olduğunda 1500 tl maaşla, dayısının torpiliyle yönetici olmuş bir hanzonun altında çalışabilsin…

Bu ülkede artık gerçekten, taraf olmayan bertaraf oldu.

Göz göre göre hem de.

Ramazan’da sigara içene verdikleri tepkinin yarısını 45 çocuğa tecavüz edildiğinde vermeyen insanlarla nasıl yaşanır?

Yaşayamıyoruz.

Niye terk edip bu ülkeyi onlara bırakıyoruz? Niye hep biz gidiyoruz?
    Çünkü gitmezsek hep biz ölüyoruz.

Eğer başımıza bir iş gelmeden, hayatta kalmayı başarırsak, bu ay sonunda, binip uçağımıza yeni hayatımıza başlıyoruz.

Çokça buruk, bir o kadar heyecanlı, oldukça da öfkeliyim aslında. Tam bir duygudurum bozukluğu. Bakalım nasıl olacak…

Biz eski Türkiye’nin insanları, yeni Türkiye’yi terk ediyoruz.”

Motosikleti
    Alıntı huseyin. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bugün tesadüfen nette gördüm ve sizlerle paylaşmak istedim. Dediklerinin çoğuna katılıyorum.

Kanada’ya Göç Eden Bir Çiftin Elveda Yazısı

Facebook’ta denk geldiğimiz, ülkenin gidişatından umudu kesip, Kanada’ya taşınma kararı almış bir çiftin birçok kişinin duygularına tercüman olan veda mesajı…

Biz eski Türkiye’nin insanları, yeni Türkiye’yi terk ediyoruz.

“Biz gidiyoruz. Artık tanınmaz halde olan, doğduğumuz bu topraklardan, doyacağımız topraklara göç ediyoruz. Gezi zamanı içimizde alevlenen minicik umut kıvılcımı maalesef artık tamamen söndü.

Asıl sorunun bizi yöneten ayak takımı değil, böyle olması gerektiğine inanan, bundan son derece memnun olan, senden benden sırf onun gibi olmadığımız için nefret eden halk olduğunu anladık artık.

Böyle nefret dolu bir çevrede barınamıyoruz.

Azınlığız. Mutsuzuz.

Her gün ayrı bir katliamın yaşandığı, insan hayatının 5 para etmediği, üstüne bir de ülkenin yarısının inancınıza, doğduğunuz yere, ideolojinize, düşüncenize göre “oh olsun, iyi ki geberdi” dediği bir yerde daha fazla yaşayamıyoruz.

Belki tesadüfen o gün denk gelmeyip, patlayan bir bomba ile ölmüyoruz ama bu da pek yaşamaya benzemiyor doğrusu.

Biz artık insan yerine konmak istiyoruz.

İyilik yaptığımızda “enayi”, saygısızlık yapmadığımızda “ödlek”, eğitimliysek “entel”, görgülüysek “elit”, dürüst isek “saftirik”, oruç tutmuyorsak “kâfir” diye yaftalamadığımız bir hayatımız olsun istiyoruz.

Öyle ya, başka hangi dilde “entel” diye hakaret var? Ne acıklı değil mi? Daha basit bir hayat istiyoruz. Daha güzel bir hayat istiyoruz. Ayıp mı?

Her şeyden önemlisi, koca bir hayatın henüz en başında olan Uzay’ın sorumluluğu var artık üzerimizde. Sadece kendimiz için değil, onun için gidiyoruz en çok.

Bu ülkede her şey çok zor. Çalışmak, kazanmak, okumak, eğlenmek, dinlenmek, seyahat etmek, çocuk büyütmek…

Maalesef istediğiniz kadar çok para kazanın, bazı şeyleri satın alamıyorsunuz.

Kendi fanusunuzda belki huzur bulabilirsiniz ama burnunuzu kapıdan dışarı çıkardığınız an bu kötü insanlarla muhatapsınız. Sokakta, trafikte, okulda, iş yerinde…

Belki çocuğunuzu yılda 40.000 tl vererek en iyi okula gönderiyorsunuz ama canını eğitimsiz, saygısız, hatta kuvvetle muhtemel daha önce içeri girip çıkmış eski bir dolmuş şoförünün kullandığı servise emanet ediyorsunuz… Siz gece gündüz çalışıp didinip tüm servetinizi yıllarca bu okullara, kurslara yatırıyorsunuz ki çocuğunuz mezun olduğunda 1500 tl maaşla, dayısının torpiliyle yönetici olmuş bir hanzonun altında çalışabilsin…

Bu ülkede artık gerçekten, taraf olmayan bertaraf oldu.

Göz göre göre hem de.

Ramazan’da sigara içene verdikleri tepkinin yarısını 45 çocuğa tecavüz edildiğinde vermeyen insanlarla nasıl yaşanır?

