Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

fakirin halinden anlamak

Motovento
    REKLAM ALANI
    hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bir dostumla konuşurken işte biz fakirlerin halinden anlamak için ibadet ediyoruz falan minvalinde bir seyler söyledi.

dedim dostum, fakirin halini anlamak yerine neden fakirliği yok etmeye çalışmıyoruz?
    espresso, mchi, isomancan ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    matrax33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 400 sxc
    sadece fakirler mi ibadet ediyomuş ?
    bursalıali ve fatih.met bunu beğendiler.

bektanist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mz 301 2002- Mondial RX3i Evo 2015
    Yok edemezsin ve edemezler Kapitalist sistemin ana kaynağı kölelik ve cepheleştirmeden geçer her zengin aslında fakirdir. baktığın yere göre değişir
    Ve bu sistem binlerce yıllık bir geçmişi olan sistemdir. sistem kabuk değiştirir ama özü değişmez.
    Kapitalizm olduğu sürece zengin ve fakir ayrımı olacaktır Para olduğu sürecede Kapitalizm olacaktır.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:19 ----------

Alıntı matrax33 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sadece fakirler mi ibadet ediyomuş ?
    Elbetteki hayır ama zengin (GÜÇLÜ) olunca bazı günahlardan kaçmayı unuturlar mesela Güzel Ahlak yada Kul Hakkı.
    körlerin arasında tek gözlü adam kendini kral sanır

darknife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Atala Bike
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bir dostumla konuşurken işte biz fakirlerin halinden anlamak için ibadet ediyoruz falan minvalinde bir seyler söyledi.

dedim dostum, fakirin halini anlamak yerine neden fakirliği yok etmeye çalışmıyoruz?
    İlginç bir muhabbet olmuş Fakirler tek ibadet etmez. Fakirliği yok edecek tek güç vardır. Konu biraz gereksiz sanki.
    Carbondioxid ve tmp bunu beğendiler.
    http://www.atala.it
    Founded1921 !

K121L - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Mankenlerin dünya barışı istiyoruz demesi gibi bişey bu
    jimi_hendrix bunu beğendi.

Alıntı darknife adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İlginç bir muhabbet olmuş Fakirler tek ibadet etmez. Fakirliği yok edecek tek güç vardır. Konu biraz gereksiz sanki.
    neyi gereksiz yahu! örneğin dışarıda soğukta üşüyen bir insan var ve sen ona yardım etmek yerine "dur ben şunun halinden biraz anlayayım" deyip, 5 dakika soğukta bekleyip sonra tekrar sıcacık evine geri dönmek ne kadar samimi?
    fatih.met, espresso, ilkeronat ve 4 diğerleri bunu beğendiler..

"Moto Sohbet" sekmesinin hali ahvali ...
    Fr.Sante ve fatih.met bunu beğendiler.

harun27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2023 Vespa Primavera 150
    Konunun açılış yeri yanlış gibi. Konu dışına açılsa daha iyi olurmus. Ayrıca din-siyaset-futbol dipsiz kuyudur. Üzerine çok konusulur. Dostlar birbirine kırılır ama din adamları,siyasiler ve futbolcular hayatlarına devam ederler meslekleri icabı. Olan dostluklara olur
    zekeriyaimam ve Ali Sungur bunu beğendiler.

Zeronix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha YBR125(1.),Yamaha Wr125X(2.),Yamaha YZF R25
    Bir deli kuyuya bir taş atıyor 40 akıllı çıkartamıyor :d nasıl bır muhabbettir bu anlamadım ki konuyu açan kardeşimiz ne kafasına takıldı çok merak ettim.

MrMud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Husqvarna 701 supermoto olmuş 44.000 lira siz hala ne diyosunuz...
    velizrsln, zekeriyaimam ve jimi_hendrix bunu beğendiler.