Yaşayamıyoruz.

Niye terk edip bu ülkeyi onlara bırakıyoruz? Niye hep biz gidiyoruz?
    Çünkü gitmezsek hep biz ölüyoruz.

Eğer başımıza bir iş gelmeden, hayatta kalmayı başarırsak, bu ay sonunda, binip uçağımıza yeni hayatımıza başlıyoruz.

Çokça buruk, bir o kadar heyecanlı, oldukça da öfkeliyim aslında. Tam bir duygudurum bozukluğu. Bakalım nasıl olacak…

Biz eski Türkiye’nin insanları, yeni Türkiye’yi terk ediyoruz.”
    1-1,5 sene oluyo bu yazıyı ekşide paylaştılardı diye hatırlıyorum.
    Haksız da değiller hani..
    ANGARAJ

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Gitmek için yanlış ülke seçmişler bence Kanada'da yaşamak adlı bir paragraf daha açılmalı bakalım memnunlar mı yoksa burayı arıyorlar mı? 3 Mevsim güneş yüzü görmeyen soğuk, sıkıcı asosyal Amerika çakması bir ülkede yaşamanın nesi güzel acaba çok merak ettim. + oraya göçmen olarak gitmek için bayağı sağlam bir bütçe ve yabancı dil şart. Lisans/doktora vs kariyeriniz varsa belki ama "Ne iş olsa yaparım abi"ci kesimin böyle ülkelerde daha beter sürüneceğini bilin yani.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    jimi_hendrix;

iyi bir arge tasarım mühendisinin imalat ve mekanik montajı iyi bilmesi gerekir diye düşünüyorum.[/QUOTE]

Mutlaka,tasarimini yaptigin kompenantin,montajinda civatanin,somunun,hatta en onemlisi operatorun,servisin,o somunu sikmak icin oraya girecek el,anahtar boslugu bile bir tasarim surecidir,ergonomidir.kaynakcinin elindeki torçun profilin arasina girme mesafesi vs.

Gelelim otomotiv tasarimcisi detayina;

-Öncelikle 3boyutlu duşunme yetisi.
    -Tasarimda bütünluk ilkesi.
    -Regulasyon bilgisi(Yuruyen,şasi,güç aktarma,kabin,far,sinyal,stop,plakalik,ayna konumu vs.olçu normlari)
    -Kullanilan tasarim programinda urun agacina bagli kalmak.
    -Tasarim surecinde Mekanik,şasi ve alt komple,tali komple,braket vs.kisimlarda mumkun oldugunca part olarak katimodel olustur,surface modulunu govde ve sütun,dashboard,ic trim,diş trim cizimleri haricinde kullanma,zira surface non parameter calisir,geriye donmek zordur,tekrar tum yuzeleri tek,tek örmen gerekir.10yildir catia kullanicisiyim,sana tavsiyem hangi programi kullanirsan kullan,Urun agacini duzenli kullan,komple mantigiyla çaliş,bu arada bir otomobil tasarlanirken soldan başlanir ve bu dogrultuda simetrisi alinir,ve ilk lastik,sonra jant,vs.yukari dogru çikar,merak ettigin noktalari sorabilirsin.

Başarilar..

Bizim en büyük derdimiz rüşvet. Kolombiyayla kapışırız. Rüşvetin sebebi karaktersizliğimiz. Karaktersizliğimizin sebebi sefilliğe doğmamız. Sefilliğin sebebi rüşvet. Bu ülkede rüşveti ispiyonlayana prim(para) ver. 10 senede almanyayız.
    Shrieker bunu beğendi.

Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Alıntı MeNGuC adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim bu videodan anladığım bizim burada çalışan insan resmen köle.
    "Geçmişini hatırlamayanlar onu tekrardan yaşamaya mahkumdurlar". -Santayana

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı artemis99 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gitmek için yanlış ülke seçmişler bence Kanada'da yaşamak adlı bir paragraf daha açılmalı bakalım memnunlar mı yoksa burayı arıyorlar mı? 3 Mevsim güneş yüzü görmeyen soğuk, sıkıcı asosyal Amerika çakması bir ülkede yaşamanın nesi güzel acaba çok merak ettim. + oraya göçmen olarak gitmek için bayağı sağlam bir bütçe ve yabancı dil şart. Lisans/doktora vs kariyeriniz varsa belki ama "Ne iş olsa yaparım abi"ci kesimin böyle ülkelerde daha beter sürüneceğini bilin yani.
    Hiç Kanada'yı görmemiş gibi konuşuyorsunuz Vancouver'ı bi aratıp fotoğraflarına bakın. Hazır bakmışken Toronto ve Quebec City'ye de bakın...

Hele Toronto da bayağı Türk var.

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 2345614 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)