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    zenginler parayla cennetten arsa satın aldıkları için sorun olmuyor. yada parayla günah çıkarttırabiliyorlardı galiba.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:51 ----------

Alıntı harun27 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konunun açılış yeri yanlış gibi. Konu dışına açılsa daha iyi olurmus. Ayrıca din-siyaset-futbol dipsiz kuyudur. Üzerine çok konusulur. Dostlar birbirine kırılır ama din adamları,siyasiler ve futbolcular hayatlarına devam ederler meslekleri icabı. Olan dostluklara olur
    bu konu dinden çok ahlak ile ilgili.

parası olan kişi resmen fakirleri horgördüğünü belli etmiş farkında olmadan. benim bildiğim ibadet allahtan korkulduğu için yapılır. hani derler ya bende allah korkusu var kul hakkı yiyemem diye öyle işte.

dini bir kenara bıraktığımızda ortadaki konu yine zengin adamın ahlaksızlığını ortaya seriyor.

moto sohbet "moto sohbet" olalı böyle konu görmedi (ne alakaysa içimden geldi)
    matrax33 ve ardem80 bunu beğendiler.

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bu düşüncenin altında "farkındalık" fikri vardır. Fakirliği fark etmiyorsanız, hissetmiyorsanız yardımlaşma düşüncesinin akla gelmesi imkansızdır.
    Kapıyı açmadan, arabaya binilmez
    Az silindir, çok iş

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Bana göre fakirim diyebilen insan; kendini geliştirmekten uzak, cesaretsiz ve kafasını kullanamayan insandır.

Ben 26 yaşındayım, üniversite mezunu bile değilim, lise mezunuyum, girişimci karakterim sayesinde eksi sıfırın da altında biryerden yükselerek meslek edindim.

Ailem varlıklı filan da değildi.
    Babam bir bacağı felçli yatalak halde, annem ise lokantanın birinde tüm gün bulaşık yıkardı.

Ailemden para istemeye utandiğim günler olurdu, 200 lirayla bir ay boyunca su ve ekmek yiyip içtiğimi, sokaklar da aç gezdiğimi de bilirim ama birşeyleri değiştirmeden o boktan hayati kabullenip yaşamak sadece cesaretsiz zavallıların işidir.

Alıntı uzay gemisi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bana göre fakirim diyebilen insan; kendini geliştirmekten uzak, cesaretsiz ve kafasını kullanamayan insandır.

Ben 26 yaşındayım, üniversite mezunu bile değilim, lise mezunuyum, girişimci karakterim sayesinde eksi sıfırın da altında biryerden yükselerek meslek edindim.

Ailem varlıklı filan da değildi.
    Babam bir bacağı felçli yatalak halde, annem ise lokantanın birinde tüm gün bulaşık yıkardı.

Ailemden para istemeye utandiğim günler olurdu, 200 lirayla bir ay boyunca su ve ekmek yiyip içtiğimi, sokaklar da aç gezdiğimi de bilirim ama birşeyleri değiştirmeden o boktan hayati kabullenip yaşamak sadece cesaretsiz zavallıların işidir.
    dostum sen burada fakirleri, akılsız oldukları için, tembel oldukları için eleştirmişsin. doğrudur. ancak kişi ne kadar tembel ya da saf olursa olsun, devlet denilen mekanizmanın o kişiye asgari düzeyde temel hak ve özgürlüklerini sağlamasında, barınma, yiyecek gibi hayati öneme haiz nitelikleri tevdi etme konusunda yardımcı olması gerekiyor. varsın o kişi lüks hayat yaşamasın ama en azından şerefli ve onurlu bir şekilde hayatına devam edebilsin.

sosyal devlet dediğimiz de bu zaten.
    espresso bunu beğendi.

neyi gereksiz yahu! örneğin dışarıda soğukta üşüyen bir insan var ve sen ona yardım etmek yerine "dur ben şunun halinden biraz anlayayım" deyip, 5 dakika soğukta bekleyip sonra tekrar sıcacık evine geri dönmek ne kadar samimi?
    Aslında cevabını kendin vermişsin hocam. Olması gereken, ideal olan zaten zor durumda olana yardım etmek, sıkıntısını gidermektir. Ama gel gör ki bunun bir de realitesi var. Gerçekçi bakarsak fakirin halinden anlamayıp da fakire yardım eden çok fazla insan göremezsin. Yani maksat senin diğerine yardım etmeni sağlamak. Fakirin halinden anlamak yardım etmek için bir araç sadece diyebiliriz bir nevi.

Tüm bunların dışında ibadetin amacı nedir dersen o zaman iş değişir. Fakirin halinden anlamak ibadetin amacı değil ibadetin faydalarından biridir. İbadetin asıl amacı kelime anlamından da anlaşılacağı üzere kulluk etmek, kul olmanın gereğini yerine getirmektir. Vesselam.
    Selametle...

50cc motorlarda sigorta kalkmış ehliyet b sınıfı olmuş siz neler konuşuyorsunuz burada 125cc ler için anket yapacağınıza

harun27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2023 Vespa Primavera 150
    Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    zenginler parayla cennetten arsa satın aldıkları için sorun olmuyor. yada parayla günah çıkarttırabiliyorlardı galiba.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:51 ----------

bu konu dinden çok ahlak ile ilgili.

parası olan kişi resmen fakirleri horgördüğünü belli etmiş farkında olmadan. benim bildiğim ibadet allahtan korkulduğu için yapılır. hani derler ya bende allah korkusu var kul hakkı yiyemem diye öyle işte.

dini bir kenara bıraktığımızda ortadaki konu yine zengin adamın ahlaksızlığını ortaya seriyor.

moto sohbet "moto sohbet" olalı böyle konu görmedi (ne alakaysa içimden geldi)
    İyide ben buna dinle alakalı demedim ki ayrıca diyerek başlayıp sadece küçük bi açıklama yaptım. Kendiniz söyleyip kendinizle tartışmışsınız

matrax33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 400 sxc
    dostum sen burada fakirleri, akılsız oldukları için, tembel oldukları için eleştirmişsin. doğrudur. ancak kişi ne kadar tembel ya da saf olursa olsun, devlet denilen mekanizmanın o kişiye asgari düzeyde temel hak ve özgürlüklerini sağlamasında, barınma, yiyecek gibi hayati öneme haiz nitelikleri tevdi etme konusunda yardımcı olması gerekiyor. varsın o kişi lüks hayat yaşamasın ama en azından şerefli ve onurlu bir şekilde hayatına devam edebilsin.

dövlet bize bahmii. Biz acız.
    Ali Bircan bunu beğendi.

yusufkalaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA MT 07

Vay be ilk defa duydum.Benim bildiğim devletin görevleri Can ve mal güvenliği,eğitim,su,elektirik,gider tarzı şeyleri sağlamak zorunda diye biliyordum.

Eyer dediğiniz doğruysa bana bunu sağlayan 5 ülkenin ismini yazarsanız mutlu olurum.
    Eyer öyleyse herkez yatsın devlet baksın bize olmazmı bence bu mantıklı gelmedi.

Not:emeklisi,yaşlısı,sakat,gazi tarzı insanların elbette devlettin el atması kol kanat geremesi gereklidir.(Benim fikirim)

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı yusufkalaz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Vay be ilk defa duydum.Benim bildiğim devletin görevleri Can ve mal güvenliği,eğitim,su,elektirik,gider tarzı şeyleri sağlamak zorunda diye biliyordum.

Eyer dediğiniz doğruysa bana bunu sağlayan 5 ülkenin ismini yazarsanız mutlu olurum.
    Eyer öyleyse herkez yatsın devlet baksın bize olmazmı bence bu mantıklı gelmedi.

Not:emeklisi,yaşlısı,sakat,gazi tarzı insanların elbette devlettin el atması kol kanat geremesi gereklidir.(Benim fikirim)
    Pek sosyal devlet sayılmaz ama Amerika'da bile var. "Shelter" diye geçiyor. Küçük büyük hemen hemen her şehirde vardır. Kocaman bir bina, yerde yataklar. Bir çoğunda düzenli yemek te çıkıyor. Evsizler için.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)